Skocz do zawartości

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Zdjęcie

Zegarek nieznacznie spieszy

Bambino V4 Orient bambino Spieszy Orient spieszy Nastawienie zegarka Zegarek automatyczny dokładn Zegarek automatyczny spieszy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 m0ck

m0ck
  • Nowy Użytkownik
  • 1 postów

Napisano 03 sierpień 2019 - 12:06

Witam.
Jest to mój pierwszy temat tutaj, nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z zegarkami automatycznyni, więc proszę o wyrozumiałość.

Kupiłem sobie swój pierwszy zegarek automatyczny, Orient Bambino V4 FAC08003A0.
Noszę go codziennie, ściągam tylko na noc.
Mam go dopiero od ponad tygodnia i chciałbym się zapytać o dokładność pomiaru czasu.

W pierwszym dniu nastawiłem go co sekundy, na drugi dzień rano zauważyłem, że zegarek spieszy o 5 sekund.
W następnych dniach nie sprawdzałem, natomiast po tygodniu było to już jakieś +30 sekund.

Oczywiście nie robi mi to żadnej różnicy, jednak chciałbym się dowiedzieć jak to jest z automatami (szukałem w Google, ale nie do końca znalazłem satysfakcjonującą odpowiedź).

Po tygodniu nastawiłem zegarek raz jeszcze (zatrzymałem go na 30 sek).
I teraz pytania?
Czy gdybym nie nastawił go, różnica z biegiem czasu by narastała?
Czy będę musiał nastawić go już zawsze co ileś tam dni?
Czy może zegarek się "ureguluje" i po jakimś czasie będzie trzymał godzinę co do sekundy?

Jak to wygląda?
  • 0

#2 marekvegas

marekvegas
  • Użytkownik
  • 367 postów

Napisano 03 sierpień 2019 - 12:25

Zegarki automatyczne nie będą chodzić co do sekundy, a odchyłka +5s. dziennie jest do zaakceptowania. Czym droższy mechanizm tym powinien chodzić dokładniej, ale ciężko to osiągnąć. Musisz się przyzwyczaić.
  • 0

#3 zasadas

zasadas
  • Stowarzyszenie
  • 15938 postów

Napisano 03 sierpień 2019 - 12:35

Dokładność chodu, między innymi, zależna jest od pozycji w jakiej zegarek pracuje, dlatego też przy sprawdzaniu podawane są odchyłki w sześciu podstawowych położeniach. Tak więc podana przez ciebie sumaryczna odchyłka jest wypadkową pracy zegarka podczas noszenia, ale i w czasie spoczynku, gdy odkładasz go na noc. Dobrą sprawą jest poznanie w jakich położeniach jakie odchyłki ma zegarek, wtedy można próbować korygować odchyłkę sumaryczna przez odpowiednie odkładanie zegarka na noc.

Różne są też opinie co do czasu jaki zegarek potrzebuje do "ułożenia" się, czyli ustabilizowania chodu. Ja uważam że noże to trwać nawet do 2-3 miesięcy i zależne jest od klasy mechanizmu. Słabsze mechanizmy mogę "pływać" przez cały okres eksploatacji dobrej klasy mechanizmy pracują stabilnie od początku, choć i Rolex potrzebuje czasem trochę czasu. Twój wskazuje chyba na stabilna pracę, ale daj mu jeszcze trochę czasu.  Odchyłka na "+" jest korzystniejsza zarówno pod względem łatwości korekty, jak i tendencji do zwalniania w dłuższym okresie eksploatacji.

Trzymanie czasu co do sekundy, to mało prawdopodobne w tym mechanizmie, ale cuda się zdarzają. Ważne by pracował ze stałą odchyłką.

Pomocną w zabawie z kontrolą odchyłek chodu jest  aplikacja WatchCheck. Trochę chaotycznie, ale może pomogłem. 

Użytkownik zasadas edytował ten post 03 sierpień 2019 - 12:43

• 0

#4 Walter_87

Walter_87
  • Użytkownik
  • 4534 postów

Napisano 03 sierpień 2019 - 12:39

Mam dokładnie ten sam model. Mój też się troszkę spieszy ;)

• 0

#5 pmwas

pmwas

4-85

• Moderator
  • 5218 postów

Napisano 04 sierpień 2019 - 15:14

Odchyłka na + jest korzystniejsza w mechanizmach ze stop-sekundą, bo wystarczy wyjąć koronkę i za kilkanaście sekund wcisnąć ją z powrotem. W pozostałych mechanizmach to bez różnicy, z tym, ze cofanie wskazówek w okresie pracy datownika może być niebezpieczne. 5 sekund na dobę to bardzo dobry wynik. Mój Longines na 2892A2 od nowości robi około +10... a Amfibia w porywach do +70 ;)

Użytkownik pmwas edytował ten post 04 sierpień 2019 - 15:14

• 0

#6 NoobPro

NoobPro
  • Nowy Użytkownik
  • 12 postów

Napisano 06 sierpień 2019 - 11:06

Bardzo restrykcyjna norma "master chronometer" Omegi zakłada średnie odchylenie dobowe w zakresie 0-6 sek., a w tzw. "6 pozycjach" - od 0 do 14 sek.

Tak więc Twoje 5 sek. to naprawdę świetny wynik.

• 0

#7 pmwas

pmwas

4-85

• Moderator
  • 5218 postów

Napisano 06 sierpień 2019 - 19:58

Chyba najbardziej restrykcyjne normy wśród „normalnych” zegarków mialy zegarki kolejowe z USA, które miały chodzić z dokładnością 30sekund na tydzień. Czyli tez podobnie...

Użytkownik pmwas edytował ten post 06 sierpień 2019 - 19:58

• 0

#8 goral_

goral_
  • Użytkownik
  • 1115 postów

Napisano 07 sierpień 2019 - 13:56

Zegarek mechaniczny ma prawo. Jeśli komuś szczególnie zależy na dokładności to polecam radio.

• 0

#9 Ruger

Ruger
  • Użytkownik
  • 133 postów

Napisano 09 sierpień 2019 - 07:01

Aby rzadziej korygować czas ustawiaj go na 2 min opóźnienia które potem sam wyrówna. Skorygujesz ponownie gdy np będzie się juz 2 min spieszył. Czyli w takiej opcji będziesz korygował co ok 8 tygodni.
  • 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Orient bambino, Spieszy, Orient spieszy, Nastawienie zegarka, Zegarek automatyczny dokładn, Zegarek automatyczny spieszy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych