Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
specu

Stary zegarek Longines prośba o identyfikację

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witajcie!

 

Jakiś czas temu przy generalnych porządkach znalazłem stary zegarek Longines o którym nic nie wiem. Przeszukałem forum i nie znalazlem tematu z podobnym zegarkiem. Jedynie udało mi się ustalić, że taki napis na tarczy umieszczany był około 1940 roku. Napisałem również e-mail do Longines odnośnie historii zegarka.

Serdecznie dziękuję za pomoc.

post-109565-0-15638000-1558512769_thumb.jpg

post-109565-0-29416600-1558512822_thumb.jpg

post-109565-0-28505100-1558512873_thumb.jpg

post-109565-0-72755800-1558512940_thumb.jpg

post-109565-0-14183200-1558513029_thumb.jpg

Edytowane przez specu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

 

Faktycznie jest tam trochę informacji ale z tego co widzę nie odnośnie tego zegarka. Niestety nigdzie w sieci nie mogę go znaleźć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizmy te były w zegarkach "Lindbergh", ale w takiej kopercie nie widziałem nigdzie. Myślę, że tutaj wątpliwości może rozwiać jedynie zapytanie co firma Longines na to powie.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

 

Faktycznie jest tam trochę informacji ale z tego co widzę nie odnośnie tego zegarka. Niestety nigdzie w sieci nie mogę go znaleźć.

 

O Twoim też jest mowa (nawet zdjęcia, tyle, że modelu z białą tarczą).

Ciekawe co Longines odpowie. Zapewne, że to model zegarka z lat 30. przeznaczony dla pilotów.


LOGO12 (Kopiowanie).png  KMZiZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

O Twoim też jest mowa (nawet zdjęcia, tyle, że modelu z białą tarczą).

Gdzie? Pytam z ciekawości.

Edytowane przez Piotr Ratyński

Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetne znalezisko. Warto o niego zadbać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

O Twoim też jest mowa (nawet zdjęcia, tyle, że modelu z białą tarczą).

Ciekawe co Longines odpowie. Zapewne, że to model zegarka z lat 30. przeznaczony dla pilotów.

 

Faktycznie jest podobny do tego z jasną tarczą lecz dla mnie jako laika odnośnie zegarków w oczy rzucają się:

-inne cyfry,

-brak moletu na rancie przy szkiełku,

-inna koronka(chyba tak się na to mówi, moja jest bardziej "płaska"),

-inne wskazówki,

-inne napisy i ich rozmieszczenie na tarczy,

-brak tej strzałki, która u mnie jest ustawiona przy piątce(i chyba pozycjonuje wewnętrzne jaśniejsze kółko).

 

Jeśli wymienione przeze mnie punkty nie mają znaczenia proszę mnie poprawić.

 

 

Świetne znalezisko. Warto o niego zadbać :)

 

Zgadzam się tylko na razie nie mam pojęcia jak oraz wolę poczekać na jakiekolwiek informacje odnośnie zegarka.

Edytowane przez specu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla porządku, to chyba drugi albo trzeci przypadek w historii forum, że temat zaczynający się od frazy "znalazłem w starych rzeczach/na strychu/w piwnicy" dotyczy autentycznego, dobrej klasy znaleziska :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jest podobny do tego z jasną tarczą lecz dla mnie jako laika odnośnie zegarków w oczy rzucają się:

-inne cyfry,

-brak moletu na rancie przy szkiełku,

-inna koronka(chyba tak się na to mówi, moja jest bardziej "płaska"),

-inne wskazówki,

-inne napisy i ich rozmieszczenie na tarczy,

-brak tej strzałki, która u mnie jest ustawiona przy piątce(i chyba pozycjonuje wewnętrzne jaśniejsze kółko).

 

Jeśli wymienione przeze mnie punkty nie mają znaczenia proszę mnie poprawić.

 

 

Miałem bardziej na myśli aspekt techniczny. Co do wyglądu - jasna sprawa, że mają inne tarcze i wskazówki. Koronka mogła być wymieniona (ale nie musiała). Przyznam, że nie zauważyłem tej strzałki, która obracana jest bezelem.


LOGO12 (Kopiowanie).png  KMZiZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, no tarcza taka sama chyba https://www.watchprosite.com/horological-meandering/longines-weems-delight-are-there-many-fans-here-/17.1025633.7280803/ koperta też, tylko koronka inna. 

Jeszcze takie coś znalazłem http://www.antik-hodinky.cz/letecke-hodinky-longines-lindberg-c-18-69-n ale tutaj już pepik podmalował tarczę moim zdaniem. 

Zegarek zaaajeee.... Cudo! Teraz już nie chodzi o koronkę czy tarczę, tylko o historię tego zegarka. Moja rada, jeśli jeszcze żyją w rodzinie osoby, które mogą coś o tym znalezisku wiedzieć, czym prędzej wypytaj, skąd się mógł w domu wziąć, kto go nosił itp. W zegarkach, zwłaszcza takich, połowę jego wartości stanowi jego historia. U nas jeszcze tego obyczaju nie ma, ale na świecie już ludzie zrozumieli, że nie przedmiot się liczy i jego "prawilność", ale historia jego i jego właściciela.

Coraz częściej znajduję wpisy ludzi, którzy zaintrygowani takim znaleziskiem zaczynają szukać i okazuje się, że zegarek jak zegarek, ale człowiek który go nosił, wart jest upamiętnienia, a jego historia spisania. Zwłaszcza, że takiego zegarka nie nosił raczej ślusarz precyzyjny, który przestał całe życie przy maszynie i nawet w Krużewnikach nie był, tylko zapewne ktoś związany z lotnictwem zawodowo lub amatorsko. 

W Polsce przedwojennej lotnictwo cywilne, amatorskie, było bardzo rozwinięte i w bardzo wielu majątkach na wsiach stały samoloty gdzieś w stodołach, szopach itp. Ludzie zafascynowani byli maszynami latającymi, uczyli się awiacji, a że rząd nakazywał utrzymywanie łąk i pastwisk w stanie nadającym się na lotniska polowe, więc z miejscem do uprawiania awiacji nie było większych problemów. 

Kto wie, może po sznurku/zegarku dojdziesz do kłębka/samolotu? Życzę Ci znalezienia ciekawej historii i jeśli się uda, to opisz ją koniecznie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, no tarcza taka sama chyba https://www.watchprosite.com/horological-meandering/longines-weems-delight-are-there-many-fans-here-/17.1025633.7280803/ koperta też, tylko koronka inna. 

Jeszcze takie coś znalazłem http://www.antik-hodinky.cz/letecke-hodinky-longines-lindberg-c-18-69-n ale tutaj już pepik podmalował tarczę moim zdaniem. 

Zegarek zaaajeee.... Cudo! Teraz już nie chodzi o koronkę czy tarczę, tylko o historię tego zegarka. Moja rada, jeśli jeszcze żyją w rodzinie osoby, które mogą coś o tym znalezisku wiedzieć, czym prędzej wypytaj, skąd się mógł w domu wziąć, kto go nosił itp. W zegarkach, zwłaszcza takich, połowę jego wartości stanowi jego historia. U nas jeszcze tego obyczaju nie ma, ale na świecie już ludzie zrozumieli, że nie przedmiot się liczy i jego "prawilność", ale historia jego i jego właściciela.

Coraz częściej znajduję wpisy ludzi, którzy zaintrygowani takim znaleziskiem zaczynają szukać i okazuje się, że zegarek jak zegarek, ale człowiek który go nosił, wart jest upamiętnienia, a jego historia spisania. Zwłaszcza, że takiego zegarka nie nosił raczej ślusarz precyzyjny, który przestał całe życie przy maszynie i nawet w Krużewnikach nie był, tylko zapewne ktoś związany z lotnictwem zawodowo lub amatorsko. 

W Polsce przedwojennej lotnictwo cywilne, amatorskie, było bardzo rozwinięte i w bardzo wielu majątkach na wsiach stały samoloty gdzieś w stodołach, szopach itp. Ludzie zafascynowani byli maszynami latającymi, uczyli się awiacji, a że rząd nakazywał utrzymywanie łąk i pastwisk w stanie nadającym się na lotniska polowe, więc z miejscem do uprawiania awiacji nie było większych problemów. 

Kto wie, może po sznurku/zegarku dojdziesz do kłębka/samolotu? Życzę Ci znalezienia ciekawej historii i jeśli się uda, to opisz ją koniecznie. 

 

Zegarek w pierwszym linku na ostatnim zdjęciu jest niemal identyczny do mojego, spróbuję skontaktować się z osobą, która napisała ten post.

Właśnie tak jak też piszesz w tym momencie najciekawsza jest historia tego zegarka i cała obwódka z tym związana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Być może to zdobycz wojenna..

W tym okresie przy rozbity pojeździe, samolocie itp pojawiało się mnóstwo ludzi, zabierali wszystko co mogło się przydać..

Sam zegarek wyjątkowy.

Edytowane przez Master Yoda

Pozdrawiam, Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Nie, no tarcza taka sama chyba https://www.watchprosite.com/horological-meandering/longines-weems-delight-are-there-many-fans-here-/17.1025633.7280803/ koperta też, tylko koronka inna. 

Jeszcze takie coś znalazłem http://www.antik-hodinky.cz/letecke-hodinky-longines-lindberg-c-18-69-n ale tutaj już pepik podmalował tarczę moim zdaniem. 

Gdzie widzisz w swoim pierwszym przykładzie molet na bezelu i wskaźnik, który świadczy, że bezel jest ruchomy? A taki własnie bezel z moletem jest na zdjeciach specu.

 

To jest zupełnie inny model i takiego ja osobiscie jeszcze nie widziałem nigdzie.

Edytowane przez Piotr Ratyński

Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie pytasz? Ja nie wiem, ja stwierdziłem tylko że tarcza taka sama:

 

post-106813-0-23064200-1558962616_thumb.png

 

Mogę się mylić, nie upieram się. Nie jestem specem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie pytasz? Ja nie wiem, ja stwierdziłem tylko że tarcza taka sama:

 

attachicon.gifZrzut ekranu 2019-05-27 o 15.07.48.png

 

Mogę się mylić, nie upieram się. Nie jestem specem ;)

Słabo to widać, ale faktycznie jest tam molet, czyli to ten zegarek.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zastanawiam się, dlaczego tarcza biała (żywcem przypominająca subtarczę sekundową z porcelanowej od kieszonkowca), nie ma "60" na "12"? Też jest ruchoma? ...raczej nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie była ruchoma, to by musiała by być do niej jakaś wskazówka przypisana.


Piotr Ratyński

 

   Adhibe rationem difficultatibus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Właśnie otrzymałem odpowiedź od Longines, poniżej jej fragmenty(tekst tłumaczony z angielskiego):

 

Przesłany numer seryjny identyfikuje zegarek wykonany ze stali nierdzewnej wyposażony w ręcznie zwijany mechanizm mechaniczny Longines kaliber 18,69N. Został on zafakturowany dnia 20.06.1936r. firmie Wolfgang Guth w Pradze, która była wówczas agentem Longines na rynek Czechosłowacki. Model ten był przeznaczony dla armii czechosłowackiej.

 

Następnie:

 

Napisałeś, że znalazłeś ten zegarek podczas sprzątania domu co jest niezłym odkryciem. Jeśli nie jesteś szczególnie przywiązany do tego zegarka, muzeum Longines jest zainteresowane jego zakupem.

 

Wydaje mi się, że skoro chcą go kupić do swojego muzeum to musi posiadać niezłą wartość historyczną.

Z ciekawości poproszę o ofertę nadal starając się dowiedzieć o zegarku jak najwięcej.

Edytowane przez specu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super wiadomość, nie sądziłem że jest aż tak rzadki, często jest tak że firmy nawet na dużych aukcjach nie patyczkują się i w zasadzie bez limitu licytują.


Instagram.com/jfszymaniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.