Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
pływak_wodnik

Pracownicze Plany Kapitałowe PPK

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Ritter

To nie politykowanie tylko przejaw rozpaczy kołchoźnika :) . Jaki by pierwszy gensek nie był i rządził to kołchoźnikowi wcale nie jest lepiej i najchętniej wypisałby się w całości z tego interesu ale... Gdzie by można było się tak zupełnie wypisać?! Jeszcze ćwierć wieku temu była to np. Kanada albo Australia a nawet Bieszczady ale dzisiaj?! Została już chyba tylko Antarktyda :) ?

To już historia, na wniosek MFW i Banku Światowego zrobiono reformę emerytalną w Polsce. OFE od początku nie były mechanizmem samonastawnym i błąd leżał w samej ich konstrukcji. Gdyby nie zlikwidowano OFE to i tak kwoty jakie uzyskałby z tego "filaru" typowy parówkożerca spowodowałyby niechybnie depresję i nader przedwczesny zgon. I w sumie o to w tym interesie chodziło.

Idealizujecie system, który był źle skonstruowany od początku, niewydolny finansowo i powodował dodatkowe zadłużenie budżetu państwa a ten zmuszony emitować coraz więcej długu na pokrycie coraz to bardziej wirtualnych sum musiałby podnosić i podnosił podatki.

Cel OFE był zupełnie inny jak ten przedstawiany na plakatach i w corocznym "zestawieniu finansowym" przysyłanym parówkożercy przez wybrany "fundusz". Dowód na to jest bardzo prosty, kasta sędziów, całkiem rozgarniętych ludzi, nie skorzystała z dobrodziejstw OFE i postanowiła po staremu dostawać emerytury z budżetu państwa a nie ZUS i OFE.

 

Od siebie dodam, że dla mnie jest niepojęta postawa żarliwych obrońców polityków i partii odpowiedzialnych za stworzenie OFE?! Owi obrońcy, bo przecież nie politycy, stracą jako grupy zawodowe na powstaniu OFE najwięcej. Brak instynktu samozachowawczego albo dyskalkulia połączona z upośledzeniem rozumienia interesu własnego czy co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak to co. Kolorowe reklamy. Tym zdobywa się klientów na cokolwiek. Słodki napój, czterokołowy pojazd, proszek do mycia zębów, darmową kasę czy kartkę wyborczą.

Dobry hohsztapler potrafi sprzedać Kolumnę Zygmunta, a jeśli dasz takiemu pieczątkę urzędu, to sukces ma gwarantowany.

Państwo jako twór utrzymujący się z moich podatków przybiera wobec mnie postawę opiekuńczą. Ja obdarzam je zaufaniem. Taka jest jego główna rola i idea powstania.

Dlatego w przypadku grabieży przez państwo nie doszukiwałbym się naiwności po stronie obywatela, a raczej zrzeczenia się państwowości i jego upadku.


Co-Axial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Państwo opiekuńcze to anachronizm, coś co nie sprawdziło się nawet w Skandynawii. Musi być jak trener, który wymaga, wie do czego całość ma zmierzać, ale jednocześnie stosuje jednoznaczne zasady dla wszystkich i nie zmienia ich co 4 lata.

Tylko żeby być takim trenerem to trzeba być człekiem na wskroś przewidującym i bystrym. Opierać swoje racjonalne wybory o konkretne przesłanki a nie odczucia. No i tu dochodzimy do sedna. Jakby nie patrzeć to kolektywnie polskie elity takie nie są.

Przykład OFE świadczy o tym, że bardzo nierozgarnięci ludzie projektowali mechanizmy jej działania. Zresztą jak i mechanizmy pozostałych trzech "Wielkich Reform".

To nie naiwność obywateli a chciejstwo i magiczna dobrożyczeniowość by się stało jak chcą i mówią ich ulubieńcy, tacy cacani :) politycy, oraz oni sami, "Im dłużej słuchasz tym bardziej wierzysz". Tylko tak się najzwyczajniej w normalnej rzeczywistości nie dzieje.

 

Może mały konkursik :) , za ile lat ogłoszą wiek emerytalny 70 i to dla wszystkich? To najprostsze i najłatwiejsze rozwiązanie. Była przymiarka, czasowo to zawieszono ale bądźmy poważni.

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akurat jest proste.

 

Gdy inflacja przekroczy 15%. Po co wcześniej? Nbp już przebiera nogami, aby ruszyć stopy, a wtedy...


Co-Axial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Może mały konkursik :) , za ile lat ogłoszą wiek emerytalny 70 i to dla wszystkich? To najprostsze i najłatwiejsze rozwiązanie. Była przymiarka, czasowo to zawieszono ale bądźmy poważni.

Ja za 2,5 roku osiągnę wiek emerytalny, więc niech ich ręka boska broni przed grzebaniem w tym czasie w wieku emerytalnym.  :)

Za trzy lata mogą podnieść wiek emerytalny nawet do 80. :P

Ktoś przecież musi pracować na moją emeryturę.  :)


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będąc osobą przewidującą, już zacząłem dbać o zdrowie, abym mógł podołać temu wyzwaniu. I wszystkim innym, które jeszcze nałoży na swych obywateli nasz kraj...


Co-Axial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Ja za 2,5 roku osiągnę wiek emerytalny, więc niech ich ręka boska broni przed grzebaniem w tym czasie w wieku emerytalnym.  :)

Za trzy lata mogą podnieść wiek emerytalny nawet do 80. :P

Ktoś przecież musi pracować na moją emeryturę.  :)

Jak sobie policzę, kiedy będę w wieku emerytalnym i to tym obecnym, łaskawym to... Słabo mi się robi :) . Brak zmiany wieku emerytalnego na '70+ w tym okresie jest tak mało prawdopodobny, że bardziej prawdopodobny jest meteoryt w 2029r. , który nas wszystkich wyprawi na mocno przedwczesną emeryturę a nawet dalej :) .

 

Ale jak znam życie to jest blaga globalnego spisku systemów emerytalnych...

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i czas najwyższy, żeby ten chory socjalistyczny system, tak z resztą jak całe to państwo, padł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary, co Ty.

W październiku tłum nierobów ruszy by go ocalić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No fakt. Zapomniałem o suwerenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I w nagrodę dostanie emeryturę plus ( obywatelską ) na którą złoży się reszta uczciwie pracujących frajerów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

Widzę, że marzy się wam monarchia a przynajmniej dyktatura :) . Jaką macie konstruktywną propozycję odnośnie ZUS, OFE, PPK,...? Tylko bez ściemniania typu, żeby było po staremu, bo tak nie będzie. Liczby na to nie pozwalają.

 

@Desmo, jeździsz po drogach, których nie budowałeś, a które budowali jacyś frajerzy, ktoś zrobił odpis na Twoje wykształcenie nie wiedząc co z tego wyniknie, frajerzy. Przykłady można mnożyć.

W Kanadzie czy Australii jest model emerytury obywatelskiej. Uważasz, że to są frajerzy? Bo kryteria doboru i listy zapisów na to by zostać Kanadyjczykiem albo Australijczykiem są dłuższe jak kolejka po Rolexa :) .

Pewnym jest, że w społeczeństwach wysoko zorganizowanych np. Skandynawii zabezpieczenie społeczne jest zdecydowanie lepsze w każdym aspekcie jak w społeczeństwach mocno organizacyjnie rozproszkowanych. Właśnie dlatego, że ludzie sobie ufają jest możliwe rozumne podniesienie wieku emerytalnego i nikt tego nie traktuje w taki sposób jak to ma miejsce w Polsce.

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stary, co Ty.

W październiku tłum nierobów ruszy by go ocalić.

 

Kogo by nie wybrali to wszystkim nie dogodzisz, pamiętaj że to dla ciebie jest dobre dla drugiego, już nie do końca.


Choose Life.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

W całym cywilizowanym, demokratycznym świecie obywatele "głosują portfelami". To system z silnym ujemnym sprzężeniem zwrotnym polegający na umiejętności określenia interesu własnego oraz minimalizacji strat. Surowo karzący polityków i elity, gdy te zaczynają robić bokami. Dlaczego Polacy mieliby inaczej postępować?

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Desmo, jeździsz po drogach, których nie budowałeś, a które budowali jacyś frajerzy, ktoś zrobił odpis na Twoje wykształcenie nie wiedząc co z tego wyniknie, frajerzy. Przykłady można mnożyć.

.

Jeżdżę po drogach budowanych za moje podatki które uczciwie płacę ( rolnicy, księża i miłośnicy rajów podatkowych też po nich jeżdżą ) , do swojego wykształcenia dokładałem się najpierw z pieniędzy rodziców a gdy już było mnie stać z własnych, dzieci biroąc przykład z naszych obecnych „ elyt” przezornie wyjąłem z „ narodowego systemu edukacji” , płacę składkę „ zdrowotną” choć nie korzystam z „ państwowej” opieki zdrowotnej bo choroby trzeba leczyć tu i teraz ( jak dzieje się w to w przypadku posłów i ministrów) a nie za dwa lata gdy przyjdzie moja kolej ....nawiasem mówiąc polecam każdemu ( bo każdy z nas niestety ma w rodzinie kogoś chorującego na raka ) spędzić ( wyczekany miesiącami ) dzień w kolejce do onkologa by dowiedzieć się że nie ma refundowanych, nowoczesnych leków w naszym kraju choć w całej EU są....więc albo zapłacę kilkanaście tysięcy miesięcznie albo ulżę swoją przedwczesną śmiercią naszemu systemowi emerytalnemu....także wystarczy tej solidarności społecznej więc w kwestii swojej starości nie mając za grosz zaufania do rządzących nami populistów odkładam i inwestuję na własny rachunek. Edytowane przez desmo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Loco50 na ministra propagandy, @desmo na ministra finansów (od biedy na ministra zdrowia ;) ) a @Rittera na premiera :-)


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kogo na I Sekretarza?


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A faktycznie zapomnialem o tym...Najważniejszym. Wiem, wiem, ale nie powiem ;) :-)


To jest moje zdanie i ja je całkowicie popieram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Desmo w 100%, żeby coś dobrze funkcjonowało to musi być prywatne a nie wszystkich, przykład służby zdrowia czy edukacji jest tu wzorcowy. W USA, leczy się to o czym mogą zapomnieć chorzy w EU, edukacji nawet nie porównuję żeby nie być cynicznym.


Choose Life.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Desmo, podpisuję się obiema rękami.

Ritter co do pomysłu na system emerytalny. Albo całkowita likwidacja tej piramidy finansowej jaką jest ZUS(piramida bo zyskują ci co na początku czyli np. moi rodzice, którzy razem mają coś ok. 6000,a ci co na końcu czyli my obecni płatnicy zobaczymy środkowy palec tego państwa socjalnego) albo dobrowolność uczestnictwa w tym tzw systemie emerytalnym. Podpisuję klauzulę, że zrzekam się emerytury państwowej, nie płacę składek i otrzymuję zwrot, może nie składek już wpłaconych, ale środków teoretycznie zgromadzonych. Ciekaw jestem ile tygodni trwalby upadek Zusu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jesteśmy wykształconymi ludźmi, nie mylmy proszę ZUS z państwowym funduszem, którym ZUS (nota bene - wczytajcie się kiedyś w wyniki zarządzania tym funduszem - bardzo dobrze) zarządza.

Słabością naszego systemu emerytalnego jest to coś, co politycy kiedyś wymyślili w postaci reformy emerytalnej i niestabilność tego systemu (chcecie szczegółów, to poszukajcie np. informacji na temat FRD i tego, co nasi „kochani” politycy robią z tym funduszem), a także...przywileje dla niektórych grup zawodowych, których nie dadzą sobie odebrać, bo palą opony na ulicy.

System emerytalny to temat rzeka - nie prosty, jak się może wydawać, ale mocno skomplikowany i uzależniony od wielu czynników, z których praca, wiek, stabilność prawa, pomysły na to, jak to powinno wyglądać są mega ważne - niestety u nas jakby nieobecne.

Poczytajcie tez o jednym z najlepszych systemów na świecie - holenderskim:

https://www.analizy.pl/fundusze/wiadomosci/25551/holenderski-system-emerytalny-czyli-perfekcyjny-miks.html?fp=12254&_e=d2FzYXR5QHdwLnBs&_m=NEWSLETTER&_s=YW5hbGl6eS5wbCAtIE5ld3NsZXR0ZXIgZHppZW5ueSAzMS8wNy8yMDE5&_d=2019-07-31&_t=1564540540&id_miejsca=3

 

A ad rem: ja w PPK nie wierzę, nie ze względu na jego założenia tylko to, że za kilka lat ktoś to po prostu wysadzi w powietrze


I'm not myself, but not dead and not for sale...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Ritter

@Desmo tylko tutaj nie o to chodzi jacy jesteśmy w pojedynkę szczodrzy. Nikt z nas, przynajmniej tak podejrzewam, nie jest w stanie sfinansować elektrowni atomowej albo badań nad lekiem na raka. Jeżeli się umówimy by to zrobić to nawet jak poniesiemy stratę, nie uda się, to najwyżej będziemy chwilę frajerami, ale grupowo nie ma tragedii.

Umiejętność podejmowania i finansowania wyzwań to musi być sprawny mechanizm stały albo cofniemy się cywilizacyjnie czyli mniej więcej to co się dzieje.

Prywatne dotacje są potrzebne ale w wielu przypadkach nie mogą być jedynym źródłem a już na pewno głównym tego co zamierzamy zrobić. Inaczej nadal siedzielibyśmy w ziemiankach. No max budowali piramid dla genseków.

 

@Loco50 Ty to wiesz i ja to wiem, że system musi być jednolity, trwały i spójny. Nie może być wyjątków. Inaczej nikt do tego nie będzie miał zaufania. A system zabezpieczenia społecznego, to nie tylko emerytury, jest oparty na zaufaniu i następstwie pokoleń. Inaczej to nie ma sensu.

W Niemczech klauzule zrzeczenia mogą podpisać przedsiębiorcy i widocznie ktoś się nad tym pochylił zanim uchwalono takie prawo. Bez obaw, korzyść dla państwa jest większa jak dla "obdarowanego".

 

Zorganizowane społeczeństwa to jest gra zespołowa i to do bramki przeciwnika albo problemu. To jest model funkcjonowania państwa, które wie kiedy się postawić a kiedy dogadać. W takim modelu nie ma miejsca na machnięcie ręką albo uległość bo to przejaw słabości. Tym bardziej odkładania ważnych problemów na później.

 

p.s.

Zgłaszam swoją kandydaturę na Genseka :) .

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że marzy się wam monarchia a przynajmniej dyktatura :) . Jaką macie konstruktywną propozycję odnośnie ZUS, OFE, PPK,...? Tylko bez ściemniania typu, żeby było po staremu, bo tak nie będzie. Liczby na to nie pozwalają.

 

@Desmo, jeździsz po drogach, których nie budowałeś, a które budowali jacyś frajerzy, ktoś zrobił odpis na Twoje wykształcenie nie wiedząc co z tego wyniknie, frajerzy. Przykłady można mnożyć.

W Kanadzie czy Australii jest model emerytury obywatelskiej. Uważasz, że to są frajerzy? Bo kryteria doboru i listy zapisów na to by zostać Kanadyjczykiem albo Australijczykiem są dłuższe jak kolejka po Rolexa :) .

Pewnym jest, że w społeczeństwach wysoko zorganizowanych np. Skandynawii zabezpieczenie społeczne jest zdecydowanie lepsze w każdym aspekcie jak w społeczeństwach mocno organizacyjnie rozproszkowanych. Właśnie dlatego, że ludzie sobie ufają jest możliwe rozumne podniesienie wieku emerytalnego i nikt tego nie traktuje w taki sposób jak to ma miejsce w Polsce.

W Australii czy Kanadzie nie przychodzi jakaś banda złodziei i nie kradnie moich pieniędzy z przyszłej emerytury. Nie zmienia reguł i nie łamie umowy społecznej. Więc z łaski swojej przestań gadać jak polityk na wiecu bo wygląda to na dorabianie jakiegoś sensku w tym co bredzi premier bo tak kazał kacyk. Jak kiedyś ten kraj będzie normalny to wtedy możemy pogadać o emeryturze obywatelskiej albo jakiejkolwiek innej. Na razie to ja swoją emeryturę widzę w markecie jak suweren ją wydaje.

Sorry może mnie trochę poniosło ale ostatnio łatwo się denerwuje jak rozmawiam o polityce .... społecznej też.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kogo by nie wybrali to wszystkim nie dogodzisz, pamiętaj że to dla ciebie jest dobre dla drugiego, już nie do końca.

Oczywiście. Mam inny pogląd jako zapierda..... jący na 2 etaty od nieroba co dostaje za nierobienie. Nie oczekiwałem w XXI wieku kolejnego komunistycznego państwa. Niestety mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Towarzyszu Ritter otóż o to zaufanie chodzi a właściwie o jego brak. Obecna ekipa skutecznie odebiera mi resztki wiary że” jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie”, co więcej coraz częściej znajduję analogię z epoką słusznie minioną.

Wielkich i trudnych reform nie robi się wbrew narodowi ( choćby jego części ) tylko z narodem nie dzieli się lecz jednoczy nie wyklucza lecz tłumaczy i włącza, nie doraźnie od wyborów do wyborów a długofalowo, nie z ukrycia, w nocy a transparentnie w świetle jupiterów, nie za policyjnym kordonem a w dialogu z innymi poglądami i najważniejsze ....samemu świeci się przykładem. Bo najgorsze gdy człowiek widzi że co innego mówią a co innego robią. Bo przecież nikt nie chce być ciemnym ludem.

Niestety Polska mimo kilkudziesięciu lat demokracji ma nadal jeden z najniższych kapitałów społecznych w Europie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.