Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

Hecke

Jak rozpoznać grawer na zegarku?

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowny Kolego,

Ten temat dotyczy zegarków, a nie czystości języka polskiego. Proponuję znaleźć odpowiednie miejsce na przedyskutowanie kwesti czy grawer to tylko osoba wykonująca grawerunek, czy tez potocznie mozna tak mówić o grawerunku. Na Trójce jest audycja poświecona takim sprawom, także może tam się wykazać. Jak dotąd nikt nie miał problemu z ustaleniem o czym jest ten temat. Jednak aby Cię uspokoić od teraz możemy stosować wyraz grawerunek zamiast dotychczasowego grawer. Mam nadzieję, że to uspokoi Cię nieco i będziesz mógł przespać dzisiejszą noc. Wszystkiego dobrego.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na tyle aby to oceniać ale tak na nosa to wygląda jak by niektóre elementy były poprawiane - zastanawiające jest też "niechlujne" wykonanie różnymi metodami

 

Nazwiska i daty były prawdopodobnie grawerowane w jednostce. Widać różne techniki pomiędzy pozostałymi napisami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wrzucone zdjęcia. Doskonały materiał porównawczy z uwagi na autentyczność grawerunków.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio zwróciłem uwagę na oznaczenia nanoszone przez zegarmistrzów po wykonanych naprawach. Kilka miesięcy temu słuchając audycji w radiu, która dotyczyła pracy zegarmistrza (niestety nie pamiętam, którego), został użyty termin "gmerek", którym określono właśnie tego typu oznaczenia. Prośba o informację, czy wskazane określenie jest powszechnie stosowane w zegarmistrzostwie, ponieważ ja kojarzyłem je zwykle z oznaczeniami ale nanoszonymi na budynkach jako sygnatura danego rzemieślnika. Ponadto w przypadku zegarków poza sygnaturą, nanoszone są jeszcze cyfry, obecnie oznaczające datę - sześć cyfr: dzień, miesiąc, rok. Natomiast w starszych zegarkach spotkałem mniejszą ilość cyfr: cztery lub pięć. Czy jest przyjęty przez zegarmistrzów, jakiś system oznaczania terminu wykonania naprawy przeglądu i czy zmieniał się on z czasem, czy też jest w tym zakresie całkowita dowolność? Dodatkowo czy oznaczenia takie mają wpływ na wartość zegarka: obniżają ją?      

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.