Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Lestaf

Poziome linie na matrycy TV LCD

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na ekranie mojego telewizora pojawiły dwie cieniutkie czarne linie, biegnące przez całą szerokość ekranu. Linie są milimetr od siebie, przy czym jedna z nich pojawia się i znika. Czy ktoś miał podobny problem? Jest sposób, żeby naprawić to samemu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Zwykle oznacza to dogorywanie matrycy ze wskazaniem na poszukiwanie zamiennej a najczęściej konieczność zakupu telewizora. Problem, najczęściej nie leży w elektronice dołaczanej do matrycy  choć są i takie przypadki np. w "plazmach" gdzie układ adresowania linii jest lub bywa na płytce laminatu. W LCD te układy zostały przeniesione na krawędź tafli ekranu i stamtąd aktywują lub dezaktywują odpowiednią linię pikseli barw.

Najczęstszymi przyczynami tak powstałych uszkodzeń jak w opisie jest odklejanie się jednego z układów adresowania albo korozja ścieżek metalizacji na tafli. Tak czy inaczej oznacza to nieodwracalne uszkodzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten telewizor nie ma jeszcze trzech lat :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż fotkę.

Ale kolega wyżej niestety prawdę mówi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matryca się kończy. Niestety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to możliwe, że niecałe 3 lata od kupna telewizora, kończy mu się jakaś matryca, a moi rodzice mają plazmę od lat dziesięciu i matryca jej się nawet jeszcze nie zaczyna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie stoi kineskop. Sony. Starszy niż ja. Ja mam 21 lat. Nie wypalony, elektronikę raz naprawiałem bo coś tam małego padło. A samsung Led. Z matrycą LCD 5 lat. Kończy żywot. Podobnie jak twój. Nie do naprawienia. Takie tera produkują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Między innymi dzięki "genialnemu" wynalazkowi lutu bezołowiowego. Miał chronić środowisko, a doprowadzi do zawalenia świata kilkuletnim, niemożliwym do naprawienia i ciężkim w utylizacji  złomem elektronicznym (poczytajcie o "tin whiskers").


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Święte słowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiedzieli gnoje na ile dać gwarancję :/ Czy matryce Led też są takie dziadowskie? Bo jeśli tak, to wyciągam z piwnicy czarnego Trinitrona z 89 roku i czekam, aż wymyślą coś co działa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Led.. Matrycą led jest matryca super amoled ( telewizory wygięte) . A taki samsung led. Jak u mnie, to matryca LCD, i podświetlenie matrycy diodami led zamiast lamp CCFL.

 

Trynitron to model wyrzutni elektronowej kineskopu. Największy szczyt techniki tej technologii. I on jest kolor. Na pewno.

Ten stary sony u mnie ma właśnie trynitrona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie ma dobrych telewizorów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie masz pewności czy dzień po gwarancji nie zdechnie. Najbardziej zaawansowane są super amoledy.Ale ceny.. Ajj. A najbardziej pancerne są kineskopy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Same złe wiadomości :( I na prawdę nie da się tego naprawić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety. Można by wymieniać całą matrycę. Ale koszty ogromne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są dobre telewizory. Tylko jako "dobre" nie rozumie się teraz "wieczne". Takie życie, konsumpcja itd. Teraz wszystko jest liczone na 2-3 lata i w śmieci. A naprawa jest nieopłacalna bo w gruncie rzeczy z obecnego tv zostałaby Ci plastikowa obudowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ewentualna płytka zasilania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

... I on jest kolor. Na pewno.

Ten stary sony u mnie ma właśnie trynitrona.

Pewnie że kolor, mój też jest kolor :D Sony Black Trinitron.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pewnie identyczny jak mój

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Telewizor z ekranem plazmowym to w ogóle inna bajka. Do tego stopnia, że zupełnie inaczej jest postrzegany obraz i niektóre osoby po wymianie na LCD łącznie z 4K mają spory problem z przyzwyczajeniem się. Do tego stopnia, że w zamian za przywrócenie do użytku starej plazmy są gotowe oddać nowy telewizor LCD z pełnym a nie lipnym 4K i podobnej jak nie większej przekątnej. To się nazywa determinacja :) .

Luty bezołowiowe są zarówno w sprzęcie powszechnego użytku jak i militarnym. W tym drugim nie mają kiepskiej żywotności. Wystarczy zastosować odpowiednią technologię i już. Producenci sprzętu z pierwszej kategorii też jej używają ale wystarczy, że zmieni się nieco recepturę kleju mocującego układy na podłożu COG (Chip On Glass) i to wystarczy by sprzęt wysiadł po gwarancji. Albo nie dodać w obwodzie zasilacza jednego z napięć dławika za parę centów i po trzech latach rozsypie się cały zasilacz a moze jedynie kondensatory "spuchną"? W fabryce już obstawiają :) jak będą wyglądały wyniki z serwisu gwarancyjnego dla słabszych sztuk? Jak będzie za dobrze to znowu się coś ujmie.A niektórzy mówią, że inżynieria to nuda, "flaki z olejem" gdy tymczasem to operacja na żywym organizmie i to bez konsekwencji jak w przypadku lekarzy :) .

Bardziej finezyjni robią jeszcze ciekawsze rzeczy. Cwaniaki, skoro klienci "level expert" za pomocą tak wyrafinowanego sprzętu jak dłoń zaczęli zwracać uwagę czy "telewizory się nie grzeją" bo takie lepsze i dłużej pociągną. To nie ma problemu, wystarczy zrobić symulację cieplną np. układu zasilania i jak będzie w jednym miejscu płytki drukowanej zbyt chłodno to zbliży się nieco dwa grzejące się elementy i po sprawie    :) . Telewizor po dotknięciu ręką zimny a rozsypuje się cieplnie. To dopiero czary :D .

No i jeszcze pozostaje całe multum metod rozpieprzenia sprzętu na odległość za pomocą oprogramowania :D . Tu jest dopiero pole do popisu, skoro coraz więcej jest podłączonego do sieci a z niej płynie samo dobro zarówno od producentów jak i innych, niezależnych dobrodziei. Włamanie do systemu telewizora?! A co to za problem? Na dziś spowolnimy, na jutro padnie upłynnianie szczególenie w czasie meczyków "o wszystko",... . Idźcie, kupujcie nowe. Nowe jest lepsze.

 

Telewizory są dobre a nawet zbyt dobre. To użytkownicy są nie ten teges :) . Chcą sprzętu na wieczność, bez lipnych parametrów i jeszcze żeby był prestiżowy :D . No bez jaj? A gdzie miejsce na tak upragniony postęp?

"Nie będę psuł rynku" i opisywał potencjalnych bolączek nawet super techologii ;) AMOLED. Cieszcie się póki jeszcze możecie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest tak, że budżetowe modele siadają ? 55 cali za 2500pln z matryca klepaną 10 lat temu ?


Only Fools Do Not Fear The Sea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Schemat co ma siadać a co nie jest nieco inny. Nie ma w tym oczywistości na pierwszy rzut oka. Podział budżetowe/premium jest sztucznym podziałem napędzanym profilowaną reklamą. Większość "ficzerów" i tak jest bezużyteczna. Ktoś jeszcze pamięta "Szał Avatara" w 3D ? Obecnie 3D jest "kaput", ktoś jeszcze o nim pamięta? Ktoś ma jeszcze okulary? Producenci udają, że w ogóle go nie było. Bo nie było, co nie :D ?

10 lat temu 55 cali było, o ile w ogóle, było nowinką. Od tego czasu rynek gwałtownie się zmienił pod wpływem działań producentów zmuszonych do tego z jednej strony chciwością, wymogami akcjonariuszy i planem oszczędności materiałowej gdyż niektóre materiały jak są namacalnie dostępne czyli takie zdatne do produkcji a nie w formie obligacji typu "papier toaletowy" to podrożały kilkukrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bazant

Wybieram zawsze sprzęt na który mogę mieć 5 lat gwarancji producenta (płatną lub po rejestracji).

 

Zakładam że gdy po 5 latach coś się zepsuje to trzeba będzie kupić nowy. Parę lat temu miałem problem kupić części zamienne do Tefala i Moulinexa, mimo że ten sprzęt stał jeszcze na półkach w sklepach. 

 

Z ciekawostek to np: w przypadku serwisu klimatyzacji, serwisant może lekko puknąć młotkiem i przesunąć wyważenie na łopatkach wentylatora (w jednostce zewnętrznej) i za jakiś czas znowu zarobek bo łożysko do wymiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Ktoś jeszcze pamięta "Szał Avatara" w 3D ? Obecnie 3D jest "kaput", ktoś jeszcze o nim pamięta? Ktoś ma jeszcze okulary? Producenci udają, że w ogóle go nie było. Bo nie było, co nie :D ?

 

 

Mam. W tej części szafy, w której trzymam zegarki. Przez to co jakiś czas wypadają. Dwie pary ślicznych aktywnych okularków Sony. Obejrzeliśmy w nich ze dwa razy Avatara, jedną bajkę, jeden film samurajski (niebywały był padający śnieg podczas finałowego pojedynku) i jeden film przyrodniczy, podmorski. Kiedy nadpłynął rekin, ryknąłem i odskoczyłem jak goście oglądający lokomotywę Lumierów. Robił nawet pseudo 3D z filmów i zdjęć. No i to było na tyle :D


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.