Skocz do zawartości

Najnowsze tematy

Zdjęcie

Żywotność akumulatorków zasilanych energia słoneczną

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 share28

share28
  • Użytkownik
  • 46 postów

Napisano 28 październik 2017 - 10:51

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów ;) Jestem szczęśliwym posiadaczem Casio G-Shock Gulfmaster GWN Q1000.  Maszyna zasilana jest energią słoneczną. Zastanawia mnie jak długo będę mógł spać spokojnie nie martwiąc się o wymianę akumulatorka. Na forum znalazłem podobny temat, ktoś opisywał że w jego G-Shocku akumulatorek padł po chyba 5 latach, potem były problemy z dostępnością nowego. Niestety cała dyskusja w tym wątku zeszła na temat tego czy przy częstych wymianach baterii wyrabiają się gwinty w śrubkach ;) i nie doczekałem się odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Ciekawi mnie tak jak to napisałem na wstępie ile czasu będę miał spokój z wymianą akumulatora na nowy. Dlatego jeśli na forum są jacyś wieloletni posiadacze zegarków zasilanych energia słoneczną ( nie tylko Casio) proszę o podzielenie się swoimi doświadczeniami w tym temacie. Dziękuję i pozdrawiam.

Użytkownik share28 edytował ten post 28 październik 2017 - 11:12

• 0

#2 Sol

Sol
  • Użytkownik
  • 3850 postów
  • Lokalizacja:Południe, Wschód i Zachód. Tylko na Północy mnie nie widać

Napisano 28 październik 2017 - 11:24

Krótko: jeżeli przeczytasz instrukcję i będziesz się do niej stosował, to masz spokojnie 10-15 lat, chociaż znam przypadki, że dłużej.

• 0

#3 share28

share28
  • Użytkownik
  • 46 postów

Napisano 28 październik 2017 - 13:28

Krótko: jeżeli przeczytasz instrukcję i będziesz się do niej stosował, to masz spokojnie 10-15 lat, chociaż znam przypadki, że dłużej.

w instrukcji nie znalazłem nic na temat specjalnego traktowania zegarka pod katem przedłużenia żywotności akumulatorka, są za to porady dotyczące utrzymywania go w stanie pełnego  naładowania pod katem zapewnienia działania wszystkich funkcji.

• 0

#4 Sol

Sol
  • Użytkownik
  • 3850 postów

Napisano 28 październik 2017 - 20:59

I właśnie o to chodzi.

Jak schowasz do szuflady, rozładujesz uku i zostawisz w takim stanie, to padnie po roku.

Inaczej mówiąc: akumulator też człowiek - potrzebuje słońca żeby żyć ;)

• 0

#5 share28

share28
  • Użytkownik
  • 46 postów

Napisano 28 październik 2017 - 21:45

I właśnie o to chodzi.

Jak schowasz do szuflady, rozładujesz uku i zostawisz w takim stanie, to padnie po roku.

Inaczej mówiąc: akumulator też człowiek - potrzebuje słońca żeby żyć ;)

A sam masz jakieś doświadczenia w tym temacie?

• 0

#6 Sol

Sol
  • Użytkownik
  • 3850 postów

Napisano 28 październik 2017 - 22:05

na razie 8 lat bez problemu :)

• 0

#7 switch107

switch107
  • Użytkownik
  • 492 postów

Napisano 28 październik 2017 - 22:29

Po 5 latach padł mi akumulator w Timex. Zaniosłem go do serwisu przy Al. Jerozolimskich w Wawie i powiedziano mi że ten model akumulatora nie jest już dostępny. Włożono mi zwykła baterie. Chodzi od roku na zwykłej baterii i sam jestem ciekawy ule jeszcze pociągnie
  • 0

#8 DamianDe

DamianDe
  • Użytkownik
  • 2185 postów

Napisano 28 październik 2017 - 22:56

U mnie g-shock trzyma się od 7 na tym samym akumulatorku. Nie mogę nigdzie znaleźć informacji jaki dokładnie akumulator siedzi w gwn-q1000 ale na 90% jest to jakiś typowy dla marki model i będzie on jeszcze długo dostępny. :)
  • 0

#9 share28

share28
  • Użytkownik
  • 46 postów

Napisano 28 październik 2017 - 23:41

No to całkiem ładnie 7-8 klat nie jest źle. Timexy może jakaś gorszą technologię mają, albo poprostu pech. 

• 0

#10 Banalny

Banalny
  • Użytkownik
  • 289 postów

Napisano 29 październik 2017 - 00:33

"Nie mogę nigdzie znaleźć informacji jaki dokładnie akumulator siedzi w gwn-q1000"

To jest CTL1616. W specyfikacjach technicznych jej żywotność jest określana na 100+ pełnych cykli naładowania/rozładowania. Ale już w GPW-1000 czy MRG stosowana jest CLB2016 o podwyższonej trwałości (500+ ładowan).

Użytkownik Banalny edytował ten post 29 październik 2017 - 00:54

• 0

#11 Sol

Sol
  • Użytkownik
  • 3850 postów

Napisano 29 październik 2017 - 12:40

Ciekawe jak to się odnosi do tego gdy zegarek jest często doładowywany podczas noszenia go na ręce :rolleyes:

• 0

#12 Epistofeles

Epistofeles
  • Użytkownik
  • 77 postów

Napisano 29 październik 2017 - 19:28

Akumulator masz przewidziany na ok. 10 lat. Jeśli ktoś wstawi Ci zwykłą baterię musi odłączyć doładowywanie z ogniw słonecznych.
Akumulator w zegarku nie powinien być rozładowywany poniżej połowy napięcia nominalnego- jak każdy akumulator ;-)
  • 0

#13 Ravensheart

Ravensheart
  • Nowy Użytkownik
  • 28 postów

Napisano 29 październik 2017 - 20:22

Mój G-Shock na Tough Solar pracuje już 4 lata. Noszony głównie latem.

• 0

#14 Banalny

Banalny
  • Użytkownik
  • 289 postów

Napisano 29 październik 2017 - 23:06

Ciekawe jak to się odnosi do tego gdy zegarek jest często doładowywany podczas noszenia go na ręce

Trwałość akumulatorka określana ilością cykli ładowania/rozładowania to oczywiście parametr teoretyczny, laboratoryjny. Po prostu taka standaryzacja pomiarowa daje możliwość porównania różnych akumulatorków. Przy czym oczywiście nie oznacza, że jeśli akumulator przekroczy ileś-tam ładowań określonych przez producenta to będzie do wyrzucenia. To jest minimalna ilość ładowań, którą gwarantuje producent przy zachowaniu parametrów fabrycznych. Taki akumulator zapewne będzie działać znacznie dłużej, ale np może zacząć spadać jego pojemność.

Wracając do pytania, to raczej trudno będzie określić jaka będzie rzeczywista wytrzymałość akumulatora w realnym użytkowaniu w oparciu o dane jakie podaje producent. Natomiast z dużym prawdopodobieństwem można założyć że trwałość akumulatora określana na "500" będzie istotnie większa niż tego z parametrem "100", także przy codziennym użytkowaniu.

Dane porównawcze bateryjek znalazłem na WUS: http://forums.watchu...16-2449145.html .

• 0

#15 share28

share28
  • Użytkownik
  • 46 postów

Napisano 30 październik 2017 - 00:36

z tymi cyklami to może jest tak, że jak bateria jest doładowywana np 10% to wtedy jest 1/10 cyklu

"Nie mogę nigdzie znaleźć informacji jaki dokładnie akumulator siedzi w gwn-q1000"

To jest CTL1616. W specyfikacjach technicznych jej żywotność jest określana na 100+ pełnych cykli naładowania/rozładowania. Ale już w GPW-1000 czy MRG stosowana jest CLB2016 o podwyższonej trwałości (500+ ładowan).

gpw 1000 też ma CTL 1616 https://casiowatchpa...hock-batteries/

• 0

#16 Banalny

Banalny
  • Użytkownik
  • 289 postów

Napisano 30 październik 2017 - 08:56

Na OFICJALNEJ stronie Casio podaje CLB2016 ( http://www.g-shock.e...pw-1000-1aer/),ale nie będę specjalnie rozkręcal swojego żeby sprawdzić...
  • 0

#17 share28

share28
  • Użytkownik
  • 46 postów

Napisano 30 październik 2017 - 09:25

W temacie akku chyba wszystko jest tutaj http://batteryuniver...ased_batteries szkoda że w EN ;)

• 0

#18 share28

share28
  • Użytkownik
  • 46 postów

Napisano 30 październik 2017 - 18:35

Na OFICJALNEJ stronie Casio podaje CLB2016 ( http://www.g-shock.e...pw-1000-1aer/),ale nie będę specjalnie rozkręcal swojego żeby sprawdzić...

Ja w OFICJALNYCH katalogach czytałem że Gulfmaster GN 1000 ma TS i WC ;) jak ktos nie wierzy mogę podesłać fotkę ;)

• 0

#19 Banalny

Banalny
  • Użytkownik
  • 289 postów

Napisano 30 październik 2017 - 19:07

Błędy w katalogach drukowanych są na porządku dziennym, rzadziej można je spotkać na stronkach www (po prostu łatwiej poprawić  ;)  ).

Ale akurat serwis który przywołałeś wydaje się kompletnie niewiarygodny.  Co do bateryjki w GPW-1000 jakoś nie może się zdecydować, bo tu dla odmiany podają CLB2016: https://casiowatchpa...-wiki/gpw-1000/ .

• 0

#20 share28

share28
  • Użytkownik
  • 46 postów

Napisano 30 październik 2017 - 20:59

Z tego co wyczytałem to GWN Q1000 mają nowsze czyt. energooszczędne sensory więc wystarcza bateria CTL1616 o mniejszej pojemności. Twój model jest nieco starszy więc prawdopodobnie potrzebuje akku o większej pojemności. 

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych