Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

yamos

Duże odchyłki dokładności - jaka może być przyczyna?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam zegarek na mechaniźmie seiko NH35a który zaczął ostatnio wariować.

 

Podczas codziennego noszenia jego dokładność chodu waha się w granicach od -10 s/dobę do +10 s/dobę (co już jest dość dużą odchyłką dla tego mechanizmu),

natomiast w czasie kiedy go zdejmuje i odkładam na noc zegarek zaczyna tracić od -60 s/dobę do nawet -350 s/dobę.

 

Zaniosłem go do zegarmistrza, ten go rozmagnesował i powiedział że jeżeli to nie pomoże to proponuje czyszczenie i wymianę smarów...

 

Rozmagnesowanie niestety nic nie zmieniło, więc zastanawiam się czy wydać 150zł na czyszczenie, czy przy takich odchyłkach to jednak jest jakaś usterka mechaniczna i zaproponowany zabieg dużo nie pomoże?

 

Proszę o opinię co może być przyczyną takiego zachowania zegarka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Wygląda na problemy np. ze sprężyną naciągową. Kładłeś go w innej pozycji na noc jak cyferblatem do góry. Zrób jeszcze pomiar dokładności cyferblatem do dołu i bokiem.

Przy poważnej usterce mechanicznej  miałbyś znacznie większe odchyłki i to nie tylko nocą gdy mechanizm nie jest poddawany dodatkowm przyspieszeniom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kładłem go w różnych pozycjach, odchyłki są różne, zawsze dużo na minusie, ale nawet kładziony w tej samej pozycji (najczęściej leży tarczą do góry) potrafi raz być -60 a innym razem -150 s/dobę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Skoro sam tego nie naprawisz a nie chcesz by niesprawny zegarek służył jako przycisk do papieru pozostaje jedno, zegarmistrz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam go nie naprawie - to pewne, zastanawiam się tylko czy samo rozłożenie go, wyczyszczenie, nasmarowanie i złożenie (tak jak zaproponował mi zegarmistrz) ma szanse pomóc? Nie chciałbym dostać zegarek, który będzie wyczyszczony i dalej niedokłany.

Czy jednak założyć że jest to usterka mechaniczna i szukać innego zegarmistrza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy jednak założyć że jest to usterka mechaniczna i szukać innego zegarmistrza?

W Warszawie gdzieś na Saskiej Kępie jest serwis Seiko. Tam Ci go i wyczyszczą i naprawią. :huh:

Inne opcje to tylko wróżenie z fusów albo szklanej kuli :)


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jestem z Warszawy, muszę znaleźć jakiś serwis w Łodzi. Swoją drogą ten w którym byłem jest właśnie pod szyldem Seiko

 

Może ktoś poleci tu jakiegoś dobrego zegarmistrza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli powiesz zegarmistrzowi to co nam to on Ci już powie czy się tego podejmie. Przyczyn takiego chodu może być wiele także kąpiel i perfumy nie koniecznie muszą pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.