Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

pmwas

Ciężkie życie Longinesa...

Rekomendowane odpowiedzi

Ahoj!

 

Dzisiaj - na gorąco - Longines z allegro. 

Częśc z Was pewne kojarzy, może ktos licytował... rzutem na taśmę wygrałem ta licytację i wciąz zastanawiam się, czy nie przepłaciłem. Ale sprzedawca znany, to i modyfikator do ceny końcowej ma - na zdrowie :)

 

Takie to cudo przyszło dzisiejszą pocztą (oczywiscie nie mogłem się powstrzymać i rozpocząłem prace na d niem od razu po wejściu do domu :) Piwo przemyślnie wsadziłem do zamrażarki przed wyjściem na pocztę :)

 

Na początek - cofnijmy się w czasie o jakieś 180 lat. To właśnie wtedy, w 1832 roku pan Agasizz zakładał w Saint-Imier swoją słynną manufakturę (zwłaszcza w USA marka Agasizz ma swoja renomę), z której potem (około 1860 roku) wyewoluował słynny Longines.

 

post-2232-0-53049000-1501615681_thumb.jpg

 

Taka osobista uwaga - z marką Longines jestem w pewnym sensie osobiście (tzn. emocjonalnie) związany. To właśnie zegarek tej marki był moim pierwszym "poważnym" czasomierzem, otrzymany na 18 urodziny... Matko, kiedyż to było???

 

Ale - do rzeczy. Jak widać powyżej, zegarek nie wygląda imponujaco i jakoś nie przypomina Longinesa (wszak to zegarki pierwsza klasa), niemniej uważam, ze to oryginalny Longines, tylko mocno zniszczony. 

Najbardziej "podobają" mi się pomalowane na czerwono łożyska.  Zegarek miał 15 kamieni (na pewno - od strony tarczy są kamienie) , ale dwa z nich uległy zniszczeniu i ktoś wymienił je na metalowe wężydła, które potem... pomalował. Niezła "beka", jak to mówią.... 

 

Zegarek rozebrałem i umyłem. Farba, niestety, zeszła :) :

 

post-2232-0-27400700-1501615928_thumb.jpg

 

Zegarek jest na kluczyk, więc i części mało...

Podczas dalszej "inspekcji" zauważyłem, że trzecie koło przekładni ma dorobiony, za cienki czop.

 

post-2232-0-97621700-1501616102_thumb.jpg

 

Składanie było dość trudne, ponieważ trafić czopami kól w dorobione łożyska wcale nie było łatwo. Udało się, ale bałem się, że uszkodzę...

 

Pora na zapadkę naciągu. Mały mostek zapadki jest brzydki i krzywy i.. w zasadzie to nie wiem, czy oryginalny...

sprężyna zapadki jest dorobiona, lutowana i brzydka, ale śrubka jest w oryginalnym położeniu. Tyle że tez większa i brzydka..

 

post-2232-0-71370500-1501616220_thumb.jpg

 

Jeśli cokolwiek w tym zegarku zachowało się w dobrym stanie, to na pewno wychwyt.

Mamy tu Longines'owski wychwyt szwajcarski, wykonany w całości ze stali i pięknie polerowany.

Jest trochę rdzy, ale ogólnie - prawie jak nówka.

 

Teraz to już z górki, bo ten duży mostek z wymienionymi łożyskami był najtrudniejszy...

 

post-2232-0-89510100-1501616379_thumb.jpg

 

Mostek balansu ma mały haczyk zamiast bolców. sądząc po jego położeniu, albo włos, albo regulator został wymieniony.

 

Tarcza ma dwie nóżki mocowane kołkami.

 

post-2232-0-72061500-1501616466_thumb.jpg

 

Sruba mocująca wyrobiła brzeg koperty i nie trzyma, więc ktoś nawiercił kopertę i mechanizm, by zainstalować bolec mocujący. Sprytne, muszę przyznać...

 

post-2232-0-92704600-1501616529_thumb.jpg

 

Koperta jest sygnowana "Longines" i ma pasujący numerek.

w sumie jestem troche rozczarowany - liczyłem na czterocyfrowy numer, a to ponad 70 tysięcy...

 

post-2232-0-84213300-1501616564_thumb.jpg

 

Tarcza jest popękana. Ktoś kiedyś namalował na niej (brzydko!) na czerwono godziny 13-24, ale oczywiście zmyły się one zwykłym mydłem...

Jedna wskazówka ludwikowska, którą miałem jest przykrótka, ale "lepszy rydz niż nic"...

 

post-2232-0-59422500-1501616659_thumb.jpg

 

Kryta koperta jest chyba wykonana ze srebra, ale nie ma punc...

 

post-2232-0-10929700-1501616717_thumb.jpg

 

Zużyta, ale wciąż piękna...

 

post-2232-0-32054200-1501616746_thumb.jpg

 

Wewnętrzny dekiel...

 

post-2232-0-64852100-1501616774_thumb.jpg

 

I gotowy mechanizm.

Nie silę się na przeprowadzanie daleko posuniętych napraw. Ten mechanizm jest dramatycznie zużyty, dawno "połatany" i lepszy już nie będzie. Za to jedno spojrzenie może powiedzieć  nam sporo o jego bogatej historii i ciężkiej pracy w niekorzystnych warunkach.

Zmęczony życiem wciąż chce odmierzać czas, choć ewidentnie spieszy i chronometr to już z niego żaden...

 

post-2232-0-75602000-1501616903_thumb.jpg

 

I takie zdjęcie zegarków marki Longines, które dzieli około 130 lat historii zegarmistrzostwa.

I tak myślę, że mój nowy nabytek to świetne uzupełnienie mojej kolekcji :) 


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle czyta się z zapartym tchem. Jestem pełen podziwu i uznania :)

 

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra robota! ;)

A i ten staruszek fajny. Wzruszają mnie takie zegarki...


Czas, to coś, co mówi, jak długo musimy czekać...

a305ed90f05795c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

 

Zegarek jest piękny, natomiast zaskoczyła mnie jakosć wychwytu. Taka perełka, o którą - w pierwszej chwili - wcale bym tego zegarka nie podejrzewał. Cudnie wykończony, po prostu super...


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięx!

 

Numer "mocno" pięciocyfrowy, ale co szkodzi spróbować ;)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jedziesz... ;)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ale bardzo wierzę, że zmieszczę się w 10 zegarkach otrzymujących certyfikat :D


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpisali - zgłoszenie przyjęte :)

Teraz pozostaje czekać :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najstarszy nie jest, ale...

 

post-2232-0-42600000-1551566811_thumb.jpg

 

...do pierwszej dziesiątki się załapał :D

 

Dzięki wielkie za "cynk"!!!


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najstarszy nie jest, ale...

 

attachicon.gifIMG_3132.JPG

 

...do pierwszej dziesiątki się załapał :D

 

Dzięki wielkie za "cynk"!!!

Super!!!! :wub:  :)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję serdecznie. Teraz ma mocne papiery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję serdecznie. Teraz ma mocne papiery.

 

Owszem, zwłaszcza, że jest wczesny (i technologicznie niedoskonały), a przy tym bardzo zniszczony i pojawił się nawet jeden głos, że wygląda na podróbkę ;)

Aczkolwiek to głownie wynik stanu technicznego, bo ten mechanizm jak był nowy, to wyglądał zapewne bardzo dobrze.


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobierę :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rzeczy - Longines chce fotografie tych zegarków z konkursu i mój zegarek właśnie dziś pojechał kurierem na sesję zdjęciowa :)

Szkoda, że "taki nieuczesany" ;)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę powiem że przypadkowo że trzy tygodnie temu, u zegarmistrza spotkałem właściciela dwóch Longines'ów z pierwszej 10 tego konkursu.

Troszkę żałuję że nie pogadaliśmy dłużej i że nie wziąłem namiarow ale zegarmistrz będzie miał namiary zapewne.

 

Pochwal się Paweł ta sesja zdjęciową :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znam gościa który był chyba 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.