Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

pmwas

Nomos Tetra

Rekomendowane odpowiedzi

Przedmiotem dzisiejszej prezentacji jest zegarek znanej marki Nomos - model Tetra.

Prezentacji, bo nie bardzo mam ochotę zegarek recenzować. Wiadomo, ze Nomos to Nomos i chyba nie będę musiał nikogo przekonywać, ze mamy tu do czynienia z dobrym zegarkiem.

 

post-2232-0-80093000-1515534325_thumb.jpg

 

Marki nie trzeba za bardzo przedstawiać - powstała ona w Glashutte na początku lat 90. Nie jest to całkiem nowa marka, bo zegarki Nomos powstawały także w okresie międzywojennym. Marka również zarejestrowana była w Glashutte, jednak zegarki powstawały w Szwajcarii. 

 

post-2232-0-15360400-1515534510_thumb.jpg

 

Wspólcześnie Nomos nie przyznaje się jednakże do tej historii. 

 

post-2232-0-65910800-1515534544_thumb.jpg

 

Zegarki Nomos cechuje z reguły prosty, często wręcz minimalistyczny design. Z początku stosowano szwajcarskie mechanizmy Pesseux 7001, z czasem firma zaczęła produkować własne. Pierwszym modelem był Nomos Alfa, później rodzina powiększyła się o inne kalibry.

Aktualnie Nomos jest jednym z bardziej znaczących producentów mechanizmów 'in-house'  i z pewnością by w gronie trendsetterów w dziedzinie powrotu do mody na własne projekty (jak wiemy - coraz więcej "prestiżowych" marek projektuje własne mechanizmy, przynajmniej do droższych modeli, które oferują).

 

Prezentowana Tetra to dość podstarzały egzemplarz (na nówkę oczywiście nie bardzo mnie stać), ale posiadający już własny mechanizm wyprodukowany w Glashutte.

Jest to niewielki, kwadratowy zegarek o przekątnej 38mm.

Mało, jak na współczesną modę, ale dla wielu będzie to rozmiar wręcz idealny.

Kopertę, w całości wykończoną na połysk, wyprodukowano oczywiście ze stali nierdzewnej, koronka posiada laserowo wygrawerowana nazwę marki.

 

post-2232-0-11699700-1515535096_thumb.jpg

 

Dekiel jest wciskany, a klasa wodoszczelności to podstawowe 3 atm.

Szkło płaskie, mineralne.

 

 post-2232-0-70697600-1515535013_thumb.jpg

 

Napisy na deklu również wykonane laserowo. Można powiedzieć, że koperta niczym się nie wyróżnia, ale - jak pisałem - zegarki Nomos często cechuje minimalizm. Niewątpliwie dobrze by jej zrobił ciekawszy grawer na deklu, bo koperty (dla przykładu) Fossili za kilka stówek w zasadzie nie odbiegają jakościowo (tylko nie wiem, czy to dobrze dla Fossila, czy źle dla Nomosa).

 

Tarcza...

 

post-2232-0-69053300-1515535115_thumb.jpg

 

...jest prosta, płaska, z nadrukowanymi cyframi. Ten egzemplarz ma tarczę w dwóch odcieniach szarości.

Również można powiedzieć, że to nic szczególnego. Wykonana jest - oczywiście - perfekcyjnie, ale bez fajerwerków.

Wskazówki są cudowne - stalowe, oksydowane na niebiesko, w starym stylu.

 

I mechanizm:

 

post-2232-0-20489100-1515535258_thumb.jpg

 

Czasy kiedy plastikowe pierścienie centrujące wytykano jako tandetę chyba już minęły, niemniej nie powiem, ze mi się podoba.

Sam mechanizm, natomiast - bardzo.

Nomos Alfa powstał ponoć na bazie wspomnianego Pesseux'a - jest to prosty, 17 kamieniowi mechanizm z ręcznym naciągiem i dolnym sekundnikiem.

Wykończony pasami genewskimi...

 

post-2232-0-45082100-1515535429_thumb.jpg

 

...ma zabezpieczenie przeciwwstrząsowe i tzw. stop-sekundę.

Warto zwrócić uwagę na piękne wykończenia dużego koła naciągowego i złote napisy na płytach.

 

post-2232-0-75264900-1515535454_thumb.jpg

 

Regulator chodu jest prosty i zwyczajny, warto natomiast zauważyć śrubeczkę do precyzyjnej regulacji pozycji palca przerzutnika.

Mój egzemplarz trochę już przeszedł i ma ognisko korozji na małym kole naciągowym (i za dużo oliwy w łożysku 4-go koła przekładni, przy okazji...).

 

post-2232-0-67936600-1515535601_thumb.jpg

 

Na moją chudzieńką łapkę - w sam raz.

 

Ogólnie - Nomos to prosty, a przy tym ładny i elegancki zegarek na wysokiej klasy Glashuttowskim mechanizmie in-house.

Świetna jakość i ponadczasowa stylistyka to niewątpliwie spore zalety, a pewnym minusem, z kolei, na pewno będzie cena, bo Tetra ma w swojej klasie bardzo bogatą i mocną konkurencję. Takie proste zegarki po prostu trzeba lubić. Nie świeci, nie powala na pierwszy rzut oka, ale na pewno szybko się nie znudzi. 

 

Werdykt?

A jaki może być? Nomos to klasowe zegarki, których nie wypada oceniać.

Kupując Nomosa płacimy za mechanizm in-house i prestiż marki, bo - tak naprawdę - całkiem porównywalnie wykończone i wykonane zegarki można kupić o wiele taniej. Zależy po prostu na czym komu zależy i jakie kto ma fundusze. Szukający nietuzinkowego zegarka mechanicznego z czymś innym niż "sztampowa" Eta czy Miyota w środku - na pewno nie będzie zawiedziony..


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny prosty trochę inny kształt. Wyróżnia się na plus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Bardzo interesująca kosteczka  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaiste wspaniały zakup.

 

Piszesz, że to podstarzały egzemplarz, a on ci ledwo zahacza o vintage, jeśli miałby być wyprodukowany nawet na samym początku lat 90. Samo to, plus dolna sekunda i prostokątna  koperta sprawia, że mój "wskaźnik pożądania" wariuje gdzieś przy najwyższych rejestrach.

 

Na Nomosa zwróciłem uwagę już wcześniej, najpierw podziwiając zakupy kolegów z forum, później zapoznając się z materiałami na youtube, by w końcu zamówić katalog na rok 2017. W przypadku tej firmy cena zakupu jest wg. mnie podwyższana ilością prostoty i minimalistycznej elegancji. 

 

Piękny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No podstarzaly ten zegarek nie jest bo stosowany w nim mechanizm Alpha jest min. Z 2005 roku.

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, że to pojęcie względne. Mój osiemnastkowy Longines jest starszy, ale wyglada lepiej, no był mało noszony. Ten ma dosc spore ślady użytkowania, stąd take sformułowanie ;)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękny zegarek, piękna kostka. Mam do nich słabość. Ten nomos plasuje się u mnie na drugim miejscu, tuż za Zenith'em New Vintage 1965, który moim zdaniem powala swoją urodą ^_^


LOGO12 (Kopiowanie).png  KMZiZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.