Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Winter_Solider

Zegar roczny "Roczniak" Gustav Becker

Rekomendowane odpowiedzi

Odnośnie wskazówki minutowej. Można w dowolna stronę, także przy zawieszonym wahadle. W wiekszości przypadków jednak, doświadczysz w momencie kiedy jedna z palet kotwicy nie zazębia sie głęboko niemiłego dźwięku "terkotania", przepuszczania koła wychwytowego. Jak mnie zapewniano, nie szkodzi to mechanizmowi.

Co do wskazówki godzinowej, jeżeli jest ciasno spasowana na tulei, unikałbym jej przesuwania "na siłe" Przekładnia w roczniakach jest delikatna.

 

No właśnie i właściwie stąd moje pytanie. Przesuwając wskazówki w pozostałych zegarach, które posiadam opór jest delikatny i płynny. Kiedy przesuwałem wskazówkę minutową ( bo godzinowa właśnie była bardzo ciasno spasowana na tulei i odpuściłem sobie od razu i widzę, że słusznie podpowiedział mi rozsądek ) wyczułem opór i takie jakby terkotanie. Dość ciężko szło i czasem wskazówka się blokowała kiedy kotwica się nie zazębiła z kołem wychwytowym.

 

Aż się nie chce wierzyć, że to nie szkodzi mechanizmowi ale skoro Kolega tak mówi to musi tak być. Przecież w jakiś sposób trzeba robić korekty wskazań czasu. Bałem się właśnie tej delikatności. Pewnie po jakimś czasie oswoję się z nim na tyle, żeby się go nie obawiać :)

 

Wielkie dzięki za wyjaśnienie. Rozwiało to moje wątpliwości :)

Nie wiem jak to sie powinno robic ale ja zawsze przestawiam godzine popychajac wskazowke minutowa do przodu.

Wahadlo czasen zdejmuje jak jest duzo krecenia wskazowka.

 

Też o tym myślałem bo obawiałem się, że obciążony wahadłem włos i ruch wskazówki może spowodować jakieś uszkodzenia. Niestety nie dołączają do roczniaków instrukcji obsługi :D a tutaj jednak Koledzy bardzo pomogli :)

 

Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączają, a ściślej dołączali instrukcje obsługi. Znowu ( :P ) odsyłam do lektury pierwszego posta w tym podwieszonym temacie:

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/54637-roczniaki-400-days-anniversary-clocks-jahresuhr/

Edytowane przez tarant

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owe "terkotanie" jest na tyle niemiłe, że będąc przymuszona do korygowania wskazań wskazówki minutowej, zatrzymuję na chwilę wahadło w momemcie jego skrajnego położenia. Po ustawieniu wskazówki, puszczam wahadło i włala.. ;)

Koruguję nie więcej niż kilkuminutowe wskazania.

Edytowane przez Yodek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owe "terkotanie" jest na tyle niemiłe, że będąc przymuszona do korygowania wskazań wskazówki minutowej, zatrzymuję na chwilę wahadło w momemcie jego skrajnego położenia. Po ustawieniu wskazówki, puszczam wahadło i włala.. ;)

Koruguję nie więcej niż kilkuminutowe wskazania.

Tak się powinno robić a ja po odebraniu paczki z zegarem musiałem spore korekty robić i przesunąć wskazówkę po większej części tarczy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wystarczyło poczekać ,nawet stojący zegar pokazuje prawidłową godzinę dwa razy na dobę :Dtaki żarcik...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wystarczyło poczekać ,nawet stojący zegar pokazuje prawidłową godzinę dwa razy na dobę :Dtaki żarcik...

Dobry żart tynfa wart :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ebay dysponuje. Jak to już w tradycji - z Australii.

4X SCREWS GUSTAV BECKER SUSPENSION GUARD 400 DAY JOURS TORSION JAHRESUHR CLOCK

Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ebay dysponuje. Jak to już w tradycji - z Australii.

 

4X SCREWS GUSTAV BECKER SUSPENSION GUARD 400 DAY JOURS TORSION JAHRESUHR CLOCK

Wielkie dzięki Tarant.

 

Napisałem jeszcze do Dziadka. Może będzie miał luzem dwie sztuki do odsprzedania. Niestety byłem u paru zegarmistrzów w Poznaniu i bez powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegar na dobę spieszy się 40 minut. Rozumiem, że zacząć od delikatnych ruchów wahadłem. To znaczy rozszerzyć kulki odrobinę? Mimo wszystko już prawie dotykają kolumienek.

 

Jest jeszcze jedna sprawa. Na samej górze jest trójkącik i podziałka. Nie jest na środku ustawiona tylko w lewą stronę stojąc przed zegarem. Czy ruszać ten element i ustawić na "0"?

Edytowane przez Winter_Solider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to może jeszcze raz (vide http://zegarkiclub.pl/forum/topic/54637-roczniaki-400-days-anniversary-clocks-jahresuhr/)

 

1 - rozszerzasz kulki max i patrzysz na efekty . Jeżeli zegar zwolnił na tyle, że się już spóźnia ( w co wątpię) to jesteś

w domu i regulujesz aż uzyskasz w miarę dobre wskazania (roczniak to nie chronometr) .

 

2- Sądzę , że po max rozszerzeniu będzie się spóźniał ale mniej , w tej sytuacji popuszczasz wahadło (opuszczasz wahadło na włosie max w dół tyle  ile puści włos), sprawdzasz wskazania przez dobę. Zadziałało to patrz punkt 1

 

3- nie pomogło, dajesz nowy włos 0,102 (upewnij się czy to jest rzeczywiście 0,102), włos dajesz max jaki można dać i patrzysz na wskazania. Jak się zacznie spóźniać skracasz włos lub skręcasz kule ku środkowi (albo i jedno i drugie).

 

4 - nie pomogło , to możesz mieć coś z wsadem w kulach (może ktoś zmniejszył ciężar kul). Jeżeli tak to musisz zwiększać ciężar kul ,  poprzez np symetryczne dociążenie (naprzeciwległe dokładanie małych ciężarków np zawiesić na sterczynkach kul zwykłe podkładki ). Ewentualnie :

 

5- możesz dać grubszy włos , można taki zdobyć na zatoce - Zapewne po założeniu trzeba będzie go szlifować(pocieniać) ale ten pomysł ma jedną wadę : na pewno się urobisz ;) ale czy z efektami to nie wiem :P . Takie kombinacje wymagają już pewnej praktyki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to może jeszcze raz (vide http://zegarkiclub.pl/forum/topic/54637-roczniaki-400-days-anniversary-clocks-jahresuhr/)

 

1 - rozszerzasz kulki max i patrzysz na efekty . Jeżeli zegar zwolnił na tyle, że się już spóźnia ( w co wątpię) to jesteś

w domu i regulujesz aż uzyskasz w miarę dobre wskazania (roczniak to nie chronometr) .

 

2- Sądzę , że po max rozszerzeniu będzie się spóźniał ale mniej , w tej sytuacji popuszczasz wahadło (opuszczasz wahadło na włosie max w dół tyle  ile puści włos), sprawdzasz wskazania przez dobę. Zadziałało to patrz punkt 1

 

3- nie pomogło, dajesz nowy włos 0,102 (upewnij się czy to jest rzeczywiście 0,102), włos dajesz max jaki można dać i patrzysz na wskazania. Jak się zacznie spóźniać skracasz włos lub skręcasz kule ku środkowi (albo i jedno i drugie).

 

4 - nie pomogło , to możesz mieć coś z wsadem w kulach (może ktoś zmniejszył ciężar kul). Jeżeli tak to musisz zwiększać ciężar kul ,  poprzez np symetryczne dociążenie (naprzeciwległe dokładanie małych ciężarków np zawiesić na sterczynkach kul zwykłe podkładki ). Ewentualnie :

 

5- możesz dać grubszy włos , można taki zdobyć na zatoce - Zapewne po założeniu trzeba będzie go szlifować(pocieniać) ale ten pomysł ma jedną wadę : na pewno się urobisz ;) ale czy z efektami to nie wiem :P . Takie kombinacje wymagają już pewnej praktyki.

Dziękuję za pomoc :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taraj - a jednak :) rozszerzenie max kulek pomogło. Zegar teraz spóźnia się 2 min na 8 godzin :) także dalej sobie poradzę. Ufff cieszę, że to było tak proste. Przede mną miła zabawa :) wrzucę później zdjęcia przed i po konserwacji dla porównania.

Edytowane przez Winter_Solider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to świetnie , spróbuj obniżyć minimalnie wahadło na włosie ( na tyle na ile się da przy rozszerzonych kulach), zegar zapewne będzie się późnił. Wówczas zacznij zbliżać do siebie kule , w pewnym momencie "wstrzelisz" się w czas.

Fajnie by było gdyby kule były w połowie między max a min, no ale to byłby nadmiar szczęścia. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj zdjęcie tylnej płyty. Wymaga czyszczenia, regulacji i ogólnej konserwacji ale tym się zegarmistrz zajmie. Jak na razie chodzi tylko widzę, że się spieszy około 5 min na godzinę. Rozumiem, że trzeba skorygować nakrętką na wahadle. Pytanie w którą stronę kręcić i jak duży ruch wykonać?

 

Dzięki za pomoc z góry.

 

 

Na wszystkie pytania padły już odpowiedzi na tym forum. Naprawdę (vide pierwszy post podwieszonego tematu). Kręcić trzeba tak, żeby ciężarki się rozsunęły. Błąd jest spory, i być może trzeba będzie zmienić włos. 


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to świetnie , spróbuj obniżyć minimalnie wahadło na włosie ( na tyle na ile się da przy rozszerzonych kulach), zegar zapewne będzie się późnił. Wówczas zacznij zbliżać do siebie kule , w pewnym momencie "wstrzelisz" się w czas.

Fajnie by było gdyby kule były w połowie między max a min, no ale to byłby nadmiar szczęścia. :D

Kto wie, może się uda :) będę próbował. W każdym razie jest progres i to mnie bardzo cieszy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z kolegów dysponuje taką pozycją?

 

The Horolovar 400-day clock repair guide: Charles Terwillinger

 

Na Ebay są dostępne używki oczywiście. Może mimo wszystko ktoś z Was ma taką książkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No mam. Ale o so chozi? Mam nawet dwa wydania... Coś sprawdzić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, póki co nie trzeba. Chciałbym kupić taką książkę. W Polsce widzę, że będzie kłopot. Może ktoś z kolegów miałby na sprzedaż?

Edytowane przez Winter_Solider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki powinien być właściwy kąt obrotu mojego wahadła? Na razie chodzi punktualnie ale czytając forum są różne wskazania dotyczące różnych modeli i producentów. Jak to będzie w przypadku Gustava Beckera i modelu 503?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z książki o którą pytasz wycinek dotyczący wahadła. A tak między nami- ma chodzić, zbytnie kombinowanie im (jak wszystkiemu) nie służy. Jeśli dobrze pracuje, to znaczy, że kąt jest odpowiedni  :D.

post-39092-0-82299100-1564838814_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z książki o którą pytasz wycinek dotyczący wahadła. A tak między nami- ma chodzić, zbytnie kombinowanie im (jak wszystkiemu) nie służy. Jeśli dobrze pracuje, to znaczy, że kąt jest odpowiedni  :D.

Chodzi jak marzenie, na razie,,, 48 h ale jest idealnie więc specjalnie nic nie ruszam. Jestem pozytywnie zaskoczony

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy delikatne kołysanie wahadła, ledwo zauważalne jest normalne?

 

Poniżej zdjęcia zegara przed wizytą u zegarmistrza...

post-107321-0-93380200-1565116181_thumb.jpg

post-107321-0-76888400-1565116196_thumb.jpg

post-107321-0-66576700-1565116209_thumb.jpg

Edytowane przez Winter_Solider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A teraz fotki po pełnym serwsie, konserwacji i regulacji mechanizmu

post-107321-0-52711600-1565115419_thumb.jpg

post-107321-0-58951800-1565115544_thumb.jpg

post-107321-0-70420800-1565115685_thumb.jpg

Edytowane przez Winter_Solider

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.