Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Triptical

Paski amatorskie na własny użytek

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

No tak. Odgrazałem się kilka razy że w celach czysto pokazowych :) napiszę ten temat.

Ktoś kilka dni temu zapytał o pierwsze kroki stawiane w robieniu pasków, więc ja pokażę swoje.

Chciałbym zaznaczyć że ten post nie ma na celu zaprezentowanie mojej oferty dla ewentualnych chętnych, gdyż moje paski mają żenującą jakość i do produktów naszych szanownych forumowych paskorobów nie przystają w jakikolwiek sposób. Mimo to jest to hobby wysoce satysfakcjonujące gdy kotś Cię spyta: "fajny pasek, skąd go masz?" :)

 

Od początku.

Jak każdy tutaj lubię zegarki i jak każdy tutaj mam swój gust jeżeli chodzi o zegarki. Jestem minimalistą i nie lubię w zegarkach rzymskich numerałów, chrono, złota i innych pierdół komplikujących cyferblat.

Jeżeli chodzi o paski to tez nie lubię żadnych gadów, płaszczek, nato, zulu i innych gadów. Prosta skóra albo kajdan.

Przy takich założeniach i przy fakcie że zawsze lubiłem customizing oraz różne grzebanie, stwierdziłem że spróbuję zrobić pasek. To było mniej więcej na przełomie roku. Zacząlem czytać w internetach, ogladac na jutubach i pytać kilku naszych paskorobów co i jak.

Pierwsze 3 paski wylądowały w koszu, ale się nie poddawałem bo po każdym spitolonym pasku wiedziałem więcej.

Na tą chwilę powstały takie jak na zdjęciu poniżej (plus kilka innych zepsutych których używam jako świnki doświadczalne oraz do nauki szycia)

Mam kilka zegarków z niebieskimi akcentami lub tarczami stąd sporo niebieskiej nici.

 

post-91664-0-18981100-1520171770_thumb.jpg

 

Skóry.

Nie mam dostępu do używanych ładownic czy innych skórzanych torebek (na razie) zatem kupuje skóry z miejscowego internetowego sklepu ze wszystkim do grzebania w skórze. Mieszkam w UK.

Skóry są w formacie A4 i kosztują między 6 a 9 funtów. Wszystkie skóry na zdjęcich to chyba krowy.

Od lewej: 1mm sztywna nie barwiona, 2mm czarna średnia miekkość, 2mm brązowa szybko się starzejąca z bardzo mocnym efektem "pull up" (jaśnieje na zgięciach) miękka, 2mm niebieska średnia twardość, 2mm jasny brąz mieciutka i bardzo fajna do pracy, 1mm czarna bardzo miękka i elastyczna - prawdziwa żdzira do pracy, ale jakoś doszliśmy do porozumienia.

 

post-91664-0-94155300-1520172185_thumb.jpg

 

Narzędzia.

Jestem amatorem i nie za bardzo chciałem wydawać krocie na początku bo nie wiedziałem czy to w ogóle będzie miało sens. Po krótce opiszę co i jak na zdjęciu poniżej.

Gumowy młotek to dziurkowania i robienia dziur na szycie, 30cm stalowa linijka, nóz tzw. stanley knife - bardzo popularny wśród angielskiej młodzieży w dresach, zestaw dziurkaczy do szycia i dziur na zapięcia, ostrze stanlej do pocieniania skóry (pocieniam skórę trzymając ten nożyk w palcach, ostrzę go wsześniej na osełce i działa to w miarę ok, wiem że kupie niebawem skiver do skór), małe kombinerki używane do szycia, penseta zablokowana i zaklejona taśmą, którą robie rowki wzdłuż krawędzi skóry, dwie zmodyfikowane drewniane packi do kuchni :) których używam zarówno do ściskania w imadle klejonych skór jak i do szycia pasków (jako stitching pony), imadło z przyssawką, kołek drewniany do wykańczania krawędzi.

Oczywiście dochodzą jeszcze różne pierdoły jak igły, klej (używam Eco-Flo leather glue - który w ogóle jest chyba zwykłym wikolem jak się nie mylę) lub butapren z tubki, osełka do ostrzenia nożyków.

 

post-91664-0-16492000-1520172655_thumb.jpg

 

Chemia:

Gum tragacanth do wykańczania krawędzi, Farba Golden brown, Edge Kote bezbarwny do krawędzi i Tan Kote do nadawania finiszu i połysku skórom - wszystko Fiebing's, Dubbin - tłuszcz do sezonowania i zmiękczania skóry

Nici (czarna, biała, czerwona i niebieska oczywiscie) nylonowe, płaskie 1mm, woskowane.

 

post-91664-0-61904600-1520172915_thumb.jpg

 

 

Nie jestem w stanie opisac dokładnie co i jak robie bozajeło by mi to wieki, a zamiast klepać w klawiaturę wolę sobie wykonac paseczek. W ogóle metod na wykonanie paska jest podejrzewam milion i pewnie każda jest dobra o ile prowadzi do satysfakcjonującego efektu. Ja póki nie jestem zadowolony ze swoich pasków, ale wychodzą mi one coraz lepiej. Poza tym żadna teoria nie zastąpi praktyki i najlepszą radą dla tych którzy chcą zacząć jest po prostu: zacznijcie robić swoje paski, nie rezygnujcie po niepowodzeniach, które na 1000% będą. Nie wolno sie spieszyć i trzeba ćwiczyć swoją cierpliwość oraz dokładność.

Zapewniam że można spokojnie zacząć po obejrzeniu filmów ja youtube a jest tego sporo i widać jak każdy robi paski inaczej.

Koniec końców to jest świetna zabawa, która po jakimś czasie na pewno przyniesie opanowanie tego rzemiosła oraz satysfakcje że zapiąłeś swój zegarek na pasku którego nikt inny na świecie nie ma. Może mieć podobny, ale nigdy taki sam.

Edytowane przez Triptical

Time matters

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z chęcią będą oglądał postępy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki i zycze wytrwałości :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Noo:))..paskowe począki swietne!!. Gratulacje. Również będę obserwował.

Edytowane przez gripen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za miłe słowa i wsparcie. Aktualnie podupadłem na zdrowiu i muszę się tym zająć. Jak tylko będzie lepiej wracam do tematu


Time matters

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Majacząc w gorączce zrobiłem taki pasek. Miałem gdzieś klamrę do kajdana 22mm i pomyślałem że ją wykorzystam i zrobię zestaw do swojego ulubionego Incursore.

2e03364c6cd45da2f00d03303c70533c.jpgad77916df8f410fbd3a895554696169a.jpg


Time matters

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na szybko taki klasyk w ramach uczenia się szycia skóry. 24mm szerokości, 4mm gruby.

 

4804fbe5ec70b33d96e90470f1f51b7f.jpg897b8e3eb3bf4d3c5e59673d508fd93a.jpg


Time matters

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym razem ciemny brąz pod klamrę z bransolety.

 

Oraz zdjęcie kilku ulubionych zegarków na własnych paskach.3590e3f1e95fcdef82ddcda58266349c.jpge6a7d86c3cd1d770752bace482cb4fde.jpg


Time matters

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak dla mnie rewelacyjnie wyglada pasek z jedna dziurka. Tak mogą nosić tylko Panowie, którzy sami sobie szyja. Powodzenia i wytrwałości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pochwały.

Chyba muszę dokupić kilka zegarków bo już mam tych pasków nieco za dużo :)


Time matters

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Rodzinka tych najczęściej noszonych została odziana.

Na chwil kilka pewnie zrobię sobie przerwę

...no chyba że palce będą swędzieć ;)

 

9acfd050d88f5286855be7fa8f05ce2f.jpg

Edytowane przez Triptical

Time matters

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ręce zaczęły swędzić. Kolega poprosił o pasek dla taty na urodziny do jakiegoś złotego Atlantica i powstał takowy.

 

a3122e064530eb2f2cbafef5850cea12.jpg914d49e0a02c6e07c5fa6be9447ba730.jpg


Time matters

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i ręce swędzą nadal.

Czarny 22mm na do klamry bransoletowej i drugi czarny 22mm z klasycznym zapięciem dla znajomego do jakiegoś czarnego field watch'a.

 

4c6e6d5124a8a5efc5f92ff85dfe6f49.jpg446162f5105d353f1e52c7018c3727ab.jpg9d0ec3fc9fe4e446729437bf9ac3f147.jpg


Time matters

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Znalazłem na sieci bardzo ładne zapięcie motylkowe (z perlażem :) ) do skóry, z dużą regulacją i oczywiście paseczek należało wykonać.

Nabyłem też niebieskiego recrafta, który jakiś nie zrobił dobrego wyrażenia od początku i pomyślałem że może dedykowany pasek zmieni mój wektor podejścia. Może tak być?3d53961224aadabcc073d39ab8e39d68.jpgdbf236387daa015c59914971c408eb59.jpgc505c946aa0ae734137e1be4ef63f9ba.jpg

bc0f239f962134a5bbf9d8a8b6d0c32f.jpg

Edytowane przez Triptical

Time matters

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super wyszło.


Pozdrawiam 
Marcin/kornel91 
 

Adriatica, Ball, Casio, Certina, Christopher Ward, Citizen, Deep Blue, Glycine, Hamilton, Longines, Nethuns, Orient Star, Oris, Phoibos, Zelos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogoda dopisuje nawet w krainie deszczowców (czytaj UK) i pełna skóra na nadgarstku nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zatem jeden z wcześniej wykonanych pasków dostał moda. Zmiana klamry na watchgecko, wymiana przeszycia z czerwonego na białe i 3 dziury fi 10 na każdą stronę. Do Incursore dobrze pasuje i zbiera pochlebne opinie.

 

0587453b2e989fcd00d362084996be83.jpgb8394b1381b0590b96146ab3c785ce45.jpg

Edytowane przez Triptical

Time matters

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niedawno kupiłem kawałek skóry bydlęcej 1.5mm w kolorze kremowym. Kolor mało mnie interesował, ale cena była świetna. Zaryzykowałem. Pomimo usunięcia finiszu skóra bardzo dziwnie przyjmowała nowa farbę. Nie jestem do końca zadowolony, ale pasek z tego zrobiłem. Jest lato i pasek jest letni. Osobiście uważam że podchodzi nieco pod disco polo (nie jestem fanem), ale dla dobra swojej praktyki i łapania doświadczenia pasek wykonałem

 

cc65511330b016ae692be28ae21d6796.jpg19bc4263eac903db6eded5337d9fc281.jpg


Time matters

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie trochę pod Sławomira zalatuje, hehe. A swoją drogą fajny patent z przeszyciem szlufki i solidnie wyglądająca klamra. Próbuję sobie wyobrazić model zegarka który można by ubrać. Do jakiego zegarka Twoim zdaniem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pogoda dopisuje nawet w krainie deszczowców (czytaj UK) i pełna skóra na nadgarstku nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zatem jeden z wcześniej wykonanych pasków dostał moda. Zmiana klamry na watchgecko, wymiana przeszycia z czerwonego na białe i 3 dziury fi 10 na każdą stronę. Do Incursore dobrze pasuje i zbiera pochlebne opinie.

Rally wyszedł super. Muszę pomyśleć nad czymś podobnym w zestawie z takim zapięciem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.