Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
donutello

Wątpliwość dot. mechanizmu Zeppelin Flatline (autom.)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem laikiem, niedawno nabyłem swój pierwszy automat - Zeppelin z serii Flatline, z darownikiem, czasem 24h i wskazówką rezerwy chodu.

Pytanie do fachowców, właściwie dwa:

- zegarek (regularnie noszony) przyspiesza średnio minutę na kilka dni, przykładowo ostatnio godzinę (po wyczerpaniu rezerwy chodu) nastawiałem ok 1,5 tyg temu, a aktualnie zegarek śpieszy się już o 3 minuty (w stosunku do zegarka w telefonie, z którym ustawiałem Zeppelina) - czy to jest normalne zachowanie automatu, czy wada mechanizmu?

- czy wszystkie automaty należy nastawiać (godzinę) w ten sposób, żeby wskazówki obracały się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, tak jak gdzieś kiedyś przeczytałem? Pytam bo z angielsko-języcznej instrukcji, którą otrzymałem wraz z zegarkiem wynika, że koronkę powinienem kręcić "clockwise", co skutkuje tym, że wskazówki obracają się w stronę przeciwną. Przy nastawianiu daty instrukcja brzmi natomiast, że koronkę należy przekręcać "counter-clockwise" i to się zgadza - data zmienia się wówczas na późniejszą.

Będę wdzięczny za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wskazówki zawsze ustawiaj do przodu

co do dokładności musisz wiedzieć jaki masz mechanizm i w internecie sprawdzisz jakie są widełki dokładności na dobę

nie ma co sprawdzać dokładności na tydzień bądź trzy dni- tak można w kwarcach które posiadają dokładność do kilku s na miesiąc


OMEGA SEAMASTER 300M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Mechanizm to Miyota 9132, niestety nie znalazłem widełek dokładności.

 

Rozumiem opóźnienie, które da się bezproblemowo skorygować przesuwając wskazówki do przodu, ale zauważ, że przy śpieszeniu się zegarka poprawne ustawienie czasu wymaga przekręcenia wskazówek (zawsze do przodu) o pełną dobę, co zmienia również datę, którą tym samym należy ponownie ustawić (przekręcając ją o cały miesiąc).

 

Przestawianie całej doby, a następnie całego miesiąca - raz na kilka dni - to według mnie już pewna przesada i zastanawiam się nad złożeniem reklamacji. Pytam więc, czy  przypadłość mojego zegarka to na pewno nie oznaka wady mechanizmu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Odciągnij delikatnie koronkę, przekrecajac ją zmienisz datę. post-48316-0-50378700-1507129965_thumb.png

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumieliśmy się. Wiem, jak ustawić datę...

Załóżmy, że dziś chcę cofnąć czas o przyspieszone 10 minut - popychając wskazówki w przód, mijam północ, data zmienia się na 5. dzień miesiąca. Teraz chcąc z powrotem ustawić dzień na 4. muszę przelecieć cały miesiąc (nie da się cofnąć daty).

Mój problem pozostaje nierozwiązany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Ty nie rozumiesz co sie do Ciebie pisze ;)

W sytuacji jaką opisujesz wystarczy po ustawieniu prawidłowej godziny ( data przeskoczyła) wcisnąć delikatnie koronkę do pierwszej pozycji, i kręcąc nią ( wskazówki są wtedy nieruchome) w 2 do 5 sekund ustawic prawidłowa datę.

Natepnie docisnąć koronkę i gotowe.


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można też poczekać kilka minut z odciągniętą koronką aż czas dogoni Twój zegarek :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można też poczekać kilka minut z odciągniętą koronką aż czas dogoni Twój zegarek :).

To zbyt długo, zegarek śpieszy :)


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumieliśmy się. Wiem, jak ustawić datę...

Załóżmy, że dziś chcę cofnąć czas o przyspieszone 10 minut - popychając wskazówki w przód, mijam północ, data zmienia się na 5. dzień miesiąca. Teraz chcąc z powrotem ustawić dzień na 4. muszę przelecieć cały miesiąc (nie da się cofnąć daty).

Mój problem pozostaje nierozwiązany.

Bez przesady - jak zegarek  Ci spieszy te kilka minut nawet to spokojnie możesz go cofnąć o do tyłu - jedyne co to nie rób tego podczas zmiany daty czyli mniej więcej w godzinach 23 - 1 w nocy - resztę doby możesz spokojnie cofać nic się nie stanie - na wszelki wypadek reguluj zegarek w godzinach powiedzmy od 6 rano do 20 wieczorem to juz tak dmuchając na zimne  ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, by cofnięcie wskazówek o kilka minut (wyłączywszy na wszelki wypadek manipulacje w czasie zmiany daty, circa między 22 a 2 w nocy), mogło zaszkodzić zegarkowi. W końcu mamy jeszcze wciąż konstrukcje w których kalendarz posuwamy w przód przekręcając trochę  "24" a następnie cofając wskazówki do "21" i tak do skutku. 


180 sekund na 10 dni daje +18 sekund na dobę. Zupełnie akceptowalny wynik. Ten werk ma zakres precyzji od -10 do + 30 sekund na dobę.

http://www.citizen.co.jp/miyota_mvt/9015/pdf/spec_9110-9120-9130-9132.pdf


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Cofając wskazowki przy niskiej wartosci naciagowej sprężyny, i zbyt suchym mechanizmie moze dojść do zatarcia cwiertnika ( efekt cofajacego się sekundnika), a w dalszej konsekwencji uszkodzenia palet i koła wychwytowego.

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ee. Toż to sprawdzony sposób na stop sekundę we wszystkich starszych seiko5. Nie słyszałem, by ktoś tak uszkodził zegarek. Ja nie zdołałem :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" Róbta co chceta" ;)

W momencie cofania wskazówek przy suchym mechanizmie, cwiertnik stawia opór, zanika napęd, a paleta z dużą energią uderza w koło wychwytowe....

 

Edit

Przy obsłudze zegarka wazne są tez pewne nawyki, co jesli ktoś zechce cofnac wskazówki przy zatrzymanym zegarku, a bedzie on w fazie zmiany daty?

Mysle tez ze wartość zegarka ma duzy wpływ na to jak sie z nim obchodzimy, czy zgodnie z zasadami czy wedle uznania.

Nie jest tak? ;):)

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy suchym mechanizmie, to i nakręcać się nie powinno :P


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy suchym mechanizmie, to i nakręcać się nie powinno :P

Chodzi o ćwiertnik, zbyt suchy... Jak wyglądają dzis czesto serwisy wiemy.


Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Upierałbym się, że cofnięcie o kilka minut, poza czasem zmiany daty nie zaszkodzi.  Sam w takiej sytuacji jedna wolę wyciągnąć koronkę i zaczekać te kilka minut.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.