Skocz do zawartości

Najnowsze tematy

Zdjęcie

Jednowskazówkowy Łucz z nowej kolekcji

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 pmwas

pmwas

4-85

• Moderator
  • 4807 postów

Napisano 03 maj 2018 - 19:28

Witam!!!

Tematem dzisiejszej prezentacji jest zegarek wyprodukowany przez Fabrykę Zegarków w Mińsku.

Fabryka powstała w 1953. roku i znana jest głownie z produkcji płaskich, eleganckich zegarków męskich na mechanizmie 2209 "de luxe".

Fabryka produkowała również szeroką gamę "damek" na mechanizmach cal 18 i 13.

Nie można również zapominać o modelach elektromechanicznych (3045 i 3055) oraz kwarcach III generacji.

Warto wspomnieć, że Łucz jest - jak dotychczas - jedynym poradzieckim producentem, który wypuścił na rynek całkowicie nowy mechanizm (2609), zaprojektowany już po rozpadzie ZSRR... nawet jeśli był on kompletnie nieudany i szybko go z produkcji wycofano. 

Mińska fabryka wciąż istnieje i produkuje szeroką gamę zegarków, wykorzystując kwarcowe i automatyczne mechanizmy Miyoty,  a także własny, dobrze znany, mechanizm 1801.

Zegarki różnią się bardzo pod względem jakości i technologii produkcji, a także cen.

Nie widać też jakiejkolwiek spójnej polityki dotyczącej projektowania nowych modeli i obecna oferta Łucza to totalny "groch z kapustą" - zawiera zarówno zegarki ładne i eleganckie jak i modele kiczowate czy po prostu ohydne, ale to także kwestia gustu.

Z ciekawszych propozycji Łucza w ostatnich latach na pewno należy wymienić rozwijaną wciąż serię zegarków z jedną wskazówką.

Jak wspomniałem - dzisiaj przedstawiam taki właśnie zegarek. Zapłaciłem za niego około 350zł, więc nie spodziewajmy się cudów - jednowskazówkowce produkowane są w starej technologii chromowanych kopert i drukowanych tarcz, co najwyżej przetłoczonych w droższych wersjach, bywają natomiast całkiem ładne i... ciekawe. Z uwagi na jedna wskazówkę, rzecz jasna.

DSC00667.JPG

Mała rzecz a cieszy - tandetne opakowania tanich Łuczy zastąpiono eleganckimi, kartonowymi.

Wewnątrz pudełeczka tekstylny woreczek z zegarkiem...

DSC00668.JPG

Zdecydowanie krok w dobrą stronę.

Zegarek to wersja z tarczą zaprojektowaną w stylu obrotomierza (czy ew. manometru, ale - sądząc po " sportowym" pasku - myślę, ze projektant miał na myśli obrotomierz).

DSC00669.JPG

Jak wspomniałem, koperta o klasycznym kształcie i stosunkowo niewielkiej średnicy, jest chromowana. 

DSC00670.JPG

Szkło jest mineralne, płaskie, osadzone w nieco zbyt wydatnej, białej uszczelce.

DSC00673.JPG

Chromowana jest także niczym niewyróżniająca się, zwykła koronka, o wielkości umożliwiającej wygodną obsługę (co ważne w zegarkach, które trzeba nakręcać).

Zegarek posiada gruby, biały pasek z otworami i czerwonym przeszyciem, zakończony ładną klamerką. 

DSC00675.JPG

Przyjemny, dość miękki, ciekawe tylko jak będzie z jego trwałością.

Tarcza zegarka, jak wspomniałem, zaprojektowana w stylu obrotomierza, jest biała, z dyskretną, przetłoczoną fakturą...

DSC00674.JPG

Jakość nadruku jest dobra, choć nie jest to - rzecz jasna - technologiczny majstersztyk.

Zwraca uwagę czarna, pojedyncza wskazówka z 5-o minutową skalą. Końcówkę pomalowano na czerwono, co jest bardzo ładnym akcentem, dodającym zegarkowi uroku. Są również wersje z całą czerwoną wskazówką, co moim zdaniem jest rozwiązaniem gorszym.

Koperta posiada stalowy, polerowany dekiel, z ładnym, choć przeciętnej jakości, laserowym grawerem.

DSC00677.JPG

Przez małe okienko patrzy na nas dobry znajomy - 1801N.

Okienko (poza znów zbyt wydatną uszczelką) to prawdziwe mistrzostwo świata...

Projektantom udało się pokazać makabrycznie nieatrakcyjny mechanizm w bardzo atrakcyjny sposób.

Nie dostrzeżemy nieciekawego, prostokątnego kształtu mechanizmu 1801, a wyeksponowane ruchome części skutecznie odwracają uwagę od koszmarnego wykończenia.  Osobiście uważam, ze w Mińsku powinno się odkurzyć poradzieckie maszyny wykonujące niegdyś (na stareńkich 1800) piękne szlify genewskie i byłoby jeszcze lepiej, ale to są koszty (a tych w tanich zegarkach nie lubimy, prawdaż???).

Niemniej nawet pomimo koszmarnego wykończenia płyt - okienko jest super i prędzej schowałbym ETĘ 2804 w moim Atlanticu, niż - w teorii znacznie bardziej ohydny - 1801 w tym Łuczu. Okienko "wymiata" - świetnie to zrobili!!!

DSC00679.JPG

Historia mechanizmu 1801 sięga lat 50-tych, kiedy to fabryki zegarków w Penzie i (później) Mińsku zaczęły produkować prostokątną 1800. Na dobrą sprawę mechanizm jest zresztą jeszcze starszy, bo - o ile wiem - jest klonem mechanizmu szwajcarskiego.

Jest to bardzo prosty mechanizm składający się z bębna sprężyny, przekładni chodu i wychwytu szwajcarskiego. Normalnie ma dwie wskazówki (tu jedną), nie było wersji z sekundnikiem. 

Jak większość radzieckich "damek", 1801 nigdy nie słynął z chronometrycznej dokładności chodu, wiec odchyłki na poziomie kilkudziesięciu sekund na dobę są w zasadzie normą i należy się takowych spodziewać.

DSC00671.JPG

Werdykt? 4/5 za chromowaną kopertę, bo - zwłaszcza przy codziennym nakręcaniu i noszeniu - koperta i koronka najpewniej dość szybko się przetrą. Poza kopertą, główną wadą zegarka jest jedna wskazówka, będąca jednocześnie jego największą zaletą. Z jednej strony rozwiązanie to znacznie zmniejsza precyzję odczytywania wskazań, ale - z drugiej strony - daje zegarkowi wyjątkowy, nietuzinkowy wygląd. Wyobraźcie sobie, jak bezsensowna byłaby taka tarcza w zegarku z dwiema wskazówkami, a tu - jest super. W epoce, gdy zegarek jest raczej elementem ubioru niż urządzeniem do odmierzania czasu - myślę, ze ma to głęboki sens.

Ogólnie tym to bardzo ładny zegarek, robiący świetne wrażenie. kupiłem go w prezencie dla brata (i jego sportowego autka) i muszę przyznać, ze po wyjęciu z pudełka chwile wahałem się, czy nie zmienić planów ;).  Serio - zdjęcia nie oddają tego, co widać na żywo - zegarek jest po prostu bardzo ładny, dopracowany i atrakcyjnie się prezentuje na nadgarstku.

Koniec końców - brat dostał zegarek, a ja... czekam na stalową, nowocześniejsza technologicznie wersję. O ile kiedykolwiek taka się pojawi - na pewno nie omieszkam nabyć, a póki co - szczere gratulacje dla projektantów z Mińska - ten model jest SUPER :) !!!

Dzięki za uwagę i miłego dnia :) !!!

Użytkownik pmwas edytował ten post 03 maj 2018 - 19:30

• 0

#2 pawelb29

pawelb29
  • Użytkownik
  • 11202 postów

Napisano 03 maj 2018 - 20:17

Za 350 pln ,pomimo swoich wad,  ciekawy zegarek . Wygląda na dosyć mały.

Dobra recenzja.

• 1

#3 4palce

4palce
  • Użytkownik
  • 1352 postów

Napisano 03 maj 2018 - 21:03

No właśnie, ani słowa o wymiarach. Zegarek ciekawostka, akurat dzisiaj gdzieś widziałem wersję z białą, czy nawet szlifowaną tarczą.

• 0

#4 pmwas

pmwas

4-85

• Moderator
  • 4807 postów

Napisano 03 maj 2018 - 21:07

Bo nie byłem na tyle mądry, zeby zmierzyć :)
Wg danych z netu ma 37mm średnicy. Ani duzo ani mało. Zależy od wielkości nadgarstka. Ja takie lubię, bo mam chudy nadgarstek...
  • 0

#5 pawelb29

pawelb29
  • Użytkownik
  • 11202 postów

Napisano 03 maj 2018 - 21:18

Ciekawe ile wytrzyma powłoka .
Pudełko smartfonowe.
  • 0

#6 pmwas

pmwas

4-85

• Moderator
  • 4807 postów

Napisano 03 maj 2018 - 21:24

:)
Pudełko jest super. Bardzo eleganckie, ładne. Mnie się podoba :)
  • 0

#7 SzymonJestem

SzymonJestem
  • Użytkownik
  • 784 postów

Napisano 03 maj 2018 - 22:02

Genialny zegarek!
Gdzie go mogę dorwać, lub inne nowe Łucze mogę dorwać? :o

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka

Użytkownik SzymonJestem edytował ten post 03 maj 2018 - 22:02

• 0

#8 pmwas

pmwas

4-85

• Moderator
  • 4807 postów

Napisano 03 maj 2018 - 22:34

Czasem pojawiają się na Allegro (gdzie kupiłem tego Łucza), mozna tez na eBayu kupić u białoruskich sprzedawców... choc w tej chwili akurat oferują nieco inną wersję.
  • 0

#9 pawelb29

pawelb29
  • Użytkownik
  • 11202 postów

Napisano 04 maj 2018 - 07:59

Genialny zegarek!
Gdzie go mogę dorwać, lub inne nowe Łucze mogę dorwać? :o

Ciekawy zegarek ale z ta genialnością to bym nie przesadzał :)

• 0

#10 SzymonJestem

SzymonJestem
  • Użytkownik
  • 784 postów

Napisano 04 maj 2018 - 08:15

Jedyne co mi przeszkadza to chrom, no i pasek :D Reszta bardzo mi się podoba. Może za bardzo się podniecilem, ale nadal chce go mieć :D

Ciekawy zegarek ale z ta genialnością to bym nie przesadzał :)

• 0

#11 pawelb29

pawelb29
  • Użytkownik
  • 11202 postów

Napisano 04 maj 2018 - 08:22

Mimo wszystko potraktowałbym go jako ciekawostkę .

• 0

#12 SzymonJestem

SzymonJestem
  • Użytkownik
  • 784 postów

Napisano 04 maj 2018 - 08:22

Czasem pojawiają się na Allegro (gdzie kupiłem tego Łucza), mozna tez na eBayu kupić u białoruskich sprzedawców... choc w tej chwili akurat oferują nieco inną wersję.

Jak na Ebay wyszukać te Łucze? Wpisując Łucz wychodzą tylko polskie, wpisując Lucz są 3 oferty, cyrlica?

• 0

#13 pawelb29

pawelb29
  • Użytkownik
  • 11202 postów

Napisano 04 maj 2018 - 08:23

https://www.ebay.com... watch&_sacat=0

https://www.ebay.com...-kAAOSwuhFaS-EK

Użytkownik pawelb29 edytował ten post 04 maj 2018 - 08:25

• 1

#14 4palce

4palce
  • Użytkownik
  • 1352 postów

Napisano 04 maj 2018 - 09:56

Jak na Ebay wyszukać te Łucze? Wpisując Łucz wychodzą tylko polskie, wpisując Lucz są 3 oferty, cyrlica?

Na Czasoholikach jest taki za 150 w KRK...

Luch.jpg

• 1

#15 SzymonJestem

SzymonJestem
  • Użytkownik
  • 784 postów

Napisano 04 maj 2018 - 11:21

Dzięki za pomoc, najbardziej interesują mnie kolorowe Łucze, te czarne są nijakie

• 0

#16 pmwas

pmwas

4-85

• Moderator
  • 4807 postów

Napisano 04 maj 2018 - 14:55

Jedyne co mi przeszkadza to chrom, no i pasek :D Reszta bardzo mi się podoba. Może za bardzo się podniecilem, ale nadal chce go mieć :D

Co do paska, to miałem spore obawy, ale on tak "w realu" całkiem dobrze wyglada :)
  • 1

#17 Z_bych

Z_bych
  • Użytkownik
  • 3193 postów

Napisano 05 maj 2018 - 18:15

Fajna recenzja. Dobrze się czytało :)

Dzięki!

• 1

#18 krysza2

krysza2
  • Użytkownik
  • 378 postów

Napisano 11 lipiec 2018 - 12:09

Fajna recenzja.
Mam starszą wersję - ma bardziej stonowany charakter, dobrze że pojawił się wybór :-)

Użytkownik krysza2 edytował ten post 11 lipiec 2018 - 12:10

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych