Skocz do zawartości

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Najnowsze tematy

Zdjęcie

Quo Vadis Zelos? Zelos Sworsfish - recenzja

recenzja zelos swordfish diver nurek automat szafir microbrand eta 2892-2 ceramika

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

#1 fidelio

fidelio
  • Użytkownik
  • 16309 postów

Napisano 26 grudzień 2018 - 14:17

Jakiś czas temu moje zegarkowe ADHD znowu skierowało mnie w kierunku divera z microbrandu. Moje doświadczenia w tym zakresie kończą się na Zelosie (miałem Mako 500 V1 oraz Helmsmana 2 w brązie), stąd w zasadzie od razu bardzo zainteresował mnie model Swordfish, ponieważ szukałem czegoś mniej "barokowego" niż Mako 500, gdy chodzi o to, co się dzieje na tarczy :) IMO Zelos z marketingowego punktu widzenia zrobił bardzo dobry krok, ponieważ model Swordfish dostępny jest w dwóch wersjach, które wedle mojej najlepszej wiedzy różnią się tylko werkiem. Mamy więc wersję na Eta 2892-2 w wersji elabore oraz wersję na mechanizmie od Seiko, wyraźnie tańszą. Wizualna różnica jest taka, że wersja na werku od Seiko jest bez daty.

Bohater recenzji to wersja z werkiem "swiss made", którą kupiłem w ramach europejskiej dystrybucji i która była u mnie na drugi dzień po wysłaniu jej z Holandii.

1.

Zegarek, jak to zwykle u Zelosa, pojawił się w pięknej oraz drewnianej (i pachnącej) skrzynce. Zapakowany w skórzane etui podróżne, z metalową kartą oraz dodatkowym skórzanym paskiem w stylu vintage, bardzo dobrej jakości. Zegarek jest na bransolecie, ale o niej nie będę się rozpisywał, ponieważ nie jestem ani fanatykiem, ani znawcą bransolet. IMO jest ona całkiem niezłej jakości (jak na tą półkę cenową) i na pewno nie ma się co wstydzić, gdy zestawimy ją z tym, na czym oferowane są modele od Seiko (mam tu na myśli Sumo oraz "kolorowe" Monstery). Zegarek w wersji kolorystycznej "BLACK SAND", o dość kompaktowych wymiarach, czyli: średnica 42 mm, L2L 48 mm oraz wysokość 13 mm. IMO bardzo proporcjonalnie i nie ma się wrażenia obcowania z "klockiem". Szerokość między uszami to 22 mm. Koperta oczywiście stalowa, dekielek pełny, z bardzo dobrze wykonanym grawerem. Na dekielku informacja o wodoszczelności - 300 m, limitacji (mój to 010/060), szkle szafirowym oraz rodzaju stali (316L), jaki użyty do wykonania koperty. Szkło w tym modelu jest płaskie i wyposażono je w wewnętrzny antyrefleks.

2.

Koperta, w szczególności gdy weźmie się pod uwagę przedział cenowy, wykonana jest bardzo dobrze, ale to już powoli staje się wręcz cechą rozpoznawalną tego microbrandu. Przeważają powierzchnie satynowane, choć jednak z płaszczyzn uszu polerowana jest na wysoki połysk, co tworzy bardzo ciekawy efekt. Co ciekawe, na bocznej powierzchni koperty da się zauważyć szlif pionowy, z którym do tej pory miałem do czynienia w JR. W przypadku Zelosa nie jest to może jeszcze ten poziom wykonania co w przypadku np. Terrascope czy Aquascope od JR, ale biorąc kwotę, jaką trzeba zapłacić za Zelosa, trudno tu do czegoś się przyczepić. Zakręcona oraz logowana koronka, która ukryta jest w osłonie (tym razem logo na koronce nie jest wypełnione lumą, ale IMO to dobrze). Bezel jednokierunkowy, na 120 klików, który pracuje z wyczuwalnym oporem, ale i bez luzów, czyli tak, jak lubię. Jeśli chodzi o centrowanie bezela, to nie ma żadnych problemów, wszystko jest idealnie i pod tym względem niektóre modele Seiko mogłyby brać przykład z Zelosa ;) Wkładka bezela to satynowana ceramika. Na wkładce oczywiście podziałka nurkowa, a także indeksy. Wszystko to wypełnione lumą i bardzo ładnie świecące, jak to u Zelosa. Bardzo ciekawie wygląda w tym zegarku luneta, która oddziela szkło od bezela, ponieważ jest ona wieloboczna, co tworzy całkiem ciekawy efekt wizualny.

3.

Dlaczego wybrałem ten model? Ano z powodu tarczy, która od razu mi się spodobała. Raz, że jest ona nie tak "barokowa" jak w przypadku posiadanego przeze mnie wcześniej Mako 500 V1, a dwa, jest to "kanapka". Ja zawsze chciałem mieć "kanapkę". Na tą wyśnioną mnie nie stać, więc ...tym razem Zelos ;) Pod godziną 12tą mamy nakładane logo Zelosa (w kolorze złotym). Niżej, ponad godziną 6tą napisy AUTOMATIC (naniesiony białą farbą) oraz 300m/1000ft (naniesiony czerwoną farbą). Nad samą godziną 6tą datownik (okienko datownika czarne, cyfry/liczby białe), czyli całość dość skromna i z zachowaną symetrią. Indeksy godzinowe w kolorze żółtym, "chapter ring" w kolorze białym, z podziałką minutową w kolorze żółtym. Sama tarcza w kolorze czarnym, piaskowana. Dość grube wskazówki godzinowa oraz minutowa (w kolorze złotym) oraz wskazówka sekundnika w kolorze żółtym, ostro zakończona, z przeciwwagą. Czego bym tu sobie życzył? Może trochę cieńszych wskazówek godzinowej oraz minutowej, które byłyby ostrzej zakończone, dzięki temu odczyt czasu byłby łatwiejszy. Oczywiście wskazówki, a także indeksy oraz chapter ring wypełnione luminową, dzięki czemu Zelos świeci intensywnie, bardzo długo (moje doświadczenia pokazują, że tylko delikatnie ustępuje Seiko jeśli chodzi o długotrwałość świecenia) oraz ...dwukolorowo ;)

4.

Co do werku, to zdecydowałem się na wersję na Ecie 2892-2. O samym werku nie będę się jakoś nadmiernie rozpisywał, bo to konstrukcja powszechnie znana oraz ceniona. Po odkręceniu koronka pięknie pracuje, a i gdy chodzi o odchyłki (nie jestem fanatykiem w tej dziedzinie), na pierwszy rzut oka nie zauważam nic niepokojącego, co oznacza, że jest dobrze ;)

5.

W podsumowaniu wypada mi w pierwszej kolejności napisać, że tytuł tej recenzji jest nieco przewrotny, bo Zelos IMO podąża właściwą drogą, kierując się ku jasnej stronie mocy :D To mój trzeci zegarek od tego producenta i nie mam wątpliwości, że gdy chodzi o relację jakość/cena, jest to świetna opcja. Za ok. 2200 zł (zakup w ramach europejskiej dystrubucji) dostajemy bardzo dobrze wykonaną kopertę, szkło szafirowe, ceramiczną wkładkę bezela i Etę 2892-2 (w wersji elabore) co w tym przedziale cenowym raczej nie jest spotykane. IMO to bardzo dobra alternatywa dla innych diverów z tego przedziału cenowego, co w szczególności odnoszę do modeli Seiko, na czele z Zółwiem czy też SUMO, które biorąc pod uwagę moje własne doświadczenia z tymi zegarkami, oferują jednak mniej niż recenzowany Zelos Swordfish (choć oczywiście dostrzegam piękny projekt koperty Sumo i jakość jej wykonania) :) Jeśli więc ktoś szuka nietuzinkowego divera, nadającego się także do noszenia na mniejszych nadgarstkach, dobrze wykonanego, oferującego bardzo dobrą relację jakość/cena, to Zelos Swordfish jest IMO bardzo dobrym wyborem, tym bardziej, że występuje on także w wersji na werku Seiko, a wówczas jest zdecydowanie tańszy. Żeby jeszcze tylko klamerka przy pasku skórzanym była logowana ;)

Zdjęcia oczywiście moje, więc jak zwykle są, jakie są ;) Niemniej jednak, zapraszam Koleżeństwo do lektury ;)

Załączone miniatury

• IMG_20181226_130958.jpg
  • IMG_20181226_131040.jpg
  • IMG_20181226_130746.jpg
  • IMG_20181226_130755.jpg
  • IMG_20181226_130848.jpg
  • IMG_20181226_130902.jpg
  • IMG_20181226_130925.jpg
  • IMG_20181226_131158.jpg
  • IMG_20181226_155638.jpg

Użytkownik fidelio edytował ten post 26 grudzień 2018 - 20:47

• 3

#2 Spatz

Spatz
  • Użytkownik
  • 241 postów

Napisano 26 grudzień 2018 - 14:39

Dzięki Rafał. Fajnie, że komuś się chce.

• 0

#3 fidelio

fidelio
  • Użytkownik
  • 16309 postów

Napisano 26 grudzień 2018 - 14:42

Spoko Konrad :-)
  • 0

#4 Karol1329

Karol1329
  • Użytkownik
  • 315 postów

Napisano 26 grudzień 2018 - 19:09

Świetna recenzja a i zegarek interesujący w tym przedziale cenowym.
  • 0

#5 fidelio

fidelio
  • Użytkownik
  • 16309 postów

Napisano 26 grudzień 2018 - 19:13

Świetna recenzja a i zegarek interesujący w tym przedziale cenowym.

Dzięki, bez wątpienia "dużo zegarka w zegarku" ;-)
  • 0

#6 Rebrov

Rebrov
  • Nowy Użytkownik
  • 40 postów

Napisano 26 grudzień 2018 - 19:23

Ładnie napisane aż chce się kupić :P To kiedy twój ląduje na bazarku? ;)
  • 0

#7 fidelio

fidelio
  • Użytkownik
  • 16309 postów

Napisano 26 grudzień 2018 - 19:28

Ładnie napisane aż chce się kupić :P To kiedy twój ląduje na bazarku? ;)

Dzięki, na razie się nim cieszę, a co dalej, to tego nie wiem ;-)
  • 0

#8 pawelb29

pawelb29
  • Użytkownik
  • 13165 postów

Napisano 26 grudzień 2018 - 19:58

Na zdjęciach sprawia wrażenie większego niż wynika to z podanych wymiarów.
  • 0

#9 fidelio

fidelio
  • Użytkownik
  • 16309 postów

Napisano 26 grudzień 2018 - 20:02

Na zdjęciach sprawia wrażenie większego niż wynika to z podanych wymiarów.

Bo taki ze mnie mistrz fotogeafii ;-)

Użytkownik fidelio edytował ten post 26 grudzień 2018 - 20:04

• 0

#10 PiotrX

PiotrX
  • Użytkownik
  • 3329 postów

Napisano 26 grudzień 2018 - 20:12

Fajnie i ciekawie napisane Rafał :) Tylko 60 ich wyprodukują?  :o 

• 0

#11 fidelio

fidelio
  • Użytkownik
  • 16309 postów

Napisano 26 grudzień 2018 - 20:16

Fajnie i ciekawie napisane Rafał :) Tylko 60 ich wyprodukują?  :o 

Dzięki Piotr! Co do limitacji, to jest to trochę zagadka, bo na ich stronie nic nie mogę znaleźć ;-) Ale zarówno na zegarku, jak i na karcie, stoi napisane 010/060 :-)
  • 0

#12 PiotrX

PiotrX
  • Użytkownik
  • 3329 postów

Napisano 26 grudzień 2018 - 20:20

Trochę mnie to zastanawia, co za biznes robić 60 sztuk i za taką cenę ? Ciekawe, czyli masz już unikat :)

• 0

#13 fidelio

fidelio
  • Użytkownik
  • 16309 postów

Napisano 26 grudzień 2018 - 20:24

Trochę mnie to zastanawia, co za biznes robić 60 sztuk i za taką cenę ? Ciekawe, czyli masz już unikat :)

Nie wiem, choć akurat ta kwestia najmniej mnie w tym przypadku interesuje ;-) na
Faktem jest jednak, że spora część kolekcji jest już wyprzedana, więc może jednak coś w tej limitacji jest ;-)
  • 0

#14 PiotrX

PiotrX
  • Użytkownik
  • 3329 postów

Napisano 26 grudzień 2018 - 20:29

Tak, na ich stronie nic o limitacjach nie napisali, może dostałeś limitkę, bo dowiedzieli się że kochasz zegarki :P :D

• 0

#15 fidelio

fidelio
  • Użytkownik
  • 16309 postów

Napisano 26 grudzień 2018 - 20:40

Tak, na ich stronie nic o limitacjach nie napisali, może dostałeś limitkę, bo dowiedzieli się że kochasz zegarki :P :D

Tia...
Chociaz faktycznie, niektórzy sprzedawcy podają, że te zegarki są limitowane (przynajmniej gdy chodzi o wersję na 2892-2).
  • 0

#16 szuwi

szuwi
  • Użytkownik
  • 1017 postów

Napisano 26 grudzień 2018 - 20:42

Fajna recenzja :)
  • 0

#17 fidelio

fidelio
  • Użytkownik
  • 16309 postów

Napisano 26 grudzień 2018 - 20:43

Fajna recenzja :)

Podziękował Kolego :-)
  • 0

#18 sanik

sanik
  • Użytkownik
  • 9837 postów

Napisano 26 grudzień 2018 - 21:35

Ciekawa recenzja Rafale.
Fajnie są te mikrobrandy, trochę pokazują ile w cenie zegarka jest zegarka, a ile pijaru :)
  • 0

#19 fidelio

fidelio
  • Użytkownik
  • 16309 postów

Napisano 26 grudzień 2018 - 21:42

Ciekawa recenzja Rafale.
Fajnie są te mikrobrandy, trochę pokazują ile w cenie zegarka jest zegarka, a ile pijaru :)

Dzieki Marcin :-) Ja początkowo do microbrandów podchodziłem "jak pies do jeża", ale Zelos (a wceśniej MV) wyleczyły mnie z takiego podejścia :-) W tym wszystkim żałuję trochę tylko jednego, a więc pewnego Airmana, którego musiałem sprzedać, żeby ten Zelos się u mnie pojawił ;-)
  • 0

#20 sanik

sanik
  • Użytkownik
  • 9837 postów

Napisano 26 grudzień 2018 - 21:50

Dzieki Marcin :-) Ja początkowo do microbrandów podchodziłem "jak pies do jeża", ale Zelos (a wceśniej MV) wyleczyły mnie z takiego podejścia :-) W tym wszystkim żałuję trochę tylko jednego, a więc pewnego Airmana, którego musiałem sprzedać, żeby ten Zelos się u mnie pojawił ;-)

Odkupisz sobie ;)
  • 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: zelos, swordfish, diver, nurek, automat, szafir, microbrand, eta, 2892-2, ceramika

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych