Skocz do zawartości

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Najnowsze tematy

Zdjęcie

Unitas 6498-jak nakręcać by nie przekręcić?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 karlkox88

karlkox88
  • Użytkownik
  • 171 postów

Napisano 08 maj 2019 - 16:20

Witam.
Od dziś jestem posiadaczem swojego pierwszego mechanika-Unitas 6498. Moje pytanie dotyczy tego jak wyczuć moment w którym powinienem zaprzestać dalszego nakręcania by nie przekręcić sprężyny? Obawiam się, że w swoich niedelikatnych łapach mogę przedobrzyć. Otrzymując dziś przesyłkę z zegarkiem, który kilka dni był w podróży,nakręciłem go wykonując kilka ruchów koronką. Zegarek pochodził 5 godzin i zatrzymał się. Zapewne nakręciłem go niewystarczająco. W drugim podejściu wykonałem kilkanaście ruchów koronki. Nie czułem jakiegoś jej szczególnego oporu. Pewnie i tym razem nie nakręciłem go na maxa. Możecie podać mi jakiś prosty patent na właściwe nakręcenia mojego mechanika?
  • 0

#2 Master Yoda

Master Yoda
  • Użytkownik
  • 21677 postów

Napisano 08 maj 2019 - 16:51

Kręcisz do przodu lekko cofajac, do czasu aż poczujesz lekki opór.
Tyle, bez obaw.
  • 0

#3 karlkox88

karlkox88
  • Użytkownik
  • 171 postów

Napisano 08 maj 2019 - 17:15

Czyli głębokie przekręcenie koronką w przód, poczym lekkie jej cofnięcie i znowu głębokie (pełne) przekręcenie do przodu i tak do wyczucia oporu? Dobrze to rozumiem?
  • 0

#4 Master Yoda

Master Yoda
  • Użytkownik
  • 21677 postów

Napisano 08 maj 2019 - 17:31

Dokładnie.
Poza może pełnym przekreceniem, 1/3 obrotu będzie ok
  • 0

#5 karlkox88

karlkox88
  • Użytkownik
  • 171 postów

Napisano 08 maj 2019 - 17:38

Oki. Podziękował. Mam nadzieję, że nie przekręce mojego nowego nabytku. Będę nakręcał go na "pół gwizdka", aż go wyczuje w pełni.
  • 0

#6 Master Yoda

Master Yoda
  • Użytkownik
  • 21677 postów

Napisano 08 maj 2019 - 17:46

:)
  • 0

#7 colector

colector
  • Użytkownik
  • 376 postów

Napisano 08 maj 2019 - 17:57

A z ciekawości jaki to zegarek?

• 0

#8 karlkox88

karlkox88
  • Użytkownik
  • 171 postów

Napisano 08 maj 2019 - 18:48

Eberhard Traversetolo vitre.
  • 0

#9 Zeno

Zeno
  • Użytkownik
  • 676 postów

Napisano 09 maj 2019 - 13:30

Będę nakręcał go na "pół gwizdka", aż go wyczuje w pełni.

W instrukcji do werku powinno być napisane, ile obrotów koronki potrzebnych jest do naciągnięcia sprężyny. Z reguły równo 40 w automatach o standardowej rezerwie chodu.

Unitas nie ma sprzęgła? Da się go przekręcić?

• 0

#10 Master Yoda

Master Yoda
  • Użytkownik
  • 21677 postów

Napisano 09 maj 2019 - 13:37

W instrukcji do werku powinno być napisane, ile obrotów koronki potrzebnych jest do naciągnięcia sprężyny. Z reguły równo 40 w automatach o standardowej rezerwie chodu.

Unitas nie ma sprzęgła? Da się go przekręcić?

To mechanizm z naciągiem manualnym....nie automatycznym.

• 0

#11 karlkox88

karlkox88
  • Użytkownik
  • 171 postów

Napisano 09 maj 2019 - 13:38

Dzisiaj z rana nakręcalem zegarek i wykonałem 25 ruchów koronką do pełnego nakręcenia sprężyny. Co prawda sprężyna była od dnia wczorajszego częściowo już nakręcona, więc nie było to nakręcanie niechodzącego czasomierza. Co mnie zaskoczyło to brak uczucia, że sprężyna podczas nakręcania stwarza jakikolwiek opór.Starałem się nakręcać z wyczuciem i miałem w zamiarze zaprzestać, kiedy poczuję wyraźny opór. Tymczasem jedyne co poczułem to ostateczny opór kiedy sprężyna była już naciągnięta na maxa i koronka zatrzymała się niczym śróba, którą dokręcono do oporu.. O mało zawału nie dostałem.. No, ale nic nie przekręciłem. Zegarek tyka i nic go nie boli. Jutro z rana wykonam max 15 ruchów koronki i powinno być to już wystarczające by chodzący zegarek dokręcić bez maxymalnego naciągu sprężyny.

Użytkownik karlkox88 edytował ten post 09 maj 2019 - 13:48

• 0

#12 john.doe

john.doe
  • Użytkownik
  • 1062 postów

Napisano 09 maj 2019 - 13:40

Ja nakręciłem dziś swojego, na końcu jest wyraźnie wyczuwalny opór. Trzeba się postarać żeby przekręcić.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
  • 0

#13 Zeno

Zeno
  • Użytkownik
  • 676 postów

Napisano 09 maj 2019 - 14:40

To mechanizm z naciągiem manualnym....nie automatycznym.

Pierwszy zegarek mechaniczny dostałem w wieku 6 lat. Potem były inne. Nigdy żadnego nie przekręciłem. (I to tak bez sprzęgła?)

Dziś w szufladzie mam tylko jeden, dość archaiczny Poljot Signał. Zdawałoby się, że w nowszych werkach o naciągu manualnym zastosowano już taką nowinkę jak sprzęgło. Nie zastosowano? Czy też po prostu nie ma "nowszych werków"? 

• 0

#14 Wahnik

Wahnik

CMAS

• Użytkownik
  • 1507 postów

Napisano 09 maj 2019 - 14:42

Ja przy nakręcaniu swojego staram się być szczególnie czujny pod koniec. Udaje mi się zatrzymać przed tym końcowym oporem.

• 0

#15 Master Yoda

Master Yoda
  • Użytkownik
  • 21677 postów

Napisano 09 maj 2019 - 14:56

Pierwszy zegarek mechaniczny dostałem w wieku 6 lat. Potem były inne. Nigdy żadnego nie przekręciłem. (I to tak bez sprzęgła?)
Dziś w szufladzie mam tylko jeden, dość archaiczny Poljot Signał. Zdawałoby się, że w nowszych werkach o naciągu manualnym zastosowano już taką nowinkę jak sprzęgło. Nie zastosowano? Czy też po prostu nie ma "nowszych werków"?

A jaki to ma sens, sprzęgło w manualny naciągu, by godzinę kręcić koronką ?
Pomyliłeś naciągi i starasz się wybrnąć :)
  • 0

#16 Zeno

Zeno
  • Użytkownik
  • 676 postów

Napisano 09 maj 2019 - 15:17

Nie, niczego nie pomyliłem. Zadałem tylko pytanie: "Unitas nie ma sprzęgła?"oraz: "Nie ma nowszych werków o naciągu manualnym?".

Miło by było, żebyś zamiast doszukiwać się w mojej wypowiedzi pomyłek, odpowiedział na nie.

Chyba że - pozwolę sobie na Twój tok rozumowania - wykrętna odpowiedź wynika z braku wiedzy  :rolleyes:   

Więc jak: istnieją jakieś popularne* mechanizmy o naciągu manualnym opracowane od podstaw po 1990 roku?

(*Nie chodzi mi o zegarki typu Piaget Altiplano)

• 1

#17 Master Yoda

Master Yoda
  • Użytkownik
  • 21677 postów

Napisano 09 maj 2019 - 15:24

Kluczysz :)
Piszesz o automatycznym mechanizmie odpowiadając na pytanie o manualny :)
Każdy czytać potrafi.
Ja kończę.
Cześć :)
Edit

Istnieją takie mechanizmy
  • 0

#18 Zeno

Zeno
  • Użytkownik
  • 676 postów

Napisano 09 maj 2019 - 15:35

Piszę o instrukcjach mechanizmów automatycznych, bo automaty kupuję. Każdy czytać potrafi, nie każdy doszukuję się u innych tylko wad i błędów. Piękno jest w oku patrzącego. Brzydota też.

A biorąc pod uwagę, że KMZiZ i Forum ma bawić i uczyć, i krzewić wiedzę o zegarkach to:

Jakie mechanizmy o naciągu manualnym opracowano od podstaw po 1990 roku?

(Nie musisz odpowiadać, może to zrobić ktoś inny.)

• 0

#19 Anansi

Anansi
  • Użytkownik
  • 274 postów

Napisano 09 maj 2019 - 17:52

Nie pytasz się chyba o mechanizmy "manufakturowe", wytwarzane w niewielkich ilościach.

Z tych pozostających w masowej produkcji chyba żaden.

• 0

#20 Zeno

Zeno
  • Użytkownik
  • 676 postów

Napisano 10 maj 2019 - 12:20

Poszukałem samodzielnie w internetach. Wygląda, że nawet większość nowych "manufakturowych" werków jest opartych stare mechanizmy. (Przynajmniej w zegarkach, które kosztują mniej niż mieszkanie własnościowe).  Z ciekawszych jest mostowy Corum, w cenie kawalerki, ale ont też ma już swoje lata (rok urodzin: 1980).

blacktibridge1.JPG

Chińczyki produkują podobne werki. Fama głosi, że zegarki Stuhring Original z Muriki w nie wyposażone są całkiem zacne :)

I nie kosztują tyle, ile kawalerka, tylko tyle, ile hulajnoga:

527_beauty.jpg

• 3

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych