Skocz do zawartości

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Najnowsze tematy

Zdjęcie

Unitas 6498-jak nakręcać by nie przekręcić?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#21 marekvegas

marekvegas
  • Użytkownik
  • 287 postów

Napisano 10 maj 2019 - 12:36

Ale ładny ten Stuhrling Original. Jaki to model?

Użytkownik marekvegas edytował ten post 10 maj 2019 - 13:32

• 0

#22 Ritter

Ritter
  • Użytkownik
  • 1197 postów

Napisano 11 maj 2019 - 19:10

Pisałem już kilka razy, dla typowego zakręcenia koronką: 1 obrót = ~2h rezerwy chodu i to jest dosyć stała prawidłowość. W ten sposób można określić rezerwę chodu nakręcanych ręcznie wynalazków jak i to czy przypadkiem sprężyna naciągowa nie została skrócona, naprawiona?

Nie zachęcam do nakręcania do oporu gdyż powiedzmy na ostatnim 1.5...1 obrocie od maksymalnego naciągnięcia sprężyny, tam gdzie już jest wyczuwalny wzrost oporu istotnie pogarsza się dokładność chodu. Za to jest bez potrzeby dręczona sprężyna naciągowa jak i łożyska wałka sprężyny naciągowej. Tutaj nie ma specjalnie problemu bo to kawał solidnego sprzętu a nie jakaś garniturowa cienizna z lat '60 ubiegłego wieku o grubości mechanizmu rzędu 4mm.

Zegarek nakręcany mniej więcej do max. 2/3, mniej więcej :) o tej samej porze będzie raz, że dłużej na chodzie a dwa będzie punktualniejszy.

Użytkownik Ritter edytował ten post 11 maj 2019 - 19:11

• 0

#23 karlkox88

karlkox88
  • Użytkownik
  • 148 postów

Napisano 11 maj 2019 - 19:31

Tak też już czynię. Od momentu w którym, niechcący, nakręciłem zegarek na maxa, kręcę go na 2/3 i robię to o stałej porze.Fajny poranny rytuał.

• 0

#24 Zeno

Zeno
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 12 maj 2019 - 21:21

Ale ładny ten Stuhrling Original. Jaki to model?

Niestety, nie wiem, wybrałem po prostu ładne zdjęcie ilustracyjne z netu :(

Pisałem już kilka razy, dla typowego zakręcenia koronką: 1 obrót = ~2h rezerwy chodu i to jest dosyć stała prawidłowość.

[...]

Zegarek nakręcany mniej więcej do max. 2/3, mniej więcej :) o tej samej porze będzie raz, że dłużej na chodzie a dwa będzie punktualniejszy.

Właśnie przeglądałem specyfikacje werków. Dla Miyoty 8215 trzeba wykonać 40 obrotów (rezerwa chodu 40 godzin). Dla Sellity 200 - "minimum 27 obrotów" (rezerwa chodu 38 h). Sprężyna nie nakręca się liniowo?

W tychże specyfikacjach napisane też jest, że pomiarów dokładności dokonuje się w pierwszej godzinie po nakręceniu (ale po 10 minutach od nakręcenia). Specjalnie wybierają taki sposób mierzenia, żeby nie otrzymać najlepszych wyników?

Jak przestrzec zegarki automatyczne przed nakręcaniem na maksa, a co za tym idzie pogorszeniem dokładność chodu, dręczeniem sprężyny naciągowej i łożyska jej wałka? Czy zegarki o naciągu manualnym mają inne rozwiązania techniczne od automatów?

• 0

#25 Master Yoda

Master Yoda
  • Użytkownik
  • 20751 postów

Napisano 12 maj 2019 - 21:28

To bez znaczenia, siła naciągu na chód, a 10 minut to przyjęty standard przez producenta, równie dobrze może to robić po 15 czy 50 minutach.
Nic się nie "pogarsza" przy pełnym naciągu.
A ilość ruchów koronką zależy od przełożeń, długości sprężyny i ilości bębnów że sprężyną
  • 0

#26 Zeno

Zeno
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 12 maj 2019 - 21:37

Też mi się tak wydawało :)

• 0

#27 Master Yoda

Master Yoda
  • Użytkownik
  • 20751 postów

Napisano 12 maj 2019 - 21:53

To teoria :), są mechanizmy które pod koniec rezerwy wykazują większe odchylki chodu..

Doświadczenie nauczyło mnie że każdy mechanizm należy traktować indywidualnie, to zbiór elementów których dokładna praca bywa różna w obrębie tego samego modelu mechanizmu.
Edit
Poniżej odchylki po ponad 40 dniach, regulacja samodzielna, mechanizm 4r36 SeikoZałączony plik  Screenshot_20190512_225131.jpg   145,94 KB   6 Ilość pobrań

Użytkownik Master Yoda edytował ten post 12 maj 2019 - 21:56

• 0

#28 Ritter

Ritter
  • Użytkownik
  • 1197 postów

Napisano 14 maj 2019 - 20:36

Unitas 6498 to mechanizm o naciągu ręcznym a Miyota 8215 i Sellita 200 z automatycznym. To taka różnica jak samochód z manualną i automatyczną skrzynią biegów.

W jednych mechanizmach zegarków mocowanie sprężyny do bębna jest stałe a w drugich tarciowe co ma przełożenie na maksymalną możliwą siłę naciągową sprężyny i odchyłkę przy pełnym naciągu. W obu typach mechanizmów sposób przełożenia naciągu, stopień przekładni jest zasadniczo inny, znacznie wyższy w automatach by dać szansę układowi sprzęgła, które nie może być traktowane tak wysokim momentem jak w mechanizmach z naciągiem ręcznym. Tym samym jest więcej kręcenia koronką w mechanizmach z naciągiem automatycznym. Aż do nieskończoności w automatach, które nie mają możliwości dokręcania koronką.

Użytkownik Ritter edytował ten post 14 maj 2019 - 20:42

• 2

#29 Zeno

Zeno
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 15 maj 2019 - 11:46

Poniżej odchylki po ponad 40 dniach, regulacja samodzielna, mechanizm 4r36 Seikoattachicon.gifScreenshot_20190512_225131.jpg

Fiu, fiu... Ładne :)

Unitas 6498 to mechanizm o naciągu ręcznym a Miyota 8215 i Sellita 200 z automatycznym. To taka różnica jak samochód z manualną i automatyczną skrzynią biegów.

Nie wiem, czy nie znasz się na zegarkach czy na samochodach, ale porównanie pasuje jak pięść do nosa:

... zarówno Miyota 8215, jak i Sellita 200 (czy ETA 2824) mają obok wersji automatycznych również wersje manualne. 

Niestety, w necie nie mogłem znaleźć instrukcji lub specyfikacji dla Ety 6498 (Unitasa) :(

• 0

#30 Anansi

Anansi
  • Użytkownik
  • 274 postów

Napisano 15 maj 2019 - 12:32

Fiu, fiu... Ładne :)

Nie wiem, czy nie znasz się na zegarkach czy na samochodach, ale porównanie pasuje jak pięść do nosa:

... zarówno Miyota 8215, jak i Sellita 200 (czy ETA 2824) mają obok wersji automatycznych również wersje manualne. 

Niestety, w necie nie mogłem znaleźć instrukcji lub specyfikacji dla Ety 6498 (Unitasa) :(

Można odnieść wrażenie,  że nie znasz się na zegarkach, samochodach, ani też na internecie... ;)

https://shopb2b.eta....ex/pdf/id/1914/

• 1

#31 Zeno

Zeno
  • Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 15 maj 2019 - 13:23

Masz rację: można odnieść wrażenie. Jak nie wiesz, o czym jest dyskusja B)

Pomogę Ci: o liczbie obrotów wymaganych do nakręcenia sprężyny.

Tutaj masz dwie instrukcje, w których jest to podane - dla Sellity i Miyoty:

http://www.sellita.c...-SW200-1_39.pdf

https://miyotamoveme...111641xiede.pdf

To teraz pokaż, że znasz się na Internecie i znajdź taką instrukcję dla Unitasa.

Na pewno gdzieś musi być. Powodzenia :D

• 0

#32 Anansi

Anansi
  • Użytkownik
  • 274 postów

Napisano 15 maj 2019 - 14:00

Skoro sprecyzowałeś...

Nie ma innej "prawilnej" instrukcji dla Unitasa niż ta wydana przez ETA ;)

Z praktyki: wymagają około 38 - 40 obrotów koronki. Sprawdzone na 4 zegarkach z 6498/97. Wszystkie mają rezerwę chodu nieco ponad 50 godzin.

Z ciekawostek. Manualna maleńka Miyota 6T33 nakręca się w pełni po ok. 18 obrotach koronki, co jest zgodne z danymi podanymi przez producenta, chodzi przez ok. 40 godzin.

Użytkownik Anansi edytował ten post 15 maj 2019 - 14:03

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych