Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

Gość fidelio

Pięknie, tylko czemu "Rzeczpospolitej", skoro na gruncie obowiązujących przepisów mamy Siły Zbrojne (w ich skład wchodzi Marynarka Wojenna) RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie, tylko czemu "Rzeczpospolitej", skoro na gruncie obowiązujących przepisów mamy Siły Zbrojne (w ich skład wchodzi Marynarka Wojenna) RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ?

No a dlaczego na gruncie obowiązujących przepisów raz mamy uchybienie terminu a raz uchybienie terminowi? (•‿•)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Nie widzę tu akurat związku, gdy weźmie się pod uwagę, że w interesującej mnie kwestii mamy jeden zasadniczy akt prawny - Ustawa z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, a tytuł tego aktu odpowiada temu, jak w jego przepisach określane są Siły Zbrojne. Napis taki, jaki jest na deklu tego zegarka może zaś sugerować, że o to mamy jakąś inną Marynarkę Wojenną, skoro ta wchodząca w skład Sił Zbrojnych to Marynarka Wojenna Rzeczypospolitej (a nie Rzeczpospolitej) Polskiej. Tylko tyle i aż tyle ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to tylko tu zostawię

http://ifp.uwb.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=11:odmiana-wyrazow-pytanie-1&catid=14&Itemid=189

A i jeszcze jedno, w prawie wekslowym i czekowym obowiązują akty prawne sprzed wojny, w których są archaizmy językowe, którymi dziś się nie posługujemy.

Edytowane przez wkamil

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Ok, tylko czego to dowodzi? Mi chodzi jedynie o to, że zarówno akt rangi zasadniczej - Konstytucja RP, jak i akt rangi ustawowej, posługują się, w odniesieniu do Sił Zbrojnych określeniem "Rzeczypospolita". I w związku z tym tak sobie myślę, że gdybym był żołnierzem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, bo tak w sensie prawnym je się określa i takie sformułowanie funkcjonuje w powszechnym obrocie, to chciałbym, żeby zegarek poświęcony formacji wchodzącej w skład tych Sił Zbrojnych, w sposób prawidłowy, zgodny z oficjalnym i usankcjonowanym prawnie nazewnictwem, tą formację określał. Nic więcej :-)

Ja to tylko tu zostawięhttp://ifp.uwb.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=11:odmiana-wyrazow-pytanie-1&catid=14&Itemid=189

A i jeszcze jedno, w prawie wekslowym i czekowym obowiązują akty prawne sprzed wojny, w których są archaizmy językowe, którymi dziś się nie posługujemy.

To prawda, która jedynie dowodzi tego, że powinniśmy w pewnych kwestiach posługiwać się właśnie prawnie usankcjonowanymi sformułowaniami i mi o nic innego w tym przypadku nie chodzi :-) BTW, mi ta "Rzeczpospolita" kojarzy się z pewnym dziennikiem i to może o jego (tego dziennika) Marynarkę Wojenną chodzi? ;-)

Poza tym, nawet na oficjalnej stronie MON jest mowa o Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej :-)

Edytowane przez fidelio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o odmianę rzeczownika, której póki co żaden akt prawny nie reguluje (a obydwie formy są prawidłowe i dopuszczalne). Chociaż może wkrótce i do tego dojdziemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Może, ale jak akt prawny powiada, Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, w których skład wchodzi Marynarka Wojenna, to ja osobiście nie widzę możliwości określenia jej nagle mianem Marynarka Wojenna Rzeczpospolitej Polskiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Przecież "Rzeczypospolitej", zgodnie z Ustawą, Konstytucją, Koranem, Talmudem itp., to też nie mianownik, bo takim jest "Rzeczypospolita". Skoro więc w odmianie, która jest w akcie prawnym jest jak jest, to JA nie chcę, żeby było inaczej. Ale spoko, przyjmuję Twoje zdanie do milczącej dezaprobaty :-)

I kończąc tą dyskusję klasyk, który tu pasuje  :D

 

https://www.youtube.com/watch?v=5QGAgrxNOYc

Edytowane przez fidelio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Nadal zostaje mi Ustawa z 21 listopada 1967 r., która ma tu kluczowe znaczenie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko: trza kupować zanim poprawią.


Big Boy dojechał (jakoś), wstępuję do Klubu :)

post-98135-0-16797900-1554559549_thumb.jpg

post-98135-0-90311600-1554559627_thumb.jpg

Edytowane przez Passionat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

To fakt :-) I kończąc już, w art. 134 ust. 1 Konstytucji RP także mowa o "Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej", których zwierzchnikiem jest Prezydent (a jakże) Rzeczypospolitej :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie, tylko czemu "Rzeczpospolitej", skoro na gruncie obowiązujących przepisów mamy Siły Zbrojne (w ich skład wchodzi Marynarka Wojenna) RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ?

stowarzyszenie komandorskie, ktore projektowalo dekiel uznalo za wlasciwa forme mniej wynioslą. Obie sa prawidlowe.

Pozdrawiam
Piotrek
 

imageproxy1.jpg.39195932474b734d12bdf1ef8370670e.jpg 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Ja nie twierdzę, że w sensie GRAMATYCZNYM nieprawidłowa. Twierdzę tylko, że nie do końca odpowiadająca temu, jakim mianem ustawodawca określił Siły Zbrojne i w jaki sposób są one określane w oficjalnym obrocie :-) Peace! BTW, zegarek spoko ;-)

Edytowane przez fidelio

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie drapcie się dziewczyny! Może firma dorzuci posiadaczom tego zegarka drugi dekielek z dodatkową (ekstra wytrawioną kwasem) literką.

A tak z innej beczki: wie może ktoś w jakiej wersji jest tam ETA 2836?

 

14576901_IMG_5264.jpg


Jakoś nie mam serca go rozkręcać a pełny dekiel z błędem czy bez nie pozwala na inwigilację :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Już było ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było było, fide, ale przecież nie określił tylko odmienił rzeczownik w dopuszczalny sposób, jeden z dopuszczalnych (•‿•)(◔‿◔)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Czekam na taką z napisem Marynarka Wojenna Rzeczpospolitej Polskiej ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Powrót do Balla  :D

post-34987-0-11047700-1554719146_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powrót do Balla  :D

 

to już chyba trzeci nie? drugi raz z rzędu ta sama koperta zdaje się, więc chyba bez niespodzianek;) jak wrażenia? nie tęskno za winylem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.