Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
William Blake

Historie rodzinne - Carski zegarek kieszonkowy

Rekomendowane odpowiedzi

Zawsze slyszalem ze w gdzies w rodzinie przechowywany byl zegarek kieszonkowy po pra pra dziadku;)

Ostatnio usruchomilem mojego ojca  no i jest;)

 

Historia zegarka jest taka... Pra pra dziad (dziadek mojego ojca) sluzyl w Gwardii Cesarskiej (sprawdzam dokladnie gdzie co jak i kiedy choc to mozolna robota bo zachowalo sie w rodzinie malo dokumentow na ten temat)

Tak czy inaczej Praprzodek otrzymal zegarek po 10latach sluzby 

W zalaczeniu wrzucam zdjecia pra pradziada oraz zegarka;)

Moze sa jacys pasjonaci tego typu czasomierzy i beda w stanie powiedziec cos wiecej

 

post-90398-0-97796100-1563169992_thumb.jpg

post-90398-0-03209300-1563170087_thumb.jpg

post-90398-0-96396900-1563170088_thumb.jpg

post-90398-0-70003500-1563170090_thumb.jpg

post-90398-0-14793600-1563170092_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm jakby można... Tam jest pewnie kotwiczny LeCoultre, ale fajnie by było zobaczyć...

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dzien dzisiejszy niestety nie jestem w stanie zajzec do wnetrza zeby zrobic zdjecia bo zegarek lezy 500km od Poznania;) i pewnie dopiero za miesiac trafi w moje rece a wtedy na pewno zrobie update z ladnymi fotami i mechanizmem;)


Mechanizm jakby można... Tam jest pewnie kotwiczny LeCoultre, ale fajnie by było zobaczyć...

Pewnie pierwszy go zobaczysz;)

 

Osobiscie bardziej jestem ciekaw (z racji zawodu) jak wykonana jest fotografia wizerunku Cara Mikolaja i Carycy Aleksandry... czy to zdjecie bezposrednio na porcelanowym cyferblacie czy jakas wklejka metalu na ceramike... ale wszystko w swoim czasie;)

Edytowane przez William Blake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dzien dzisiejszy niestety nie jestem w stanie zajzec do wnetrza zeby zrobic zdjecia bo zegarek lezy 500km od Poznania;) i pewnie dopiero za miesiac trafi w moje rece a wtedy na pewno zrobie update z ladnymi fotami i mechanizmem;)

Pewnie pierwszy go zobaczysz;)

jasne... jest jeszcze wcześnie...nie myślę... ;)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne zdjęcia i to ostrzejsze ukazujące detale munduru mogę być pomocne w ustalaniu formacji

https://en.wikipedia.org/wiki/Imperial_Russian_Army_formations_and_units_(1914)#1st_Guards_Corps

 

i idąc tym tropem poszukamy dokładniejszych informacji o stosowanych tam zegarkach "odznaczeniowych" czy "pamiątkowych". A taki zwyczaj kontuynuował się długo, a może kontynuuje się nadal a mam na myśli nie carską/rosyjską armię.


- im więcej wolno

- tym mniej wypada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- cóż, będziemy iść tropem detali które można odczytać na tym zdjęciu. One już sporo mówią. Dla mnie najważniejsze jest ustalenie formacji, oddziału, następnie zadatowanie i z tej strony spróbujemy dojść do danych na temat zegarka.


- im więcej wolno

- tym mniej wypada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiec idac tropem detali...

 

To co na czapce to 
Ополченский крест (czyli doslownie krzyz pospolitego ruszenia)
czyli krzyz ktory nosili zolnierze z pospolitego ruszenia
Krzyż Opołczenia, ustanowiony w 1905 r. stosowany w umundurowaniu wojsk pospolitego ruszenia,,,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tam jeste napisane ze krzyż ustanowiono w 1812


Wołny, ałmazy, WP, mołnie precyzyjne itd.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa historia rodzinna z perspektywy czasomierza. :unsure:

Wtedy taki przedmiot, obok garnituru, butów i wiecznego pióra był wyznacznikiem pozycji społecznej i materialnej posiadacza :ph34r:


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tam jeste napisane ze krzyż ustanowiono w 1812

Za kazdego cara byl inny... ostatni... Mikolaja II byl z 1905r

Edytowane przez William Blake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SUPER!

 

Zegarek żywy, czy nie? Na zdjeciach wygląda, że co najmniej "uśpiony" ;)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawny ale przed gruntownym serwisem... mysle ze w ciagu miesiaca moze dwoch odzyska blask i calkowita sprawnosc

Edytowane przez William Blake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawny, to oprawie na pewno bez niespodzianek :D

 

Super pamiątka - takie zegarki ze znaną historią to prawdziwe skarby - wtedy sama klasa czy rzadkość/pospolitość czasomierza schodzą na plan dalszy - i tak jest unikalny...

Edytowane przez pmwas

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zegarek w koncu dotarl do mnie... Jest w dobrym stanie... nakrecilem doslownie "o jeden zabek" i zegarek przez chwile chodzi co chyba rokuje dobrze. Za kilka dni pewnie wpadnie w najlepsze mozliwe rece @kiniol i zostanie przeserwisowany;)

post-90398-0-91081600-1565712716_thumb.jpg

post-90398-0-29313100-1565712718_thumb.jpg

Edytowane przez William Blake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bardzo przyjemne mechanizmy LeCoultre... z tymi rękami to nie przesadzaj... ;)

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A owszem - przyjemne :)

Raz jeszcze - piękny zegarek :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mechanizm wyprodukowany został w manufakturze Georgesa Favre Jacota w LeLocle około lat 80. XIXw. - Tobias to nazwa handlowa.

Edytowane przez Grigoris1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje serdecznie i prosze o wyrozumialosc;)

 

Tak na marginesie...choc nie mam zamiaru sprzedawac... czy ktos bylby w stanie podiac sie orientacyjnej wyceny?

 

ps. Zegarki tego typu byly nagrodami np w konkursach strzeleckich, jezdzieckich i innych w carskiej armii.

Dokopalem sie do informacji ze portret carskiej pary byl na nich tylko w latach miedzy slubem  Mikolaja z Aleksandra a koronacja cara czyli 1894-1896 ...wczesniej i pozniej byl sam Car Mikolaj.

Edytowane przez William Blake

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście :) W tabeli drugi od góry.

 

https://sites.google.com/site/zenithistoric/500-calibres-pour-une-manufacture-en-mouvements

 

Poza tym wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "Georges Favre Jacot movement"

O i znowu się czegoś nowego dowiedziałem, a tak tkwiłbym w błędzie... dzięki... :)  Mam ich kilka i mają jedną cechę wspólną. Na rynek rosyjski nie miały pod tarczą kamieni od koła wychwytowego..."w głąb"... 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Specjalnie zdjąłem tarcze w dwóch przykładowych werkach dla upewnienia się - obydwa GFJ mają u mnie wszystkie kamienie, a są z rynku rosyjskiego. Są to wersja 15-kamieniowe, bez dodatkowych nakrywek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.