Skocz do zawartości

Zdjęcie

Przekładnia planetarna

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 dziadek

dziadek
  • Użytkownik
  • 1520 postów

Napisano 17 maj 2018 - 14:29

Witam Szanownych Kolegów!

Kupiłem do swojego warsztatu tokarkę TOS MN80a i zauważyłem na zdjęciach w Internecie, że w tokarkach tego typu w przekładni posuwu suportu jest zamontowana przekładnia planetarna prawie w każdej tokarce a w mojej jest zamontowane zwykłe koło zębate, natomiast przekładnie planetarną mam w częściach zamiennych. 

W związku z tym ma pytanie. W jakim celu montuje się tam przekładnie planetarną i jakie ona spełnia zadanie przy posuwie suportu i dlaczego prawie we wszystkich tokarkach tego typu jest ona zamontowana na stałe? 

Chodzi mi o tą przekładnię planetarną. 

http://www.tumlikovo...soustruhu-mn80/

http://www.tumlikovo...oustruhu-mn-80/

spr_mn80a_foto2.jpg

Użytkownik dziadek edytował ten post 17 maj 2018 - 14:45

• 0

#2 Gość_supaplex_*

Gość_supaplex_*
  • Gość

Napisano 17 maj 2018 - 15:11

Takie przekładnie są po prostu wiele bardziej precyzyjne, niż zwykłe, pojedyncze koło zębate.
  • 0

#3 Piotr Ratyński

Piotr Ratyński
  • Użytkownik
  • 9695 postów

Napisano 17 maj 2018 - 16:35

Takie przekładnie są po prostu wiele bardziej precyzyjne, niż zwykłe, pojedyncze koło zębate.

A na czym to bardziej niby polega?

Witam Szanownych Kolegów!

Kupiłem do swojego warsztatu tokarkę TOS MN80a i zauważyłem na zdjęciach w Internecie, że w tokarkach tego typu w przekładni posuwu suportu jest zamontowana przekładnia planetarna prawie w każdej tokarce a w mojej jest zamontowane zwykłe koło zębate, natomiast przekładnie planetarną mam w częściach zamiennych. 

W związku z tym ma pytanie. W jakim celu montuje się tam przekładnie planetarną i jakie ona spełnia zadanie przy posuwie suportu i dlaczego prawie we wszystkich tokarkach tego typu jest ona zamontowana na stałe? 

A nazwa przekładnia nic Tobie nie mówi? Przekładna jak sama nazwa wskazuje, służy do przekładania. W tym przypadku, służy one do zmiany prędkości posuwu suportu, w jednym położeniu do gwintowania, w drugim do toczenia. 

Załączone miniatury

• 20180517_171912_HDR.jpg

• 0

#4 Gość_supaplex_*

Gość_supaplex_*
  • Gość

Napisano 17 maj 2018 - 17:11

O tym pisałem, nieprawdaż?
  • 0

#5 Piotr Ratyński

Piotr Ratyński
  • Użytkownik
  • 9695 postów

Napisano 17 maj 2018 - 17:31

Napisałeś bardziej precyzyjne, to wytłumacz może mnie na czym to polega, bo ja nie mam pojecia.
  • 0

#6 Gość_supaplex_*

Gość_supaplex_*
  • Gość

Napisano 17 maj 2018 - 17:47

Chodziło mi o to, że przekładnia planetarna, pozwala na lepszą, bardziej precyzyjną regulację szybkosci posuwu suportu, w porównaniu do zwykłej przekładni.
  • 0

#7 Piotr Ratyński

Piotr Ratyński
  • Użytkownik
  • 9695 postów

Napisano 17 maj 2018 - 19:00

Przekładnia planetarna zawiera koła zębate tak samo jak przekładnia zwykła, nie reguluje nic bardziej precyzyjnie od przekładni zwykłej o tym samym działaniu. Jedyny plus takiej przekładni jak ta w tej tokarce, to jest to, że zajmuje dużo mniej miejsca niż przekładnia zwykła. W dużych tokarniach mamy zazwyczaj jedynie przekładnię zwykłą o nazwie skrzynka nortona i nie tylko w niczym nie ustępuje tej przekładni planetarnej a jeszcze ją przewyższa.

• 2

#8 namor

namor
  • Miłośnicy zegarów
  • 130 postów

Napisano 17 maj 2018 - 21:04

Przekładnia planetarna (obiegowa) z pierwszego linku dzięki róznicy ilości zebów satelitów o (20 - 19)= 1 pozwala uzyskac dużą redukcję obrotów w małej obietości. Gdyby satelity miały tą samą ilośc zębów to przełozenie między wałkiem wejściowym a wyjściowym równałoby się "1",przy zatrzymanym kole stuzębnym. Przy tej różnicy ilosci zebów satelitów i nieruchomym kole stuzębnym obroty wałka wejsciowego w stosunku do wyjsciowego róznią sie o niewielka wartośc. Inną jest sytuacja gdy zatrzymamy któryś z wałków centralnych wtedy koło stuzębne (będące jarzmem [nośnikiem osi satelitów]) będzie sie obracać b. wolno czyli tworzy zmniejszającą przekładnie o co np przy toczeniu gwintów chodzi. 

Ta samą funkcję można uzyskać stosując zwykłą przekładnie i  jest wtedy bardziej rozbudowana przestrzennie lecz konstrukcyjnie prostsza.

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych