Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
wielkanocny

6R15D - jakość mechanizmu w kilkuletniej perspektywie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Chciałbym zapytać się Was jakie macie opinie o werku 6R15D.

 

Ponoć jest to ta sama wersja, która kryje się pod 6R15C, tyle, że kryje się za nią standaryzacja części.

Mechanizm ma opinię dobrego wołu roboczego i jest ponoć rozwinięciem werku 7S26.

 

Jednakże zagłębiając się w temat można przeczytać opinie, że werk 6R15C posiada / może posiadać pewne cechy, które niekorzystnie wpływają na jego dłuższe użytkownie.

Mam tutaj na myśli małą amplitudę, błąd rytmu, problemy z dokładnością.

 

Problemy te zostały tutaj opisane przez użytkowników tego mechanizmu:

https://forums.watchuseek.com/f21/sarb033-accuracy-seiko-service-1693418.html 

https://www.reddit.com/r/Watches/comments/8uhc00/discussion_is_there_really_a_problem_with_all/

 

Również znany fan Seiko odniósł się do tego i nagrał film, na którym opisuje ten błąd: https://www.youtube.com/watch?v=R8JTO0cjvRI

Jednakże część ludzi krytycznie oceniła ten film i nie zgadza się z jego tezą.

 

Na forum watchuseek w przytoczonym wyżej linku użytkownicy opisywali, że po zaobserwowaniu większych odchyłek dobowych niż przewiduje to norma odsyłali zegarek do serwisu Seiko, celem naprawy (bardzo kosztownej) i regulacji. 

Problem polega na tym, że po roku - półtorej błąd znowu się pojawiał.

 

Osobiście posiadam Sarba033 na werku 6R15D i po dwóch miesiącach użytkowania dzienna odchyłka wynosi ok +- 1 lub 2 sekundy, czyli jest rewelacyjnie, jednakże na forum watchuseek ludzie opisywali podobne wyniki swoich zegarków, z kolei inni ludzie pisali, że to nic nie znaczy i z pewnością po roku - dwóch zegarek zacznie mieć odchyłki powyżej normy dla tego mechanizmu.

Jak śledzę ten wątek na watchuseek, to doszedłem do wniosku, że te złe wróżby często się sprawdzały dla zegarków, które początkowo miały wysoką dokładność jak mój zegarek.

 

Dlatego założyłem ten temat, chcąc dowiedzieć się od Was o jakości tego werku.

Czy rzeczywiście werk 6R15D ma wadę konstrukcyjną, która pododuje duże odchyłki dobowe?

Czy te problemy to tylko jakiś promil wsród wyprodukowanych i użytkowanych zegarków z tym werkiem?

Czy wiecie coś, czy w wersji 6R15D Seiko po cichu bez przyznania się poprawiło błąd banansu typu C? (jeśli w ogóle jest taki błąd)

Czy jest się czego obawiać i ten mechanizm to studnia bez dna?

 

Wiem, że jak chcę mieć dokładny zegarek, to najlepiej kupić kwarc, ale nie o to mi chodzi.

Po przeczytaniu kilku tematów poświęconych temu werkowi trochę obawiam się, czy po dwóch latach nie będę miał odchyłek rzędu minuty, dwóch dziennie.

 

Będę wdzięczny za każdą opinię ludzi, którzy dłużej posiadają ten werk.

Pozdrawiam.

Edytowane przez wielkanocny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam sarb 035, początkowo miał minimalny błąd, rzędu kilku sekund w ciągu kilku dni (nie wiem jaki dokładnie, wydawał się zdumiewająco mały). Po kilkunastu miesiącach zwalniał już około 20s na dobę. Regulacja bez chronografu jest bardzo trudna - minimalny obrót przesuwki powoduje znaczną zmianę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.