Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

czerralf

Zegar Constantin-Louis Detouche

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych kolegow. W pierwszej chwili zastanawialem sie czy pokazac ten zegar?. Czesc z was miala okazje juz go widziec jakis czas temu. Wtedy nie nalezal do mnie. Usilowalem go kupic z rak prywatnych. Negocjacje byly trudne. Ostatnio pokazal sie ponownie na sprzedaz w jednym z portali aukcyjnych. Tym razem udalo mi sie go kupic :) .

 

Zegar jest mechaniczny. Jednak do mechanizmu podlaczone byly kable elektryczne wiec mysle ze to dobre miejsce na opis. Nie wiem czemu mialo sluzyc takie polaczenie?. Zegar wydaje sie byc kompletny. Przewody przechodzily tez przez podstawe. Wychodzily poza nia.  Ciekawi mnie co moglo byc podlaczone do zegara. Moze ktos z was bedzie wiedzial?.

 

Zegar jest bardzo solidnie wykonany. Srednica tarczy jak i plyt to jakies 14,5 cm. Grube plyty okolo 3,5- 4 mm. Wysoki bez klosza na 37 cm. Klosz jest nieoryginalny. Pozdrawiam R.

 

 

 


...

post-38332-0-53451400-1504985379_thumb.jpg

post-38332-0-29885000-1504985388_thumb.jpg

post-38332-0-11263500-1504985396_thumb.jpg

post-38332-0-45482900-1504985414_thumb.jpg

post-38332-0-77768400-1504985570_thumb.jpg

post-38332-0-10252000-1504985585_thumb.jpg

post-38332-0-86272000-1504985596_thumb.jpg

post-38332-0-75666400-1504985609_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na samopał, ktoś zrobił zegar generujący impuls z mechanizmu francuskiego z około 1860/70 roku, podający co minutę masę na jakiś układ wykonawczy... Mechanizm od zegara kominkowego z dwutygodniową rezerwą chodu, tarcza uszkodzona...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na samopał, ktoś zrobił zegar generujący impuls z mechanizmu francuskiego z około 1860/70 roku, podający co minutę masę na jakiś układ wykonawczy... Mechanizm od zegara kominkowego z dwutygodniową rezerwą chodu, tarcza uszkodzona...

Zegar stanowi calosc panie. Zaden samopal.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samopał również stanowi całość... Niestety problem polega na tym, że w momencie zastosowania elektrycznej sieci czasu C.Detouche już nie żył... Poza tym, ten układ nie mógł dobrze chodzić gdyż impuls podawany jest zbyt długo i mógł doprowadzić do spalenia cewek wtórnych zegarów sieci czasu. Ktoś coś kombinował ale wyszło tak sobie. Natomiast sam mechanizm jest bardzo ciekawy i gdyby była do niego oryginalna obudowa stanowił by w komplecie fajny zegar...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Samopał również stanowi całość... Niestety problem polega na tym, że w momencie zastosowania elektrycznej sieci czasu C.Detouche już nie żył... Poza tym, ten układ nie mógł dobrze chodzić gdyż impuls podawany jest zbyt długo i mógł doprowadzić do spalenia cewek wtórnych zegarów sieci czasu. Ktoś coś kombinował ale wyszło tak sobie. Natomiast sam mechanizm jest bardzo ciekawy i gdyby była do niego oryginalna obudowa stanowił by w komplecie fajny zegar...

Niestety nie do konca sie z toba zgodze. Zegar jak bedziasz mial w reku to sam zobaczysz ze wszystkie jego czesci sa oryginalne. Uszkodzona tarcza mnie nie przeszkadza. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takim specjalistom jak Wy na pewno nie jestem :) ale niedawno Janekp pokazywał podobny table master clock francuski z podobnego okresu ,tak że wygląda mi na w pełni oryginalny,i jeżeli prąd sterowania był niewysoki to nie tak łatwo spalić cewki wtórnego :D testowałem! :D

Wykonanie zestyków bardzo "fabryczne"więc myślę że to duża ciekawostka,a mechanizm i wykonanie wygląda świetnie.Po wpisaniu w google" table master clock" jest sporo bardzo podobnych konstrukcji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji dość zabójczego "paryżanina" obszerna biografia C.L. Detouche i jego wspólnika,Jacques-François Houdin teścia najsłynniejszego magika XIX wieku, Jean-Eugène Robert-Houdin.

http://www.lapendulerie.com/Detouche-Houdin-Important-Gilt-Bronze-Wall-Regulator-Second-Empire-period-DesktopDefault.aspx?tabid=6&tabindex=5&objectid=614529

 

Elektryk Detouche:

post-6402-0-48598500-1505052579_thumb.jpg


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Romanie :) . Mysle ze Krzysztof mial zly dzien.  Tak ni stad, ni zowad sobie wypalil :P

Jak wiemy nasz kolega jest troszke humorzasty ale da sie lubic :D. Rzeczywiscie wykonanie zestykow podstawy i calosci jest fabryczne.

 

 

 

 

 

post-38332-0-53132800-1505053108_thumb.jpg

post-38332-0-82235200-1505053116_thumb.jpg

post-38332-0-05517800-1505053130_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof nie pisał, że jest to niefabryczne, tylko dyskusyjne w działaniu. Jeździłeś kiedyś Renault Laguna II?

 

Edit. Jednak chyba pisał. Widziałem poprzednia wersję wpisu ;)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takim specjalistom jak Wy na pewno nie jestem :) ale niedawno Janekp pokazywał podobny table master clock francuski z podobnego okresu ,tak że wygląda mi na w pełni oryginalny,i jeżeli prąd sterowania był niewysoki to nie tak łatwo spalić cewki wtórnego :D testowałem! :D

Wykonanie zestyków bardzo "fabryczne"więc myślę że to duża ciekawostka,a mechanizm i wykonanie wygląda świetnie.Po wpisaniu w google" table master clock" jest sporo bardzo podobnych konstrukcji

Mój  jest   w marmurze  ,brocot, już  działa ,zwiera  styki  co  60 sekund :P:D :lol:Ale  to  oczywiście  tylko adaptacja  zegara  kominkowego   do sterowania  czymś... Byla  tylko  blaszka  do  wymiany  i  prawidłowe  poziome  przykręcenie  mechanizmu  do obudowy,na to  jest  czuły  niestety.

To co  kupił  Rafał-nie  mam zdania...


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że Twój brocot jest zupełnie inny,chodziło mi tylko o okres powstawania podobnie działających konstrukcji opartych na sprawdzonych mechanizmach wymagajacych niewielkich  ingerencji przy przebudowie na zegar sterujący

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

. Jeździłeś kiedyś Renault Laguna II?

 

 

Nawet posiadalem taka "Rakiete". Do tej pory moja malzonka uwaza ze to byl wyjatkowy samochod :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie, super zegar kupiłeś... Czy jestem humorzasty... hmmm pewnie trochę, ale przede wszystkim cenię sobie HONOR...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to faktycznie, super zegar kupiłeś... Czy jestem humorzasty... hmmm pewnie trochę, ale przede wszystkim cenię sobie HONOR...

Ma to cos do mnie?.  Zawsze jestem honorowy i lojalny :angry:. Jak masz z czyms problem to dzwon. Nr. telefonu znasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż podstawę zegara, z czego jest wykonana? Pokaż też przelotki do przewodów, niech się  czegoś nauczę... Jakbyś też zrobił zbliżenia koła kontaktowego.


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż podstawę zegara, z czego jest wykonana? Pokaż też przelotki do przewodów, niech się  czegoś nauczę... Jakbyś też zrobił zbliżenia koła kontaktowego.

Krzysztof jakos mnie sie nie chce :angry: . Moze pozniej? Pozdrowienia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest nasze prywatne forum, rozpocząłeś temat to go kończ. Pokazujesz zegar z problemem to pozwól go rozwiązać nam wszystkim...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest nasze prywatne forum, rozpocząłeś temat to go kończ. Pokazujesz zegar z problemem to pozwól go rozwiązać nam wszystkim...

Dokladnie.  Wiec napisze raz ponownie jak masz problem to mozesz zadzwonic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i (...) strzelił w bombki, świąt nie będzie :(


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli zegara dokładnie nie obejrzymy, jeśli to przeze mnie to kolegów przepraszam... Tak sobie rozmyślam z czego wykonano koło przekazujące sygnał i dochodzę do wniosku, że chyba muszą to być płytki miki sprasowane z jakimś spoiwem...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewności oczywiście nie mam bo są słabej rozdzielczości zdjęcia. :)

Ale moim zdaniem może być tak, że są ze sobą zespolone dwa koła zębate, jedno koło zębate z plastiku drugie koło zębate z mosiądzu, obydwa koła posiadają taką samą ilość zębów i są przesunięte względem siebie o kilka stopni. Wielkość przesunięcia można prawdopodobnie regulować na kole plastikowym. 

Jeżeli blaszka będzie spadała z jednego zęba na kole plastikowym, to po drodze zanim opadnie na drugi ząb zahaczy o ząb mosiężny i zewrze na kilka sekund obwód.

Takie impulsy w tym przypadku można uzyskać co minutę. 

 

Edit 

W takim przypadku opad na ząb mosiężny będzie bardzo szybki i szybki będzie również odpad z zęba mosiężnego, a to przy małym prądzie i niskim napięciu nie powinno zostawiać nadmiernych spieków.

 

Co do daty powstania tego zegara nie wypowiadam się, bo jestem za cienki w tej materii. :)  


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marian, ale plastik w około 1880 roku? Jaki?

Jak się czerralf odobrazi to może nam łaskawie jakieś fotki zamieści :P ... Liczę na niego...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marian, ale plastik w około 1880 roku? Jaki?

Jak się czerralf odobrazi to może nam łaskawie jakieś fotki zamieści :P ... Liczę na niego...

Celuloid ;), a pod koniec XIX w. wynaleziono galalit.

 

EDYCJA:

Jest duże prawdopodobieństwo, że koło jest wykonane nie z plastiku, a z materiału naturalnego - kości słoniowej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Jak się czerralf odobrazi to może nam łaskawie jakieś fotki zamieści :P ...

Mysle ze kol. Kiniol powinien sie czasem troszke powstrzymac...... Fotki zamieszczam ;)

 

Wiec caly ten plastik nie jest plastikiem. Jest to material podobny do porcelany i wydaje sie byc kruchy.

Podstawa jest to odlew metalowy, szlifowany od gory. Stopka i jej elementy tez jest wytoczona z jednego litego kawalka metalu. Ogolnie konstrukcja jest masywna. Calkowita waga zegara to 4kg 800gram. Wraz z wahadlem to 5kg 400gram bez szklanej kopuly.

...

...

post-38332-0-18955100-1505077979_thumb.jpg

post-38332-0-17157600-1505077993_thumb.jpg

post-38332-0-29902000-1505078066_thumb.jpg

post-38332-0-69627000-1505078079_thumb.jpg

post-38332-0-00378700-1505078134_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo koledze za udostępnienie zdjęć... Piękny i bardzo cenny zegar kolega sobie kupił, gratulacje... Jednocześnie pragnę poinformować, że stopa nie jest szlifowana tylko toczona.


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.