Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

KazikRutkowski

Czyszczarka jaka?

Rekomendowane odpowiedzi

Różne są szkoły przeważa mycie w benzynie ręcznie, czyszczarka mechaniczna zegarmistrzowska - próg to cena urządzenia. Dla amatora najlepsza technika ręczna. Ultradźwięki, są zdania podzielone tylko te droższe bo te tańsze nic nie zrobią. Jak samemu się nie przekonam to nic nie będę wiedział. Kupiłem najtańszą na rynku niby niemiecka dziwne bo nic nie słyszałem, że Niemcy mają kolonię w Azji na Alledrogo oferta na opakowaniu Made in China. Miała mieć 50 W ma tylko 35 W i tak pisze na urządzeniu, widać sprzedawca chciał mieć silniejszą. Prosta w obsłudze  550 ml płynu jest koszyk jedno ustawienie cykl pracy 3 minuty. Różnie piszą  o płynach, kupiłem czeski podają 5 ml  na 1 litr dałem 5 ml na 550 ml wody. Piszą myć od 1 do 10 minut  na próbach wyszło 3 x po 3 minuty jest dobrze. Kupiłem trupki wyrzuciłem z kopert i całość do płynu. Testowałem kilka razy, dzisiaj postanowiłem zrobić zdjęcia aby można zobaczyć na własne oczy. Zakup płynu 30 zł myjka 100 zł. Radocha jest i to duża rozkręcam na kawałki i naprawdę wewnątrz jest całkiem czyściutkie, pisali schodzi farba, niszczy cyferblaty jak widać nic się nie zniszczyło. Żona i rodzina ma czyste złoto. Koperta ze srebra lśni gorzej tam gdzie jest karbowany wzór, zawsze można wspomóc działania szczoteczką i pastą do zębów. Moja ocena jest pozytywna, 2 lata gwarancji więc niech czyści.

To rozebrany w srebrnej kopercie kieszonkowiec nie wiadomego pochodzenia przeszedł w częściach mycie.

post-105087-0-69514800-1531238960_thumb.jpg

Złom zegarkowy chętnie kupię tylko większe naręczne, kieszonkowe do rozbierania bo te małe mam problem znaleźć przez lupę.

post-105087-0-30808000-1531238615_thumb.jpg

post-105087-0-67282400-1531238635_thumb.jpg

post-105087-0-92212600-1531238651_thumb.jpg

W płynie myjki pełno było drobnego brudu były i większe kawałki widać zegarki gdzieś się po półkach poniewierały prze parę lat.


KazioR

https://www.kazior5.pl/zegary     Zegarmistrzostwo zawód trudny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem... :blink:  W jakim celu umieszczasz całe mechanizmy w ultradźwiękach?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cel moich działań jest prosty, wskazanie czy faktycznie wedle obiegowej wiedzy niszczy ona mechanizmy wewnątrz werku, czy z opinii jakie czytam niszczy farbę na tarczy, po rozebraniu nie ma żadnego najmniejszego brudu na osiach, łożyskach, nawet w bębnie sprężyny nie ma resztek płynu. Skoro pozwala się czyścić zegarki wodoszczelne w takim urządzeniu z zewnątrz  ja testuję czyszczenie werku przed rozebraniem i nie widzę żadnych ubocznych skutków dla części po rozebraniu zegarka. Tu nie ma znaczenia czy on jest złożony czy rozłożony,  chciałem potwierdzić, że nawet te najtańsze myjki ultradźwiękowe z odpowiednim płynem po testach można uznać za fajne urządzenia wspomagające czyszczenie zegarków. Może myślisz, że teraz bez rozbierania będę je oliwił? Napisałem testuję na trupkach zakupionych i przeznaczonych do nauki rozbierania i składania zegarków.


KazioR

https://www.kazior5.pl/zegary     Zegarmistrzostwo zawód trudny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne... się bawić też trzeba umieć  ;) Ale sprężyny masz do wywalenia...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne... się bawić też trzeba umieć  ;) Ale sprężyny masz do wywalenia...

Hmm, możliwe nigdzie na ten temat nie spotkałem informacji więc rozebrałem zegarek po myjce bo wcześniej nie wyciągałem sprężyn nie mam jak ich wsadzić, próbowałem w bębnie ją naciągnąć sprężynuje  lecz aby mieć porównanie rozebrałem inny zegarek bez mycia w go myjce czekał w kolejce i też wyciągłem sprężynę inaczej się rozwinęła w kształcie litery S. Jutro wyciągnę jeszcze inną aby sprawdzić jak właściwie ma się rozwinąć sprężyna. Jestem na etapie ucznia zerówki w porównaniu ze starymi wyjadaczami zegarkowego świata lepiej mi idzie rozbieranie niż składanie.  Ale do dociekliwych świat należy i nie mam zamiaru rezygnować z różnych prób. Fotka po rozbiórce.

https://www.kazior5.pl/zegary/zdjecia/po-myciu-w-myjce.jpg


KazioR

https://www.kazior5.pl/zegary     Zegarmistrzostwo zawód trudny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję Ci zaopatrzyć się w książkę Jendritzki "Nowoczesny zegarmistrz" naprawdę wiele wyjaśni. Na alledrogo znajdziesz za około stówkę... Polecam  ;)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne... się bawić też trzeba umieć  ;) Ale sprężyny masz do wywalenia...

Jako laik zapytam, czy ultradźwięki powodują utratę sprężystości sprężyn, czy mają inny destrukcyjny wpływ? Jeżeli tak, to jaki ?


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem w którymś wątku na stronie mam listę i można ściągnąć prawie 20 książek w pdf, Jest również wymieniona przez Ciebie czytałem ją  możliwe, że umkło co nieco z mojej pamięci zanurzę się w jej treść powtórnie. Książka jest z 56 roku a druk ukończono w 58 roku czy myjki były już wówczas w użyciu? O ultradźwiękach nie pisze jedynie w opisie sprężyny pisze, że nie myć benzyną bo gdy ulatnia się powoduje szybkie obniżenie temperatury sprężyny może to być powód pęknięcia. Oczywiście nie neguję zasady że do całkowitego dokładnego wyczyszczenia zegarka należy go rozebrać. Nie znalazłem jednak przeciwskazań wstawienia całego kompletnego werku do myjki.

 

O myjkach ultradźwiękowych firma Emag pisze:

 

Czyszczenie zegarów

Do czyszczenia zegarów (zarówno ściennych jak małych zegarków) najlepszym koncentratem jest EM 700 firmy EMAG, używany w temperaturze ok. 60 stopni i stężeniu 5%. Istotne jest dokładne opłukanie po wyjęciu z myjki pod czystą wodą, żeby usunąć resztki płynu czyszczącego z powierzchni. Następnie należy zegar osuszyć.

 

MATERIAŁY O BUDOWIE ZEGARKÓW.

Klub Miłośników Zegarów i Zegarków - Forum
Miasto zegarków literatura
Zegarki i pasja
Podręcznik dla zegarmistrzów rok 1939
Wychwyt Grahama rok 1946
Nowoczesny zegarmistrz
Kazimierz Adel - Poradnik Zegarmistrza rok 1959
Technologia mechanizmów zegarowych - Mechanizmy
Technologia mechanizmów zegarowych - Montaż, konserwacje i naprawa
Część I Zegarmistrzostwo Historia Nauka i Praca
Część II Zegarmistrzostwo Materiałoznastwo i Części Zamienne
Część III Zegarmistrzostwo Maszyny Narzędzia i Przybory
Część IV Zegarmistrzostwo Czas Kosmografi Zegary Słoneczne
Część V Zegarmistrzostwo Zegary wieżowe
Część VI Zegarmistrzostwo Zegary i zegarki
Część VII Zegarmistrzostwo Technologia warsztatowa
Część VIII Zegarmistrzostwo Naprawa zegarów i zegarków
Część IX Zegarmistrzostwo Elektryczne czasomierze pojedyncze
Część X Zegarmistrzostwo Zegary elektryczne zespołowe
Część XI Zegarmistrzostwo Zegary i zegarki specjalne – konstrukcja, działanie i naprawa
Część XII Zegarmistrzostwo - słownik

 

linki na stronie :  https://www.kazior5.pl/zegary/

 

Zgodnie z uwagą napisaną  powyżej przez kolegę  @kiniol korzystając z marnej pogody siadłem i czytam Zegarmistrzostwo Część 8 Naprawa zegarów i zegarków mechanicznych - autorstwa guru zegarmistrzostwa Wawrzyńca Podwapińskiego na stronie 408 piszą o myjkach ultradźwiękowych i nie ma tam stwierdzenia, że nadają się ale nie do czyszczenia zegarków. Druk ukończono w 1967 roku.  Jest tam zdanie - Czyszczarki ultradźwiękowe stosuje się obecnie w przemyśle zegarowym ale już zapewne niedługo będą stosowane w zakładach zegarmistrzowskich. Czyli Brat Wawrzyniec był wizjonerem i przewidział dostępność tych urządzeń i ich przydatność przed prawie 50 laty.


KazioR

https://www.kazior5.pl/zegary     Zegarmistrzostwo zawód trudny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako laik zapytam, czy ultradźwięki powodują utratę sprężystości sprężyn, czy mają inny destrukcyjny wpływ? Jeżeli tak, to jaki ?

 

Czyściłem bardzo zabrudzone starymi smarami sprężyny myjka ultradzwiękową i nie zauważyłem aby zmieniła swoje właściwości.

Z tą różnicą że to sprężyny zegarowe były nie zegarkowe. 

Czyszczenie odbywało się w temperaturze ok 40C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to niebawem ta sprężyna strzeli powodując demolkę mechanizmu... Nie wolno sprężyn czyścić we wodzie...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płynu do myjek używam. Pierwsze sprężyny czyściłem w ten sposób kilka lat temu i nic się nie dzieje. 

 

Kilka sztuk z lenistwa wrzuciłem do roztworu  Elmy i te pękają jak wściekłe. 

 

I nigdy nie czyściłem sprężyny w bębnie, jeśli można nazwać to czyszczeniem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie ma reguły, że każda sprężyna umyta w myjce ultradźwiękowej musi się uszkodzić. Temat jest otwarty może ktoś jeszcze ma doświadczenia z myciem w myjce sprężyn, kolega @kiniol ma swoją wiedzę i naprowadza nas na nie stosowanie mycia sprężyn w takiej myjce, mamy drugi głos związany z praktyką czyli było mycie sprężyny i zegarek działa już w jakimś okresie czasu nie ma żadnych problemów. Zapraszam do opisania w tym wątku  własnych   doświadczeń z wykorzystaniem myjki ultradźwiekowej.  Oczywiście już widzę, że stosowanie określonego płynu w myjce ma zasadnicze wyniki końcowe, roztwór Elmy sprężyna pękła. Ja stosuję  czeski płyn ładnie czyści, możliwe iż moc myjki i czas jaki się stosuje jest istotny. Moja myjka ma moc 35 W,  42 KHz  poprzednie czyszczenia robiłem tylko 3 minuty oraz 2 x po 3 min, ostatnie mycie 10 zegarków całych werków dałem 3 x 3 minuty, możliwe, że ostatnie 3 minuty nie były już potrzebne nie było żadnej widocznej różnicy. Jak dostanę gdzieś następne trupki zrobię próbę z czasem 6 minut.

 

Czytałem o mieszaniu do wody mydła w płynie do tego kilka kropli płynu do naczyń, jednak skoro ktoś wymyślił gotowy zagęszczony roztwór do odpowiedniego dozowania do wody kupiłem koncentrat Ultrasonal i z tego co czyściłem widzę, że spisuje się dobrze.

 

Można zrobić płyn 5 cm3 płynnego mydła, 50 cm3 acetonu, 15 cm3 płynnego potrójnego amoniaku (75 procentowego), 50 cm3 octanu amylowego, 5 cm3 spirytusu denaturowanego.

 

Jak widzimy potrzebne będzie do wytworzenia tego płynu laboratorium więc najprościej a może i najlepiej kupić gotowy płyn do myjek.

 

 

Koncentrat: ULTRASONIC K3

Zawiera trzy rodzaje niejonowych środków powierzchniowo czynnych

Pierwszy usuwa: tłuszcze roślinne, tłuszcze zwierzęce, kwasy tłuszczowe
Drugi: oleje mineralne, oleje syntetyczne, smary samochodowe, smary stałe i oleje maszynowe
Trzeci usuwa: białka, proteiny, zanieczyszczenia organiczne, przypalone tłuszcze.

Zawarte środki powierzchniowo czynne są biodegradowalne zgodnie z (WE) NR 648/2004. (Ustawą o detergentach.)

Zawiera jonowy, nieorganiczny środek kompleksujący
Usuwa zanieczyszczenia mineralne gipsowe i cementowe
Świetny do czyszczenia monet i biżuterii wykonanej z metali szlachetnych i kolorowych.
Usuwa zaśniedziałe tlenkowe osady na metalach
Rozpuszcza sole nierozpuszczalne w zwykłej wodzie. Osady na metalach elementach to najczęściej tlenki ale również w skład naleciałości wchodzą: wodorotlenki, węglany, siarczki.

Jako jedyny zawiera inhibitor korozji (składnik zapobiegające korozji).Przedłuża życie twojej myjki ultradźwiękowej. Wbrew pozorom metale nierdzewne z których wykonane są myjki ultradźwiękowej też ulegają korozji, zwłaszcza wżerowej. Używając płynów bez inhibitora ryzykujesz że pewnego dnia cały płyn wycieknie z myjki przez dziurkę mniejszą niż główka szpilki.

Nie jest żrący dla skóry metali, tworzyw i innych materiałów.
Nie zawiera agresywnych wodorotlenków.
Odczyn lekko zasadowy ok. 10

Sposób użycia:
Sporządzić koncentrat w stosunku 1:10. Mniej zanieczyszczone przedmioty czyścić roztworem 1:50.
Bardzo mocno przywarte zanieczyszczenia można czyścić koncentratem.

Zawiera:
< 5% każdego pojedynczego z trzech niejonowego środka powierzchniowo czynnego
5 – 15 wersenian sodu (EDTA)
< 5% inhibitor korozji

 

Lysoform Lysoformin 3000 koncentrat do mycia i dezynfekcji narzędzi, endoskopów 1l

Specjalistyczny preparat służący do manulanej dezynfekcji i mycia narzędzi, endoskopów i innych wyrobów medycznych. Sprawdzony w stanach zagrożenia epidemiologicznego.

Produkt w postaci wydajnego koncentratu, wymaga rozcieńczenia. Bardzo uniwersalny – doskonale myje i dezynfekuje wszelkie narzędzia i wyroby medyczne, można używać go również do mycia i dezynfekcji powierzchni.

 

 

 

SonoClean Technics to silnie skoncentrowany,
w pełni profesjonalny preparat do użytku w myjkach ultradźwiękowych. Doskonale usuwa wszelkie zanieczyszczenia techniczne. Dzięki zastosowaniu kilkunastu precyzyjnie dobranych substancji aktywnych preparat ten wielokrotnie przewyższa skutecznością większość innych dostępnych na rynku koncentratów do myjek ultradźwiękowych i warsztatowych. Całość dopełniona jest niezwykle silnym skoncentrowaniem, dzięki czemu SonoClean Technics jest nawet dwukrotnie wydajniejszy niż preparaty alternatywne.
Usuwa zanieczyszczenia: Oleje syntetyczne, smary samochodowe, smary stałe, oleje maszynowe, wapno, sadzę, zanieczyszczenia organiczne, białka, peptydy, proteiny, przypalone tłuszcze, zanieczyszczenia mineralne, gipsowe i cementowe. Usuwa zaśniedziałe tlenkowe osady na metalach. Nadaje się do czyszczenia przedmiotów z zakresu mechaniki, np. narzędzia, części samochodowe, przyrządy techniczne, biżuteria, optyka, monety, łuski i części broni. Nadaje się do czyszczenia stali, szkła, tworzyw sztucznych, ceramiki itp.

 

Trzy rodzaje każdy producent zachwala swój bez sprawdzenia czyli wykonania mycia i porównania z innymi płynami trudno powiedzieć który z nich jest najlepszy.


KazioR

https://www.kazior5.pl/zegary     Zegarmistrzostwo zawód trudny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kazik, pozytywny z Ciebie gość, fajnie, że Ci się chce... ;)

Za nieboszczki komuny płyn robiło się wg przepisu:

800ml wody przegotowanej (ew. destylowanej)

100ml wody amoniakalnej NH4OH

100ml wodnego roztworu szarego mydła, stosowano zamiennie spirytus mydlany... i mieliśmy płyn 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To opisze jeszcze jedno doświadczenie z myjka o taką bo taką posiadam 

 

https://www.amazon.com/DSA50SE-SK2-DIGITAL-COMMERCIAL-ULTRASONIC-CLEANER/dp/B005KS6MGI

 

i płynem z dość przyjemnym zapachem 

 

https://allegro.pl/plyn-do-myjek-ultradzwiekowych-dema-5l-niemiecki-i7230866019.html

 

 

 

Miałem do umycia bardzo brudny ale troszkę ruszający mechanizm zegara FMS P42.

Rozebrałem go na elementy i władowałem do myjki, ile czasu myłem nie pamiętam (około 10min)  ale po wyjęciu mosiądz zmienił kolor na rudy bardzo paskudnie to wyglądało. Do tego stopnia źle że nie włożyłem już tego mechanizmu do skrzynki ale nie o to mi głównie chodzi.

Części wyglądały na czyste więc złożyłem je do kupy, sprężyny nasmarowałem, wszystkie czopy naoliwiłem i co i nic mechanizm nawet nie ruszył ani jedna ani druga sekcja. 

Jako że i tak jak pisałem nie widziałem go w skrzynce to po Januszowemu spryskałem go obficie WD-40, ruszył ale chodził tak głośno jak kombajn w żniwa.

Tak więc poszedłem raz jedyny na skróty i nigdy więcej nawet do głowy mi to już nie przyszło.

 

Za to powyższa myjka idealnie nadaje się do krótkotrwałego mycia zaschniętego smaru w mechanizmach, po czym trafiają do benzyny i gronalu.

 

Idealnie też sprawuje się do zdejmowania różnego rodzaju farb z soczewek wahadeł  i elementów tarczy. 

 

Jak dla mnie to fajne i w miarę dobre urządzenie ale nie do zegarów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz o zmianie  koloru metalu może nie przyczyną praca  myjki a zastosowanego środka myjącego, cena niezła 999 zł za 5 l, dobre dla sporego warsztatu zegarmistrzowskiego a nie dla amatora. Ja mam 0,5 l i to wystarczy na najbliższe lata. A myjka 42 KHz czyli coś jak moja tylko nie za 126 $ a kupiłem za 99 zł. Sam zegar jej pracy mówi, że tam można rozpuścić części myte bo jest max  60 minut...  Wszystko dobre jeżeli jest dostosowane do potrzeb. Co do mojej sprężyny wyjętej po myjce jej ułożenie jest takie jak na  akcyjnym portalu gdzie wystawione są używane sprężyny. Oczywiście są płyny i myjki w których można wtryski z nagaru czyścić więc wszystko zależy od tego co do czego dopasujemy.  Mam nadzieję, że odezwie się więcej użytkowników różnych myjek i pochwalą się jakie stosują płyny i jakie uzyskują efekty.


KazioR

https://www.kazior5.pl/zegary     Zegarmistrzostwo zawód trudny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może myjki ultradźwiękowe używają czyściciele zegarów... Do mechanizmów zegarków średnio się nadają. Zegarmistrzowie używają do mycia mechanizmów  czyszczarek wirowych. Ultradźwieków raczej się nie stosuje.


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dzięki za tak dosadne podsumowanie, jednak jak widzę nie wszystko jest tak jak to opisujesz. Osobiście staram się posiadać maksimum wiedzy z danego tematu a w internecie jestem obecny od prawie 30 lat, byłem na wielu forach i mam wyrobione zdanie o tych co nabijają sobie licznik postów nie wnosząc do dyskusji merytorycznie za wiele. Nie bierz to do siebie ale warto to sobie przemyśleć.

 

Hurtownia zegarmistrzowska jedna z wymienianych na tym forum posiada w sprzedaży Płuczka Ultradźwiękowa Elmasonic E 15 H firmy ELMA.   Cena: 3 122,80 zł (z VAT) 

https://www.timepol.pl/czyszczarki_i_pluczki.php  

 

 

Można mieć i inną  Elma Solvex RM   wirująca czyszcząca w płynie
Automatyczne wielokomorowe urządzenie czyszczące z systemem ochrony przed wybuchem.

Maszyna czyszcząca ruchome mechanizmy zegarków i inne precyzyjne części mechaniczne za pomocą wody, rozpuszczalników czyszczących i środków płuczących.

cena 20,910 zł      https://nowa.e-pat.pl/myjka-do-zegarkow-elma-rm

 

 

Pozdrawiam serdecznie

KazioR


KazioR

https://www.kazior5.pl/zegary     Zegarmistrzostwo zawód trudny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elma ma tez male modele czyszczarek, w granicach 0,5L jest dobrze pamietam (koszt chyba byl w granicach 200 euro). Kiedys sie tym interesowalem i z tego co wygrzebalem na internecie wynika ze myjki np. Elmy czy innych firm z przeznaczeniem do czyszczenia zegarkow maja nieco inne czestotliwosci mycia, w przypadku Elmy z linka ktory zamiesciles wynika ze ma 37kHZ, ta ktora zakupiles ma 42KHZ. Z tego co pamietam ma to wplyw myte czesci zegarkow, kamienie etc. Rowniez jest roznica w jakosci rezonatorw - mam taka tania myjke i jest roznica widoczna golym okiem - polecam ten film - 

 

jest tam fragment kiedy wskazowki laduja w myjce, zwroc uwage na powierzchnie plynu myjacego :), ale nie wiem jaka to myjka niestety....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dzięki za tak dosadne podsumowanie, jednak jak widzę nie wszystko jest tak jak to opisujesz. Osobiście staram się posiadać maksimum wiedzy z danego tematu a w internecie jestem obecny od prawie 30 lat, byłem na wielu forach i mam wyrobione zdanie o tych co nabijają sobie licznik postów nie wnosząc do dyskusji merytorycznie za wiele. Nie bierz to do siebie ale warto to sobie przemyśleć.

 

Hurtownia zegarmistrzowska jedna z wymienianych na tym forum posiada w sprzedaży Płuczka Ultradźwiękowa Elmasonic E 15 H firmy ELMA.   Cena: 3 122,80 zł (z VAT) 

https://www.timepol.pl/czyszczarki_i_pluczki.php  

 

 

Można mieć i inną  Elma Solvex RM   wirująca czyszcząca w płynie

Automatyczne wielokomorowe urządzenie czyszczące z systemem ochrony przed wybuchem.

 

Maszyna czyszcząca ruchome mechanizmy zegarków i inne precyzyjne części mechaniczne za pomocą wody, rozpuszczalników czyszczących i środków płuczących.

cena 20,910 zł      https://nowa.e-pat.pl/myjka-do-zegarkow-elma-rm

 

 

Pozdrawiam serdecznie

KazioR

A ja od dwudziestu kilku lat jestem zegarmistrzem i powiem Ci, że ultradźwięki nie są dobrym rozwiązaniem... dlaczego? Pomyśl... To, że ktoś coś sprzedaje nie oznacza, że toto nadaje się do wszystkiego i jest znakomite... To, że myjki ultradźwiękowe pojawiły się w ofercie firm handlujących wyposażeniem warsztatów zegarmistrzowskich nie oznacza, że są tak genialne. Chodzi o sprzedaż jakiegoś tam produktu, który może przyda się w następnej gałęzi, tu akurat rzemiosła...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elma ma tez male modele czyszczarek, w granicach 0,5L jest dobrze pamietam (koszt chyba byl w granicach 200 euro). Kiedys sie tym interesowalem i z tego co wygrzebalem na internecie wynika ze myjki np. Elmy czy innych firm z przeznaczeniem do czyszczenia zegarkow maja nieco inne czestotliwosci mycia, w przypadku Elmy z linka ktory zamiesciles wynika ze ma 37kHZ, ta ktora zakupiles ma 42KHZ. Z tego co pamietam ma to wplyw myte czesci zegarkow, kamienie etc. Rowniez jest roznica w jakosci rezonatorw - mam taka tania myjke i jest roznica widoczna golym okiem - polecam ten film - 

 

jest tam fragment kiedy wskazowki laduja w myjce, zwroc uwage na powierzchnie plynu myjacego :), ale nie wiem jaka to myjka niestety....

Faktycznie gość wykonał wskazówki które wyglądają jak fabrycznie nowe. Jedynie  w tej na filmie myjce widoczne jest jak woda pracuje, w mojej nie ma żadnego zauważalnego ruchu jest tylko słyszalne coś jak trzeszczenie nawet trochę nierównomierne dopiero po wyjęciu  przedmiotu mytego widać różnicę i na dnie myjki są zabrudzenia. Hmm, to produkt chiński może nie ma takiej mocy jak piszą na opakowaniu ale woda stoi jakby myjka nie działała. Gdyby nie przedmioty ze złota umyte świeciły się jak nowe, myte całe werki pokazały ogromną różnicę w tym co wstawiłem a co wyciągłem to  po tym filmie powiedziałbym, że ta moja myjka nie działa bo ciecz nie ma efektu jak na filmie.


KazioR

https://www.kazior5.pl/zegary     Zegarmistrzostwo zawód trudny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja od dwudziestu kilku lat jestem zegarmistrzem i powiem Ci, że ultradźwięki nie są dobrym rozwiązaniem... dlaczego? Pomyśl... To, że ktoś coś sprzedaje nie oznacza, że toto nadaje się do wszystkiego i jest znakomite... To, że myjki ultradźwiękowe pojawiły się w ofercie firm handlujących wyposażeniem warsztatów zegarmistrzowskich nie oznacza, że są tak genialne. Chodzi o sprzedaż jakiegoś tam produktu, który może przyda się w następnej gałęzi, tu akurat rzemiosła...

Oczywiście przyznaję Ci rację. Każdy ma swoje doświadczenia i zgodnie z nim przekazuje tu na tym forum opinie. Nie zamierzam dyskutować bo kopanie z koniem nie ma sensu. Po Twojej stronie stoi doświadczenie i nabyta wiedza. Ja tu tylko wpadłem zapytać ale wiem z własnego zawodowego doświadczenia jak w latach 60-tych w Technicznej Obsługi Samochodów na przeglądach każdy silnik przy wymianie oleju był płukany wrzecionowym olejem. Taka była szkoła i koniec, w latach 70-tych zaprzestano płukania bo wrzecion pozostawał w kanałach olejowych i mieszał się z nowym olejem co okazało się nie jest najlepsze dla żywotności silnika. W latach 80-tych  Polmozbyt się to już nazywało jak brakowało Selektolu to w TV wyszedł gość i powiedział, że Polski olej jest tak dobrej jakości, że nie wymieniamy co 10 tys km a po 20 tys km. Na początku XXI w to już były ASO OPEL zalecał 30 000 km przebieg pomiędzy wymianami oleju ale TOYOTA tylko 15 tys lub  rok. Dlaczego o tym piszę, później wywalili mnie na emeryturę, po prostu życie idzie do przodu technologia się rozwija są nowe rozwiązania i jeżeli nie idziemy z duchem postępu to po prostu się cofamy. Ja posłusznie zastosuję się do Twoich porad,  trupki do demontażu dalej będę mył  w myjce ultradźwiękowej szukając na próby innych płynów. Mając w domu DOXE jeżeli dojdę do takiej praktyki i wiedzy aby podjąć się jej rozbiórki to elementy poza sprężynami,  balansem też w niej umyję wspomagając ręczne mycie w benzynie. Różnimy się to co robisz to Twoja praca a dla mnie to hobby. Tobie klient powierza zegarek więc nie możesz pozwolić sobie na doświadczenia z jego zegarkiem mnie to nie przeszkadza nie wyjdzie to wezmę następny. CYMĘ z lat 20-tych, Delbanę i Bałtyk po poszukiwaniach po Krakowie oddałem do zawodowego starego zegarmistrza odbiór koniec sierpnia,  takie dobry fachowiec ma terminy. Jeden obejrzał Cymę i powiedział - panie ja robię wiszące. W sumie to i ja powinienem zabrać się za budziki duże i wygodne do rozbiórki. Pozdrawiam serdecznie, ponawiam pytanie kupię trupki bo na Allegro już wykupiłem i nic tam nie ma ciekawego.


KazioR

https://www.kazior5.pl/zegary     Zegarmistrzostwo zawód trudny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale już dobrze, ze spokojem... Chciałem powiedzieć, że kiedyś miałem problem, gdyż po umyciu zegarka w myjce ultradźwiękowej rozpadają się łączenia szelakowe. Palety w kotwicy wychwytu szwajcarskiego oraz palec przerzutnika są "klejone" szelakiem, który pod wpływem ultradźwieków się rozpada... I to już... ;)

A skąd beret używany  w jednostkach desantowo-szturmowych i jednostkach kawalerii powietrznej?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakosci rezonatorw -

To nie rezonatory tylko przetworniki, przetwarzają impulsy elektr.z generatora na drgania, obciążenia są na tyle duże, że wszystkie mają izolatory ceramiczne bez względu na producenta.

37-40 to standardowa częstotliwość, najbardziej ekstremalne mają 24-25 przy odpowiedniej mocy dosyć szybko niszczą same urządzenie. Co do szkodliwości dla elementów mytych chodzi głównie o korozję kawitacyjną. Płyny wszelakie służą jedynie do rozpuszczenia zanieczyszczeń, standardowo wystarczy dowolny detergent.

Należy też pamiętać, że woda z kranu jest mocno napowietrzona a ultradźwięki nie przenoszą się w powietrzu tylko w cieczy.


cyt.-Wszystkie Ryśki to porządne chłopy !

Piotr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale już dobrze, ze spokojem... Chciałem powiedzieć, że kiedyś miałem problem, gdyż po umyciu zegarka w myjce ultradźwiękowej rozpadają się łączenia szelakowe. Palety w kotwicy wychwytu szwajcarskiego oraz palec przerzutnika są "klejone" szelakiem, który pod wpływem ultradźwieków się rozpada... I to już... ;)

A skąd beret używany  w jednostkach desantowo-szturmowych i jednostkach kawalerii powietrznej?

No to już historia mój drogi mija 50 lat jak służyłem w tej formacji.  Mój zegarek Bałtyk tak ważny z urwanym uchwytem na pasek tylko dlatego, że służył ze mną i oddał wszystkie skoki a na cyferblacie kolega z uzdolnieniami plastycznymi wymalował mi tuszem gapę czyli znaczek skoczka spadochronowego i zastrzegłem oddając go do wymiany koperty bo to produkt z Błonie i podobno ma  zegarmistrz taką kopertę aby mi czasem nie chciał odświeżyć cyferblatu.  Kultywuję tradycje działam w ZSP w Krakowie, organizujemy czasami i dwa spotkania rocznie i spotykam jeszcze kilka osób co ze mną służyli. Prowadzę stronę 10 batalionu  członków ZPS co w nim służyli do rozwiązania 2001 r.   6 Pomorska Dywizja Powietrzno Desantowa dała mi beret koloru bordo i godnie staram się jak jest okazja go nosić, chociaż obecni wielcy nie za bardzo o nas się wyrażają. Z dywizji zrobili brygadę z 4 tys ludzi nie wiem czy mają 1500. Historia Dywizji i batalionu oraz moje osobiste wspomnienia   opisałem  www.kazior5.pl/wojsko.htm        Lubię rozmawiać z ludźmi bo nigdy nie wiem kogo spotkam z drugiej strony.

Pozdrawiam


KazioR

https://www.kazior5.pl/zegary     Zegarmistrzostwo zawód trudny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez babykiler1
      Witam,
       
      Potrzebna pomoc w naprawie
       
      Niestety moja czyszczarka Elma się uszkodziła, a mianowicie przestała grzać ale zanim tak się stało to kilkukrotnie musiałem przełączyć włącznik on-off on-off, po czym przestała grzać już w ogóle. postanowiłem sprawdzić co tam się stało po rozkręceniu okazało się ze jeden z przewodów od włącznika odpadł tylko niestety nie od strony włącznika tylko innych złączy i nie wiem gdzie go podłączyć.
       
      czy ktoś może posiada schemat elektryczny tych urządzeń? albo choć zdjęcie kabelkologi w głowicy
       
       
      BARDZO PROSZĘ O POMOC
       
      Dawid
       
       
    • Przez Karol_2345
      Od dłuższego czasu bezskutecznie poszukuję jakiejś w miarę kompletnej czyszczarki zegarmistrzowskiej typu Elma, Urema itp. Gdyby ktoś miał coś takiego to proszę o kontakt.
    • Przez Red Baron
      Witam serdecznie jestem nowym uzytkownikiem.
      Zwracam sie zapytaniem czy ktorys z uzytkownikow, wie lub robil grzalke do czyszczarki.
      Precyzyjniej mowiac chodzi o element grzejny w dziurkowanej tuleji w czyszczarce.
      Prosze o jakies sugestie, czy wskazowki jak ,,zpatencic,, aby bylo suszenie, zachowujac w miare orginalnosc,
      aby nie rezygnowac z tuleji.
       
      Posiadam czyszczarke nieznanej firmy, ale jesli potrzeba zamieszcze zdjecia.
      Pozdrawiam i czekam az jakis gentleman pomoze rozwiazac ten brak.
       
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.