Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
alabuz

Krótka rezerwa chodu Sellita SW 200

Rekomendowane odpowiedzi

Zegarek nowy, w środku Sellita SW 200-1, a więc 38h rezerwy chodu, używany głównie za biurkiem.

 

Jest na bardzo dokładnym chodzie, odchylenie 2s na dobę. Problemem jest według mnie zbyt krótka rezerwa chodu, przeważnie wskazówki zatrzymują się po ok. 17h. Przykładowo zegarek założony o godz. 7 i odłożony do pudełka o godz. 22, następnego dnia wskazówki zatrzymują się o godz. 15.

 

Zegarek do reklamacji? Szczerze mówiąc wolałbym tego uniknąć, dlatego proszę o poradę czy zegarki oszczędnie eksploatowane (jedynie podczas pracy biurowej) mają ponad dwukrotnie krótszą rezerwę chodu niż maksymalna.

Edytowane przez alabuz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro w zegarku głównie siedzisz, to pewnie nie ma czasu nazbierać energii. Wyjdź z nim na spacer, wtedy sprawdź czy rezerwa chodu jest większa.

 

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na mój przykład to do reklamacji.

Też mi się zatrzymywał, dopiero przy kolejnych automatach zauważyłem, że to jednak nie jest prawidłowe.

Po wizycie w serwisie jest już od dłuższego czasu ok.

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś dokładniej opisać jak to u Ciebie wyglądało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdź go dobrze. dokręć koronką, poruszaj się z nim, albo tylko nim. jeśli to nie wydłuży czasu pracy to zostaje serwis.

sw dość wolno się nakręca i siedzenie przy biurku może nie starczać na pełne nakręcenie do 38h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość TigerBear

sprawdź go dobrze. dokręć koronką, poruszaj się z nim, albo tylko nim. jeśli to nie wydłuży czasu pracy to zostaje serwis.sw dość wolno się nakręca i siedzenie przy biurku może nie starczać na pełne nakręcenie do 38h.

Dokładnie.

 

Jest różnica, w stosunku do ETY.

Sellita dba, o kndycję właściciela ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w moim TH AR 500m prawdopodobnie (bo pewności nie mam) rownież jest ten mechanizm i o dziwo rezerwy starcza na ponad 40h... a dokładnie 44h jak sprawdzałem ostatnio... zaznaczę że zegarek noszony średnio 14h w ciągu doby i praca NIE za biurkiem... Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnica może być, ale że aż taka? Czyli mam rozumieć, że 17h rezerwy przy oszczędnym użytkowaniu jest w granicach normy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co rozumiesz przez oszczędne użytkowanie? bez przesady, nawet siedząc przy biurku, ręka na której jest zegarek raczej nie jest na 8h unieruchomiona...? Ja bym zrobił tak: odłożył do zatrzymania, nakręcił koronką, ponosił dwie doby i ponownie odłożył. Jeśli nie utrzyma chodu przez 38h to do reklamacji z nim.

Edytowane przez Barry_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś dokładniej opisać jak to u Ciebie wyglądało.

Po noszeniu całodniowym, biurowym zegarek zatrzymywał się nad ranem.

W rotomacie było ok, nakręcając koronką też.

Jak sobie kupiłem inny zegarek mechaniczny to zauważyłem, że tam nie ma tego problemu.

Mój zegarek to FC I mialem 5 lat gwarancji i przegląd w cenie, tak więc poprosiłem o naprawę i serwis - od tego czasu chodzi ok+ wyregulowali mi go na 1-2 s doba.

 

Wysłane z mojego Mi-4c przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje, w takim razie potestuję go jeszcze trochę.

 

Pisząc oszczędnie miałem na myśli zwykłą pracę biurową, więc machania ręką zbytnio nie ma, natomiast moje doświadczenie z mechanizmami japońskimi i ETĄ były lepsze, tzn. spokojnie mogłem po takim dniu użytkowania odłożyć zegarek na co najmniej 24h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update, po nakręceniu zegarka chodzi od 24h, więc postęp jest. Jutro cd.

 

Edit: rano nadal chodził, więc już 36h, wniosek, przed założeniem zegarka na Sellicie trzeba go nakręcić.

Edytowane przez alabuz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łożysko wahnika może nie pracować należycie. Może wystarczy przesmarowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wniosek, przed założeniem zegarka na Sellicie trzeba go nakręcić.

z tego wniosku płynie taki wniosek, że jednak coś tam jest nie tak z Twym zegarkiem... może faktycznie trzeba przesmarować jak Kolega powyżej napisał...

Edytowane przez Barry_1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po nakręceniu działał 40h, więc rezerwa nawet lekko ponad normę. Zerknąłem na instrukcję i wygląda na to, że właśnie trzeba go za każdym razem nakręcić.0fe8cd1429ec36fc3ee7594e563ffd11.jpg

Edytowane przez alabuz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli to co mówiłem od początku, wachnik za mało wydajnie nakręca sprężynę.

Dokręcanie ręczne automatu jest bezsensu.

Napraw zegarek i ciesz się jego bezobslugowoscią

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknąłem na instrukcję i wygląda na to, że właśnie trzeba go za każdym razem nakręcić.

wybacz, ale gdzie to jest napisane? widnieje tylko zapis że w przypadku zatrzymania mechanizmu należy go ręcznie nakręcić a nie za KAŻDYM razem... też obstawiam że coś nie tak jest z wachnikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety koledzy mają rację. Każdorazowe nakręcanie koronką jest bezsensu. Powinien startować od machnięcia łapą i po całodziennym noszeniu wytrzymać do rana, a  robota przy biurko nie jest żadnym argumentem przeciw. Po prostu coś z nim jest nie tak i żadne teorie i zaklinania rzeczywistości nie pomogą, tylko zegarmistrz  :) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałbym zapytać przy okazji tematu o tym mechanizmie czy koronka w pozycji do nakręcania ma się obracać jedynie z ruchem wskazówek czy te może obrać się w kierunku przeciwnym? Zegarek to Oris Aquis Small Second Date. Zdjęcie zapisu z instrukcji jest zamieszone w poście powyżej i tam jest napisane, że obraca się dwukierunkowo. Przyznam, ze kiedyś przekręciłem ja do oporu w kierunku przeciwnym i od tego czasu tak jest. Z kierunkiem się kręci a w druga stronę jest duży opór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może w obie strony, w jedną nakręca, a w drugą cofa żebyś nie musiał paluchów na niej przestawiać. Działa to podobnie jak grzechotka przy kluczach (do śrub i nakrętek).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może w obie strony, w jedną nakręca, a w drugą cofa żebyś nie musiał paluchów na niej przestawiać. Działa to podobnie jak grzechotka przy kluczach (do śrub i nakrętek).
Rozumiem. Czyli coś jednak jest nie tak bo jak wspomniałem obecnie tylko ma ruch zgodnie z kierunkiem wskazówek a wcześniej zanim nakrecilem ja do końca w kierunku przeciwnym działała dwukierunkowo.

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koronka powinna się kręcić w obydwie strony. Kierunek w lewo jest ruchem jałowym, w prawo jest ruch naciągający sprężynę. Z tym że w automacie nigdy nie nakręcisz do oporu (jak w zegarku o naciągu tylko manualnym) gdyż nie pozwala na to sprzęgiełko. Jeżeli coś się blokuje nie kombinuj gdyż możesz powiększyć szkody tylko zanieś zegarek do zegarmistrza :blink:


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje bardzo za informację.

Pzd

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.08.2021 o 19:00, qubam napisał(-a):

Dziękuje bardzo za informację.

Pzd

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
 

sellity nie powinno się w ogóle nakręcać ani dokręcać


OMEGA SEAMASTER 300M

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.