Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

ja1012

Prośba o identyfikację *REFORM* i o dobór elementów

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam na imię Arek i zarejestrowałem się na forum głownie ze względu na Waszą częstą i profesjonalną pomoc przy identyfikacji zegarów. Wczoraj, mój serdeczny kolega wiedząc, że mam doświadczenie konserwatorskie poprosił mnie o pomoc przy restauracji zegara ściennego jego śp. pra pra dziadka, który przez ostatnie kilkanaście lat przeleżał na strychu pierw stodoły, a później domu.

 

Po dzisiejszym demontażu, udało się odnaleźć sygnaturę *REFORM* o nr 5 z lewej strony oraz 42 z prawej - co widać na zdjęciu. Biorąc pod uwagę to, co znalazłem na forum to sygnatury tej używały takie firmy jak:

 

Gebr. Junghans AG Schramberg, Niemcy

Sölch & Jäckel / Sölch & Co. Freiburg (Slask) und Wiesbaden, Niemcy

Regulator-Uhrenfabrik Urania GmbH Freiburg-Polsnitz (Schlesien), Niemcy

Albert Stange Drezo, Niemcy

Comor Watch / Adolf L. Benz Gümligen, Szwajcaria

Georges Favre-Jacot & Cie. / Fabrique des Montres Zenith Le Locle, Szwajcaria

Manufacture d'Horlogerie Schild & Cie. SA / Graizeley Freres, Szwajcaria

 

Zegar na tylnej ściance ma napis 42 s. 

Nie znam się na zegarach, stąd też moje pytanie - jak myślicie, kto jest producentem tego egzemplarza? Dodam, że zegar został przyprowadzony do domu dawno temu, wg domowników na pewno ma minimum 100 lat, a dom ten znajduje się w Wielkopolsce, 40 km od Poznania.

 

Dodatkowo, sporym problemem dla mnie jest wykończenie korony. Domyślam się, że w brakujących miejscach powinien być raczej "kwadrat z rombami", brakuje szczytu i elementów toczonych na górnej i jednego na dolnej części. Czy macie jakieś pomysły? 

 

Na początku myślałem, że jest to Gustav Becker z racji na dosyć charakterystyczne zdobione elementy korony, ale forum raczej rozwiało moje wątpliwości. Chociaż....

 

 

Co myślicie?

 

Pozdrawiam,

Arek

 

PS. Wiem, że kołatki i spuszczele zrobiły swoje, lecz z racji na bardzo sentymentalny charakter oraz to, że "mogę" w pierwszej kolejności postaram się odratować co się da, bez rekonstruowania nowych elementów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

post-105058-0-89225500-1528661132.jpg

post-105058-0-04753700-1528661138_thumb.jpg

post-105058-0-44676900-1528661145_thumb.jpg

post-105058-0-15974800-1528661151_thumb.jpg

post-105058-0-09301500-1528661159_thumb.jpg

post-105058-0-70004400-1528661163_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !!!

Fajnie opisane i sfotografowane . Na forum jest dużo , jak walczyć z kołatkiem , jak dziurki zaklejać , itd.

Sterczynka , sądzę , że przechodzi w kulkę , a górne , w podobnym stylu utrzymane . Szukaj w necie podobieństw do Twojego .

Ja niestety nie pomogę , bo moja wiedza jeszcze skąpa i tylko bym namieszał . Ale myślę , że koledzy się niedługo odezwą .

Powodzenia !!! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Wielkie dzięki, że coś się ruszyło. Jak myślicie, jakie sterczyny górne byłyby najbardziej prawdopodobne - dosyć "bullaste" jak dolne czy jednak nieco delikatniejsze?

Drugie pytanie - co pod sterczynami - koperta czy plaski kwadrat pod kątem? Pozostałości na cieniu sugerują, że był tam kwadrat pochylony o 45 stopni. Nie widziałem na zegarach kopert mocowanych pod kątem. Czy zwykły kwadrat był prawdopodobny?

Ostatnia kwestia - na szczycie była chyba jednak sterczyna, ponieważ ojciec mojego kolegi mówi, że na 100% nie było tam orła.

 

Pozdrawiam i dziękuję,

Arek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ trop świebodzickiej marki "Reform" prowadzi w kierunku współpracy z Schlenker Kienzle, tam szukałbym podobnych modeli.

post-6402-0-56975600-1529000490_thumb.jpgpost-6402-0-91294300-1529000688_thumb.jpg

Na identyczne, wobec setek wariantów pojawiających się co rok bym nie liczył...


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za jakieś pomysły. Ten zegar w ogóle jest dziwny, bo wygląda jak zlepek kilku. Dolna sterczyna bulasta, u góry teoretycznie kwadraty, które widziałem tylko w 1 zegarze i to w innym miejscu (zdjęcie). 

Nie śmiecąc bardziej forum - zamontowalibyście koperty w miejscu domniemanych "kwadratów"? 
Oczyścilibyście do drewna i zajęli się politurowaniem, czy walką o jak najbardziej zbliżony do oryginału koloryt - ciemna bejca + orzech dla kontrastu - pytam o aspekt strikte jak najbardziej zbliżony do epoki.

No i szczyt, wymyślić orła, konia czy zrobić sterczynkę.

 

To tyle, nie będę zaśmiecał forum. Wielkie dzięki za wsparcie!

Pozdrawiam,

Arek

 

 

 

 

post-105058-0-57040900-1529008758.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzień dobry!
 
Arek, marka REFORM była związana z firmami URANIA do 1912 roku, a następnie z Sölch & Jäckel.
Oto ich piętno:
 
post-90701-0-67178100-1529009801_thumb.jpg   post-90701-0-68274700-1529009812_thumb.jpg

Wydaje mi się te zegar są wykonane aż do 1912 roku.

Pozdrawiam, Tatyana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już napisano- modeli i wariantów podobnych skrzynek były nieprzebrane masy. Pewnie można było też sobie pewne elementy wybrać indywidualnie. Ponieważ nie jest to wybitny unikat, gdzie należy każdą drzazgę uszanować, ja bym doradzał przestudiowanie pewnej ilości podobnych modeli i dowolny wybór. W zależności od tego co Ci się będzie podobało, a występuje w jakichś katalogach z epoki, lub na fotkach. Pamiętaj tylko, że dolne sterczyny mniejsze, a górne większe  :).

Po zabiegach antykołatkowych i naprawach, oraz uzupełnieniach, kolor jakiś Ci wyjdzie sam, bo trzeba będzie to przykryć, ujednolicić. W Twoim chyba filarki i listwy są ciemniejsze, a reszta jaśniejsza, gdyby się to dało utrzymać, to by IMO było super. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.