Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Schioedtei

Citizen Grand Touring Sport NB1031-53L

Rekomendowane odpowiedzi

Czasami ciężko się powstrzymać

Do niedawna w ogóle nie brałem pod uwagę zakupu zegarka typu diver, na ten moment mam ich 4 i wciąż rozglądam się za kolejnymi , i chociaż na co dzień pracuję w garniturze i najwięcej czasu spędzam mając na ręce zegarek elegancki, to  właśnie zegarków nurkowych chciałbym mieć najwięcej. Zegarek o którym dziś napiszę był przedmiotem moich rozważań od dłuższego czasu i chociaż wychodziłem z założenia, że będzie dla mnie po prostu za duży to gdy zobaczyłem aukcję z dobrą ceną za używany egzemplarz – nie mogłem się powstrzymać, to przecież świetna okazja, żeby w końcu zobaczyć go na żywo! W razie czego zegarek który nie przypadnie nam do gustu zawsze możemy po prostu sprzedać dalej :)

 

Ci-1-1.jpg

 

Signature – to bolało

Citizen Grand Touring Sport należy do serii Signature czyli charakteryzującej się lepszą jakością wykonania i większą dbałością o szczegóły niż standardowe modele. I faktycznie już pierwsze spojrzenie na zegarek wystarczy by zauważyć, że nie jest to zwykły Citizen i spostrzeże to nawet przeciętny Janusz Nosacz nie zorientowany w zegarkach  - krótko mówiąc „robi wrażenie”.
Niestety co jest oczywiste - nie jest idealny (tak, nie ma zegarków idealnych),  Citizen popełnił w tym zegarku kilka karygodnych błędów przez które ten zegarek nie zostanie ze mną na dłużej. Ale nie będę wyprzedzał faktów, dość by powiedzieć, że noszenie tego zegarka sprawiało mi ból. Tak ból, przez pierwszy dzień byłem w stanie nosić go tylko 2h, następnego dnia gdy umiejscowiłem go w innym miejscu na ręce (dalej od nadgarstka) było już lepiej, ale nadal myślałem tylko o tym, żeby założyć coś innego.

Tym razem na początek trochę wymiarów zegarka:
Szerokość koperty – 44mm
Wysokość koperty – 14,5mm
Szerokość między uszami – 23mm
Wodoodporność – 300m

Jak się okazało, zegarek nie jest dla mnie za duży, mieścił się na moim 18cm nadgarstku „na styk” , nic większego już bym raczej nie założył, ale i mniejszy być nie musi.
Ci-2-1.jpg

 

Ci-3-1.jpg
 

Zegarek kupiłem bez pudełka, nie jest to dla mnie nigdy wymóg -  te pudelka walają mi się potem tylko po szafach bo przecież nie trzymam w nich zegarków. Przez to niestety jednak nie pokaże wam jak oryginalnie zapakowany jest zegarek – jest to zapewne jakieś standardowe pudełko, może ładniej oprawione.

 

Koperta
To dopiero temat.. koperta ma bardzo specyficzny kształt, i nie chodzi tylko o osłonę koronki. Pomiędzy częścią gdzie są uszy a bezelem została dodana jeszcze jedna płaszczyzna w kształcie zaokrąglonego kwadratu (wiem, dziwnie to brzmi ale drugim określeniem jakie tu pasuje to kształt paznokcia więc sami rozumiecie..) ta właśnie płaszczyzna jest polerowana, natomiast cała reszta koperty została wyszczotkowana. Zostało to zrobione porządnie i nie ma żadnych niedoróbek, ale moim zdaniem nie ma też czym się zachwycać – po prostu porządne szlify. Osłona koronki od góry i dołu jest szczotkowana, z boku natomiast została wypolerowana.

Ci-4-1.jpg
 

Ci-5-1.jpg

 

Cała koperta, jak i sam zegarek robi wrażenie bardzo masywnej, moja żona w pierwszym kontakcie z tym zegarkiem określiła go bardzo trafnie „ale bydle”. Osłona koronki wystaje bardzo mocno poza kopertę i ponieważ noszę zegarki bardzo blisko nadgarstka wbijała mi się w dłoń – musiałem nosić go dalej od nadgarstka co nie było dla mnie komfortowe i nie wyglądało to ładnie.

Ci-6-1.jpg

 

Ci-7-1.jpg
 

Osłonę koronki odblokowuje się po prostu odciągając ją tak jak koronkę. Tak więc aby ustawić zegarek trzeba najpierw odciągnąć osłonę a potem odciągnąć koronkę. Koronka pracuje ładnie, jest odpowiednio duża– nie ma żadnych problemów z ustawieniem godziny czy daty.

 

Mechanizm
Bydle jest napędzane przez ładnie zdobioną Miyotę 9015. No właśnie – zegarek jest wielki a mechanizm malutki i od „d*py strony” nie wygląda to za ciekawie. Trochę sytuację ratuje fakt, że tak jak wspomniałem ten mechanizm jest zdobiony i ma ciekawy wahnik, ale nie jest to też jakieś arcydzieło sztuki zegarmistrzowskiej i nie musiałbym go oglądać. O wiele bardziej pasowałby mi w tym zegarku pełny, ciekawie tłoczony dekiel.
Spodziewałem się, że mechanizm będzie bardzo dokładny i tutaj się nie zawiodłem – odchyłki wynosiły mniej niż 3 sekundy na dzień co uważam za bardzo dobry wynik. Werk posiada 42 godzinną rezerwę chodu i pracuje z częstotliwością 8 uderzeń na sekundę, ma naciąg automatyczny jednokierunkowy – oznacza to, że rotor przy obracaniu w stronę neutralną potrafi rozpędzić się do dużych prędkości co wiąże się z wydawaniem odpowiednich dźwięków towarzyszących takiemu wirowaniu - ale to cecha wszystkich jednokierunkowych mechanizmów automatycznych, mi one nie przeszkadzają.

Ci-8-1.jpg

 

Ci-9-1.jpg

 

Bezel
 

To chyba najsłabszy punkt tego modelu. Wkładka bezela jest jakby dwuczęściowa – zewnętrzna niebieska z oznaczeniami minut co 10 oraz wewnętrzna chromowana(?) z oznaczeniami minut co 5 oraz w 1/4 części co 1 minutę w postaci dziurek w bezelu. Generalnie sam zamysł był bardzo ok, gdyby nie fakt, że zostało to wykonane z pomalowanego metalu(prawdopodobnie aluminium) i tak:
po1 – bezel rysuje się od samego patrzenia na niego. Naprawdę bardzo łatwo łapie rysy, mój ma ich już sporo, nie wszystkie widać na zdjęciach.

Po2 – wygląda jakby był plastikowy, pomalowany farbą wyglądającą jak chrom, szczególnie z boku gdzie są ząbkowania oraz w wewnętrznej części wkładki.
Ci-10-1.jpg

 

Ci-11-1.jpg

Dlaczego Citizen nie użył tutaj wkładki ceramicznej? Tego zapewne nigdy się nie dowiemy. Wiem za to, że był to błąd który moim zdaniem psuje wizerunek tego zegarka jako lepszą linię marki Citizen.

Bezel posiada 60 klików, obraca się go standardowo – w stronę przeciwną do ruchu wskazówek zegara. Pracuje bardzo łatwo i przyjemnie klika podczas przekręcania.

Ci-12-1.jpg

 

Tarcza

I dochodzimy do punktu który tak bardzo popychał mnie do zakupu tego zegarka – tarcza, a konkretnie połączenie szafirowego szkiełka z podwójnym antyrefleksem i tego co pod nim.
Podwójny antyrefleks tego Citizena jest naprawdę niesamowity, zegarek wygląda jakby nie miał szkła i trzeba się naprawdę postarać i namachać w różne strony żeby odbił jakieś światło.
Pod tym szkiełkiem znajdują się duże, błyszczące, nakładane indeksy na końcach wypełnione lumą, które świetnie wyglądają przy tak przejrzystym szkiełku, jedyne co bym w nich zmienił to zrobiłbym je mniej błyszczące – po prostu nie lubię błyszczących zegarków. Niemniej to właśnie one wraz z antyrefleksem nadają temu zegarkowi efekt WOW.

Ci-13-1.jpg

 

Ci-14-1.jpg

Tarcza to tzw. kanapka w kolorze niebieskim-matowym. Jej „kanapkowość” widać po indeksach minutowych które są po prostu dziurą w pierwszej warstwie tarczy. Przez 1/4 tarczy indeksy te są czerwone a w pozostałej części białe – fajny efekt chociaż moim zdaniem można było wycisnąć z tego zegarka jeszcze więcej gdyby tarcza miała efekt sunburst lub posiadała jakiś wzór na całości. Na godzinie 3 jest datownik – tak jak należy, białe cyfry na czarnym tle.
Całość efektu 3d dopełniają wysoko osadzone, duże wskazówki (tak wszystko w tym zegarku jest duże…oprócz mechanizmu) , wskazówka minutowa jest pomarańczowa i fajnie przełamuje kolor całości, wskazówka godzinowa jest srebrna – obie są wypełnione 2 paskami lumy, ich kształt nie przypomina mi niczego i nie umiem go opisać więc tego nie robię ;)
Wskazówka sekundowa jest natomiast biała i ma kształt strzały, grot tej strzały jest wypełniony lumą.
Ci-15-1.jpg
 

Ci-16-1.jpg

Miyota 9015 jest stosunkowo cienkim mechanizmem i całe pozostałe miejsce jakie zostało w grubości prawie 15mm Citizen wykorzystał tak jak należało  -  bardzo wysokie indeksy , wysoko osadzone wskazówki, świetnie oddana przestrzeń pod szkiełkiem. Całość jest bardzo wyraźna i czytelna, wygląda po prostu świetnie.

Ci-17-1.jpg
 

Dekiel
Co o nim myślę napisałem już wcześniej więc dodam tylko, że dekiel to stalowa obręcz z małą szybką pośrodku przez którą widać mechanizm zegarka. Na obrzeżach tej obręczy są wygrawerowane informacje dotyczące zegarka, w bardziej wewnętrznej części jest chropowate tłoczenie o kształcie takim samym jak indeksy na tarczy.

Ci-18-1.jpg

 

Bransoleta

5cio częściowa bransoleta jest solidnie wykonana - częściowo polerowana, częściowo szczotkowana bardzo dobrze zgrywa się  z kopertą zegarka. Jest wykona z grubych, pełnych ogniw skręcanych za pomocą śrubek. Generalnie jakości bransolety nie mam nic do zarzucenia choć do bransolety  np. w Tourby dużo jej jeszcze brakuje.

 

Ci-19-1.jpg

 

Problemem w bransolecie jest zapięcie, a w zasadzie brak mikroregulacji. Jest to dla mnie nie do pomyślenia, że zegarek o takich gabarytach, gdzie sama bransoleta ma 23mm szerokości nie ma mikroregulacji – tragedia!

 

Ci-20-1.jpg

 

O ile z wbijającą się koronką jakoś sobie poradziłem to z brakiem mikroregulacji nie byłem w stanie, ten zegarek powinien mieć nawet bardziej szczegółową mikroregulację niż inne a on nie ma jej wcale. Przez to noszenie go było dla mnie uciążliwe i w pierwszym dniu w połączeniu z wystającą koronką tak bolał mnie nadgarstek, że musiałem zegarek ściągnąć po 2h i już nie zakładać go tego dnia.
Samo zapięcie to bardzo prosty zatrzask uwalniany za pomocą przycisków – otwiera i zamyka się je bardzo łatwo.

 

Ci-21-1.jpg
 

Podsumowując

 

Zawiodłem się trochę na tym zegarku – być może za dużo wymagam ale świetny antyrefleks i niesamowicie przestrzenna tarcza nie wystarczą do zrobienia dobrego zegarka chociaż są doskonałą bazą do tego. Mój egzemplarz pójdzie do ludzi abym mógł uwolnić środki na kolejne zegarki których jest na mojej liście jeszcze mnóstwo.
 

Nowego Citizena Grand Touring Sport można kupić już za ok 3800zł. Jeśli ktoś szuka zegarka z doskonałym antyrefleksem i ciekawą, bardzo trójwymiarową tarczą a nie ma ręki jak niedźwiedź to od siebie polecam jednak Orient Stara WZ0071DJ– za podobne pieniądze otrzymujemy bardzo wygodny zegarek ze świetnym antyrefleksem i jednocześnie tarczą z którą nie ma szans żaden zegarek w tej półce cenowej.

 

Tę oraz więcej recenzji znajdziecie na naszym blogu:

http://www.2gblogzegarkowy.pl

 

 

Ci-22-1.jpg

Edytowane przez Schioedtei

2gwatchblog.com         facebook: 2gwatchblog.com             instagram: 2gwatchblog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak mikroregulacji to problem, ale często może pomóc przełożenie ogniw na drugą stronę zapięcia.

Dla mnie na przykład przy takim ustawieniu jak na zdjęciach (więcej ogniw po dolnej stronie koperty) zegarek nie nadaje się do noszenia - próbuje się obracać, koperta gniecie bok, a zapięcie spód nadgarstka. Jak dasz wszystkie przedłużające ogniwa po górnej stronie zegarka, można dać luźniej (duże ogniwo w stosunku do małego przedłuży bransoletę o 2mm), a zegarek nie będzie się obracać, bo się zablokuje na zapięciu - od dolnej strony koperty będzie mało ogniw.

 

Miałem z tym trochę zabawy, obecnie w lżejszym GT mam same duże ogniwa (klamra równo na środku) , a w cięższym GTS dwa duże zastąpiłem trzema małymi (zapięcie przesunięte prawie maksymalnie w dolną stronę koperty) . Niby tylko 3 mm różnicy, ale jest wygodniej, a dzięki przesunięciu zapięcia zegarek nie próbuje się obracać - blokuje się dzięki małej ilości ogniw od dolnej strony zegarka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konkurent przynajmniej cenowy czyli Certina DS Action Powermstic 80 dala mikro regulacje. O Tisellu nie wspominając :)

 

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Eterna w KonTiki nie dała, a wyjściowo była 2x droższa od GTSa. Możemy się tak dłużej wymieniać, który model ma, a który nie ma.

Tisell ze swoim glidelockiem to "głęboka inspiracja" (na dodatek średnio im wyszło) wiec się nie liczy ;). W Certinie to wygląda bardziej jak przedłużka nurkowa. Fajnie że jest, ale rozwiązanie niezbyt piękne (a chyba mniejszych ogniw nie dają).

Nie bronię Citizena, chciałbym żeby dali mikroregulację, ale taka właściwość tej bransolety i nic z tym nie zrobisz. Możesz za to poświęcić 5 minut, rozkręcić bransoletę poprzekladać ogniwa do uzyskania względnej (a może nawet bezwzględnej) wygody ;)

Edytowane przez M.Mike

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość TigerBear

Świetna recenzja !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę super recenzja. Zwłaszcza konstruktywna krytyka. Z reguły w temacie o GTS ludzie same pozytywy piszą i wrzucają fajne fotki ale nikt nie napisze, że coś mu nie odpowiada w zegarku.  Nie chcesz może GT zrecenzować?  ^_^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa :) GT jest zupełnie nie w moim guście i nie umiałbym napisać recenzji zegarka który nie wywołuje u mnie żadnych emocji. Ale będą recki jeszcze innych ciekawych zegarków bo u mnie jest duża rotacja ;)

Edytowane przez Schioedtei

2gwatchblog.com         facebook: 2gwatchblog.com             instagram: 2gwatchblog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E, tam, sporo w tym marudzenia i tyle.

Na pewno nie jest to zegarek dla wszystkich.

Nie dla tych, co noszą zegarek nisko, przy samym nadgarstku, bo osłona koronki to uniemożliwia, co powinieneś wiedzieć przed zakupem.

Mikroregulacja mogła by być, chociaż da się bez niej żyć, ale to, że bezel "rysuje się od patrzenia" to pier.doły.

Może jak się z nim lata po lesie? :rolleyes:

 

Tarcza nie jest matowa, bo ma delikatny szlif. Przynajmniej moja :P

 

Recenzja lekko tendencyjna, ale zdjęcia fajne :)

Edytowane przez Sol

Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ma idealny szlif.

Gdyby był jak big mako to by się już za bardzo świecił. Przy polerowanych indeksach i pierścieniu tuż przy szkle byłoby tego za dużo.


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna recka :) Zegarek fajny :) Ale cena to żart :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra recenzja.

Jak widać , wygoda użytkowania wygrała z ciekawym zegarkiem.


Deus Dona Me Vi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po ponad 4 latach użytkowania tego pięknego zegarka, mogę śmiało powiedzieć, że był to fantastyczny zakup. Dał mi dużo przyjemności z podziwiania detali tarczy dzięki podwójnemu AR. W wodzie, jak można się spodziewać po szczelności 300M, niezawodny. Zegar w szczególności wyróżnia się pozytywnie w bezpośrednim porównaniu z innymi zegarkami w podobnym budżecie. W zasadzie nie spotkałem się jeszcze z zegarkiem w okolicach 2500zł, który tak bardzo zaskakiwałby jakością (AR, trójwymiarowa tarcza, szczelność, werk).

 

Natomiast faktycznie gabaryty są spore i zdecydowanie nie dla posiadaczy niewielkiego nadgarstka. Ostatnio nawet mi zaczął delikatnie ciążyć, dlatego rozważam wystawienie go na bazarek w przyszłym roku.

IMG_20180729_203904 - Copy.jpg

Edytowane przez Animaes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Po ponad 4 latach użytkowania tego pięknego zegarka, mogę śmiało powiedzieć, że był to fantastyczny zakup. Dał mi dużo przyjemności z podziwiania detali tarczy dzięki podwójnemu AR. W wodzie, jak można się spodziewać po szczelności 300M, niezawodny. Zegar w szczególności wyróżnia się pozytywnie w bezpośrednim porównaniu z innymi zegarkami w podobnym budżecie. W zasadzie nie spotkałem się jeszcze z zegarkiem w okolicach 2500zł, który tak bardzo zaskakiwałby jakością (AR, trójwymiarowa tarcza, szczelność, werk).
 
Natomiast faktycznie gabaryty są spore i zdecydowanie nie dla posiadaczy niewielkiego nadgarstka. Ostatnio nawet mi zaczął delikatnie ciążyć, dlatego rozważam wystawienie go na bazarek w przyszłym roku.
838679202_IMG_20180729_203904-Copy.jpg.f023ab4fc2553855428345900de7212f.jpg
W cenie ktora podales czyli do 2500? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Orientujesz się jaka jest aktualna wartość rynkowa tego zegarka? Szybkie spojrzenie na chrono24 pokazuje tylko 3 oferty w takich cenach:

GTS2023-01-01_14h45_49.png

Edytowane przez Animaes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Animaes napisał(-a):

Orientujesz się jaka jest aktualna wartość rynkowa tego zegarka?

Wartość rynkowa przedmiotu jest taka jaką ktoś jest w stanie za przedmiot zapłacić ;) Oferta sprzedaży to jedno a oferta kupna to drugie - jesteś na forum od 2008 roku i jeszcze się nie połapałeś że tutaj się nie wycenia zegarków?


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Animaes napisał(-a):

Orientujesz się jaka jest aktualna wartość rynkowa tego zegarka? Szybkie spojrzenie na chrono24 pokazuje tylko 3 oferty w takich cenach:

GTS2023-01-01_14h45_49.png

Wybacz ale te ceny są niestety z d.. 

 

Sam kupiłem dwa lata temu jedną z ostatnich nowych sztuk w granicach 4k i od razu wiedziałem, że nie zyskam jakbym chciał sprzedawać. To nie jest Rolex żeby zyskiwał chociaż ja swojego nawet nie mam zamiaru sprzedawać. 

Edytowane przez kornel91

Pozdrawiam 
Marcin/kornel91 
 

Adriatica, Ball, Casio, Certina, Christopher Ward, Citizen, Deep Blue, Glycine, Hamilton, Longines, Nethuns, Orient Star, Oris, Phoibos, Zelos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.