Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
kiniol

Klimatyzacja stacjonarna, taka zamontowana na stałe...

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z koleżeństwa ma zamontowaną w domu/  mieszkaniu klimatyzację? Jakie są koszty montażu instalacji i późniejszej eksploatacji? Jak wrażenia?

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze klimy są dość oszczędne. Nie znam się na przelicznikach, ale np moja chłodząc na max "pożera" ok 1200 W. By osiągnąć jej wydajność dawniej to musiałoby być ok 5000 w. 

Poza tym i split, i jednostka wewnętrzna są dziś bardzo ciche. 

Dobry kolega, którego opinii ufam montuje klimatyzacje, wentylacje od ponad 20 lat. Od kilku wyłącznie Fujitsu i Daikin. 

W domu mam 3 lata Fujitsu, w biurze od 7 lat 6 szt. Fujitsu. Nie dzieje się nic złego. 

On sam ok 100 m mieszkanie chłodzi latem i ogrzewa zimą klimatyzatorami. Twierdzi, że ogrzewani kosztuje go mniej niż gazowe. Z chłodzeniem to cieżko wyczuć, bo pogoda różna latem. 

Podsumowując - jestem zadowolony, że mam. Dokupię jeszcze na parter, bo chłodzę piętro teraz. 

 

Acha - koszty montażu - to zależy od indywidualnych warunków. Odległości splita od jednostki zewnętrznej, grubość ścian, dojście prądu, odprowadzeni wody (grawitacyjnie czy pompa) Kilka stów pewnie do tysiąca.

Edytowane przez Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dwoch poziomach w mieszkaniu posiadam klimatyzatory. Wybralem firmę Samsung ponieważ była najtańsza. Mam dwie jednostki zdolne do klimatyzowania 55m2 x2 . Polecam mimo paru minusów samej jednostki wewnętrznej. Na dzień dzisiejszy jednak nie zdecydowałbym się na montaż klimatyzatora w bloku. W praktyce , w nowym budownictwie mam tydzień latem kiedy jej używam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam na poddaszu. O 21.00 miałem ok. 32-33*C. Teraz odżywam. Założyłem kaisai.

Chodzi super. Zimą może ogrzewać. Jest Wi-Fi. Sterować można przez apkę z telefonu. Wg. instalatorów bierze 600-800W. Ogrzewanie do ok. 2000.

Cała moja rodzina zadowolona. Przypadkowo dobrze trafiłem z rokiem montażu.

Rada: zainstalować tak aby nie używać wysięgnika - jeśli jest możliwość. Aby zachować gwarancję trzeba zrobić 2 przeglądy rocznie.

Z tego co się orientuję instalator musi mieć papiery na montaż. Dlatego zdecydowałem się na firmę. Jest faktura, pewna gwarancja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykładowy koszt o jakim ostatnio słyszałem 3tys. zł. - jednostka zew. + split.

Koszty użytkowania zależy od ocieplenia mieszkania, położenia i zamontowanych okien

 

Tańszą alternatywą są jednostki wewnętrzne tyle, że komin jest potrzebny, choć czasem widzę wyjętą szybę i w to miejsce jakiś wypełniacz z dziurą na rurę.

Albo jeszcze śmieśniejsze rozwiązanie - uchylone okno na szerokość rury.

Edytowane przez Remy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzatory wewnętrzne albo są mało wydajne albo hałasują w pokoju w którym je włączyłeś. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O wiele tańszym w eksploatacji rozwiązaniem jest rekuperacja ale  należy planować ją na etapie budowy, jest mniej efektywna niż klima ale daje radę.

Edytowane przez arek1a2b

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klimatyzatory wewnętrzne albo są mało wydajne albo hałasują w pokoju w którym je włączyłeś.

Zgadza się.

Tyle że są tańsze i łatwiejsze do instalacji.

Nie wszędzie da się zainstalować jednostkę zewnętrzną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dwoch poziomach w mieszkaniu posiadam klimatyzatory. Wybralem firmę Samsung ponieważ była najtańsza. Mam dwie jednostki zdolne do klimatyzowania 55m2 x2 . Polecam mimo paru minusów samej jednostki wewnętrznej. Na dzień dzisiejszy jednak nie zdecydowałbym się na montaż klimatyzatora w bloku. W praktyce , w nowym budownictwie mam tydzień latem kiedy jej używam.

Rozwiniesz, czemu byś się nie zdecydował na klimę w bloku? Od pewnego czasu w lecie zawsze chodzi mi po głowie montaż, ale potem jakoś te upały przeczekuję...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O wiele tańszym w eksploatacji rozwiązaniem jest rekuperacja ale  należy planować ją na etapie budowy, jest mniej efektywna niż klima ale daje radę.

 

 

A jak to wyglada praktycznie?


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie źle to ująłem,  bez kontekstu.

 

1.Mieszkam w bloku 4 piętrowym który ma bardzo dobrą izolację. 2 ostatnie piętra a nad moim jest jeszcze jakiś strych. To powoduje, że w praktyce w mieszkaniu w te upały mam 24stopne na górnym poziomie. Dla mnie to jest akceptowalna temperatura

2. Jak tylko włącze klimatyzację to żona wyłącza ponieważ małe dzieci pełzają po podłodze i wieje

 

Myślę , że te 10k  za klimatyzator mogłem inaczej zagospodarować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to aż taki hajs? Liczyłem, że kwota 4K zamknie sprawę...

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, przed decyzją trzeba parę rzeczy sprawdzić. U mnie bez klimy na piętrze 28 stopni. To za dużo. Poza tym dogrzewanie w okresach przejściowych jest super. 50 metrowy pokój córki w 10 min ma ciepło. W tyle samo chłodno. Zanim bym odpalił piec, zanim by zamieszał wodę i zaczął grzać to ..... klima w moment.

Edytowane przez Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam w domu z użytkowym poddaszem dwa klimatyzatory Samsunga w sypialniach.Planowałem montaż jeszcze na etapie budowy,tak więc wózki na montaż jednostek obrobione styropianem wiszą na tylnej najmniej widocznej ścianie domu nie szpecąc wyglądu.To istotne bo sąsiedzi montowali już po wykończeniu domów i teraz mają te pudła na balkonach.Chłodzę od 2011 roku i powiem krótko-nie wyobrażam sobie co byłoby bez nich w taką pogodę.Raz zdarzyło mi się też dogrzewać,gdzieś w listopadzie ,kiedy miałem awarię pompy CO.Też się sprawdza.Dzisiaj sklimatyzowałbym też parter.Polecam, godzina pracy przed snem i mam 19 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zamówiłem na parter. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to aż taki hajs? Liczyłem, że kwota 4K zamknie sprawę...

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

sam sprzęt kosztował mnie około 7,5k. Reszta to malowanie i zaklejanie wielkich dziur po instalacji. Myślę ze znajdziesz taniej sam sprzęt ale z mojego rozeznania tematu wynikało ,  że najtańszy , spełniający moje warunki jest samsung. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to aż taki hajs? Liczyłem, że kwota 4K zamknie sprawę...

Ja mam splita pojedynczego 3,5kW od Daikina, dość prosty model bez fajerwerków (nie ma wifi itp., ale jest cichy i dość wydajny). Za urządzenie i montaż zapłaciłem niecałe 4 tysiące, a musieli przekuć kilka metrów ściany żeby skropliny uciekały do tego samego odpływu co zlew. Multisplit to już jest kwestia kilkunastu tysięcy (może da się jakieś chińskie wynalazki taniej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ekipa montażowa po sobie nie powykańczała?

U mnie po wyjściu fachowców jedyna różnica wewnątrz i na zewnątrz była taka, że wisiały urządzenia i 5 cm zalepionego i wyszlifowanego rowka musiałem pomalować. 

Szyszkops - 4 ka zamknie sprawę z klimatyzatorem dobrej jakości o mocy chłodniczej 2 KW. Myślę o Fujitsu lub Daikin. Koreańczyki typu Samsung lub LG ciut mniej. Nie mniej ja dużą wiarę pokładam w możliwościach firm Japońskich ;)

 

Edit - o i jak widać da się 3,5 KW w cenie. 

Edytowane przez Adi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość bazant

Do domów jednorodzinnych najlepszym i najtańszym rozwiązaniem jest zrobienie systemu nawiewnego, gdzie czerpnia jest gdzieś w ogrodzie, najlepiej pod drzewem w cieniu, poprowadzenie około metr pod ziemią kanału w kształcie wężownicy, w domu mały wentylator z regulacją i mamy prawie klimatyzację. Powietrze przepływając pod ziemią schładza się ba tyle że wchodząc do domu z zewnątrz czujemy że jest chłodniej i przyjemniej. Unikamy przy tym że w domu jest zbyt chłodno w porównaniu do temperatury na zewnątrz. Nie ma problemu z zatokami, przeziębieniami, spojówkami, bakteriami itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sam sprzęt kosztował mnie około 7,5k. Reszta to malowanie i zaklejanie wielkich dziur po instalacji. Myślę ze znajdziesz taniej sam sprzęt ale z mojego rozeznania tematu wynikało , że najtańszy , spełniający moje warunki jest samsung.

Ja mam splita pojedynczego 3,5kW od Daikina, dość prosty model bez fajerwerków (nie ma wifi itp., ale jest cichy i dość wydajny). Za urządzenie i montaż zapłaciłem niecałe 4 tysiące, a musieli przekuć kilka metrów ściany żeby skropliny uciekały do tego samego odpływu co zlew. Multisplit to już jest kwestia kilkunastu tysięcy (może da się jakieś chińskie wynalazki taniej).

Dzięki panowie przy czym temat i tak do podjęcia w przyszłym roku, bo teraz mam na głowie trochę wydatków ślubnych

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak to wyglada praktycznie?

 

Dokładnie Ci tego nie napiszę bo jestem na etapie poszukiwań najkorzystniejszego rozwiązania, i póki co rekuperacja jest na pierwszym miejscu.

To nie jest klima tylko mechaniczna wentylacja domu, ale w połączeniu z metodą wykonania w lato troszkę dom ochłodzi.

Jak bardzo zależy dużo choćby od samej technologii budowy domu i nie mam tu na myśli budownictwa pasywnego bo to pic na wodę.

Koszty montażu są większe ale jest szereg korzyści. A sama eksploatacja jest w zasadzie darmowa kilka zł na prąd i raz na jakiś czas na filtr kilka złociszy.

Nie potrzebujesz żadnej wykwalifikowanej ekipy do serwisu, żadnych czynników chłodzących, grzybów itp.

czyste i świeże powietrze, no chyba że mieszkasz na terenach wiejskich gdzie pachnie nowoczesnością :)

Rozpisywał się nie będę jakich bo to nie ma sensu pisać tego co można w sieci łatwo znaleźć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej chodzi o gruntowy wymienik ciepła.

W domku jednorodzinnym rekuperacja pozwala na odzysk ciepła z wentylacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.