Skocz do zawartości

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Najnowsze tematy

Zdjęcie

Polerowanie mosiądzu

Czym wypolerować mosiężne elementy zegara i jak zabezpieczyć je przed korozją ? polerowanie mosiądz konserwacja

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 marek21

marek21
  • Nowy Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 07 lipiec 2019 - 19:21

Mam do wyczyszczenia zegar roczniak. Ponieważ wszystkie elementy zegara są widoczne z zewnątrz, będę je polerował.

I tutaj pytanie do bardziej doświadczonych koleżanek i kolegów.

Czy oprócz past polerskich są lepsze metody polerowania mosiężnych elementów mechanizmu (płyty, bęben, balans) ?

Pasta polerska ma tę wadę, że jej resztki osadzają się w zakamarkach, z których trudno jest ją usunąć.

I drugie pytanie.

Czym po wypolerowaniu zabezpieczyć te elementy, aby nie korodowały ?

Do elementów zewnętrznych, które często się dotyka, najczęściej stosuję lakier bezbarwny, ale ten sposób raczej nie jest odpowiedni do elementów mechanizmu.

Użytkownik marek21 edytował ten post 07 lipiec 2019 - 19:22

• 0

#2 Piotr Ratyński

Piotr Ratyński
  • Użytkownik
  • 9806 postów

Napisano 20 lipiec 2019 - 14:37

To wcale ładnie nie wygląda gdy mechanizm zegara świeci się jak pawianowi tyłek, najczęściej mechanizm wystarczy umyć w Gronalu lub Elme.

Po polerowaniu przedmioty myjemy w benzynie ekstrakcyjnej, gdy zrobimy to dokładne, to nic ne zostaje.

Do zabezpieczania płyt i elementów mosiężnych zegarów stosowano roztwór szelaku w spirytusie.

Użytkownik Piotr Ratyński edytował ten post 20 lipiec 2019 - 14:38

• 1

#3 marek21

marek21
  • Nowy Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 21 lipiec 2019 - 17:17

Niestety, próba z szelakiem wypadła niepomyślnie :(.

Po odparowaniu spirytusu powierzchnia metalu jest niejednorodnie matowa. Wygląda to bardzo brzydko.

Może mój szelak nie jest odpowiedni...

Użytkownik marek21 edytował ten post 21 lipiec 2019 - 17:20

• 0

#4 kiniol

kiniol

wieżowy

• Użytkownik
  • 6412 postów

Napisano 21 lipiec 2019 - 17:37

Jakie stężenie szelaku użyłeś?

• 0

#5 marek21

marek21
  • Nowy Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 21 lipiec 2019 - 19:35

2%, 10% i 25 % - żane z nich nie dało zadowalającego efektu

• 0

#6 kiniol

kiniol

wieżowy

• Użytkownik
  • 6412 postów

Napisano 22 lipiec 2019 - 18:50

Na wypolerowaną powierzchnie nałóż 10%, potem szybko wygrzej suszarką do włosów...Pilnuj by nie było kurzu i kłaków...

• 1

#7 marek21

marek21
  • Nowy Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 22 lipiec 2019 - 21:14

Działa. Po nagrzaniu matowa powierzchnia szelaku staje się przezroczysta.

Wielkie dzięki.

Jak poskładam zegar, to zamieszczę fotki.

• 0

#8 kiniol

kiniol

wieżowy

• Użytkownik
  • 6412 postów

Napisano 22 lipiec 2019 - 21:33

No...

• 0

#9 Piotr92

Piotr92
  • Użytkownik
  • 243 postów

Napisano 05 sierpień 2019 - 19:48

Dokładnie, wymyć w Gronalu i jak nówka. Ja robię jeszcze taki patent, że podgrzewam go. Po prostu wlewam wodę do garnka,  zagrzewam ją i do niej władam słoik z Gronalem. Efekty są piorunujące. Trzeba tylko uważać, bo miałem sytuację że prawdopodobnie  błędem moim było zakręcenie słoika i go rozsadziło. Tak myślę, ponieważ jak zrobiłem nowy roztwór i  grzałem na poluzowanym to już nie było problemu. Zastosowałem ten patent na GB w stanie strychowym. Był cały ufajdany w hybrydzie mazi olejowej w połączeniu z brudem i patyną. Wrzuciłem go do Gronalu podgrzanego do ~40 stopni do mojego tzw. kociołka składającego z silnika z jakieś tam wirówki z PRL-u z dodaną regulacją obrotów złożonym na jakimś kicie bodaj Nord elektronik. Zgodnie z instrukcją ustawiłem mój kociołek tak żeby Gronal się nie pienił, zostałem na jakieś 30 minut i staruszek już wyglądał jak spod rąk jego ojca dopiero by wyszedł... By the way jak ktoś gdzieś upatrzy taki silnik ze starej wirówki to polecam sobie taką pseudo myjkę zegarmistrzowską zmontować. Efekt końcowy wart tych bodajże 80-100 zł. zainwestowanych w tej projekt... Kompletnie bo niej nic nie muszę  doczyszczać a  nawet jeśli to po prostu z powodu  iż Gronal jest ściekiem, bo akaruat jak zegar  nie jest mocno brudny to jeden roztwór na 2-3 razy używam...

• 0

#10 marek21

marek21
  • Nowy Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 08 grudzień 2019 - 20:43

W końcu poskładałem i uruchomiłem zegar. 

Czyszczenie i zabezpieczenia szelakiem wyszło całkiem nieźle.

Załączone miniatury

• 20191030_211614.jpg
  • 20191101_125805.jpg

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: polerowanie, mosiądz, konserwacja

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych