Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

janekp

Zegar Walezjusza Paryz

Rekomendowane odpowiedzi

Bedac  w Paryzu  na malej  wycieczce  zobaczylem  z  samochodu  piekny  zegar,zrobilem kilka fotek ale  zapadl mi  w  pamieci  jego  nietypowy  wyglad  ,ornamenty ;

Dowiedzialem  sie ze  to  tzw  Zegar Walezjusza .

 

Jest  to pierwszy publiczny zegar w Paryżu ,zainstalowano go  na baszcie Pałacu Sprawiedliwości około 1370 roku ,jest dziełem lotaryńskiego zegarmistrza Henri de Vic.

Pochodzil  z Lotaryngii  lub Niemiec  ewentualnie  sa  proby  powiazania  go  z Nederlandami (  wg  dokumentu  z  1452  roku  pochodzil on z kraju  pomiedzy  Loara  a Renem),w  owym  czasie  nie  bylo  zegarmistrza  we  Francji  ,jemu  zaoferowano  mieszkanie  i  wikt  przez  6  lat  co  najmniejn na  czas  tworzenia  zegara  oraz  wynagrodzenie  6  sous (?)W 1585 roku Henryk Walezy (1551-1589), zwany nad Sekwaną Henrykiem III, kazał założyć nową tarczę zegarową zdobną w herby Polski i Litwy oraz łaciński napis „Qui Dedit Ante Duas, Triplicem Dabit Ille Coronam” (Ten, który obdarzył go już dwiema koronami  (polska i francuską), da mu i trzecią (w niebie)). Dekorację zegara powierzono rzeźbiarzowi Germain Pilon.

. W 1472,dokonal  waznych napraw  zegarmistrz  Philippe Brille. Tarcza ufundowana  przez  Walezjusza  zostala  odrestaurowana  w 1685. dwie  figury  alegoryczne zostaly odnowione  w  1852 i  1909wg  dat  pod  spodem  tarczy.

 

Ostatnia renowacja z 2011 roku doprowadziła zegar do wyglądu znanego z najstarszych dukumentów. Między innymi odtworzono błękitne tło z liliami.

 

Dwie  postacie alegoryczne  po  bokach  to  Prawo  i Sadownictwo

 

Sam  Henry de Vic  to  prawdopodobnie  zegarmistrz  nederlandzki Henric  Van Thoren(sa  takie  przypuszczenia),  wlatach 1427  i 1428  naprawial  ten zegar Maister  Henry (?)

 

Zegar  na  przestrzeni  dziejow przechodzil  modyfikacje,przejscie  z  foliot  na wahadlo  ,pozniej  okolo  1852  zostal zmodyfikowany  przez  H Lepaute ,obecnie  jest  to  tylko  na  zewnatrz  wyglad  w  miare oryginalny  i stary,mechanizmu  zegara  juz  nie  ma, wskazania  sa  sterowane  zegarem  elektrycznym  wewnatrz  wiezy,nie zostal  zaden slad  starego  mechanizmu,nikt nie wie  co  sie  z  nim  stalo.

 

W tej  dzielnicy  gdzie  znajduje  sie  zegar  tworzyli  miedzy  innymi  znani  fizycy  Le  Roy  i  Berthoud.

post-27388-0-88052900-1540963318_thumb.jpg

post-27388-0-17098100-1540963336_thumb.jpg

post-27388-0-41077400-1540963353_thumb.jpg

post-27388-0-55375100-1540963407_thumb.jpg

post-27388-0-82237500-1540963444_thumb.jpg

post-27388-0-49032700-1540963475_thumb.jpg

post-27388-0-42458800-1540963513.jpg

post-27388-0-93486600-1540963879_thumb.jpg

post-27388-0-18008800-1540963895_thumb.jpg

post-27388-0-38382600-1540963911_thumb.jpg


Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bedac w Paryzu na malej wycieczce zobaczylem z samochodu piekny zegar,zrobilem kilka fotek ale zapadl mi w pamieci jego nietypowy wyglad ,ornamenty ;

Dowiedzialem sie ze to tzw Zegar Walezjusza .

 

Jest to pierwszy publiczny zegar w Paryżu ,zainstalowano go na baszcie Pałacu Sprawiedliwości około 1370 roku ,jest dziełem lotaryńskiego zegarmistrza Henri de Vic.

Pochodzil z Lotaryngii lub Niemiec ewentualnie sa proby powiazania go z Nederlandami ( wg dokumentu z 1452 roku pochodzil on z kraju pomiedzy Loara a Renem),w owym czasie nie bylo zegarmistrza we Francji ,jemu zaoferowano mieszkanie i wikt przez 6 lat co najmniejn na czas tworzenia zegara oraz wynagrodzenie 6 sous (?)W 1585 roku Henryk Walezy (1551-1589), zwany nad Sekwaną Henrykiem III, kazał założyć nową tarczę zegarową zdobną w herby Polski i Litwy oraz łaciński napis „Qui Dedit Ante Duas, Triplicem Dabit Ille Coronam” (Ten, który obdarzył go już dwiema koronami (polska i francuską), da mu i trzecią (w niebie)). Dekorację zegara powierzono rzeźbiarzowi Germain Pilon.

. W 1472,dokonal waznych napraw zegarmistrz Philippe Brille. Tarcza ufundowana przez Walezjusza zostala odrestaurowana w 1685. dwie figury alegoryczne zostaly odnowione w 1852 i 1909wg dat pod spodem tarczy.

 

Ostatnia renowacja z 2011 roku doprowadziła zegar do wyglądu znanego z najstarszych dukumentów. Między innymi odtworzono błękitne tło z liliami.

 

Dwie postacie alegoryczne po bokach to Prawo i Sadownictwo

 

Sam Henry de Vic to prawdopodobnie zegarmistrz nederlandzki Henric Van Thoren(sa takie przypuszczenia), wlatach 1427 i 1428 naprawial ten zegar Maister Henry (?)

 

Zegar na przestrzeni dziejow przechodzil modyfikacje,przejscie z foliot na wahadlo ,pozniej okolo 1852 zostal zmodyfikowany przez H Lepaute ,obecnie jest to tylko na zewnatrz wyglad w miare oryginalny i stary,mechanizmu zegara juz nie ma, wskazania sa sterowane zegarem elektrycznym wewnatrz wiezy,nie zostal zaden slad starego mechanizmu,nikt nie wie co sie z nim stalo.

 

W tej dzielnicy gdzie znajduje sie zegar tworzyli miedzy innymi znani fizycy Le Roy i Berthoud.

Janku, niezwykły ten zegar. Czytając tu i ówdzie Twoje historyczne ciekawostki, aż mnie korci, by nie zapytać...

 

Wysłane z mojego Redmi 5A przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Podobna zawartość

    • Przez msokol19
      Witam pasjonatów wielkich zegarków
      Po właściwie mniej więcej roku dane mi jest pojawić się po raz kolejny w tym dziale, aby pochwalić się kolejnym odkryciem.
      W tamtym roku pytałem o poradę dot. zegara znajdującego się na wieży kościoła w Cmolasie k. Kolbuszowej.
      Nie był on w żaden sposób oznaczony, ale znawcy tematu odkryli w nim od razu ciekawy egzemplarz pochodzący ze słynnej fabryki zegarów Michała Mięsowicza z Krosna.
      W ostatnich dniach udało mi się namierzyć, oglądnąć i sfotografować zegar pochodzący z tej samej fabryki.
      Znajduje się w wieży kościoła w Mazurach (mała miejscowość na trasie Kolbuszowa - Sokołów Młp., niedaleko Raniżowa).
      Zegar po poruszeniu chodzi, na pewno przydałoby mu się delikatne odświeżenie. Bardzo ciekawa jest tarcza zewnętrzna, pokryta masą świecącą, mam niestety tylko pod ręką telefon, ale jeśli wieczorem uda mi się zrobić jakiekolwiek sensowne zdjęcia to oczywiście tu wrzucę.
      Teraz kilka zdjęć mechanizmu. Miło się patrzy na takie skarby.
       

    • Przez pyrq
      Szanowni Forumowicze,
       
      Chciałbym podzielić się z Wami BARDZO AMATORSKIM filmem dot. jednego z zegarów wieżowych z fabryki Mięsowicza.
       
      Tym samym uprzejmie proszę o to by brutalnie nie krytykować niedociągnieć merytorycznych (zaznaczam ponownie, że jest to twór amatorski), których jest kilka i jestem przekonany, że wielu znawców będzie razić
       
      niemniej jednak - kiedyś zainteresowałem się niniejszym zegarem (bo na codzień bardziej interesują mnie zegarki naręczne) i zostałem poproszony by przedstawić społeczności naszego małego Tuchowa to "urządzenie". Film miał na celu jedynie przybliżenie historii i krótką wstawke o tym jak zegar działa - przeznaczony głównie dla młodzieży szkolnej.
       
      Dzięki uprzejmości Muzeum Rzemiosła i jego pracownikom udało się odnaleźć i pokazać kilka dokumentów a także nakręcić parę ujęć. Chociaż większośc pewnie zna Muzeum to moge jedynie serdecznie zaprosić bo pracują tam wspaniali ludzie. Z kolei władze miasta nie miały oporów by wpuścić mnie i kolegę operatora na wieżę celem nakręcenia materiału.
       
      Dobra, tyle tytułem wstępu - wrzucam - być może kogoś zainteresuje a jeśli się spodoba to tym lepiej.
       
      pozdrawiam!
       

       
       
       
       
       
    • Przez bizonek1989
      Witam
      Jestem nowy członkiem forum jednak przeszukuje go już od kilku lat.
      W niedalekiej przeszłości zakupiłem zegar francuza z ośmiokątna skrzynką oraz szklaną tarczą.
      Wyglądem przypomina zegary Pawła Burego.
      Osoba od której go kupiłem przy próbie odświeżenia tarczy zbiła ją. I nie mogę rozszyfrować co to za zegar, gdyż chce ją odnowić z wszystkimi szczegółami.
      Szkło jest już wycięte i nawiercone otwory czekam tylko na jakie info o tym jak powinna ona wyglądać.
      Niestety tarcza jest w stanie ciężkim gdyż ,,eksperci" od szkła ćwiczyli na niej nawiercanie otworów i potłukli ją do reszty.
      Dziękuję za pomoc.
      c
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.