Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Rekomendowane odpowiedzi

No to i ja wtrącę swoje przysłowiowe trzy grosze.  :)

Moim zdaniem najważniejsza jest właściwa diagnoza. :)

Na początek bym sprawdził sam mechanizm pod kątem jego sprawności mechanicznej i czy dobrze odmierza czas. 

Do sprawdzenia tylko samego mechanizmu wystarczy nakręcić sprężynę główną ręcznie. Można to zrobić pokręcając we właściwym kierunku tym stalowym kołem które jest umiejscowione na zewnętrznej stronie tylnej płyty mechanizmu. 

Pełne ręczne nakręcenie sprężyny daje w Atmosie rezerwę chodu na ponad rok. 

Jeżeli ręcznie nakręcisz sprężynę i zegar zacznie właściwie odmierzać czas, to znaczy, że mechanizm jest sprawny i nie ma co w nim grzebać. 

 

Drugą czynność którą ja bym wykonał to sprawdzenie mieszka i zrobiłbym to w sposób następujący. 

Blokujesz wahadło, wstawiasz zegar do lodówki i po godzinie go wyjmujesz i obserwujesz czy łańcuszek z "baniaka" powoli się wysuwa. W "baniaku" jest mieszek z chlorkiem etylu i zespół sprężyn.

Pod wpływem wzrostu temperatury chlorek etylu częściowo odparowuje co powoduje wzrost ciśnienia w mieszku który ściska jedną ze sprężyn w "baniaku" i łańcuszek się wysuwa z "baniaka''.  

Jeżeli wyjmiesz zegar z lodówki i wstawisz do ciepłego pomieszczenia to będziesz  wyrażnie widział ile oczek łańcuszka wyjdzie z "baniaka".

 

Podczas wysuwania się łańcuszka z "baniaka" sam łańcuszek nie może zwisać sobie swobodnie, musi być cały czas naciągnięty sprężynką tą którą masz nawiniętą na tym małym bębenku na którym zamocowany jest drugi koniec łańcuszka.

 

To jest bardzo ważne!

Jeżeli łańcuszek zwisa sobie swobodnie i sprężynka go nie naciąga,  to znaczy, że zegar nie jest nakręcany pomimo że mieszek jest sprawny i pracuje w całym zakresie swoich możliwości.

 

Ten mały bębenek na którym jest nawinięta sprężynka i na który nawija się łańcuszek ma w środku od strony stalowego kółka (którym możesz zegar nakręcić ręcznie) sprzęgło cierne które jest tak ustawione, że w momencie całkowitego nakręcenia sprężyny głównej zegara działa sprzęgło które daje swobodną możliwość dalszej pracy mieszka i całego zespołu napędowego nie narażając go na różnego typu uszkodzenia. 

 

Reasumując. Z opisu który napisałeś w pierwszym poście wynika, że  moim zdaniem w Twoim zegarze najprawdopodobniej jest wszystko sprawne, a to że zegar przestał pracować najprawdopodobniej jest wynikiem tego, że stał przez długi czas w pomieszczeniu w którym była prawie stała temperatura.

Natomiast zegarmistrz który go naprawiał najprawdopodobniej za słabo naciągnął sprężynkę napinającą łańcuszek co powodowało że zegar się nie nakręcał.

Na początek, nakręć zegar ręcznie (dwa lub trzy obroty kółka) i sprawdż czy łańcuszek jest cały czas napięty. 

 

Edit. Tak ogólnie, to Cal 540 jest moim zdaniem dużo ładniejszy od swojego poprzednika Cal 528 i z tego co pamiętam, to wahadło takie jak w Twoim zegarze zostało wprowadzone do produkcji dopiero na początku 1990 roku.

Jeżeli chodzi i szczegóły, to podobno Cal 540 jest bardziej wrażliwy i bardziej awaryjny od swojego poprzednika. Prawidłowa amplituda dla modelu Cal 540 to około 540 stopni. Producent napisał, że jeżeli amplituda spada poniżej 360 stopni to z zegarem dzieje się coś niedobrego i wymaga serwisu. 

 

kolego widzę, że jesteś zorientowany i z Warszawy. Bardzo chciałbym aby ktoś zerknął na mojego Atmosa. Chodzi ale coraz częściej się zatrzymuje. Zegar z lat 70.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

post-101746-0-07170600-1513105417_thumb.jpgpost-101746-0-94244800-1513105444_thumb.jpg


Od wczoraj chodzi, ale wcześniej zatrzymywał się. Czytam Wasze podpowiedzi i sporo się poduczyłem. Dzięki. Zegar wczoraj wylądował na balkonie na godzinę. Patrzyłem czy zmienia się ruch na łańcuszku i jakiejś różnicy nie zauważyłem. Mam jednak nadzieję że to nie mieszek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.