Skocz do zawartości

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Najnowsze tematy

Zdjęcie

Recenzja modelu Orient Mako III Green RA-AA0004E19B

Swoista i autorska Orient Diver Mako Automatic Zielony Green

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
62 odpowiedzi w tym temacie

#1 MieszkoMieszko

MieszkoMieszko
  • Użytkownik
  • 390 postów

Napisano 23 styczeń 2019 - 23:40

Na początek chciałbym zaznaczyć, iż jest to moja pierwsza recenzja, a jako laik i amator czasomierzy mogłem użyć nie do końca sprecyzowanego i fachowego języka. Dlatego z góry proszę o wyrozumiałość. Poza tym recenzja ta będzie dość nietypowa, ponieważ będzie dotyczyć zegarka powiedzmy niekompletnego. Niekompletnego o tyle, iż prezentowany będzie na zdjęciach bez bransolety, którą sprzedałem natychmiast po zakupie. Wynika to z faktu, iż nie lubię bransolet a mój styl ubioru preferuje skórzane paski. Tak więc na zdjęciach model ten będzie występował w ubrankach przeze mnie stworzonych specjalne dla niego. Mam nadzieję, że mi wybaczycie zwłąszcza, że najważniejszy jest tu sam czasomierz. Zdjęcia zapewne też pozostawiają wiele do życzenia i zapewne będzie tak dopóki nie posiądę fachowego sprzętu. Może inni użytkownicy zechcą się podzielić :)

Na początek wypada choć pokrótce przybliżyć historię tej japońskiej firmy, która jest już obecnie częścią spółki Seiko, a konkretniej Seiko - Epson. Za oficjalny początek należ przyjąć rok 1951, choć de facto korzenie sięgają pięćdziesiąt lat wstecz. Dzięki wkroczeniu na rynek chiński możliwy był dość dynamiczny rozwój firmy. Zaowocowało to wieloma udanymi modelami, z których Orient czerpie do dziś przy okazji wypuszczania nowych egzemplarzy. Przykłądem tego może być ostatnia seria Heritage Gothic. Należy podkreślić, iż zegarki Orient cechuje ponadprzeciętna trwałość, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne. Wszyscy  bowiem "znamy cenę wszystkiego nie znając wartości niczego". Więcej informacji o firmie pod tym linkiem: https://zegarkiipasj...-historia-marki

Od samego początku istnienia Orient przyzwyczaił do zegarków idealnie (moim zdaniem) spozycjonowanych w stosunku jakości do ceny. Nie inaczej jest w przypadku omawianego przeze mnie modelu.  Mianowicie Orient Mako III o referencji RA-AA0004E19B

Niniejszy egzemplarz jest zegarkiem prezentującym styl "Diver". Zegarki te charakteryzuje zakręcana koronka, min. 200m wodoszczelność, obrotowy bezel oraz w głównej mierze brak typowych indeksów cyfrowych. Zastąpione są one zazwyczaj indeksami w postaci kół, prostokątów z dużą ilościa masy luminescencyjnej, która w trudnych warunkach ma ułatwiać odczyt czasu.

Prezentowany przeze mnie egzemplarz spełnia te wymagania.

20190123_230521.jpg

Koperta zegarka wykonana jest rzecz jasna ze stali 316L o średnicy 42 mm bez korony. Grubość sięga 13mm. To sporo, ale jak przekonacie się (mam nadzieję) sami te proporcje są całkiem zgrabne. Po bokach koperta jest polerowana. Szczotkowane od góry uszy wypuszczone są łagodnie i opływowo delikatnie zaokrąglając się ku dołowi.

20190123_230614.jpg

20190123_230735.jpg

Dodaje to zegarkowi niebywałej smukłości.

Koronka jak wcześniej wspomniałem zakręcana, otoczona jest swoistymi wyniosłościami, co ma jak mniemam utrudnić do niej ewentualny przypadkowy dostęp. W porównaniu do poprzednich modeli (zgłaszali to użytkownicy) odkręcanie odbywa się bardzo płynnie. Po odkręceniu przechodzimy do pozycji neutralnej, gdzie możemy skorzystać z funkcji dokręcania. Wyciągając dalej mamy możliwość ustawienia daty no i rzecz oczywista w kolejnej pozycji godziny. Jedyną rzeczą, która może niepokoić jest do delikatny luz koronki po odkręceniu. Po zasięgnięciu języka nie jest to rzecz, która może wpłynąć na funkcjonowanie zegarka.

20190123_230655.jpg

Od spodu mamy zakręcany stalowy dekiel z informacjami dotyczącymi modelu oraz znanym z poprzednich modeli logo przedstawiającymi charakterystyczne dla tej serii Orienta dwa delfiny.

20190123_230639.jpg

20190123_231134.jpg

Bezel z odpowiednimi perforacjami wykonano ze stali z nakładką w kolorze butelkowej zieleni, na której umieszczono indeksy liczbowe, co dziesięć. Minutowa podziałka prezentuje się w postaci kropek i podłużnych kresek w wartościach 5, 15, 25 itd. minut. Wszystkie te oznaczenia są w kolorze srebrnym. Wyjątek stanowi godzina dwunasta, która oznaczona jest w postaci niepełnego trójkąta z kropką wypełnioną masą luminescencyjną. Jest kolejna charakterystyczna i rozpoznawalna cecha Diver'ów.

Tarcza.

I tu przechodzimy do najistotniejszej części, która zadecydowała w moim przypadku o wyborze tego modelu. Ma ona nieco odmienny kolor od tego na bezelu. Jest on niebiesko-zielony lub możnaby rzec morski. Jest po prostu piękny. Szlif słoneczny dodatkowo potęguje niesamowite wrażenie odbioru tej barwy. Ma się wrażenie, że dzięki temu widać, iż środowisko wodne jest to naturalne otoczenie tego zegarka.

Indeksy, co pięć minut są nakładane w postaci delikatnych trapezów. Z wyjątkiem godziny 6, 9 i 12-ej. Te mają odpowiednio kształt prostokątów dla godziny 6 i 9 oraz trójkąta dla godziny 12-tej. Wszystkie wypełnione Superluminovą otoczone metalową otoczką. Pozostałe są w postaci nadrukowanych kresek. Na godzinie 12 naniesiono charakterystyczne logo Orienta, natomiast na szóstej informację o wodoszczelności - 20 bar.

Na godzinie trzeciej mamy okienko podwójnej daty tj. dzień tygodnia i dnia. W Moim przypadku dzień tygodnia wyrażony jest w jeżyku hiszpańskim i angielskim. Ja ze względów iberofilnych wybrałem ten pierwszy. Wskazówki. Godzinowa i minutowa są trójkątne i wydłużone w stosunku do "poprzedników". Dochodzą niemal do krawędzi lunety (proszę o korektę, jeśli źle to ująłem). Podobnie sekundowa z zawadiacką czerwoną końcówką. Oczywistym jest, iż wszystkie mają masę luminescencyjną. Co do "lumy" nie mam żadnych zastrzeżeń. Świeci długo i intensywnie na kolor zielony. Całość przykrywa szafirowe szkło, co jest nowością w tej generacji.

20190123_223126.jpg

Sercem owego czasomierza jest, co bardzo ważne "In House'owy" mechanizm automatyczny kaliber F6922. 21600 wahnięć. Stop sekunda i dokręcanię to bardzo użyteczne udogodnienia. Mechanizm bardzo dokładny. Jestem nim osobiście zachwycony. Dobowe odchyłki (na razie spoczywał tarczą do góry, 2 razy dziennie nakrecany za pomocą kilku chwil poruszania nim) siegaja +1,8 sek/dobę. To wręcz kosmiczny wynik. Zobaczymy jak będzie dalej, ponieważ na razie głównie go podziwiam.

Reasumując. Prezentowany model odzwierciedla ideę, która od wielu lat przyświeca producentowi. Dostarczono mi zegarek w świetnym wręcz stosunku, jakości do ceny. Proporcje są idealnie dopasowane. Opływowy bezel świetnie współgra z kopertą nadając całości spójny i zgrabny charakter zegarka sportowego aczkolwiek spełniającego swe codzienne smar casualowe zadanie dopełnienia stylizacji i wyrażenia siebie. Nie sposób pokreślić tu fantastycznego koloru tarczy, który moim zdaniem jest najciekawszy spośród wszystkich dostępnych. Z paskiem czy na bransolecie na pewno jest to zegarek nietuzinkowy. Za tą cenę tym bardziej.

Poniżej przedstawiam link do pozostałych zdjęć z sieci.

https://www.google.c...i67.VyZ_duEP5_s

Dziękuję tym którzy doczytali do końca :)

Załączone miniatury

• 20190123_230713.jpg

• 2

#2 mw75

mw75
  • Użytkownik
  • 1094 postów

Napisano 23 styczeń 2019 - 23:55

Mam od połowy grudnia niebieską wersję Mako III i jestem z niej bardzo zadowolony :).

• 0

#3 MieszkoMieszko

MieszkoMieszko
  • Użytkownik
  • 390 postów

Napisano 24 styczeń 2019 - 00:16

Mam od połowy grudnia niebieską wersję Mako III i jestem z niej bardzo zadowolony :).

Super
Zechcesz podzielić się zdjęciami?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • 0

#4 KRISTOF_KON

KRISTOF_KON
  • Użytkownik
  • 382 postów

Napisano 24 styczeń 2019 - 08:34

Fajny sikor
  • 0

#5 mw75

mw75
  • Użytkownik
  • 1094 postów

Napisano 24 styczeń 2019 - 08:46

Proszę:
30acm75.jpg
  • 0

#6 mcrm

mcrm
  • Użytkownik
  • 58 postów

Napisano 25 styczeń 2019 - 22:59

Koronka jak wcześniej wspomniałem zakręcana, otoczona jest swoistymi wyniosłościami, co ma jak mniemam utrudnić do niej ewentualny przypadkowy dostęp. 

To tzw. crown guards i mają na celu chronić koronkę przed uszkodzeniem  :)

• 0

#7 MieszkoMieszko

MieszkoMieszko
  • Użytkownik
  • 390 postów

Napisano 25 styczeń 2019 - 23:00

To tzw. crown guards i mają na celu chronić koronkę przed uszkodzeniem :)

Dzieki! Będę wiedział :-)

• 0

#8 fidelio

fidelio
  • Użytkownik
  • 15592 postów

Napisano 27 styczeń 2019 - 16:00

Fajna recenzja fajnego zegarka :-) A co do bransolet, to długo miałem tak jak Ty. A tera się do nich powoli przekonuję ;-)
  • 0

#9 maniucha_maniek

maniucha_maniek
  • Użytkownik
  • 101 postów

Napisano 27 styczeń 2019 - 17:10

Fajna recenzja i piękny zegarek :) pozdrawiam
  • 0

#10 MieszkoMieszko

MieszkoMieszko
  • Użytkownik
  • 390 postów

Napisano 27 styczeń 2019 - 17:19

Wiem ze zdjęcia mogłyby być lepsze... ale tekstem starałem się nadrobić :-)
Dzieki za pozytywny odbiór

• 0

#11 Citko

Citko
  • Użytkownik
  • 59 postów

Napisano 27 styczeń 2019 - 18:25

Dzięki za recenzje !
Jutro zamawiam wersję niebieską na pasku.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
  • 0

#12 MieszkoMieszko

MieszkoMieszko
  • Użytkownik
  • 390 postów

Napisano 27 styczeń 2019 - 18:42

Dzięki za recenzje !
Jutro zamawiam wersję niebieską na pasku.

A jest taka?

• 0

#13 Citko

Citko
  • Użytkownik
  • 59 postów

Napisano 27 styczeń 2019 - 18:44

500323d250fcd629d929c538645473eb.jpg

• 0

#14 MieszkoMieszko

MieszkoMieszko
  • Użytkownik
  • 390 postów

Napisano 27 styczeń 2019 - 19:16

Aaa na gumie... jakbys chcial skórę to wiesz.... ;-)

Użytkownik DawPi edytował ten post 28 styczeń 2019 - 09:53
Nie cytujemy zdjęć.

• 0

#15 Citko

Citko
  • Użytkownik
  • 59 postów

Napisano 27 styczeń 2019 - 19:18

No tak zapomniałem dodać że na gumowym ;) . Mam zamiar przetestować go na meshu

• 0

#16 MieszkoMieszko

MieszkoMieszko
  • Użytkownik
  • 390 postów

Napisano 27 styczeń 2019 - 19:40

Gdzie zamawiasz?
Podziel się koniecznie zdjęciem jak dojedzie ;-)

• 0

#17 Citko

Citko
  • Użytkownik
  • 59 postów

Napisano 01 luty 2019 - 16:28

Hej
Orient właśnie przybył ale chyba go sprzedam
5691e9cef91ae364e16370eba24a95c5.jpg

• 0

#18 MieszkoMieszko

MieszkoMieszko
  • Użytkownik
  • 390 postów

Napisano 01 luty 2019 - 16:39

Hej
Orient właśnie przybył ale chyba go sprzedam
5691e9cef91ae364e16370eba24a95c5.jpg

Why?

For money?

Ja chce kupic jeszcze jeden - czerwony :-D

• 0

#19 Citko

Citko
  • Użytkownik
  • 59 postów

Napisano 01 luty 2019 - 16:50

Nie wiem jakiś mały mi się wydaje ;)
Za 900 ale nie wiem czy ktoś kupi ...

• 0

#20 MieszkoMieszko

MieszkoMieszko
  • Użytkownik
  • 390 postów

Napisano 01 luty 2019 - 17:01

Nie wiem jakiś mały mi się wydaje ;)
Za 900 ale nie wiem czy ktoś kupi ...

Mi też się wydawał mały przy SEIKO srpb89 ktory kupilem jednocześnie ale zapewniam że wrażenie mija...

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Orient, Diver, Mako, Automatic, Zielony, Green

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych