Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Taraj

Portykowy Honore Pons

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Uruchomiłem  zegar portykowy. Próbuję go datować.

Na płytach brak jest numeru seryjnego,

jest tylko widoczna mała punca. Napis "Pons" jest widoczny dopiero po zdjęciu tarczy.

Z tyłu tarczy jest jakiś napis , chyba po francusku :wacko:

Czytając biografię  ,file:///G:/zegar/Honore%20Pons%20Empire%20-%20Kominkowy/Pierre-Honor%C3%A9-C%C3%A9sar%20Pons%20(1773%20-%201851)%20-%20La%20Pendulerie%20-%20Artist%20Detail.htm

Ponsa sądzę że można go datować na lata ok 1810-1827.

Brak numeru i puncy medalowej z 1827r może sugerować , że Pons będąc już w Saint-Nicolas na początku działania

mógł robić jeszcze mechanizmy jako podwykonawca dla innych producentów i dlatego znak "Pons" jest widoczny dopiero

po zdjęciu tarczy.

 

w załaczeniu zdjęcia zegara

 

post-31391-0-35936800-1513461690_thumb.jpg

 

post-31391-0-51523500-1513461751_thumb.jpg

 

post-31391-0-37945300-1513461704_thumb.jpg

 

post-31391-0-08017400-1513461722_thumb.jpg

 

post-31391-0-39906400-1513461790_thumb.jpg

 

 

post-31391-0-75818100-1513461766_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ladny  zegar  i  mechanizm  rzeczywiscie  H  Pons,zdjecia  wychwytu  jeszcze  by  cos  moze  dodaly (on mial opatentowany  co  najmniej jeden  ),wiesz  ze  on terminowal  i  uczyl  sie  od  najlepszych,Janvier,Berthoud itd?

Napis  z  tylu  podkladu  to  adnotacja  kto  go  naprawial  jakis 

 

Vicnoriane 

 

XXXX  Vienne  w  roku  19  (1819) ?

sur  Vienne  jest  kolo  Lyon w  kierunku  na  Marsylie -zawsze korki  w lato ...

Lub jest  to nazwa  miejscowosci 

 

Vicnoxxxxxx  sur  Vienne 

 

lub 

victor  aime (imie  i  nazwisko) vienne 


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na sprężynach, które znajdują się w bębnach można często odnaleźć podpisaną rysikiem  datę produkcji sprężyn. Na podstawie takiego podpisu można w miarę precyzyjnie określić wiek zegara.

Mechanizm posiada rusztowe wahadło, które nie jest "sznurkiem gonione" ;) a sprężynką. Te dwa elementy według mnie wstępnie pozwalają datować na drugą ćwiartkę pierwszej połowy XIX wieku. Sam kształt mostka sugeruje wykonanie mechanizmu przed 1850 rokiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mnie zaciekawilo dlaczego w tylnych dzwiczkach jest szklo matowe ( piaskowane ? ) a nie transparentne ( przezroczyste ) lub metalowe azurowe .

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy przypadkiem tego szkła z tyłu nie powinno w ogóle być? Skoro tarcza jest odsłonięta to podejrzewam, że zegar stał na podstawie i pod kloszem, więc po co wtedy tylna klapka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod jakim kloszem? Prostopadłościennym, wyłącznie ze szkła?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ladny  zegar  i  mechanizm  rzeczywiscie  H  Pons,zdjecia  wychwytu  jeszcze  by  cos  moze  dodaly (on mial opatentowany  co  najmniej jeden  ),wiesz  ze  on terminowal  i  uczyl  sie  od  najlepszych,Janvier,Berthoud itd?

Napis  z  tylu  podkladu  to  adnotacja  kto  go  naprawial  jakis 

 

Vicnoriane 

 

XXXX  Vienne  w  roku  19  (1819) ?

sur  Vienne  jest  kolo  Lyon w  kierunku  na  Marsylie -zawsze korki  w lato ...

Lub jest  to nazwa  miejscowosci 

 

Vicnoxxxxxx  sur  Vienne 

 

lub 

victor  aime (imie  i  nazwisko) vienne 

Dzięki za informację,

Czyli może być z początku działalności Ponsa w Saint-Nicolas skoro mógł być  naprawiany w 1819, na sprężynie daty nie znalazłem, była zresztą uszkodzona i musiałem zrobić nowy otwór do zaczepu w bębnie tak,  że daty nie było na 100%. Być może była wymieniana , jedna lub obydwie podczas tejże naprawy.

kotwica i koło wychwytu w załaczeniu.

 

post-31391-0-50318900-1513535244_thumb.jpg

 

post-31391-0-01240800-1513535261.jpg

 

Zdjęcie kotwicy takie sobie, zrobione podczas rozbierania zegara ale zgar już poszedł jako prezent i innych zdjęć nie będę miał. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na tak stary zegar, brakuje mi zawieszenia na nitce z wyprowadzeniem na tarczy (modo Parisienne) czy też z regulacją z tyłu (Vindobona). Wieszak sugeruje , że był tam portfelik Brocota (czyli coś po roku 50 mniej więcej). Jednak patrząc na bryłę z daleka - lata 20 się bronią.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na tak stary zegar, brakuje mi zawieszenia na nitce z wyprowadzeniem na tarczy (modo Parisienne) czy też z regulacją z tyłu (Vindobona). Wieszak sugeruje , że był tam portfelik Brocota (czyli coś po roku 50 mniej więcej). Jednak patrząc na bryłę z daleka - lata 20 się bronią.

Piotr ma racje tam  byl  brocot ,ucielo gore zdjecia z  drugiej strony plyty,nitka nie pasuje do tego wieszaka ,mostka  ani  nitka  ze sprezynka,tyl zegara to  blcha  pelna  lub azurowa  jesli  z  bicie


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez Rupert_s
      Witam wszystkich.
      Rozpocząłem moją przygodę z zegarem kominkowym Samuel Marti z 1900 (chyba). Rodzinne znalezisko ze strychu. Chyba po dawnym upadku - pęknięty marmur, w kilku miejscach porozklejany. Działem na dwa fronty. Z jednej strony doprowadzam marmur do porządku, z drugiej rozebrałem mechanizm. Usmarowany smarem (!!), ale chyba niezbyt zużyty. Trochę tylko poturbowany. Jako, że jest rozebrany to zdjęcia w stanie rozkładu. Chodzi o taki zegar. Wychwyt Brocota.

       
      Problemy mam następujące:
      1) Pęknięty bęben sprężyny od bicia. Nie mogę znaleźć takiego samego - chyba dość nietypowa wysokość. Czy to się daje naprawić? Myślałem o ściśnięciu i lutowaniu z jakąś "łatką" z cienkiej blaszki dla wzmocnienia. Chyba nie powinno kolidować z innymi częściami mechanizmu. Próbował tego ktoś? Daje się to zrobić?

       2) Chciałem zmienić sprężyny po 120 latach, ale udało mi się dostać tylko takie szerokości 20mm. Oryginalne (chyba, bo ktoś to wcześniej rozbierał) mają szerokość 21mm. Czy myślicie, że to będzie jakiś problem?
       
      3) Czy marmur od tych zegarów był w całości klejony? U mnie widać, że w wielu miejscach amatorsko tak, ale zastanawia mnie czy górna półka była klejona w oryginale. Widoczne są bolce i są długie pionowe ściągacze na śrubach utrzymujące całość do kupy. Podobnie okrągły "garnek" na mechanizm jest mocowany na dwóch śrubach. Czy w oryginale to było dodatkowo klejone?
       
      4) Czy możecie pomóc rozszyfrować dane i historię tego zegara? Podobno cyfry te oznaczają długość wahadła i datę produkcji. W milimetrach czy w calach (9,2cala)? Z którego roku? 1900? Na innych częściach też powtarza się numer 2295.

       
      5) Czym odrestaurować "złocone" wzory na marmurze? Wygląda jak złota farba. Macie jakąś sprawdzoną?
       
      Dziękuję bardzo za pomoc. Prace będą trwały długo, zapewne miesiącami, ze względu na brak czasu. Mogę meldować o postępach. Dziękuje bardzo na pomoc intelektualną.
    • Przez lanron
      Witam .Proszę o pomoc w określeniu daty powstania zegara.Zegar z marmuru i brązu,wahadło na nitce na werku sygnatura oraz dwie liczby 81 oraz 96.
       


    • Przez Topaz
      Mam okazję stać się posiadaczem zegara kominkowego, podobno działającego, podobno polskiego, podobno starego, podobno z 1959 roku. Dużo niewiadomych a nie mam doświadczenia w zegarach takich rozmiarów, więc prośba do Forumowiczów o kilka słów komentarza do przedstawionego na załączonych zdjęciach zegara (ps. zdjęcia przesłał sprzedający, innych nie posiadam). 
       

       

       
       
    • Przez pajabrava
      dzień Dobry Wam
      Jestem pewny,ze koledzy zwyczajowo-pomogą. Mój ostatni nabytek zagwozdką się stał . Logo zupełnie nieznane: M.A@C0 z lwem. Swieżutki, nie ruszany,w srodku strzępy anglojezycznych gazet. Pudło -czarny marmur 25 kg. Pomóżcie proszę i napiszcie cóż to i kto produkował?



    • Przez mgrems
      To mój pierwszy post. Proszę o pomoc w identyfikacji zegara.
       
      Zamieszczam zdjęcie mechanizmu, na którym znajduje się nazwa B?C PARIS. Domyślam się że zegar, a przynajmniej mechanizm, wyprodukowano we Francji, ale nie mogę znaleźć żadnych informacji na podstawie tej nazwy. Czy dobrze się domyślam, że cyfry 5?8 (czy to odwrócona jedynka?) to numer modelu, a 48639242 to numer egzemplarza?
      Jak widać na zdjęciu, brakuje paru elementów: wahadła, młoteczka (dzwonek jest), i (nie jestem fachowcem) wieszaka, na którym jest zamocowane ramię wahadła. Czy jest szansa na znalezienie takich elementów, czy pasują od innych mechanizmów, czy ktoś ma i chciałby się pozbyć?

       
      Proszę o jakiekolwiek informacje - Maciej
       
       
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.