Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wodoszczelność

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 m.czerwi

m.czerwi
  • Nowy Użytkownik
  • 21 postów

Napisano 13 maj 2018 - 14:46

Witajcie. Chciałbym się dowiedzieć, jak to faktycznie jest. Tzn. czy to co producenci deklarują ma odzwierciedlenie w rzeczywistości? I tak, gdy jest napisane 10atm/100m to mogę uprawiać np. swobodne nurkowanie z rurką (do jakiej głębokości), czy inne sporty wodne? Rozumiem, że jak 200, 300 metrów i więcej to nie mam się czego obawiać. Czy zegarki tak oznaczone mają jakieś certyfikaty, przechodzą testy? Może taki Rolex, Ulysse Nardin czy coś tam innego może sobie na coś takiego pozwolić. Ale czy jakieś mikrobrandy robią testy wodoszczelności? Jak napisane jest 1000m (tysiąc) to, czy nie jest to wyssane z palca i równie dobrze mogli by podać głębokość Rowu Mariańskiego?

• 0

#2 Jędrula.wawa

Jędrula.wawa
  • Użytkownik
  • 481 postów

Napisano 13 maj 2018 - 15:06

Co innego zanurzenie zegarka na określoną głębokość, a co innego uderzenia dynamiczne cieczy np. podczas pływania. Z tego co słyszałem, 50 m zabezpiecza podczas mycia rąk, 100 m możesz już pływać, nawet z rurką. Inne głębokości to już czysta abstrakcja, bo 100 dla nurkowania swobodnego to już maksimum. Oczywiscie pomijam rekordy zanurzenia, bo te z nurkowaniem rekreacyjnym nie mają nic wspólnego.
  • 0

#3 sokolow

sokolow
  • Użytkownik
  • 3752 postów

Napisano 13 maj 2018 - 17:28

tak naprawdę dużo zależy od producenta.
np. Citizen w instrukcji podaje, że w 50m można pływać - testowałem i test był pomyślny dla zegarka :)
generalnie od 100m możesz swobodnie pływać, z 200m nurkować ze sprzętem.
  • 0

#4 Adi

Adi

mr

• Użytkownik
  • 5328 postów

Napisano 16 maj 2018 - 14:46

Z wr100 z wciskanym deklem schodziłem na ponad 20m i nie było problemu. Wr30 dobrego producenta zniesie i pływanie. Oczywiście na własne ryzyko.
  • 0

#5 Kuklik

Kuklik
  • Użytkownik
  • 87 postów

Napisano 16 maj 2018 - 15:26

Trudno o jednoznaczną odpowiedź, bo testy statyczne nie przekładają się na dynamikę pływania.

Podam na własnym przykładzie - zegarek diver Lanco bez problemów sprawował się podczas pływania, nawet dosyć solidnego i nurkowania na niewielkie głębokości. Ale w "skoku na główkę" poległ, znaczy zaparował. Nawet kilkukrotnie, ale tylko podczas skakania.

• 0

#6 Kiju

Kiju
  • Użytkownik
  • 52 postów

Napisano 17 maj 2018 - 10:30

Ja mam obawy przed swobodnym korzystaniem z basenu z zegarkiem z wr100, szczególnie bez zakręcanej koronki i zalecenia producenta nie przekonują mnie. Dlatego zakładam zegarek z wr200 i sumienie jest spokojne, albo wcale nie zakładam zegarka, żeby nie przeszkadzał.

• 0

#7 Krzysiek82

Krzysiek82
  • Użytkownik
  • 150 postów

Napisano 17 maj 2018 - 11:44

Nie należy też bawić się przyciskami na głębokiej wodzie chyba, że jest to komputer nurkowy. Jeśli przy wr100 zegarek będzie zanurzony na paru metrach i nie będziesz nim poruszał to powinien to wytrzymać. Ale jak dojdzie do tego trochę ruchu to już loteria. Ktoś kto ma drogi zegarek i mocną psychikę lubi testowac☺ Ja ograniczam ryzyko do minimum i do nurkowania używam sprzętu do tego przeznaczonego a nie zegarka.
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych