Skocz do zawartości


MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ


Zdjęcie

Shanghai Watch Factory - próba uporządkowania tematu


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Leo13

Leo13
 • Użytkownik
 • 241 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:San Marino

Napisano 25 październik 2018 - 22:00

*
Popularny

Kiedy spojrzeć jak wyglądało nasze Forum jakieś 10 lat temu, to raczej próżno byłoby znaleźć taką ilość zdjęć, postów i opinii dotyczących chińskich zegarków. W ciągu kliku ostatnich lat nastąpiła ekspansja tematów dotyczących "chińczyków". I jest to zrozumiałe, bowiem przez ostatnie lata w Chinach produkuje się świetnie wyglądające i działające zegarki. Postęp jest ogromny. Nie wchodzę tutaj w dyskusję o gustach, nie chcę dyskutować tematu "podróbek"' czy "homage". Oczywiście dzisiaj wszyscy znają Sea-gull i świetne, wpadające w oko modele produkowane w oparciu o ten mechanizm - te mechanizmy w chińskich zegarkach są gwarancją niemal takiej jakości jak ETA w zegarkach szwajcarskich :)

Łatwo znaleźć na forum setki modeli produkowanych przez różne fabryki:

Parnis - znane homage, w tym homeage IWC, których mnóstwo prezentowano na forum. Pagani Design - homage Tag Hauer. Sangdo - homage Omega Aqua Terra.

Jednym z nowszych jest Naviforce, także produkują "homage", ale oprócz tego swoje zegarki oparte na Myocie albo Epson/Seiko.

Cadisen oraz Guanquin to kolejni producenci

 

Wszystkie te firmy to współczesność a produkowane przez nie zegarki - zwłaszcza te tańsze - łatwo dzisiaj kupić i sprowadzić. Nie ukrywam, że trochę nudzi mnie monotematyczność wątku o zakupionych "chińczykach", bowiem prezentacja ogranicza się coraz częściej do przedstawiana tych samych modeli wymienionych wyżej firm - po prostu do modeli, które oferuje AliExpress. Ale jeżeli trzymać sę tylko tych współczesnych model to mało popularna na naszym Forum jest np. Fiyta. Projektuje ona własne , całkiem skomplikowane mechanizmy, produkuje także sprzęt na zamówienie Chinese Space Agency. Zegarki Fiyta są dość drogie - ale powstała także jej "filia" - Jonas and Verus -  która produkuje bardzo tanie modele - jakoś jednak mało tych modeli na Forum......

 

i-hzJLLg9-M.jpg

 

 

Ale nie te współczesne modele i zegarki będą przedmiotem mojej notatki. Chcę się raczej cofnąć do korzeni i skupić na zegarkach, które zaczęto produkować w Chinach jakieś 50-60 lat temu, w latach 60tych i 70tych XX wieku. Będzie to notatka poświęcona zegarkom "Made in China" , które wyposażono w mechanizmy ówczesnej chińskiej myśli technicznej czyli "in-house". Tak naprawdę to te zegarki i te projekty stały się początkiem tego, co obserwujemy dzisiaj na rynku produkcji zegarków w Chinach. Uważam, że te zegarki są dalej warte zakupu np. na chińskim ebayu i u mniejszych sprzedawców można wypatrzyć co pewien czas ciekawe modele. Ponadto kilka firm zaczęło reprodukować modele z lat 60-tych z oryginalnymi mechanizmami z tamtych lat tzw. "reissue", które także są warte uwagi.

 

Wyprodukowanie własnych zegarków, opartych na rodzimym, wymyślonym przez chińskich inżynierów mechanizmie  stało się niemal obsesją Chińczyków około 50 lat temu. Do połowy lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku producenci zegarków w Chinach uzależnienie byli całkowicie od importu mechanizmów i komponentów z Japonii i ZSRR. Pierwsze fabryki zegarków w Chinach oparły swoją produkcję oczywiście także  na kopiowaniu modeli i mechanizmów szwajcarskich. Powstawanie tego przemysłu zegarkowego opiszę na przykładzie Shanghai Watch Factory, bowiem była to "matka" wszystkich późniejszych firm, które rozwinęły produkcję zegarków w Chinach.

Shanghai Watch Factory rozpoczęła  produkcję w roku 1955 i jest najstarszą fabryką zegarków, która zaczęła swoją produkcję po rewolucji w Chinach. Przed rewolucją zegarki lub mechanizmy do Chin po prostu importowano i składano je w lokalnych małych fabrykach.
Po rewolucji 1949 roku  władze polityczne Chin, a w szczególności władze miasta Szanghaju,  wytyczyły polityczny plan budowy własnego przemysłu zegarkowego. Produkcję próbną tego narodowego,  "chińskiego" zegarka rozpoczęto właśnie w Shanghai Watch Factory pomiędzy rokiem 1955 a 1957. Mechanizm mechaniczny, który zbudowano nazywał się A581 i odwzorowywał on budowę szwajcarskiego AS1187 ( z płynącą sekundą i incablock). W roku 1958, po udanych próbach z powtarzalnością produktów, rozpoczęto masową produkcję zegarków opartych o ten własny mechanizm. Pierwsze modele z tym mechanizmem nazwano HePing (Pokój) oraz DongFangHong (Wschód jest Czerwony). Zegarki oparte o ten mechanizm produkowano nieprzerwanie w Shanghai Watch Factory do roku 1968. Oczywiście istniało wtedy kilka mniejszych fabryk nadal składających zegarki z części z importu.

 

Poniżej - A581

 

i-J6bDKZG.jpg

 

i-pvRwQTf.jpg

 

i-d4xqDbj.jpg

 

 

 

Prawdziwy przełom nastąpił w Chinach po przyjęciu czwartego Planu Pięcioletniego nakreślonego przez Komunistyczną Partię Chin (1971-1975). W planie tym dosłownie określono konieczność budowy własnego, silnego przemysłu produkcji zegarków. Zalecenia Planu Piecioletniego to była "świętość". Niezwłocznie przystąpiono więc do wdrażania tych zaleceń.

Pomysł zaprojektowania własnego mechanizmu i zegarka opracowano w 1972 roku z inicjatywy i pod patronatem Ministry of Light Industry. Propagandowo na ten projekt użyto terminu "Chines Standard Movement"  - a tym mechanizmem zaprojektowanym przez inżynierów z kilku istniejących fabryk zegarków był oczywiście Tongji. Pełna nazwa to 统一机芯  - Tongyi Jixin, ("Unified Movement"). Tak naprawdę mechanizm ten zaczęto projektować już w Chinach już w roku 1969 pod roboczą nazwą SZ-1. Projekt ukończono w listopadzie 1971 i nazwano ten mechanizm Tongji. W projekt zaangażowani byli inżynierowie właśnie z Szanghai Watches Factory oraz z Bejing Factory, Liaoning Factory, Guangzhou Factory Xian Hongqui Factory oraz z Uniwersytetu Tianjin. Wymienione fabryki istniały już wtedy  od kilkunastu lat. np. Liaoning znana była ze współpracy z ZSRR i z produkcji zegarków opartych o mechanizm 2408 "Kirovskie" używany w Poljotach. Nie jest to przedmiotem moich rozważań, ale warto zauważyć, że dzisiaj fabryki Bejing i Liaoning należą do jednych z najnowocześniejszych na świecie - Liaoning produkuje dzisiaj pierwszy, własny chiński chronograph oparty na ETA7750. Cecil Purnell, czyli najwyższa szwajcarska pólka zegarmistrzowska użyła mechanizmu wyprodukowanego w Liaoning do produkcji swojego turbiliona.

 

Wracając do Tongji - ten mechaniczny napęd stał się od 1972 roku obowiązkowo narzucony wszystkim producentom, którzy mieli zaprzestać stosowania innych - swoich lub podrobionych - mechanizmów i zacząć produkować zegarki na bazie Tongji. Było tylko kilka wyjątków, gdzie pozwolono produkować zegarki w oparciu o inne mechanizmy n.p. Nanjing Watch Factory mogła dalej produkować zegarki w oparciu o własny mechanizm SN2 - bardzo prosty, 9 kamieni, 18000bph. Także Shanghai ZuanShi Watch Factory mogła nadal produkować zegarek w oparciu o własny mechanizm SM1A. Mechanizm ten produkowano do połowy lat 90tych, był bardzo dokładny i niezawodny i aż 10 razy wygrywał nagrodę najlepszego zegarka w Chinach. Zresztą fabryka ZuanShi ma, obok Shanghai Factory, nabogatszą historię w produkcji zegarków. Historia jej sięga roku 1932, gdy nazywała się Tak On Clock Factory i produkowała zegarki pod marką Double Arrow. Niestety, w historii produkcji zegarków w Chinach panuje niezły zamęt, gdyż wielokrotnie produkcję rożnych modeli przenoszono z jednej fabryki do drugiej, zmieniano przy tym nazwy fabryk. I tak np. w roku 1966 fabrykę ZuanShi przemianowano na Shanghai Stopwatch Factory (produkcja stoperów model 593) a w roku 1978 na Shanghai No4 Watch Factory (produkowano tuatj własne mechanizmy SMH2, SB1Z i SB1ZB z datownikiem).

 

Generalnie jednak zaczęło "rządzić" Tongji. Po roku 1972 rozmnożyła się ilość fabryk zegarków w Chianch. Rozpoczęto także masowe szkolenia pracowników, zegarmistrzów i inżynierów dla przemysłu zegarkowego. Ilość fabryk wzrosła do ponad 50. Do 1958 roku Shanghai Watcg Factory produkowała jedynie 14 tysięcy zegarków rocznie. Produkcja zegarków wzrosła do 6 milionów w roku 1974 do 33 milionów w 1982.

Rozwój nastapił dzięki zastosowaniu własnego mechanizmu Tongji i rozpoczęcie masowej produkcji zegarków na jego bazie. Ponad 82% zegarków produkowanych w Chinach w roku 1983 miało zainstalowany mechanizm "Chinese Standard Movement". Nic dziwnego, że zegarek z logo "Shanghai" stał się bardzo pożądanym obiektem posiadania. Na początku lat siedemdziesiątych jego średnia cena wynosiła aż 4-5 średnich pensji. Zniżkę na jego zakup można było dostać dzięki specjalnemu kuponowi zniżkowemu wydawanemu przez lokalne władze - o kupon taki mogli np. występować do władz mężczyźni planujący założenie rodziny.

 

Oczywiście w roku 1983 nie było już pierwotny mechanizm Tongji - mechanizm ten uległ bowiem bardzo znacznym usprawnieniom i modyfikacjom od roku 1972.

Pierwsze skrzypce w ulepszaniu tego mechanizmu odegrały właśnie fabryki Shanghai Watch Factory oraz wspomniana  Shanghai No4 Watch Factory.

Zresztą modyfikacjom ulegał także wcześniej mechanizm A581 -  w 1961 wprowadzono modyfikację A581 - wstrząsoodporny mechanizm A611. Jego modyfikacja oznaczona A623 (z datą) nigdy nie weszła do masowej produkcji, ale była noszona przez pierwszego  premiera  Chin Zhou Enlai. Rozszerzono produkcję w fabryce Qingdao (także bogata historia) i tam także modyfikowano pierwotne Tongji - powstały mechanizmy A701 oraz 19sto kamieniowe Jinmao ZQDA.

Kolejne modyfikacje doprowadziły do powstania mechanizmu SS1, automatycznego SS2, małego a'la swatch SS3 do zegarków kobiecych oraz automatycznych modeli SS4 (słynny Shanghai army watch diver 114, który był za darmo oferowany wysokim ranga oficerom Armii Ludowej) i SS5 produkowanych dla wojska.

Podstawą do rozwoju i wykonania Planu Pięcioletniego była rozbudowa wielu fabryk. Juz w  roku 1968 rozbudowano Shahgnai Watch Factory i od tego momentu  zwiększano stopniowo produkcję. Rozpoczęto także produkcje w nowej Shanghai No2 Watch Factory - początkowo mechanizmów SS1 a później zmodyfikowanego, 19 kamieniowego mechanizmy standardowego.

Bardzo ważnym brandem produkowanym w Shanghai Watch Factory była marka Chunlei - w tłumaczeniu oznacza to słowo "wiosenny pąk". Pierwsze modele miały na tarczy nie logo Chunlei ale słowo "Budiet" - to bardzo trudne do zdobycia dzisiaj modele. Modele te miały oprócz oznaczeń "Chunlei" także - po raz pierwszy tutaj -  oznaczenia ......"Sea-Gull". Chunlei była przebaczona głownie na eksport i cechowała się bardzo podwyższoną jakością. Produkcję jej rozpoczęto w roku 1974. Mechanizm w neij umieszczony oznaczano symbolem 7524 i był ulepszona modyfikacją 7120. Kolejne modyfikacje tego mechanizmu nastąpiły w roku 1976 - mechanizm ss7 - oraz w roku 1979 - mechanizm ZSH. W roku 1980 wprowadzono nowe modele - 7221 z datownikiem i 7621 z kalendarzem. Część zegarków marki Chunlei produkowano także w fabryce Hongqi Watch Factory (znanej z produkcji eksportowej marki Butterfly - początkowo z mechanizmem ZHQ a później  SHD7ZS). Zegarki z brandem Chunlei przestano produkować w 1990 roku.

W roku 1982 wprowadzono do produkcji bardzo cienki mechanizm SB-1. Zaczęto także produkcję mechanizmu kwarcowego DSE3.

W roku 1990 Shanghai Watch Factory produkowała około 70 milionów zegarków opartych o "Standard movement", 3.5 miliona zegarków z mechanizmem SB-1 i 3.5 miliona zegarków kwarcowych.

Oczywiście przełomem w Chinanch okazały się lata 80te, po śmierci Mao i Zhou Enlaia w roku 1976. Nastąpiła wtedy rewolucja gospodarcza Deng Xiaopinga, bogaci Chińczycy zaczęli być coraz bardziej zainteresowani Rolexami i Omegami zamaist rodzimymi zegarkami. Oczywiście nadejście epoki zegarków kwarcowych miało także wpływ na dotyczczasowy przemysł zegarkowy. Powoli nadchodził kres działalności lokalnych fabryk, przynajmniej na taką skalę jak dotychczas. W roku 1990 fabryka zakończyła swoją działalność w tak rozbudowanej formie. Jej zakłady zostały przejęte przez mniejsze firmy, początkowo powstało także Shanghai New Century Watch Company, które uzywało nazwy Shanghai 2000  dla produkowanych zegarków.

Dzisiaj kilka firm stara się reaktywować markę Shanghai i reprodukować modele z lat 70tych w oparciu o rózne mechanizmy. Powstały także modele "Shanghai" zbudowane na szwajcarskich mechanizmach, inkrustowane złotem i diamentami w cenie kilkudziesięciu tysięcy dolarów ( zaangażowano szwajcarskiego producenta zegarków Erica Giroud). Powstało także np. Jellymon Shanghai Watch Collaboration, które stara się przywrócić do życia markę Shaanghai. Nawet na naszym forum popularne są zakupy u niektórych sprzedawców, gdzie oferowane są "wznowione" (reissue) modele zegarków z chińskimi standardowymi mechanizmami z lat 70tych.

 

Tak więc wprowadzenie mechanicznego"Chinese Standard Movement " miało kolosalne znaczenie dla przemysłu zegarkowego w Chinach. Mechanizm ten początkowo miał  minimum  17 kamieni, 21,600 bph, a minimum 40 godzin "power reserve" I średni odchyl około  +/-30 sekund na dzień.

Jak napisałem, ewolucja tego mechanizmu ma bogatą historię. Zmiany nazw, przenoszenie produkcji do różnych fabryk wprowadza trochę zamieszania we właściwej orientacji co do różnych mechanizmów i marek.

 

Ja swoją kolekcję zegarków "China Made" rozpocząłem od zakupu modelu 7120.

Poszukiwać warto oryginalnego modelu sprzed prawie 50 lat, ale można także zakupić wersję "reissue". Modele starsze można rozpoznać po numerze na kopercie: rozszerzenie 7120xxx np. poniżej jest przykład 7120-201, jeden z pierwszych modeli. Pod balansem widać litery BB SS7 oraz chiński napis 中国 上海 - BB oznacza luty 1975, SS7 to mechanizm, który instalowano w pierwszych 7120 (później ZSH), a chiński napis oznacza China Shanghai. Tak znaczone są wszystkie 7120 - kody i odpowiadające im daty produkcji można znaleźć na chińskich forach zegarkowych. Oryginalne modele sprzed lat wyróżnia także zainstalowanie gumowej uszczelki, która widać po otwarciu koperty - współczesne modele "reissue" tej uszczelki nie mają.

 

i-z4XrVkX.jpg

 

Mój model:

i-kZQQmMT.jpg

 

 

 

Generalnie w momencie rozpoczęcia produkcji własnego mechanizmu , podzielono chińskie zegarki mechaniczne na 4 klasy (stopnie), w zależności od jakości umieszczanych w nich  mechanizmów. Klasa pierwsza to były zegarki najlepsze i najdroższe. Trudno wyjaśnić wszystkie kryteria, którymi kierowano się  konstruując ten podział.

Do klasy pierwszej należały marki Boashihua, wspomniane Chunlei, Yanan, Zuanshi, Sea-Gul, shizhu oraz Shanghai. Do klasy drugiej takie marki jak Zhufeng, Lushan, Shanhua, Jinmao i kilka innych. Do klasy trzeciej m.in. Sanyu, Huaxi, Dalian, Xinghuo a do czwartej m.in. Zhongshan czy Longfeng.

 

Oto pełny podział na klasy:

 

Grade 1 brands: Baoshihua, Butterfly, Chunlei, DongFeng, Guangzhou, Kongque, Mingzhu, Sea-Gull, Shancheng, Shanghai, Shizhu, Shuangling, Yanan, Zuanshi

 

Grade 2 brands: Baihua, Beijixing, Beifang, Chuncheng, Honglian, Hongxing, Jinmao, Lanhua (Tianjin), Linghua, Lushan, Meigui, Meihua, Meimei, SanHuan, Shanhua, Suzhou, Taihang, Taishan, Wuhan, Xihu, Xiongmao, Zhenzhu, Zhufeng

 

Grade 3 brands: Baolong, Boyang, Chunhua, Chunlan, Chunyan, Dalian, Duoling, Huaxi, Huguang, Guihua, Lingyang, Mengya, Milan, Mudan, Jinji, Kunlun, Qingyun, Sanhua, Sanyu, Shenhua (Changchun), Shuangxi, Shuangyu, Tianjin, Treasure, Xinghuo, Yangcheng, Yanshan, Yinbei, Yingchun (Tianjin), Yinhua, Yulan, Yunque, Zhaozhouqiao

 

Grade 4 brands: Huanghe, Kuihua, Longfeng, Qionghua, Zhongshan

 

 

Warto zwrócić uwagę, że nazwy marek pokrywały się często z nazwami fabryki, które je produkowały. Zegarki marki Shanghai były produkowane przez Shanghai Watch Factory, ale także tutaj produkowano także np. bardzo dobry zegarek Boashihua oraz wspomniany Chunlei. Mówiąc o zegarkach "China Made" to tak naprawdę należałoby zacząć właśnie od zegarka Boashihua. Był to właściwie pierwszy zegarek od początku do końca wyprodukowany według "Chińskiej Myśli Technicznej". Nazwa w języku chińskim oznacza kwiat Graptopetalum, rośliny należącej do rodziny gruboszowatych i rosnącej w Stanach Zjednocoznych i Meksyku. Kwiat tej rośliny pojawił się na tarczy tego zegarka. Dzisiaj tridno dostać oryginalny Boashihua, ale można go wypatrzyć czasami na chińskim ebayu.

 

i-vFPfCP9.jpg

 

 

 

 

Ta notatka to tylko wstęp. Nie ma czasu opisywać wszystkich szczegółów. Może ktoś coś dopowie, może coś jeszcze wyjdzie w dyskusji :). Dzięki temu może wyjdziemy poza krąg pokazywania ciągle tych samych, współczesnych modeli a sięgniemy do chińskich "vintage" - które są naprawdę warte uwagi.

 

                                                                                                             Modele produkowane w Shanghai Watch Factory

 

 

i-Xg6KxQf.jpg

i-6XgcVS3.jpg

 

 

 

  


 • 10

#2 Znienackowy

Znienackowy
 • Nowy Użytkownik
 • 45 postów

Napisano 26 październik 2018 - 20:02

Super, dobrze się czytało i czekamy na więcej jak będzie Ci się chciało. Może coś wynajdziesz o mechanizmach Sea Gulla? Osobiście interesują mnie czasy współczesne i odsiew najgorszych Tongji od trochę lepszych. Przydałaby się taka tabela z klasami jak ta w poscie. Rozumiem, że to jeszcze daleko, jednak fajnie, że trafiłem taki tekst na forum po dłuższej swojej nieobecności.

Wysłane z mojego H3113 przy użyciu Tapatalka
 • 0

#3 Leo13

Leo13
 • Użytkownik
 • 241 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:San Marino

Napisano 27 październik 2018 - 14:14

Super, dobrze się czytało i czekamy na więcej jak będzie Ci się chciało. Może coś wynajdziesz o mechanizmach Sea Gulla? ............................
 

 
Cieszę się, że "się dobrze czytało". Chce mi się zawsze, ale ogranicza  brak czasu....:)... Sea Gull ma oczywiście bardzo ciekawa historię godną dłuższej notatki - coś może popełnię  :)


 • 0

#4 Krokodyl Tik-Tak

Krokodyl Tik-Tak
 • Użytkownik
 • 1225 postów
 • Płeć:Nie określona
 • Lokalizacja:Warszawa/Białystok/Karczmisko

Napisano 05 marzec 2019 - 15:27

WOW, jestem wstępnie zainteresowany zbieraniem chińskich zegarków i właśnie się przekonałem!


Super opracowanie! Dzięki!


 • 0

#5 Leo13

Leo13
 • Użytkownik
 • 241 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:San Marino

Napisano 08 marzec 2019 - 17:44

Super opracowanie! Dzięki!

 Cieszę się, że ktoś to czyta i że się przydaje....... :). Pozdrawiam


 • 0

#6 Krokodyl Tik-Tak

Krokodyl Tik-Tak
 • Użytkownik
 • 1225 postów
 • Płeć:Nie określona
 • Lokalizacja:Warszawa/Białystok/Karczmisko

Napisano 08 marzec 2019 - 22:37

 Cieszę się, że ktoś to czyta i że się przydaje....... :). Pozdrawiam

Czyta, czyta! Wielkie dzięki!!! Biorąc pod uwagę jak rozwija się zegarmistrzostwo i technologia na Dalekim Wschodzie to już kwestia dekady-dwóch aby takie Shanghai albo Liaoning stały się kolekcjonerko pożądane również u nas, na poziomie Seiko. 

 

Czy znasz się na zegarkach Liaoning? Chciałbym zacząć od ich pierwszych zegarków, ponieważ dotąd zbierałem Kirowskije na mechanizmach 2408. Fajnie byłoby utrzymać jakąś ciągłość.

Jeszcze raz wielkie dzięki za masę arcyciekawych informacji! 
Pozdrowienia,
Łukasz


 • 0

#7 Leo13

Leo13
 • Użytkownik
 • 241 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:San Marino

Napisano 09 marzec 2019 - 12:27

Myślę, że to świetny pomysł, aby zacząć od Liaoning jako kontynuację Kirovskie. Uważa się, że Liaoning powstała w roku 1958, ale tak naprawdę była kontynuacją marki Peacock powstałej w roku 1957 - stąd dzisiaj postanowiono nawiązać do historii i pełna nazwa to Liaoning Peacock Watch Company. Dzisiaj to trzecia pod względem wielkości fabryka zegarków w Chinach, produkują bardzo nowoczesne mechanizmy włączając to własnego turbilliona i skeletona. Ale w roku 1957 - 58 współpracowali oni bardzo blisko z Moscow Watch Factory i wtedy produkowali mechanizmy 2408 i 2409 Kirowskie. Ich pierwszy zegarek nosił nazwę "Qianjin card" i był z mechanizmem 2408. Zegarki z mechanizmem 2409 wypuścili go pod nazwą SL1. Doradcy radzieccy, także zegarkowi opuścili Chiny około roku 1960, ale produkcja zegarków z mechanizmami Kirovskie trwała dalej. W roku 1966 zaczęli produkować mechanizm SL2 - znany jako Hongqi  (kopia szwajcarskich mechanizmów). Jest dość duży zamęt w nazwach i numeracji jak to u Chińczyków w tych latach......

Kalendarium pierwszych lat w Liaoning  wyglądało mniej więcej tak:

 

od 1960 - produkcja  SL1

Grudzień 65 - Liaoning, pierwsze egzemplarze  modyfikowanego SL1, non-shockproof, 16 kamieni

1966 -  rozpoczęcie produkcji SL2

Lipiec 1969 - Wanninanqing, SL1A, shockproof, 17 kamieni

Maj 1970 - Shizhi, SL2, 21,600bph

 

Lipiec  1970 - Yongjiu, SL1A z uproszczonym balansem (Qiqihar)

Wrzesień  1970 - Shizhi, SL2, ulepszone

 

Trzeba by jeszcze poszperać po chińskich forach - ale to już trochę problem językowy, bo często poprzestają na języku chińskim  :)


Użytkownik Leo13 edytował ten post 09 marzec 2019 - 13:37

 • 2

#8 Eugeniusz Szwed

Eugeniusz Szwed

  Prezes Zarządu

 • Zarząd Stowarzyszenia KMZiZ
 • 1608 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 12 marzec 2019 - 10:02

A, może ktoś z Was mógłby przygotować dla klubowiczów  wykład/prezentację na temat jak wyżej, albo szerzej o chińskich zegarkach ? 


 • 0

#9 Leo13

Leo13
 • Użytkownik
 • 241 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:San Marino

Napisano 12 marzec 2019 - 23:15

A, może ktoś z Was mógłby przygotować dla klubowiczów  wykład/prezentację na temat jak wyżej, albo szerzej o chińskich zegarkach ? 

 

Na takie zapytanie samego Prezesa Stowarzyszenia odpowiedź powinna być tylko twierdząca - ale niestety, choćbym bardzo chciał to ani czasowo ani technicznie nie uda mi się tego podjąć. Mogę nadal uzupełniać i przekazywać tutaj na Forum wiadomości które posiadam - to jest jedynie realne z mojej strony. Ale faktycznie temat wart jest rozwinięcia.

Pozdrawiam :)


 • 0

#10 Eugeniusz Szwed

Eugeniusz Szwed

  Prezes Zarządu

 • Zarząd Stowarzyszenia KMZiZ
 • 1608 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 13 marzec 2019 - 00:53

Dzięki za to co robisz :) 

Zegarki chińskie istnieją i chińskie zegarmistrzostwo też istnieje. Nie powinno się obok tego przechodzić obojętnie, dlatego wciąż namawiam aby ktoś kto ma wiedzę i możliwości czasowo - techniczne, jednak przybliżył ten temat w formie prezentacji. Może kiedyś się uda  :)


 • 1

#11 High-Castle

High-Castle
 • Użytkownik
 • 282 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Jarosław

Napisano 13 marzec 2019 - 18:52

Dzięki za to co robisz :)

Zegarki chińskie istnieją i chińskie zegarmistrzostwo też istnieje. Nie powinno się obok tego przechodzić obojętnie, dlatego wciąż namawiam aby ktoś kto ma wiedzę i możliwości czasowo - techniczne, jednak przybliżył ten temat w formie prezentacji. Może kiedyś się uda  :)

 

Dziękuję panu Prezesowi za takie podejście do tematu chińskich zegarków, zegarków przez jednych niedocenianych - wręcz zwalczanych...ale posiadających też dość liczne grono użytkowników/zwolenników .


 • 0

#12 Balansujący Na Osi

Balansujący Na Osi
 • Użytkownik
 • 314 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Kraków / Dobczyce albo Dobczyce / Kraków

Napisano 13 marzec 2019 - 22:49

Przeczytałem dopiero dziś, dużo ciekawych rzeczy się dowiedziałem.

Gratulacje Leo13, jestem pod wrażeniem wiedzy na temat chińskich produkcji.

Użytkownik Balansujący Na Osi edytował ten post 13 marzec 2019 - 22:49

 • 0

#13 Krokodyl Tik-Tak

Krokodyl Tik-Tak
 • Użytkownik
 • 1225 postów
 • Płeć:Nie określona
 • Lokalizacja:Warszawa/Białystok/Karczmisko

Napisano 14 marzec 2019 - 10:40

Wczytałem się w to co o chińskich zegarkach pisze się na innych forach i jaką mają ofertę. Imponująca sprawa - technologię mają już z górnej półki. Szkoda, że wzornictwo współczesnych chińskich zegarków nadal pozostawia wiele do życzenia. Gdyby robili ładniejsze zegarki, Richemont, Seiko i Swatch Group mogłyby mieć poważnego rywala.


 • 0

#14 Balansujący Na Osi

Balansujący Na Osi
 • Użytkownik
 • 314 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Kraków / Dobczyce albo Dobczyce / Kraków

Napisano 14 marzec 2019 - 19:51

Jest jeszcze kwestia dystrybucji, serwisu itd. ale wydaje mi się, że chińscy producenci czy "składacze" zegarków już spędzają sen z powiek reszcie producentów w branży. Wiadomo, że ci ostatni też będą reagować ale wpływ chińskiej produkcji na branżę jest niezaprzeczalny.
 • 0

#15 Krokodyl Tik-Tak

Krokodyl Tik-Tak
 • Użytkownik
 • 1225 postów
 • Płeć:Nie określona
 • Lokalizacja:Warszawa/Białystok/Karczmisko

Napisano 15 marzec 2019 - 19:28

Jest jeszcze kwestia dystrybucji, serwisu itd. ale wydaje mi się, że chińscy producenci czy "składacze" zegarków już spędzają sen z powiek reszcie producentów w branży. Wiadomo, że ci ostatni też będą reagować ale wpływ chińskiej produkcji na branżę jest niezaprzeczalny.

Nie mam pojęcia jak wyglądałby serwis chińskiego zegarka - to fakt, że może być to największa przeszkoda. Jednak są to akurat rzeczy do nadrobienia i wymagające jedynie inwestycji. 
Samo wzornictwo jest niestety mało ciekawe, choć biorąc pod uwagę eklektyzm i nijakość większości szwajcarów (nawet tych bliżej czubka piramidy prestiżu) to też tylko kwestia dobrego projektanta.


 • 0

#16 Leo13

Leo13
 • Użytkownik
 • 241 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:San Marino

Napisano 18 marzec 2019 - 15:44

Kilka słów o modelu Wannianqing wspomnianym w poscie 7. Model ten to zmodyfikowany mechanizm SL1A. Słowo "Wannianqing " oznacza roślinę Rhodea Japonica - czyli "wiecznozielony". Roślina ta znajdowała się na tarczy tych modeli. Modele miały oznaczenia liczbowe np. 6307 oznaczało rok produkcji 1963, miesiąc lipiec. Samo "SL" oznacza  : "S"=Shoubiao=watch, "L"=Liaoning Watch Factory.

Zegarki te miały bardzo płaską, cienką koronkę.


Użytkownik Leo13 edytował ten post 18 marzec 2019 - 16:07

 • 0
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych