Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
pmwas

Jednowskazówkowy Łucz z nowej kolekcji

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam!!!

 

Tematem dzisiejszej prezentacji jest zegarek wyprodukowany przez Fabrykę Zegarków w Mińsku.

Fabryka powstała w 1953. roku i znana jest głownie z produkcji płaskich, eleganckich zegarków męskich na mechanizmie 2209 "de luxe".

Fabryka produkowała również szeroką gamę "damek" na mechanizmach cal 18 i 13.

Nie można również zapominać o modelach elektromechanicznych (3045 i 3055) oraz kwarcach III generacji.

Warto wspomnieć, że Łucz jest - jak dotychczas - jedynym poradzieckim producentem, który wypuścił na rynek całkowicie nowy mechanizm (2609), zaprojektowany już po rozpadzie ZSRR... nawet jeśli był on kompletnie nieudany i szybko go z produkcji wycofano. 

 

Mińska fabryka wciąż istnieje i produkuje szeroką gamę zegarków, wykorzystując kwarcowe i automatyczne mechanizmy Miyoty,  a także własny, dobrze znany, mechanizm 1801.

 

Zegarki różnią się bardzo pod względem jakości i technologii produkcji, a także cen.

Nie widać też jakiejkolwiek spójnej polityki dotyczącej projektowania nowych modeli i obecna oferta Łucza to totalny "groch z kapustą" - zawiera zarówno zegarki ładne i eleganckie jak i modele kiczowate czy po prostu ohydne, ale to także kwestia gustu.

 

Z ciekawszych propozycji Łucza w ostatnich latach na pewno należy wymienić rozwijaną wciąż serię zegarków z jedną wskazówką.

Jak wspomniałem - dzisiaj przedstawiam taki właśnie zegarek. Zapłaciłem za niego około 350zł, więc nie spodziewajmy się cudów - jednowskazówkowce produkowane są w starej technologii chromowanych kopert i drukowanych tarcz, co najwyżej przetłoczonych w droższych wersjach, bywają natomiast całkiem ładne i... ciekawe. Z uwagi na jedna wskazówkę, rzecz jasna.

 

post-2232-0-87875400-1525370532_thumb.jpg

 

Mała rzecz a cieszy - tandetne opakowania tanich Łuczy zastąpiono eleganckimi, kartonowymi.

Wewnątrz pudełeczka tekstylny woreczek z zegarkiem...

 

post-2232-0-15053900-1525370666_thumb.jpg

 

Zdecydowanie krok w dobrą stronę.

Zegarek to wersja z tarczą zaprojektowaną w stylu obrotomierza (czy ew. manometru, ale - sądząc po " sportowym" pasku - myślę, ze projektant miał na myśli obrotomierz).

 

post-2232-0-00142100-1525370754_thumb.jpg

 

Jak wspomniałem, koperta o klasycznym kształcie i stosunkowo niewielkiej średnicy, jest chromowana. 

 

post-2232-0-64114800-1525370816_thumb.jpg

 

Szkło jest mineralne, płaskie, osadzone w nieco zbyt wydatnej, białej uszczelce.

 

post-2232-0-42289300-1525370855_thumb.jpg

 

Chromowana jest także niczym niewyróżniająca się, zwykła koronka, o wielkości umożliwiającej wygodną obsługę (co ważne w zegarkach, które trzeba nakręcać).

 

Zegarek posiada gruby, biały pasek z otworami i czerwonym przeszyciem, zakończony ładną klamerką. 

 

post-2232-0-75638800-1525370975_thumb.jpg

 

Przyjemny, dość miękki, ciekawe tylko jak będzie z jego trwałością.

 

Tarcza zegarka, jak wspomniałem, zaprojektowana w stylu obrotomierza, jest biała, z dyskretną, przetłoczoną fakturą...

 

post-2232-0-79453800-1525371031_thumb.jpg

 

Jakość nadruku jest dobra, choć nie jest to - rzecz jasna - technologiczny majstersztyk.

Zwraca uwagę czarna, pojedyncza wskazówka z 5-o minutową skalą. Końcówkę pomalowano na czerwono, co jest bardzo ładnym akcentem, dodającym zegarkowi uroku. Są również wersje z całą czerwoną wskazówką, co moim zdaniem jest rozwiązaniem gorszym.

 

Koperta posiada stalowy, polerowany dekiel, z ładnym, choć przeciętnej jakości, laserowym grawerem.

 

post-2232-0-78320400-1525371243_thumb.jpg

 

Przez małe okienko patrzy na nas dobry znajomy - 1801N.

Okienko (poza znów zbyt wydatną uszczelką) to prawdziwe mistrzostwo świata...

Projektantom udało się pokazać makabrycznie nieatrakcyjny mechanizm w bardzo atrakcyjny sposób.

Nie dostrzeżemy nieciekawego, prostokątnego kształtu mechanizmu 1801, a wyeksponowane ruchome części skutecznie odwracają uwagę od koszmarnego wykończenia.  Osobiście uważam, ze w Mińsku powinno się odkurzyć poradzieckie maszyny wykonujące niegdyś (na stareńkich 1800) piękne szlify genewskie i byłoby jeszcze lepiej, ale to są koszty (a tych w tanich zegarkach nie lubimy, prawdaż???).

Niemniej nawet pomimo koszmarnego wykończenia płyt - okienko jest super i prędzej schowałbym ETĘ 2804 w moim Atlanticu, niż - w teorii znacznie bardziej ohydny - 1801 w tym Łuczu. Okienko "wymiata" - świetnie to zrobili!!!

 

post-2232-0-26582200-1525371512_thumb.jpg

 

Historia mechanizmu 1801 sięga lat 50-tych, kiedy to fabryki zegarków w Penzie i (później) Mińsku zaczęły produkować prostokątną 1800. Na dobrą sprawę mechanizm jest zresztą jeszcze starszy, bo - o ile wiem - jest klonem mechanizmu szwajcarskiego.

Jest to bardzo prosty mechanizm składający się z bębna sprężyny, przekładni chodu i wychwytu szwajcarskiego. Normalnie ma dwie wskazówki (tu jedną), nie było wersji z sekundnikiem. 

Jak większość radzieckich "damek", 1801 nigdy nie słynął z chronometrycznej dokładności chodu, wiec odchyłki na poziomie kilkudziesięciu sekund na dobę są w zasadzie normą i należy się takowych spodziewać.

 

post-2232-0-72850000-1525371722_thumb.jpg

 

Werdykt? 4/5 za chromowaną kopertę, bo - zwłaszcza przy codziennym nakręcaniu i noszeniu - koperta i koronka najpewniej dość szybko się przetrą. Poza kopertą, główną wadą zegarka jest jedna wskazówka, będąca jednocześnie jego największą zaletą. Z jednej strony rozwiązanie to znacznie zmniejsza precyzję odczytywania wskazań, ale - z drugiej strony - daje zegarkowi wyjątkowy, nietuzinkowy wygląd. Wyobraźcie sobie, jak bezsensowna byłaby taka tarcza w zegarku z dwiema wskazówkami, a tu - jest super. W epoce, gdy zegarek jest raczej elementem ubioru niż urządzeniem do odmierzania czasu - myślę, ze ma to głęboki sens.

 

Ogólnie tym to bardzo ładny zegarek, robiący świetne wrażenie. kupiłem go w prezencie dla brata (i jego sportowego autka) i muszę przyznać, ze po wyjęciu z pudełka chwile wahałem się, czy nie zmienić planów ;).  Serio - zdjęcia nie oddają tego, co widać na żywo - zegarek jest po prostu bardzo ładny, dopracowany i atrakcyjnie się prezentuje na nadgarstku.

Koniec końców - brat dostał zegarek, a ja... czekam na stalową, nowocześniejsza technologicznie wersję. O ile kiedykolwiek taka się pojawi - na pewno nie omieszkam nabyć, a póki co - szczere gratulacje dla projektantów z Mińska - ten model jest SUPER :) !!!

 

Dzięki za uwagę i miłego dnia :) !!!

Edytowane przez pmwas

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 350 pln ,pomimo swoich wad,  ciekawy zegarek . Wygląda na dosyć mały.

Dobra recenzja.


Deus Dona Me Vi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, ani słowa o wymiarach. Zegarek ciekawostka, akurat dzisiaj gdzieś widziałem wersję z białą, czy nawet szlifowaną tarczą.


Langel 17 jewels - Bulova Accutron Automatic 63B98 - Citizen Proximity BZ1000-54E - Swatch YIS403 - Alba AEFD557

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo nie byłem na tyle mądry, zeby zmierzyć :)

Wg danych z netu ma 37mm średnicy. Ani duzo ani mało. Zależy od wielkości nadgarstka. Ja takie lubię, bo mam chudy nadgarstek...


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ile wytrzyma powłoka .

Pudełko smartfonowe.


Deus Dona Me Vi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Pudełko jest super. Bardzo eleganckie, ładne. Mnie się podoba :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Genialny zegarek!

Gdzie go mogę dorwać, lub inne nowe Łucze mogę dorwać? :o

 

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez SzymonJestem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem pojawiają się na Allegro (gdzie kupiłem tego Łucza), mozna tez na eBayu kupić u białoruskich sprzedawców... choc w tej chwili akurat oferują nieco inną wersję.


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Genialny zegarek!

Gdzie go mogę dorwać, lub inne nowe Łucze mogę dorwać? :o

 

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka

Ciekawy zegarek ale z ta genialnością to bym nie przesadzał :)


Deus Dona Me Vi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mi przeszkadza to chrom, no i pasek :D Reszta bardzo mi się podoba. Może za bardzo się podniecilem, ale nadal chce go mieć :D

Ciekawy zegarek ale z ta genialnością to bym nie przesadzał :)

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko potraktowałbym go jako ciekawostkę .


Deus Dona Me Vi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czasem pojawiają się na Allegro (gdzie kupiłem tego Łucza), mozna tez na eBayu kupić u białoruskich sprzedawców... choc w tej chwili akurat oferują nieco inną wersję.

Jak na Ebay wyszukać te Łucze? Wpisując Łucz wychodzą tylko polskie, wpisując Lucz są 3 oferty, cyrlica?

 

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na Ebay wyszukać te Łucze? Wpisując Łucz wychodzą tylko polskie, wpisując Lucz są 3 oferty, cyrlica?

 

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

Na Czasoholikach jest taki za 150 w KRK...

 

post-94542-0-38643900-1525424193.jpg


Langel 17 jewels - Bulova Accutron Automatic 63B98 - Citizen Proximity BZ1000-54E - Swatch YIS403 - Alba AEFD557

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, najbardziej interesują mnie kolorowe Łucze, te czarne są nijakie

 

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co mi przeszkadza to chrom, no i pasek :D Reszta bardzo mi się podoba. Może za bardzo się podniecilem, ale nadal chce go mieć :D

 

Wysłane z mojego PRA-LX1 przy użyciu Tapatalka

Co do paska, to miałem spore obawy, ale on tak "w realu" całkiem dobrze wyglada :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna recenzja. Dobrze się czytało :)

Dzięki!


www.katatime.pl 

www.toskania.org.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna recenzja.

Mam starszą wersję - ma bardziej stonowany charakter, dobrze że pojawił się wybór :-)

Edytowane przez krysza2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukam tego zegarka. Jeśli ktoś wie gdzie go kupić, to będę bardzo wdzięczy za informację tu, lub (lepiej) na priv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie, pomijając pojedyncze egzemplarze odsprzedawane przez kogoś, na ebay. Z Białorusi, po ok. 64 - 90 EUR z ryzykiem oclenia i ovatowania. Pojawiła się też nowa (?) wersja z czarną tarczą.

post-6402-0-81071200-1550943312_thumb.jpg

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwzględniwszy cenę to naprawdę ciekawa oferta.

 

Wymiary na infografice:

post-108708-0-16593900-1558077819.png


Małżeństwo i zegarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstyd się przyznać, ale dopiero dziś tutaj trafiłem.

Nigdy bym się nie spodziewał okienka w deklu widząc co jest w środku.

Brawurowa decyzja, ale z efektem! Normalnie czad :D

 

Swojego, w wersji podstawowej, noszę sporadycznie, ale nie bez przyjemności :)


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.