Skocz do zawartości

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Najnowsze tematy

Zdjęcie

Zegar roczny "Roczniak" Gustav Becker

Model 503

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
106 odpowiedzi w tym temacie

#101 Winter_Solider

Winter_Solider
  • Użytkownik
  • 81 postów
  • Gadu-Gadu: 8707079

Napisano 15 lipiec 2019 - 11:44

Odnośnie wskazówki minutowej. Można w dowolna stronę, także przy zawieszonym wahadle. W wiekszości przypadków jednak, doświadczysz w momencie kiedy jedna z palet kotwicy nie zazębia sie głęboko niemiłego dźwięku "terkotania", przepuszczania koła wychwytowego. Jak mnie zapewniano, nie szkodzi to mechanizmowi.

Co do wskazówki godzinowej, jeżeli jest ciasno spasowana na tulei, unikałbym jej przesuwania "na siłe" Przekładnia w roczniakach jest delikatna.

No właśnie i właściwie stąd moje pytanie. Przesuwając wskazówki w pozostałych zegarach, które posiadam opór jest delikatny i płynny. Kiedy przesuwałem wskazówkę minutową ( bo godzinowa właśnie była bardzo ciasno spasowana na tulei i odpuściłem sobie od razu i widzę, że słusznie podpowiedział mi rozsądek ) wyczułem opór i takie jakby terkotanie. Dość ciężko szło i czasem wskazówka się blokowała kiedy kotwica się nie zazębiła z kołem wychwytowym.

Aż się nie chce wierzyć, że to nie szkodzi mechanizmowi ale skoro Kolega tak mówi to musi tak być. Przecież w jakiś sposób trzeba robić korekty wskazań czasu. Bałem się właśnie tej delikatności. Pewnie po jakimś czasie oswoję się z nim na tyle, żeby się go nie obawiać :)

Wielkie dzięki za wyjaśnienie. Rozwiało to moje wątpliwości :)

Nie wiem jak to sie powinno robic ale ja zawsze przestawiam godzine popychajac wskazowke minutowa do przodu.

Wahadlo czasen zdejmuje jak jest duzo krecenia wskazowka.

Też o tym myślałem bo obawiałem się, że obciążony wahadłem włos i ruch wskazówki może spowodować jakieś uszkodzenia. Niestety nie dołączają do roczniaków instrukcji obsługi :D a tutaj jednak Koledzy bardzo pomogli :)

Dzięki

• 0

#102 tarant

tarant

Młodszy kustosz od zegarów nr [LX]CDII

• Moderator
  • 15651 postów

Napisano 15 lipiec 2019 - 11:50

Dołączają, a ściślej dołączali instrukcje obsługi. Znowu ( :P ) odsyłam do lektury pierwszego posta w tym podwieszonym temacie:

http://zegarkiclub.p...ocks-jahresuhr/

Użytkownik tarant edytował ten post 15 lipiec 2019 - 11:51

• 0

#103 Winter_Solider

Winter_Solider
  • Użytkownik
  • 81 postów

Napisano 15 lipiec 2019 - 11:51

Dołączają, a ściślej dołączali instrukcje obsługi. Znowu ( :P ) odsyłam do lektury pierwszego posta w tym podwieszonym temacie:

http://zegarkiclub.p...ocks-jahresuhr/

Dziękuje, już patrze :)

• 0

#104 Yodek

Yodek
  • Miłośnicy zegarów
  • 2223 postów

Napisano 15 lipiec 2019 - 11:55

Owe "terkotanie" jest na tyle niemiłe, że będąc przymuszona do korygowania wskazań wskazówki minutowej, zatrzymuję na chwilę wahadło w momemcie jego skrajnego położenia. Po ustawieniu wskazówki, puszczam wahadło i włala.. ;)
Koruguję nie więcej niż kilkuminutowe wskazania.

Użytkownik Yodek edytował ten post 15 lipiec 2019 - 11:58

• 0

#105 Winter_Solider

Winter_Solider
  • Użytkownik
  • 81 postów

Napisano 15 lipiec 2019 - 12:13

Owe "terkotanie" jest na tyle niemiłe, że będąc przymuszona do korygowania wskazań wskazówki minutowej, zatrzymuję na chwilę wahadło w momemcie jego skrajnego położenia. Po ustawieniu wskazówki, puszczam wahadło i włala.. ;)
Koruguję nie więcej niż kilkuminutowe wskazania.

Tak się powinno robić a ja po odebraniu paczki z zegarem musiałem spore korekty robić i przesunąć wskazówkę po większej części tarczy...

• 0

#106 mechanik

mechanik
  • Użytkownik
  • 1551 postów

Napisano 15 lipiec 2019 - 20:52

A wystarczyło poczekać ,nawet stojący zegar pokazuje prawidłową godzinę dwa razy na dobę :Dtaki żarcik...

• 0

#107 Winter_Solider

Winter_Solider
  • Użytkownik
  • 81 postów

Napisano 15 lipiec 2019 - 20:56

A wystarczyło poczekać ,nawet stojący zegar pokazuje prawidłową godzinę dwa razy na dobę :Dtaki żarcik...

Dobry żart tynfa wart :)
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych