Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam prośbę do szanownych forumowiczów o pomoc w znalezieniu właściwej stali do wytoczenia osi balansowej.

Jaka to powinna byś stal i gdzie można taką znaleźć ?

Przeprowadziłem dotąd kilka prób. Wszystkie skończyły się niepowodzeniem. Używałem różnych prętów stalowych, jakie były pod ręką. Niestety nie znam ich oznaczenia ani twardości. Pręty przed obróbką hartowałem i odpuszczałem do koloru niebieskiego.

Używałem zarówno noży ze stali HSS jak i końcówek widiowych.

Niestety toczenie zawsze przebiegało źle. Albo stal była za twarda i powodowała momentalne tępienie noża, albo za miękka i po obtoczeniu czopa na 0,13 można go było wyginać paznokciem.

Podejrzewam, że za każdym razem używałem nieodpowiedniego materiału.

Stąd moja prośba o radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stal przed toczeniem należy rozhartować, a po poddać obróbce termicznej, hartowanie i odpuszczanie.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dostępnych materiałów można wymienić druty parasolkowe. Odpuszczone na niebiesko umożliwiają wykonanie osi. Drut sprężynowy o odpowiedniej średnicy również się nada, chociaż jego toczenie sprawia pewną trudność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja toczę z gwoździ ortopedycznych...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Najłatwiej będzie mi znaleźć starą parasolkę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Kol. Grzegorzowi chodzi o naprawdę starą parasolkę... Stal z parasolki po odpuszczeniu dalej będzie twarda i uważam, że trudna w obróbce skrawaniem dla osoby początkującej. Znacznie lepiej i łatwiej obrabia się stal NW-1 (srebrzanka), którą można dostać w firmie Boley bądź Oberon (od 3mm). Nie jest tania, ale polecam. 

 

Z pozdrowieniami,

 

Maciej


Nie Politechnika, lecz chęć szczera zrobi z Ciebie inżyniera.

Poszukuję: zegarmistrzowskiej frezarki kształtkowej.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, dokładnie o takiej parasolce myślę, bardzo starej z drucianym stelażem. Natomiast co do stali srebrzanki, to czytałem o niej w Bartniku, ale nie wiedziałem co to za stal. Skoro to NW1 to jest to "narzędziówa". Aż się boję ;), czy mimo odpuszczenia nie będzie za twarda i nie podzieli losu moich wcześniejszych prób ze zbyt twardymi materiałami. Mimo to myślę, że spróbuję. Przy okazji jeszcze jedno pytanie. Lepiej toczyć nożem ręcznym czy suportowym?

Generalnie wolę toczyć nożami suportowymi, chociaż ręczne też mają swoje zalety zwłaszcza przy małych elementach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja toczę tak i tak... techniki łączone


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Srebrzanka NW! w stardandowym wykonaniu miewa różne twardości. Dla pewności polecam  ją odpuścić do koloru buraczkowego czy też  niebieskiego. Odpuszczac należy powoli np przez położenie na "maszynce elektrycznej" . Tak odpuszczony pręt będzie miał twardość ok. 40 HRC i daje się stosunkowo łatwo toczyć.Wygodnie jest toczyc nożem widiowym pod warunkiem że powierzchnie pracujące będą zaostrzone na "błysk". Przy srednicy czopa ~0,1  mm nóż powinien być tak ostry by zbierał "kurz" bez żadnego większego nacisku. Przy tępym nożu, by zaszło skrawanie, trzeba mocniej docisnąć nóż czego tak cieńki czop może nie wytrzymać i odleci. Wielu, wykonaną oś z tak przygotowanego materiału, już nie obrabia cieplnie gdyż po wypolerowaniu na czopolerce uzyskuje się wystarczającą twardość powierzchni czopa unikając nadmiernej kruchości. Jeśli chcemy jednak hartować a potem odpuszczać to radzę to robić zabezpieczywszy os od bezpośredniego działania płomienia gdyż tak cienki czop może dosłownie spalić się a poza tym nie mamy kontroli nad temperaturą. Ośkę możemy osłonić owijając ją cienkim drutem miedzianym, umieszczając w rurce lub zawiniątku z blaszki np miedzianej. Po zahartowaniu w wodzie, oczyszczeniu z tlenków odpuścić na c. słomkowy kolor umieszczając detal na kawałku blachy podgrzewanej od spodu np lampką sirytusową. Pręty parasolowe czy szprychy rowerowe dają się toczyć bez odpuszczania. Dobre są te które wskutek obróbki plastycznej maja drobne ziarno, wystarczającą twardośc i pozwalają na wytoczenie małych średnic. Nawet dobry materiał można popsuć jeśli zbyt długo sie ogrzeje w temperaturach żaru , gdyż może to spowodować wzrastanie ziarna i kruchość w skali wymiarow kryształów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Srebrzanka jest w zasadzie najmniej wymagającą stalą narzędziowa, jeżeli chodzi o obróbkę termiczną i do tego nie sprawiającą kłopotów przy obróbce skrawaniem, Ale jednak potrzeba tu jak zawsze wiedzy (to co napisał namor) i wprawy, dlatego przy braku takowej, warto przed wykonaniem właściwej pracy poćwiczyć co nieco. :)


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.