Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
desmo

Dylemat wielozegarkowca

Rekomendowane odpowiedzi

Czy mając kilka zegarków w rotacji lepiej tygodniami trzymać je ( te aktualnie nieużywane ) w szufladzie czy używać rotomatów ( lub regularnie nakręcać w przypadku naciągów manualnych ) ?

Ten powracający dylemat adresuje 4 zegarmistrzów dla Fratello Watches.

W skrócie jak nie masz wiecznego kalendarza i porannej presji na szybkie wyjście - możesz trzymać w szufladzie ;-)

https://www.fratellowatches.com/you-asked-us-should-i-keep-my-watches-running/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy artykuł. Sam obecnie rozważam zakup takiego urządzenia. Myślę, że o ile rotomat na 1szt. zegarka mógłby się sprawdzić w określonych sytuacjach tak kombajny w ogóle nie mają racji bytu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wierzę, czytam, że ciekawy artykuł, wchodzę więc w link i nie rozumiem literek. Może się nie znam ale to chyba nie jest po naszemu?


Kocham Zegarki i nie dlatego, że pokazują która jest godzina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No nie wierzę, czytam, że ciekawy artykuł, wchodzę więc w link i nie rozumiem literek. Może się nie znam ale to chyba nie jest po naszemu?

Ale do kogo masz pretensje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale do kogo masz pretensje?

Może to jak w tym dowcipie, kolega jest od pisania ;)

Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Kwiatek

Tak mi się skojarzyło...

 

Zagraniczny turysta pyta się o drogę 2 polskich policjantów najpierw po angielsku. Nic nie zrozumieli. Potem po niemiecku. To samo. Później po hiszpańsku, francusku i rosyjsku. Ciągle nic. W końcu odjeżdża zrezygnowany. Jeden do drugiego mówi:
-Wiesz co Zenek. Może byśmy się w końcu jakiś języków nauczyli!
-A po co? Ten znał 5 i nic się nie dowiedział.

Edytowane przez Kwiatek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny artykulik, niby nic nowego, ale w ujęciu profesjonalistów. 


Langel 17 jewels - Bulova Accutron Automatic 63B98 - Citizen Proximity BZ1000-54E - Swatch YIS403 - Alba AEFD557

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się skojarzyło...

 

Zagraniczny turysta pyta się o drogę 2 polskich policjantów najpierw po angielsku. Nic nie zrozumieli. Potem po niemiecku. To samo. Później po hiszpańsku, francusku i rosyjsku. Ciągle nic. W końcu odjeżdża zrezygnowany. Jeden do drugiego mówi:

-Wiesz co Zenek. Może byśmy się w końcu jakiś języków nauczyli!

-A po co? Ten znał 5 i nic się nie dowiedział.

Ciekawe jaki byłby efekt  jakby w Londynie zapytano policjanta o drogę po: niemiecku , hiszpańsku , francusku , rosyjsku ?


Deus Dona Me Vi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie życia bez rotomatu i podziwiam ludzi co chce im się wstawać rano, ustawiać godzinę, datę, czasem różne komplikacje i jeszcze o tym pamiętać. Szkoda na to czasu ;) Ja sam czasem zapominam swoje mechaniki nakręcić z rana. A całą tą sprawę można rozwiązać za cenę jednego zegarka za parę stówek i na dodatek całość ładnie się prezentuje, szczególnie jak ma przeszkloną górę  :)

 

Ciekawe jaki byłby efekt  jakby w Londynie zapytano policjanta o drogę po: niemiecku , hiszpańsku , francusku , rosyjsku ?

Taki sam jak w tym kawale, ale gro Polaków ma kompleksy i uważa, że jak przychodzi Niemiec czy tam Francuz to powinniśmy czerwony dywan rozkładać i tylko w ich języku rozmawiać.

Edytowane przez Fiere

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Kwiatek

Ciekawe jaki byłby efekt  jakby w Londynie zapytano policjanta o drogę po: niemiecku , hiszpańsku , francusku , rosyjsku ?

:)

 

 

Taki sam jak w tym kawale, ale gro Polaków ma kompleksy i uważa, że jak przychodzi Niemiec czy tam Francuz to powinniśmy czerwony dywan rozkładać i tylko w ich języku rozmawiać.

:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrażam sobie życia bez rotomatu i podziwiam ludzi co chce im się wstawać rano, ustawiać godzinę, datę, czasem różne komplikacje i jeszcze o tym pamiętać. Szkoda na to czasu ;)

 gro Polaków ma kompleksy i uważa, że jak przychodzi Niemiec czy tam Francuz to powinniśmy czerwony dywan rozkładać i tylko w ich języku rozmawiać.

Do rozważenia jest kwestia czy ta „wygoda” jest warta potencjalnego skrócenia okresu międzyserwisowego. Ja nie ustawiam daty, tylko godzinę więc wybieram odpoczynek w sejfie dla moich „leżaków”.

Co do języków, obawiam się że nadal gros ludzi w Polsce nie wie ile traci bo „nie chce zostać jak ten „ch..j z tym przysłowiowym angielskim”.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiecie co pierwsze mowi ukraiński złodziej gdy go ochrona złapie w sklepie? ,,Ja nie panimaju". Gdzie i tak wiemy, ze jak ktoś mowi po ukraińsku to my go rozumiemy a ukrainiec nas rozumie zawsze. Temat z tymi smarami mnie z deka przeraził, bo ze tyle ich rodzajów To juz w aucie mam mniej rodzajów płynów. Nie znam dobrze angielskiego ale i z ukraincem i anglikiem sie dogadam, i z ruskim. No cóż, prosty ze mnie chłopak z PGR-u.

Edytowane przez albiNOS 01

Kocham Zegarki i nie dlatego, że pokazują która jest godzina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do języków, obawiam się że nadal gros ludzi w Polsce nie wie ile traci bo „nie chce zostać jak ten „ch..j z tym przysłowiowym angielskim”.

https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1292978,Znajomosc-angielskiego-Polska-na-szostym-miejscu-na-swiecie

 

 

No nie wierzę, czytam, że ciekawy artykuł, wchodzę więc w link i nie rozumiem literek. Może się nie znam ale to chyba nie jest po naszemu?

 

W trzech czterech zdaniach:

Problem jest złożony i odpowiedź zależy od wielu czynników. Czterem zegarmistrzom odpowiadającym na to pytanie wydaje się - bo są jedynie rzemieślnikami, a nie naukowcami - że zegarków automatycznych nie należy trzymać non-stop w rotomatach, bo się zużywają. Chyba że mamy taką potrzebę - ze względu na brak czasu na nakręcanie, skomplikowane komplikacje, czy fanaberie indywidualne - to wówczas możemy używać rotomatów. Kwestie pogorszenia jakości niepracujacych smarów można pominąć - i tak olej należy wymieniać co 100 000 km albo co 5 lat. 

 

Z tego wszystkiego zdziwiło mnie, że rotomaty pojawiły się na rynku dopiero w 2006. Serio?


Ale Tudora to Ty szanuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czterem zegarmistrzom odpowiadającym na to pytanie wydaje się - bo są jedynie rzemieślnikami, a nie naukowcami - że zegarków automatycznych nie należy trzymać non-stop w rotomatach, bo się zużywają.

Kwestie pogorszenia jakości niepracujacych smarów można pominąć - i tak olej należy wymieniać co 100 000 km albo co 5 lat.

 

Jakoś bardziej wierzę praktykom oglądającym od lat różne mechanizmy które przeszły taką czy inną drogę niż akademickim teoretykom.

Zwłaszcza że od kilku lokalnych praktyków słyszałem to samo. Zmówili się? Poza tym logika podpowiada właśnie takie podejście.

Natomiast ekspert ( w tym mieście i na tle kolegów uchodzi za takowego ) z jednej z dużych sieciówek dziwił się głośno takiej teorii ale rozumiem go , ma konflikt interesu bo handluje też rotomatami.

Co do oleju - być może współczesne syntetyczne są lepsze od starszych , co do interwałów między przeglądami - nie byłbym taki pryncypialny, jest jedna firma która twierdzi, że jej zegarki mogą być serwisowane co 10 lat , nie podejrzewam że stosuje wyjątkowy smar ( choć tak twierdzi ) raczej inne firmy świadomie gonią swoich klientów do płacenia częściej.

A poza wszystkim i tak częstość serwisów poza czasem w którym mechanizm pracuje lub nie zależy od całokształtu użytkowania.

No i jestem dumny z rodaków choć obawiam się że jak dalej niektóre kręgi będą ich zniechęcały do pracy czy choćby wypoczynku za granicą to zapał ostygnie....

Edytowane przez desmo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z zegarmistrzem u siebie. Za przegląd mechanizmu bierze 30 zł ale jego przegląd to... tu kapnę, tam kapnę i na mikrofon. Po czym słychać, że chodzi jak ta lala. Spotkamy się za 10 lat doda na koniec. Inny zgarnie 150 zł, mówił, że zrobi przegląd. Ale na czym ma owy przegląd polegać? tu kapnę, tam kapnę i na mikrofon? mówią, że dobry jest. Jeszcze inny też bierze 30 zł, ale tylko ruski, broń cię panie szwajcara, o chińczyku już nie wspomnę.

Swoją drogą, sam się zabrałem miesiąc nieco ponad temu za rozbiórkę ruska i poległem. A czegoż można się spodziewać, jak ma się tylko przerabiane we własnym zakresie wkrętaki. Na co mi lupa pomyślałem, i już nie trafiłem ośką wychwytu w kamień. Takie to małe. Ale obiecuję, że nie poddam się, jeszcze kiedyś do niego wrócę.

Wniosek z tego co piszecie (tak, jak już wspomniałem ciężko mi pojąć artykuł w nie naszym języku), że noszenie zegarków ,,na zmianę" z możliwością dania im czasu na odpoczynek, raczej im służy niż szkodzi. Ważne, by nie przesadzić. Bo i auto po 10 miesiącach stania może klęknąć.

 

Edycja,Sieepień 2019, ruska poskładałem, chodzi jak zegarek...

Edytowane przez albiNOS 01

Kocham Zegarki i nie dlatego, że pokazują która jest godzina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje podkreślenie, że im "wydaje się - bo są jedynie rzemieślnikami, a nie naukowcami" miał na celu wyłącznie podkreślenie, że jest to opinia niepoparta żadnymi weryfikowalnymi dowodami.

 

Bo teraz można się zastanawiać nad ich motywami. Skoro lobby rotomatowo-energetyczne namawia do inwestowania w sprzęt i w prąd :), to może tym drugim na tym nie zależy, bo nierotomatowane automaty częściej się psują i dają większy zarobek zegarmistrzom :)

 

Ale takie szukanie dziury w całym to moje zboczenie zawodowe. Argument o mniejszym zużyciu mechanizmów do mnie trafia, ale nie wydaje mi się ono istotne. Zegarek w rotomacie wygląda świetnie i gdybym mógł sobie pozwolić na szufladę Dr Strange'a, to bym ją sobie zafundował.

 

https://www.youtube.com/watch?v=8kf6xa2mkBk


Ale Tudora to Ty szanuj!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do rozważenia jest kwestia czy ta „wygoda” jest warta potencjalnego skrócenia okresu międzyserwisowego. Ja nie ustawiam daty, tylko godzinę więc wybieram odpoczynek w sejfie dla moich „leżaków”.

Co do języków, obawiam się że nadal gros ludzi w Polsce nie wie ile traci bo „nie chce zostać jak ten „ch..j z tym przysłowiowym angielskim”.

Serwisuję zegarki co 5-7 lat. Chciałbym, aby każdy tak o nie dbał, bo często widzi się tutaj opinie na forum w stylu, "po co serwisować, jak zacznie się późnić, spieszyć, to dopiero wtedy to majstra". Zresztą mało który zegarek dożywa u mnie tak długo ze względu na sporą rotację w kolekcji.

 

Nie zamierzam być niewolnikiem przedmiotu jakim jest zegarek naręczny. To on jest dla mnie, ma wskazywać czas, pokazywać datę i wszystko co trzeba oraz pasować mi do stroju (to jest najważniejsze, w końcu to biżuteria). A nie łazić ze złą datą bo serwis mi się wydłuży o rok czy tam x, bo ktoś tak sobie napisał i założył (bez jakichkolwiek faktów). Serio, szkoda życia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Nie zamierzam być niewolnikiem przedmiotu jakim jest zegarek naręczny. To on jest dla mnie, ma wskazywać czas, pokazywać datę i wszystko co trzeba oraz pasować mi do stroju (to jest najważniejsze, w końcu to biżuteria). A nie łazić ze złą datą bo serwis mi się wydłuży o rok czy tam x, bo ktoś tak sobie napisał i założył (bez jakichkolwiek faktów). Serio, szkoda życia ;)

Nie ustawiam daty bo jest mi niepotrzebna w zegarku a nie żeby wydłużyć interwały między serwisami ale świadomość że przy kilkunastu zegarkach będę je serwisował co 5 -10 lat a nie co 3-4 bo nie żyłowałem je dzień w dzień w rotomatach jest mi miła. Dla mnie wystarczającymi faktami jest opinia zegarmistrzów zgodna z moimi odczuciami - nie wiem czego więcej oczekujesz - badań naukowych ?

Wniosek z tego co piszecie (tak, jak już wspomniałem ciężko mi pojąć artykuł w nie naszym języku), że noszenie zegarków ,,na zmianę" z możliwością dania im czasu na odpoczynek, raczej im służy niż szkodzi. Ważne, by nie przesadzić. Bo i auto po 10 miesiącach stania może klęknąć.

Na to wygląda. Przesada zawsze szkodzi - moje chodzą przez co najmniej kilka dni co najmniej raz na 1-2 m- ce i jest dobrze. Natomiast leżaki czy NOSy zawsze budzą mój niepokój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ustawiam daty bo jest mi niepotrzebna w zegarku a nie żeby wydłużyć interwały między serwisami ale świadomość że przy kilkunastu zegarkach będę je serwisował co 5 -10 lat a nie co 3-4 bo nie żyłowałem je dzień w dzień w rotomatach jest mi miła. Dla mnie wystarczającymi faktami jest opinia zegarmistrzów zgodna z moimi odczuciami - nie wiem czego więcej oczekujesz - badań naukowych ?

 

Na to wygląda. Przesada zawsze szkodzi - moje chodzą przez co najmniej kilka dni co najmniej raz na 1-2 m- ce i jest dobrze. Natomiast leżaki czy NOSy zawsze budzą mój niepokój.

Tak, chętnie zobaczę testy porównujące zużycie mechanizmu po x latach przy ciągłej pracy w porównaniu do tego co leżakował na przykładzie jakiejś tam grupy sampli w obrębie tego samego modelu werku. Na razie czegoś takiego nie widziałem, więc Twoje argumenty o żyłowaniu mechanizmu poprzez jego ciągłą pracę można sobie włożyć w bajki ;)

 

Aktualnie żadna ze stron nie ma twardych argumentów (a za takie nie uznaję opinii kilku Panów co sobie powiedzieli, że tak jest i basta) i jest to zwykłe gdybanie. Owszem może mieć to jakiś wpływ, nie przeczę. Ale jak znaczący?

Edytowane przez Fiere

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, chętnie zobaczę testy porównujące zużycie mechanizmu po x latach przy ciągłej pracy w porównaniu do tego co leżakował na przykładzie jakiejś tam grupy sampli w obrębie tego samego modelu werku. Na razie czegoś takiego nie widziałem, więc Twoje argumenty o żyłowaniu mechanizmu poprzez jego ciągłą pracę można sobie włożyć w bajki ;)

 

Aktualnie żadna ze stron nie ma twardych argumentów (a za takie nie uznaję opinii kilku Panów co sobie powiedzieli, że tak jest i basta) i jest to zwykłe gdybanie. Owszem może mieć to jakiś wpływ, nie przeczę. Ale jak znaczący?

Zawsze jak widzę takich zapaleńców z suwmiarką to przypomina mi się pierwsza część Dekalogu Kieślowskiego ...choć w Twoim wypadku to raczej : „ nie będziesz miał zegarmistrzów cudzych przede mną”

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jak widzę takich zapaleńców z suwmiarką to przypomina mi się pierwsza część Dekalogu Kieślowskiego ...choć w Twoim wypadku to raczej : „ nie będziesz miał zegarmistrzów cudzych przede mną”

Ja z kolei podziwiam ludzi pełnych wiary wierzących na "słowo" innym i przyjmującym to za pewnik :) I na tym może skończmy, bo to już absolutnie nic nie wnosi do tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei podziwiam ludzi pełnych wiary wierzących na "słowo" innym i przyjmującym to za pewnik :) I na tym może skończmy, bo to już absolutnie nic nie wnosi do tematu.

Pisałem o swoich wieloletnich doświadczeniach wspartych opiniami innych zawodowo zajmujących się zegarkami ale rozumiem że Ty masz inne. Mam tylko nadzieję że nie handlujesz rotomatami ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Idąc tym tokiem rozumowania o zużywających się szybciej mechanizmach, to mechaniki też lepiej przestać nakręcać masz jakiś czas, żeby sobie odpoczęły? Tak czysto teoretycznie pytam?

Ja zegarki kręcę. Głównie ze względów wizualnych. Lubię się na nie patrzeć jak się kręcą ale też cieszy mnie wyciągnięcie z rotomatu i założenie na rękę ustawionego zegarka.

Choć nie będę ukrywał, że po Waszych wypowiedziach gdzieś tam mi kiełkuje myśl, żeby je czasem wyłączyć :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.