Skocz do zawartości

Zdjęcie

60. lat zegarków KonTiki

Niezwykłe zegarki marki Eterna świadectwem niezwykłego wydarzenia

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1 odCzasu doCzasu

odCzasu doCzasu
  • Użytkownik
  • 228 postów

Napisano 28 maj 2018 - 09:00

Od dnia 28. maja do 30. czerwca w salonie odCzasu doCzasu, w Złotych Tarasach odbywa się wystawa antykwarycznych zegarków marki Eterna z linii KonTiki zatytułowana: „60 lat zegarków KonTiki”.

Marka Eterna jest przez miłośników zegarków doskonale rozpoznawalna i bardzo szanowana, a linia KonTiki jest chyba najlepiej znaną wśród wyrobów tej szwajcarskiej marki.

do_wystawy_1200_800_60_lat.jpg

Zapraszamy do zapoznania się z informacją o wystawie i prezentowanymi eksponatami.

czytaj więcej

Użytkownik odCzasu doCzasu edytował ten post 04 czerwiec 2018 - 07:17

• 0

#2 zielony.m

zielony.m
  • Użytkownik
  • 1164 postów

Napisano 28 maj 2018 - 10:12

Tak z ciekawości, kto jest właścicielem kolekcji?

• 0

#3 odCzasu doCzasu

odCzasu doCzasu
  • Użytkownik
  • 228 postów

Napisano 28 maj 2018 - 10:19

Cześć,

Zegarki na wystawę zostały użyczone przez samą markę Eterna za pośrednictwem ich lokalnego przedstawiciela

zapraszamy na wystawę!

Użytkownik odCzasu doCzasu edytował ten post 28 maj 2018 - 10:19

• 0

#4 zielony.m

zielony.m
  • Użytkownik
  • 1164 postów

Napisano 28 maj 2018 - 10:23

Czyli nie da się raczej nic odkupić;p Chętnie wpadnę

• 0

#5 Wacor

Wacor
  • Stowarzyszenie
  • 746 postów

Napisano 28 maj 2018 - 20:56

Serdeczne podziękowania za magazyn! Przeczytałem „od deski do deski” z KonTiki na ręku:)
Mam wielką prośbę: czy możecie się dowiedzieć jaki dokładnie model Eterny mieli na nadgarstkach uczestnicy wyprawy? Jakieś zdjęcia? Skany dokumentów przekazania zegarków uczestnikom wyprawy? Świetnie uzupełniłoby to artykuł i magazyn, bo tak naprawdę nie wiele wiemy o tym konkretnym zegarku.
I prosiłbym o więcej zdjęć i informacji o pierwszej KonTiki...
  • 0

#6 odCzasu doCzasu

odCzasu doCzasu
  • Użytkownik
  • 228 postów

Napisano 30 maj 2018 - 07:49

Mimo zapytania nie otrzymaliśmy zdjęć, czy więcej szczegółów o zegarkach, które płynęły tratwą.
Jest bardzo prawdopodobne, że firma takowych zegarków, czy ich zdjęć nie posiada, niestety.

One na pewno nie nazywały się KonTiki, bo ta nazwa jeszcze "nie istniała" w świadomości.

Nasze eksponaty zaprezentujemy w sieci w najbliższym czasie.

pozdrawiamy,

• 0

#7 Wacor

Wacor
  • Stowarzyszenie
  • 746 postów

Napisano 30 maj 2018 - 11:18

No właśnie.
Gdzieś w sieci czytałem, że nie ma pewności co do użytkowania zegarków Eterna przez uczestników wyprawy KonTiki, a cała linia powstała na kanwie tej wspaniałej historii.
Eterna zdaje się to potwierdzać, nie podając dokumentacji zegarków, które rzekomo zapisały się w historii światowej antropologii.
  • 0

#8 Władek Meller

Władek Meller

Wielbiciel czasu ?

• Stowarzyszenie
  • 1330 postów

Napisano 30 maj 2018 - 11:38

"Nie potwierdzam, nie zaprzeczam", mogę tylko spekulować, czyli:

Eterna co najmniej od 1953 roku (a zegarek w 1956 roku był na pewno, bo my go prezentujemy na wystawie) nawiązuje do wyprawy KonTiki i produkuje zegarki oznaczone takim napisem!
7- 10 lat po fakcie na pewno wszyscy dobrze pamiętali i byłaby "kontra", gdyby to była nieprawda 
Żadna inna marka nie aspiruje do miana chronometrażysty KonTiki
Czasy były takie, że nie przywiązywano do tego wagi, choć zegarki od 1953 roku produkowano

Nie doszukiwałbym się "spiskowej teorii..."

Dla mnie nie ma niejasności kot był chronometrażystą KonTiki

• 0

#9 Wacor

Wacor
  • Stowarzyszenie
  • 746 postów

Napisano 30 maj 2018 - 13:31

Potęga internetu jest jednak przeogromna i chwila wystarczyła, aby odkryć prawdę:)
Okazuje się, że nie tylko ja zadawałem sobie pytanie: jakiego zegarka używali uczestnicy wyprawy. Znalazłem odpowiedź na stronie omegaforums: https://omegaforums....tigation.54611/ .
Załoga KonTiki używała zegarków Longines Paratrooper WWII Military Model. Poniżej zdjęcie zegarka z muzeum KonTiki w Oslo: https://omegaforums....920-jpg.358845/

Kłamstwo powtarzane wiele razy staje się prawdą.
  • 1

#10 denver47

denver47
  • Użytkownik
  • 1363 postów

Napisano 30 maj 2018 - 13:51

szok i niedowierzanie :huh:

• 0

#11 Antiquarius

Antiquarius
  • Użytkownik
  • 2468 postów

Napisano 30 maj 2018 - 14:43

Jeśli dobrze rozumiem wypowiedzi na forum nie ma dowodów na to, że nie używali eterny?

"It is also possible that Thor Hyderdahl wore an Eterna"

Użytkownik antiquarius.maximus edytował ten post 30 maj 2018 - 14:46

• 0

#12 denver47

denver47
  • Użytkownik
  • 1363 postów

Napisano 30 maj 2018 - 14:45

Nie ma
  • 0

#13 Władek Meller

Władek Meller

Wielbiciel czasu ?

• Stowarzyszenie
  • 1330 postów

Napisano 30 maj 2018 - 15:34

Jeśli dobrze rozumiem wypowiedzi na forum nie ma dowodów na to, że nie używali eterny?

"It is also possible that Thor Hyderdahl wore an Eterna"

Co nie znaczy, że nie przydałyby się jakieś bardziej wiarygodne ("żelazne") dowody, że "Thor Hyderdahl wore an Eterna"

- zapytamy w Eternie przedstawiając zdjęcie zegarka Longines

Dziękuję za informację

Kłamstwo powtarzane wiele razy staje się prawdą.

Ja bym takich słów nie używał, bo potem może trzeba je będzie "odszczekać"

pozdrawiam,
Władysław Meller

• 0

#14 Wacor

Wacor
  • Stowarzyszenie
  • 746 postów

Napisano 30 maj 2018 - 16:26

Thor był dobrym znajomym ówczesnego dyrektora Eterny niejakiego Rudolfa Schild-Contesse i, podobno, tamten ofiarował mu Eternę/Eterny.
Z tego co czytałem wynika, że możliwe było, iż każdy z uczestników używał własnego zegarka...skoro Thor miał Eternę, to może dlatego firma rości sobie prawo do legendy?
Sprawę przydałoby się rozwiązać.

Co do odszczekiwania słów to nie zamierzam. Powiedzenie stare jak świat i należy o nim pamiętać również w innych aspektach życia/historii.

Użytkownik Wacor edytował ten post 30 maj 2018 - 16:27

• 0

#15 Antiquarius

Antiquarius
  • Użytkownik
  • 2468 postów

Napisano 30 maj 2018 - 16:58

Na różnych zdjęciach z pokładu, można zauważyć brak zegarków na nadgarstkach. Ale są też z zegarkiem
https://themotart.bl...dition.html?m=1
  • 0

#16 Wacor

Wacor
  • Stowarzyszenie
  • 746 postów

Napisano 31 maj 2018 - 15:36

Myślę, że odpowiedź kustosza muzeum w Oslo, pana Reidara Solsvika, którą dzisiaj otrzymałem, wyczerpuje temat:
The Kon-Tiki Expedition officially did use a Longines Paratrooper on the expedition, lent to them from the U.S. War Department. Which watches they personally used is not quite clear. What I do know is that the crew as such did not get Eterna watches before the expedition, although it is possible that Thor Heyerdahl used an Eterna watch that was his personal watch.
Some time after the expedition, and after Eterna began advertising their “Kon-Tiki” models, the crew each did get an Eterna “Kon-Tiki” wrist watch.
  • 0

#17 Antiquarius

Antiquarius
  • Użytkownik
  • 2468 postów

Napisano 31 maj 2018 - 15:56

Longines ma naprawdę świetne tradycje. Czyli tak maprawdę Longines Kon Tiki.
  • 0

#18 Wacor

Wacor
  • Stowarzyszenie
  • 746 postów

Napisano 05 czerwiec 2018 - 20:13

Wydaje mi się, że Władek do tej pory nie otrzymał informacji od Eterny odnośnie zegarka używanego podczas wyprawy Kon-Tiki. Ciekawe, czy w ogóle otrzyma.

Może pokuśmy się o małe podsumowanie. Co do tej pory wiemy?

1. Kustosz muzeum Kon-Tiki w Oslo przekazał informację, iż:  The Kon-Tiki Expedition officially did use a Longines Paratrooper on the expedition, lent to them from the U.S. War Department. (Ekspedycja Kon-Tiki oficjanlnie używała Longines Paratrooper podczas wyprawy, pożyczonych z Departamentu Wojny Stanów Zjednoczonych).

Dodajmy, iż podczas przygotowań do wyprawy bardzo trudno było znaleźć sponsorów tej niecodziennej wyprawy. Dlaczego? A to dlatego, że żadna firma nie chciała być kojarzona z produktami dla samobójców (no może poza producentami lin ;)  ), a w taki sposób kojarzono wówczas wyprawę Kon-Tiki - jak wyprawę samobójców. Z uwagi na powyższe bardzo dużo przedmiotów zostało wypożyczone załodze do przetestowania w "warunkach bojowych" przez Departament Wojny Stanów Zjednoczonych (były to m.in. konserwy) - po więcej zapraszam do książki Thora Heyerdahla - "Wyprawa Kon-Tiki". Czy Eterna ryzykowałaby udział w wyprawie, której wieszczono rychły koniec w głębinach oceanu? Cytując klasyka: "nie wydaje mnie się".

W kolejnym mailu do mnie pan Solsvik napisał ponadto: I have attached a photo just from the exhibition that shows the Longines watch that was used as an official watch for weather reports and navigation. (Załączam zdjęcie prosto z naszej wystawy, które prezentuje zegarek Longines, który był oficjalnym zegarkiem używanym do raportów pogodowych i nawigacji). Zdjęcie poniżej:

DSC_0980.JPG

2. Eterna (jako firma, ale także większość jej miłośników i sprzymierzeńców) podaje, iż Eterna była wykorzystywana podczas wyprawy Kon-Tiki. Mało tego, jak dowiadujemy się ze specjalnego wydania Magazynu Zegarki i Pasja: Eterna: 

"Dla precyzyjnego odmierzania czasu, a co za tym idzie – pozycji tratwy na oceanie, Thor Heyerdahl wybrał zegarki Eterny, które już wtedy – w 1948 roku – kojarzone były z bezkompromisową niezawodnością działania. Na prośbę naukowca skierowaną do fabryki w Grenchen zareagował natychmiast dr Rudolf Schild-Comtesse, który zlecił pracownikom warsztatu rozwojowego stworzenie krótkiej serii niezwykle wytrzymałych i wodoszczelnych zegarków. Projekt ukończono po trzech miesiącach wytężonych prac. Wszyscy członkowie ekspedycji Thora Heyerdahla nosili zegarki Eterny, które spisały się wyśmienicie podczas tej całej niecodziennej wyprawy. W czasie wszelkich wykonywanych zadań każdy z członków załogi tratwy polegał na zegarku Eterna, które nieprzerwanie odmierzały czas, spoczywając na nadgarstkach marynarzy. Od niezawodności czasomierzy mogło zależeć powodzenie projektu, a nawet przetrwanie załogi. Poza ogólną orientacją o upływającym czasie i potrzebą precyzyjnego wskazywania czasu dla nawigacji, zegarki były niezbędne dla badań prowadzonych przez członków wyprawy."

Podsumowując: Eterna w szybkim czasie stworzyła ultra krótką serię super zegarków, z których nie ostał się ani jeden, mało tego - nie posiadamy nawet podstawowych danych odnośnie owych zegarków, chociażby szkicu...

Jak to koresponduje z informacjami podanymi przez kustosza muzeum Kon-Tiki w Oslo pana Reidara Solsvika? Niech każdy sam sobie odpowie na to pytanie.

Użytkownik Wacor edytował ten post 05 czerwiec 2018 - 21:07

• 0

#19 Władek Meller

Władek Meller

Wielbiciel czasu ?

• Stowarzyszenie
  • 1330 postów

Napisano 05 czerwiec 2018 - 22:05

Cześć,

Nie mam żadnych"żelaznych dowodów" i nie będę takowych miał.
W Eternie nastąpiła całkowita zmiana warty, a do tego to i upływ lat sprawę załatwił (albo nie załatwił, bo wraca :-))

By nie dociekać spiskowej sprawy mogę tylko zasugerować aby prześledzić chronologię, czyli:

Wyprawa KonTiki miała miejsce w roku 1947 roku
Pierwsze zegarki z napisem KonTiki na tarczy zegarków Eterna (więc dedykowane wyprawie) pojawiły się w roku 1958
Na pewno mam na wystawie zegarek z roku 1959 i na pewno jest na nim napisane "KonTiki".
Na pewno Eterna przez cały czas produkowała zegarki KonTiki (i produkuje je do dziś) i nie wiem, by kiedykolwiek ktoś miał zastrzeżenia do używania przez nią tej nazwy. Także Longines tego nie podnosi (ja przynajmniej nie wiem by to czynił) 
Nie wiem nic, by Thor Heyerdahl (żył do roku 2002) oponował co do używania nawy KonTiki przez Eternę.
Nie wiem od kiedy w muzeum KonTiki jest zegarek Longines jest prezentowany jako "oficjalnym zegarkiem używanym do..." i  na jakiej podstawie?

Nie jestem w stanie tego zweryfikować, ale jeśli przez kilkadziesiąt lat nikt tej kwestii nie podnosił, to  ja nie mam zamiaru się w nią zagłębiać. 

Dla mnie sześćdziesiąt lat milczenia to już od dawna w prawie nazywa się....  "zasiedzeniem" 

pozdrawiam,
Władysław Meller

• 0

#20 Wacor

Wacor
  • Stowarzyszenie
  • 746 postów

Napisano 06 czerwiec 2018 - 19:35

...
Nie mam żadnych"żelaznych dowodów" i nie będę takowych miał.
W Eternie nastąpiła całkowita zmiana warty, a do tego to i upływ lat sprawę załatwił (albo nie załatwił, bo wraca :-))
...

Jednak wydaje się, że pan Patryk Kozak - autor artykułu pt. "KonTiki - niezwykłe wydarzenie, niezwykłe zegarki", pisząc o limitowanej serii zegarków Eterna stworzonych przez szwajcarskich zegarmistrzów na potrzeby wyprawy Kon-Tiki, takie dowody posiada. :rolleyes:

...
Na pewno Eterna przez cały czas produkowała zegarki KonTiki (i produkuje je do dziś) i nie wiem, by kiedykolwiek ktoś miał zastrzeżenia do używania przez nią tej nazwy. Także Longines tego nie podnosi (ja przynajmniej nie wiem by to czynił)
...

To, że Longines nie podnosi sprawy KonTiki nic nie znaczy. Jak wiemy ze sprawdzonego źródła (kustosz muzeum Kon-Tiki) zegarki zostały wypożyczone na wyprawę od Departamentu Wojny Stanów Zjednoczonych - nie zdziwiłbym się, gdyby Longines nie miał pojęcia o wykorzystaniu ich zegarków w tym przedsięwzięciu.

...

Nie jestem w stanie tego zweryfikować, ale jeśli przez kilkadziesiąt lat nikt tej kwestii nie podnosił, to ja nie mam zamiaru się w nią zagłębiać.
...

Dziwi mnie Twoje podejście do tematu. Wydaje mi się, że jest to niezwykle ciekawa sprawa i jesteśmy już niemalże u celu, aby jako pierwsi otwarcie powiedzieć, że Eterna "zagarnęła" trochę zbyt dużo z historii dla siebie. Co by było, gdyby Kopernik powiedział: "nie jestem w stanie tego zweryfikować, ale jeśli przez kilkadziesiąt lat nikt tej kwestii nie podnosił, to ja nie mam zamiaru się w nią zagłębiać" i poszedł na piernika?

Ja wiem Władku, że pieniądze są ważne, że sprzedajesz Eternę, ale trzeba też mieć czasami trochę odwagi i zmierzyć się z tematem, podpytać Eternę, nacisnąć...

...
Dla mnie sześćdziesiąt lat milczenia to już od dawna w prawie nazywa się.... "zasiedzeniem"

...

W ten sposób pewne obozy "prawie" zmieniły obywatelstwo, o czym przypominają mi rozmowy z obcokrajowcami...żeby uciec od tematów stricte historycznych wyobraź sobie taką sytuację:

Alpina w 2016r. wypuściła limitowaną serię zegarków poświęconą Jurkowi Kukuczce....w 2025 Alpina zaczyna mówić, że Kukuczka podczas wszystkich swoich wypraw nosił na nadgarstku zegarki marki Alpina słynące z niezawodności we wszystkich zakresach temperatur, a w 2086r. pojawia się wydanie specjalne magazynu poświęconego zegarkom, w którym możemy przeczytać, iż od 1979r. nosił zegarek Alpina stworzony specjalnie dla niego (zegarek, szkice, dokumenty, jak i sam alpinista - jednym słowem "wszystko", co dotyczy zegarka - zaginęło)

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych