Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

jimmibaton

Orient Star Seeker GMT -

Rekomendowane odpowiedzi

Stara miłość...

 

 

 

Wszystko zaczęło się od pierwszych zdjęć na forum. Patrzyłem na zdjęcia tego zegarka z zapartym tchem. Ujął mnie w nim jego sportowy pazur, oraz hipnotyzująca tarcza, na której sporo się dzieje, ale nie dochodzi tutaj do przerostu formy.

 

Orient Star SDJ00001B0, bo o nim tu mowa - znany wszystkim bliżej jako Orient Star Seeker GMT - został moim ulubionym zegarkiem w kolekcji. Jak to się stało? O tym za chwilę Wam opowiem.

 

Zegarek przyleciał do mnie z USA. Jest to ciekawy kraj, gdzie ludzie zarabiają sporo więcej kasy, a zegarki tam kosztują wiele mniej niż w Polsce ;)

 

Dotarł do mnie po tygodniowej przygodzie na lotniskach i osławionych WER-ach. Był zapakowany w podwójne, świetnie wykonane pudełka. Pierwsze tekturowe, a w nim drugie, zrobione z czegoś na wzór skóry.

 

 

 

Postanowiłem, że przedstawię Wam go kawałek po kawałku.

 

Zacznijmy zatem :)

 

 

 

KOPERTA

 

 

 

Szerokość koperty bez koronki wynosi 41,5 mm, a jego wysokość wynosi przy tym 14 mm.

Nie wiem, ja to zrobili inżynierowie, ale wysokością wygląda bardziej na 12 mm. Boki koperty są szczotkowane, a krawęcie uszu, luneta i koronki są polerowane, co nadaje pięknego efektu.

Zwłaszcza krawędzie uszu i ich polerowana powierzchnia w akompaniamencie szczotkowanej powierzchni boków i samych uszu przypomina technikę zaratsu, znaną z wyższych linii zegarków Seiko.

 

898033693c171d6f16acbb8ef67c1b20.jpg

 

6227b2303b608b6717869a324cc93616.jpg

 

eb80a17b2507acfe72d8fdaa5dab9c46.jpg

 

Jakość wykonania szlifów stoi w tym zegarku na najwyższym poziomie.

Z prawej strony koperty znajdują się dwie koronki. Górna koronka służy do ustawiania godziny, daty i wskazówki GMT, a także dokręcania sprężyny.

Z kolei dolna koronka - zakręcana - służy do zmiany wewnętrznego pierścienia z 24 godzinną skalą. Między koronkami znajduje zamocowany, za pomocą dwóch śrub element, który świetnie uzupełnia przestrzeń między wspomnianymi wcześniej korokami, nadając mu tym samym sportowego charakteru.

 

d2f782170947397cbe9e30216c31ae4f.jpg

 

Mocowanie bransolety między uszami zaprojektowano na 21 mm, co optycznie trochę powiększa kopertę i dzięki czemu zegarek wygląda dobrze zarówno na małym i dużym nadgarstku.

 

98de2bfe79a2d67a0b9b5ddfd63d328d.jpg

 

Tylną część zegarka zamyka przeszklony dekielek, na którego obwodzie możemy znaleźć informacje dotyczące wodoszczelności, kraju pochodzenia i numeru referencyjnego.

 

324d5bb114ae121dc420b1a56b62d3c2.jpg

 

 

 

 

 

BRANSOLETA

 

 

 

Szerokość bransolety w uszach wynosi wspomniane wyżej 21 mm. Całość jest solidnie wykonana; czuć to już przy pierwszym kontakcie. Jest ona szczotkowana, jednak przez jej środkowe ogniwa przechodzą dwie, równoległe do siebie polerowane linie, co moim zdaniem bardzo dobrze komponuje się z polerowano szczotkowaną kopertą. Bransoleta jest bardzo wygodna w codziennym noszeniu. Na jej zapięciu widnieje logo OS. Posiada mikroregulację, co pozwoli nam na szybkie i bezproblemowe skracanie i wydłużanie do 1 cm.

 

4c3360c3a41b6fd77661aa2c3c5d6725.jpg

 

 

 

TARCZA

 

 

 

Doszliśmy do tego, co Tygryski lubią najbardziej ;) Tarcza... I tutaj można popaść w zachwyt. Właśnie trzymam ten zegarek w dłoni i myślę, jak opisać tarczę... OK, spróbuję.

 

Wyobraźcie sobie smolistą czerń. Czerń, w której pod pewnym kątem widać przeglądające się niczym w lustrze wskazówki.

Są też inne odcienie czerni, ale o tym później. Zajmijmy się jej środkową częścią, tam gdzie bije źródło wszystkich wskazówek. Dookoła tej części tarczy widnieje 24 godzinna skala, na dole logo OS, wraz z napisem ORIENT STAR AUTOMATIC GMT.

 

44b9dd8b67020cc6aaf30ef36ddbb76e.jpg

 

17b93bc4c0939ae3875982ebec50caae.jpg

 

 

Napis GMT jest koloru czerwonego, co nawiązuje do wskazówki tejże komplikacji w tym zegarku.

Wyżej znajduje się nałożona skala z liczbami od 0-40, dzięki której możemy odczytać poziom rezerwy chodu. Wskazówka znajduje się poniżej tej skali, jak i całej środkowej części tarczy. Schodzi ona poniżej jej poziomu, co robi niesamowite wrażenie wielopoziomowości.

 

8fc02e2cef4d674c576beef7f57bb06d.jpg

 

e934d9adffff6571d0c21d549e297935.jpg

 

82b9acb9c435d045d5756f14df43fc4d.jpg

 

Dodajmy do tego kolejny poziom, z ciętymi i ryflowanymi laserem indeksami, znanymi z kilku modeli Grand Seiko (!) (ryflowanie widać dopiero pod lupą).

 

ea4239c67bad3c573f185b5ba235274f.jpg

 

 

Po prawej stronie znajduje się okienko z datą, które zamknięte jest w stalowej, polerowanej ramce.

Kolejny poziom to podziałka z sekundami i minutami. Na każdej godzinie, powyżej nakładanego indeksu znajdują się kropki lumy, która mimo swej niewielkiej ilości świeci dość intensywnie i długo.

 

626c44562ccae4d7fb37dae7fc385b7c.jpg

 

95e8b907412dbdbdd8af4f8b7c8e4dd1.jpg

 

Ostatnim poziomem i częścią tarczy jest obrotowy pierścień, ze skalą 24 godzinną, dzięki któremu możemy ustawić i odczytywać trzeci czas. Pierścień jest już bardziej matowy, niż wcześniejsze poziomy tarczy. Podoba mi się to, że sporo dzieje się, patrząc na tarczę, jednakże wszystko zostało zaprojektowane tak, żeby odczyt wskazania czasu nie sprawiał najmniejszego problemu. Duża w tym zasługa wskazówek, które są polerowane, ażurowane, wypełnione lumą - taką samą, jak ta nad indeksami - choć ich pierwsza część została pusta. Lumę posiada także wskazówka rezerwy chodu, oraz czerwona wskazówka czasu GMT. Najlepszy efekt daje całej tarczy daje się zauważyć w pełnym słońcu. Wtedy tarcza ożywa z tą przestrzenią, indeksami i wskazówkami.

 

Szafirowe szkło, które góruje nad tym dziełem zostało pokryte wewnętrzną powłoką antyrefleksyjną. Zdaje ona egzamin, choć daleko jej do tej zewnętrznej używanej w GS, Citizenach Signature i niektórych modelach Orient Star.

 

04d63c8b0fdfbb70ee0785c640e9ee74.jpg

 

11addea59781b206132c68b179625230.jpg

 

0d7af316f4f02503891fe564254a6135.jpg

 

8c81c449a830f77779366772a2324660.jpg

 

fca99acd9fc71e02ab6e3c44d7ef7c90.jpg

 

 

MECHANIZM

 

 

 

W zegarku zastosowano in housowy automatyczny mechanizm Orient caliber 40P50 pracujący na 22 kamieniach łożyskujących. Bije on z częstotliwością 21 600 uderzeń na godzinę. Można go dokręcać z poziomu koronki. Posiada także stop-sekundę.

 

4512c80815f4e0a982154af880d5092a.jpg

 

Nie należy on do najpiękniejszych, do czego już przyzwyczaiła nas firma Orient.

Przez ponad rok użytkowania nie zauważyłem jakichś wielkich odchyłek. Wynoszą one -/+ 5 sekund na dobę, co można uważać za bardzo dobry wynik. Myślę, że możnaby jeszcze lepiej go wyregulować, choć dla mnie odchyłki są na akceptowalnym poziomie.

 

 

 

Dotarliśmy już do końca recenzji. Mam nadzieję, że fajnie Wam się ją czytało. W sklepach zegarek kosztuje ok. 3500-4200 pln. O wiele taniej można go kupić na eBayu, gdzie kupicie go już za 2000 pln z opłatami, co powoduje, że w tej cenie nie widzę dla niego konkurencji. Perfekcyjne wykończenie z nutką ekstrawagancji i to w takiej cenie... Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się czy go kupić, podpowiem... kupuj, a nie pożałujesz... :)

 

 

 

Więcej recenzji na naszym blogu

 

http://2gwatchblog.com

 

Polecam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci Jimmy, że kilka razy miałem ten zegarek w ręku ale nie zauważyłem tych wszystkich szczegółów o których tu piszesz i które teraz widzę na zdjęciach - jednak trzeba zegarek trochę ponosić żeby wyłuskać z niego wszystkie smaczki i na prawdę go polubić :)


2gwatchblog.com         facebook: 2gwatchblog.com             instagram: 2gwatchblog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci Jimmy, że kilka razy miałem ten zegarek w ręku ale nie zauważyłem tych wszystkich szczegółów o których tu piszesz i które teraz widzę na zdjęciach - jednak trzeba zegarek trochę ponosić żeby wyłuskać z niego wszystkie smaczki i na prawdę go polubić :)

Mam jeden zegarek od ponad 5 lat i zdarza się, że do dziś odkrywam w nim coś, czego wcześniej nie zauważałem ;) Tak że to normalne... chyba...

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie się czyta.

A zegarek faktycznie bardzo fajny. Już kilka razy do niego podchodziłem ale jakoś nigdy nie udało się go kupić. :(

 

No i ten blachowkręt. :(


W dniu 22.12.2014 o 11:43, Cezar. napisał:

... mądrzy zrozumieją, a reszcie nie wytłumaczysz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn?

Zobacz na zdjęcie mechanizmu. ;):(


W dniu 22.12.2014 o 11:43, Cezar. napisał:

... mądrzy zrozumieją, a reszcie nie wytłumaczysz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli tę śrubę mocująca wahnik?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. :(

Klasyczny blachowkręt ;) z Castoramy. :D


W dniu 22.12.2014 o 11:43, Cezar. napisał:

... mądrzy zrozumieją, a reszcie nie wytłumaczysz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale za to jak się popsuje, to każdy zegarmistrz ma łatwy dostęp do części zamiennej  :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:lol::lol:

Nigdy na to nie patrzyłem z tej strony.

 

 

A tak poważnie, to po jakiego grzyba pokazują ten mechanizm

Dać piękny, głęboko grawerowany dekiel, coś jak w TH AR 500 czy Ballach i będzie miód, malina i orzeszki.


W dniu 22.12.2014 o 11:43, Cezar. napisał:

... mądrzy zrozumieją, a reszcie nie wytłumaczysz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to fakt, że nie jest to dzieło sztuki  ;)  Pełny dekiel mógłby być dobrym pomysłem. Choć jak kupiłem pierwszego mechanika (Certina DS1), to patrzenie na mechanizm było dla m,nie dużym przeżyciem, a tam tez nie ma fajerwerków  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Strona wizualna mechanizmów Orienta jak Seiko w tym przedziale cenowym nie stoi na najwyższym poziomie. Nie odbiera to jednak im funkcjonalności.

Jednakże czasami niewielkie zmiany , nie generujące zbyt wielkich kosztów mogłyby ten element poprawić.

Recenzja jak najbardziej Ok.


Deus Dona Me Vi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Fajna recka :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest lug-to-lug distant tego cudeknka ??

 48,5 mm

 

Fajna recka :-)

Dziękuję :) Miło czytać takie komentarze :) Zapraszam serdecznie na blog, który prowadzę razem z Schioedtei.    www.2gwatchblog.com

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

No właśnie wszedłem na tego bloga i mam zamiar częściej go odwiedzać!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa recenzja, zachęcająca do zakupu. Tym bardziej za ok 2000 zł.

To chyba dobra oferta (z Hiszpani, wiec bez ceł i vatów) za 450 euro:

https://www.ebay.com/itm/montre-homme-automatique-Orient-Star-GMT-SDJ00001B-automatic-mens-watch-saphir/302849317208?hash=item468339d958:g:WAMAAOSwI2xbd9c7

 

Na Allegro za niecałe 2900 zł też wskoczyły - kolor do wyboru, bez kombinacji zagranicznych dla leniwych. 

 

W związku z tym mam pytania:

1. Jak byś odniósł ogólnie jakość tego Orient-Star-GMT-SDJ00001B do Seiko Brightz SDGM (pomijąc kwestię dodatkowych komplikacji GMT i rezerwy chodu), oba do dostanie poniżej 3000 zł nówki, orienta, jak widać nawet za ok 2000 zł.  

 

2. Czy Orient-Star-GM T WZ0061DJ to następca? Czym się różni (oprócz tego, że ma "boazerię: i rezerwę na 12 a nie 11 godzinie)? Bo na razie jest sporo droższy (kolo 4-ki trzeba liczyć)?:

 17.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

2. Czy Orient-Star-GM T WZ0061DJ to następca? Czym się różni (oprócz tego, że ma "boazerię: i rezerwę na 12 a nie 11 godzinie)? Bo na razie jest sporo droższy (kolo 4-ki trzeba liczyć)?:

 17.jpg

Pozwolę sobie odpowiedzieć na to pytanie bo widziałem na żywo oba zegarki (miałem wz0071dj).

Myślę, że można traktować go jako następcę chociaż zegarek jest inny stylistycznie - bardziej elegancki.

To czym się różnią przede wszystkim to że WZ0061DJ posiada podwójny antyrefleks (SAR), indeksy są w nim wyższe i ma ładniejszą tarczę - to wszystko razem powoduje, że zegarek potrafi na żywo wywalić z papci, tarcza w tym nowszym to mistrzostwo świata, zdjęcia tego nie oddają.


2gwatchblog.com         facebook: 2gwatchblog.com             instagram: 2gwatchblog

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa recenzja, zachęcająca do zakupu. Tym bardziej za ok 2000 zł.

To chyba dobra oferta (z Hiszpani, wiec bez ceł i vatów) za 450 euro:

https://www.ebay.com/itm/montre-homme-automatique-Orient-Star-GMT-SDJ00001B-automatic-mens-watch-saphir/302849317208?hash=item468339d958:g:WAMAAOSwI2xbd9c7

 

Na Allegro za niecałe 2900 zł też wskoczyły - kolor do wyboru, bez kombinacji zagranicznych dla leniwych. 

 

W związku z tym mam pytania:

1. Jak byś odniósł ogólnie jakość tego Orient-Star-GMT-SDJ00001B do Seiko Brightz SDGM (pomijąc kwestię dodatkowych komplikacji GMT i rezerwy chodu), oba do dostanie poniżej 3000 zł nówki, orienta, jak widać nawet za ok 2000 zł.  

 

2. Czy Orient-Star-GM T WZ0061DJ to następca? Czym się różni (oprócz tego, że ma "boazerię: i rezerwę na 12 a nie 11 godzinie)? Bo na razie jest sporo droższy (kolo 4-ki trzeba liczyć)?:

 

1. Seiko ma zewnętrzną powłokę AR, OS ma tylko wewnętrzną. Reszta pozostaje kwestią gustu. Orient Star ma bardziej sportowy wygląd, dzięki dwóm koronkom i kształcie koperty, no i bardziej przestrzenną tarczę, co bardziej mi się podoba.

 

2. Wielu twierdzi, że to następca tego modelu. Właśnie jedzie do mnie WZ0071DJ. Powstanie recenzja i małe porównanie tych dwóch modeli. Przemyśleniami podzielę się w najbliższym czasie. Proszę śledzić nasz profil na Facebooku i blog :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda takich fotek nie mam, ale za to taką wersję mam.  :) 

20181122-093537.jpg


W dniu 22.12.2014 o 11:43, Cezar. napisał:

... mądrzy zrozumieją, a reszcie nie wytłumaczysz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.