Skocz do zawartości

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Zdjęcie

Recenzja Vacheron Constantin Fiftysix Self-Winding [zdjęcia live, cena]

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#21 McIntosh

McIntosh
  • Użytkownik
  • 647 postów

Napisano 16 sierpień 2019 - 09:55

Vacheron jak i Cartier należą do Grupy Richemont, dla której mechanizmy dostarcza fabryka ValFleurier. VC cal. 1326 bazuje jedynie na architekturze Cartiera 1904 (wspólna baza pomniejsza koszty „tego samego” mechanizmu dla różnych marek w grupie i poza nią – jak pamiętam nawet AP z nich korzysta) a produkuje go Manufaktura ValFleurier.
A tak w ogóle to ten mechanizm Cartiera powstał przy znaczącym udziale JLC :)

To wyjaśnia brak Pieczęci Genewskiej. Poza tym, zaniepokoiło mnie to, co napisałeś w kontekście Audemars Piguet, bo miałem lepsze zdanie o firmie z Le Brassus. :unsure:  Które konkretnie mechanizmy AP kupił od Val Fleurier?

Uważam, że trudno jednak obronić pogląd, że brak stop sekundy, półpełny (a nie pełny) mostek balansu, rezerwa chodu tylko 48 godzin, to zalety mechanizmów Patka czy Vacherona. W porównaniu z innymi współczesnymi werkami są to przestarzałe rozwiązania i żadnego pozytywnego aspektu takiej zachowawczości w konstruowaniu mechanizmów nie sposób moim zdaniem dostrzec. Przecież stop sekunda to standard, pełny mostek balansu ma swoje wymierne zalety, a 48 godzin rezerwy chodu to zdecydowanie za mało z praktycznego punktu widzenia.

Faktem jest, że zarówno mechanizmy Patek Philippe, jak i Vacheron Constantin, mają przeważnie oscylator pozycjonowany z użyciem półmostka, ale czy pisanie o przestarzałych konstrukcjach w kontekście Patka jest sprawiedliwe? Na palcach jednej ręki można policzyć firmy zegarkowe, które w stopniu porównywalnym do Patek Philippe stosują rozwiązania oparte na nowoczesnych technologiach w konstrukcjach mechanicznych. Polecam Twojej uwadze taki oto materiał filmowy...

https://www.horologi...anced-research/

• 0

#22 TeJot

TeJot
  • Użytkownik
  • 4167 postów

Napisano 16 sierpień 2019 - 10:46

Mariusz,

możesz się nie niepokoić, pomyliłem sprawę produkcji mechanizmu 3125 przez AP dla Chanel - rozmawialiśmy o tym kiedyś na forum i błędnie mi się to skojarzyło z mechanizmami Carter i JLC. (1904 MC/8000 MC) 

• 0

#23 McIntosh

McIntosh
  • Użytkownik
  • 647 postów

Napisano 16 sierpień 2019 - 10:52

Mariusz,

możesz się nie niepokoić, pomyliłem sprawę produkcji mechanizmu 3125 przez AP dla Chanel - rozmawialiśmy o tym kiedyś na forum i błędnie mi się to skojarzyło z mechanizmami Carter i JLC. (1904 MC/8000 MC)

Uff, już myślałem, że przeoczyłem coś ważnego. Czyli nadal można kupować zegarki Patek Philippe, Audemars Piguet, A. Lange & Söhne, bez obawy, że to Audi z logiem Lamborghini.  :)

Użytkownik McIntosh edytował ten post 16 sierpień 2019 - 10:57

• 0

#24 StaryWilk

StaryWilk
  • Użytkownik
  • 1665 postów

Napisano 16 sierpień 2019 - 15:04

Uważam, że trudno jednak obronić pogląd, że brak stop sekundy, półpełny (a nie pełny) mostek balansu, rezerwa chodu tylko 48 godzin, to zalety mechanizmów Patka czy Vacherona. W porównaniu z innymi współczesnymi werkami są to przestarzałe rozwiązania i żadnego pozytywnego aspektu takiej zachowawczości w konstruowaniu mechanizmów nie sposób moim zdaniem dostrzec. Przecież stop sekunda to standard, pełny mostek balansu ma swoje wymierne zalety, a 48 godzin rezerwy chodu to zdecydowanie za mało z praktycznego punktu widzenia. 

Faktem jest, że zarówno mechanizmy Patek Philippe, jak i Vacheron Constantin, mają przeważnie oscylator pozycjonowany z użyciem półmostka, ale czy pisanie o przestarzałych konstrukcjach w kontekście Patka jest sprawiedliwe? Na palcach jednej ręki można policzyć firmy zegarkowe, które w stopniu porównywalnym do Patek Philippe stosują rozwiązania oparte na nowoczesnych technologiach w konstrukcjach mechanicznych. Polecam Twojej uwadze taki oto materiał filmowy...

https://www.horologi...anced-research/

wraz z prezentacją stalowej calatravy patek odświeżył bazowy automat 324 i nadał mu nowe oznaczenie 26-330... po 15 latach, zmian jeszcze nie przeanalizowałem, ale wpływu na parametry użytkowe np. rezerwę chodu nie widać, wątpię, ze dodali stop sekundę...:

Ciekawy filmik na ten temat - od minuty 3:10 na temat mechanizmu:

Parametry nowego mechanizmu na stronie producenta:

https://www.patek.co...tions/5212A-001

Ciekawe czy nowy kaliber bazowy wprowadzi odświeżenie całej kolekcji m.in. Nautilusa 5711?

• 0

#25 TeJot

TeJot
  • Użytkownik
  • 4167 postów

Napisano 16 sierpień 2019 - 15:17

Uff, już myślałem, że przeoczyłem coś ważnego. Czyli nadal można kupować zegarki Patek Philippe, Audemars Piguet, A. Lange & Söhne, bez obawy, że to Audi z logiem Lamborghini.  :)

Gdyby się okazało, że AP jednak kupuje werki od ValFleurier to przestałbyś rozważać zakup AP ?!? 

Teraz już nie pamiętam dokładnie ale prace nad technologią krzemową ok. lat 2000 prowadzone były wspólnie przez PP, JLC, Rolexa, Omegę i UN (a może i jeszcze innych producentów). W efekcie powstałych innowacyjnych krzemowych materiałów i technologii ich kształtowania (proces elektroformowania LiGA) każdy z tych producentów zastrzegł swoją nazwę handlową dla tego samego/podobnego procesu i/lub materiału (zawierającego krzem) opracowanego uprzednio wspólnie.

Dla przykładu

PP - Oscillomax: GyromaxSI, Pulsomax, Spiromax;

UN – Dual Direct;

Omega – Master Co-Axial;

Rolex najpierw wraz z GP - Constant Force Escapement,

obecnie sam Rolex – Chronergy;

JLC - Extreme LAB.

Globalizacja dotknęła już dawno zegarmistrzostwa i my zwykli śmiertelnicy wiemy zapewne o jedynie o ułamku współpracy producentów.     

• 0

#26 mario1971

mario1971
  • Użytkownik
  • 3957 postów

Napisano 16 sierpień 2019 - 15:28

Ogólnie dużo się dzieje na tarczy w w/w Calatravie. Mnie jednak bardziej przekonują inne modele Patka, gdzie wszystkie komplikacje są bardziej stonowane, a jednocześnie harmonijnie ulokowane.8d653f3f86fe884b7e70d1c017486ecb.jpg
Edit: Sorry, to wątek Vacherona a ja tu z jakimś Patkiem wyskoczyłem ;)

Użytkownik mario1971 edytował ten post 16 sierpień 2019 - 15:41

• 0

#27 McIntosh

McIntosh
  • Użytkownik
  • 647 postów

Napisano 17 sierpień 2019 - 09:08

wraz z prezentacją stalowej calatravy patek odświeżył bazowy automat 324 i nadał mu nowe oznaczenie 26-330... po 15 latach, zmian jeszcze nie przeanalizowałem, ale wpływu na parametry użytkowe np. rezerwę chodu nie widać, wątpię, ze dodali stop sekundę...:

Jak to po 15 latach? Pisząc w ten sposób sugerujesz, że przez półtorej dekady Patek Philippe nie wprowadzał zmian do kalibru 324. Zmiany były i dotyczyły ułożyskowania wahnika, przekładni naciągu, usprawnienia zazębień, przeprojektowania regulacji momentu bezwładności balansu, zmieniono sprężynę zwrotną oscylatora itd. A co do najnowszych zmian, to od 04:11 filmu jest to ładnie wyjaśnione.

https://www.horologi...ippe-ref-5212a/

Gdyby się okazało, że AP jednak kupuje werki od ValFleurier to przestałbyś rozważać zakup AP ?!?

Zawsze ceniłem Audemars Piguet za niezależność i samodzielność w konstruowaniu mechanizmów. Gardzę działaniami wielkich grup, gdzie Montblanc dostaje w prezencie Minervę, Breguet Lemanię, a Blancpain F. Piguet tylko po to, żeby wciskać kit nieświadomym klientom o manufakturowych (własnych) mechanizmach. Nie podoba mi się, gdy Panerai i Czapek kupują mechanizmy oraz komplikacje niczym bułki w piekarni. Pies ich j...

• 0

#28 desmo

desmo
  • Użytkownik
  • 6430 postów

Napisano 17 sierpień 2019 - 09:18

I pomyśleć,że teraz PAM z werkiem Rolexa i Rolex z mechanizmem Zenitha to rarytasy ;-)
  • 0

#29 McIntosh

McIntosh
  • Użytkownik
  • 647 postów

Napisano 17 sierpień 2019 - 09:44

I pomyśleć,że teraz PAM z werkiem Rolexa i Rolex z mechanizmem Zenitha to rarytasy ;-)

Rynek aukcyjny rządzi się swoimi prawami. Współczesne Roleksy zegarmistrzowsko zjadają modele vintage, ale rynek wtórny ustalił ceny oderwane od jakiejkolwiek logiki. Nie ma nawet sensu o tym dyskutować.

• 0

#30 McIntosh

McIntosh
  • Użytkownik
  • 647 postów

Napisano 17 sierpień 2019 - 11:10

wątpię, ze dodali stop sekundę...

Po co się domyślać? Czy nie lepiej obejrzeć materiał filmowy?  :) 

Stop sekunda omówiona od 06:15.

• 0

#31 TeJot

TeJot
  • Użytkownik
  • 4167 postów

Napisano 17 sierpień 2019 - 11:17

Zawsze ceniłem Audemars Piguet za niezależność i samodzielność w konstruowaniu mechanizmów. Gardzę działaniami wielkich grup, gdzie Montblanc dostaje w prezencie Minervę, Breguet Lemanię, a Blancpain F. Piguet tylko po to, żeby wciskać kit nieświadomym klientom o manufakturowych (własnych) mechanizmach. Nie podoba mi się, gdy Panerai i Czapek kupują mechanizmy oraz komplikacje niczym bułki w piekarni. Pies ich j...

Wspomniany w tym temacie VC też korzysta z wspólnej platformy mechanizmu VF produkowanego jak widać dla VC, JLC i Cartier a może i dla wielu innych. To znaczy, że VC też gardzisz?

Odchodząc jeszcze od tematu wątku, gdyby nie MB o Minervie pozostałoby jedynie wspomnienie a tak można nadal ich piękne werki podziwiać w produkowanych zegarkach w krótkich seriach pod szyldem MB.   

• 0

#32 McIntosh

McIntosh
  • Użytkownik
  • 647 postów

Napisano 17 sierpień 2019 - 11:42

Wspomniany w tym temacie VC też korzysta z wspólnej platformy mechanizmu VF produkowanego jak widać dla VC, JLC i Cartier a może i dla wielu innych. To znaczy, że VC też gardzisz?

Wszystko zależy od skali współdzielenia konstrukcji mechanizmów w ofercie producenta. Akurat zdecydowana większość mechanizmów Vacheron Constantin to ich dzieło, więc nie gardzę. W czasach funkcjonowania Vacherona, których jesteśmy świadkami, wszystko zaczęło się od kalibru 1400. Co prawda rzeczony werk wygląda jak pryszcz w sensie dysproporcji jego średnicy względem koperty Patrimony Ref. 81180, ale jest własny i Vacheron jest dumny z tej konstrukcji. Mam zamiar opisać 1400 w obszernym artykule.

• 0

#33 McIntosh

McIntosh
  • Użytkownik
  • 647 postów

Napisano 17 sierpień 2019 - 14:48

Jeszcze tylko wyjaśnienie w odniesieniu do poprzedniego wpisu. Napisałem, że gardzę sposobem postępowania wielkich grup zegarkowych podając konkretne przykłady, a nie grupą jako taką czy firmami.

• 0

#34 eye_lip

eye_lip

JFS

• Sprzedawca Profesjonalny
  • 11984 postów

Napisano 17 sierpień 2019 - 14:58

Odchodząc jeszcze od tematu wątku, gdyby nie MB o Minervie pozostałoby jedynie wspomnienie a tak można nadal ich piękne werki podziwiać w produkowanych zegarkach w krótkich seriach pod szyldem MB.

No właśnie... a kiedyś można było kupić piękne niedrogie Minervy np. na werku 48/49. Ten werk uśmiercili.. Moim zdaniem Minervy nic dobrego nie spotkało po przejęciu przez Richemont. Chronografy własne po kilkanaście tysięcy euro i więcej :(6731ef43cdf4206ee67725c33f7ce142.jpg
  • 0

#35 TeJot

TeJot
  • Użytkownik
  • 4167 postów

Napisano 17 sierpień 2019 - 15:56

Masz słuszność. Jakby wstawili ten werk do tego lub jemu podobnego zegarka to byłaby petarda! 

Montblanc-Heritage-AUTOMATIC.jpg

• 0

#36 StaryWilk

StaryWilk
  • Użytkownik
  • 1665 postów

Napisano 23 sierpień 2019 - 12:02

Jak to po 15 latach? Pisząc w ten sposób sugerujesz, że przez półtorej dekady Patek Philippe nie wprowadzał zmian do kalibru 324. Zmiany były i dotyczyły ułożyskowania wahnika, przekładni naciągu, usprawnienia zazębień, przeprojektowania regulacji momentu bezwładności balansu, zmieniono sprężynę zwrotną oscylatora itd. A co do najnowszych zmian, to od 04:11 filmu jest to ładnie wyjaśnione.

Po co się domyślać? Czy nie lepiej obejrzeć materiał filmowy?  :) 

Stop sekunda omówiona od 06:15.

Obejrzałem do końca i mam mieszane uczucia.

1. Z dumą (kilkakrotnie, na rożnych slajdach) informują, że zmiany przede wszystkim poprawiły reliability (niezawodność). Sugeruje to, że 324 miał problemy z niezawodnością?

2. Dalej: "Now we have stop second ! it stops the movement and allow precise handsetting (min. 6:15) oraz dalej "it has been consecutively integrated in all calibers in recent years (min. 6:28) - brawo Patek, szkoda, ze nie dodali na wstępie - idąc w ślady najtańszych modeli Seiko....wprowadziliśmy w końcu stop sekundę w naszym najnowszym wydaniu bazowego mechanizmu. Tym samym, dotychczasowy brak stop sekundy wydaje się, że nie miał żadnego uzasadnienia i był po prostu niedoróbą / ew. mechanizm powstał w czasach, gdy stop sekunda nie była oczywistym standardem...

...coś jak silnik bentleya 6.75 montowany w mulsanne. Najdłużej produkowany silnik - od 1959 roku, modyfikowany i doposażany w nowoczesny osprzęt, aby mógł być wciąż oferowany i spełniać normy oraz wymagania co do osiągów...

http://www.v10.pl/6,...dni,137286.html

Nie powiem ma to też swoje uzasadnienie, ale nowoczesnym go nazwać nie można.

Użytkownik StaryWilk edytował ten post 23 sierpień 2019 - 12:03

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych