Skocz do zawartości

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Zdjęcie

Porównanie 4-rech HEQ (3x Grand Seiko i Longines VHP)

Dokładność termokompensowanych HighEndQuartz - long period heq grand seiko dokładność

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 adsx

adsx
  • Nowy Użytkownik
  • 12 postów

Napisano 23 sierpień 2019 - 17:33

Pierwsze dwa to podregulowane Grand Seiko SBGX061 z 9F62 (o jeden "Skok" w kierunku -)

Trzeci SBGV007 z 9F82 (nie dotykany)

Czwarty - ostatni nabytek - Longines VHP Chrono

Pytania mile widziane, podzielenie się swoimi doświadczeniami etc. Mam nadzieję, że ktoś mnie nie usunie z forum za ten post (nie w tym miejscu, nie na temat itp). Z góry przepraszam. 

table.jpg

Dla tych, którzy nie mają ochoty wczytać się w tabelkę trochę info w punktach:

1. Deklarowana dla GS dokładność przez producenta to +/-10s rok. Dla Longinesa VHP +/-5 (w co nie za bardzo wierzyłem ale udaje się).

2. Jak widać nawet termokompensacja nie jest doskonała - mechanizmy nawet przy niewielkich różnicach temperatury mimo wbudowanej termokompensacji osiągały wyniki w zakresie:

- pierwszy SBGX od -1,5 do + 0,65 s/rok (średnio w całym okresie pomiarów 148 dni wynik -0,27 s/rok); przed regulacją spieszył ok 7s/rok

- drugi SBGX  od -1 do +1,3 s/rok (średnio w całym okresie pomiarów 148 dni wynik +0,35 s/rok); przed regulacją spieszył ok 6s/rok

- SBGV od -1,8 do +1,1 s/rok (średnio w całym okresie pomiarów 70 dni wynik -0,55 s/rok)

- Longines VHP od -2,8 do -1,6 s/rok (średnio w całym okresie pomiarów 57 dni wynik -1,2 s/rok). Zegarek jest nowy - trochę przyspieszy w ciągu kilku lat (Longines (ETA) nie postarza raczej kryształów przed wsadzeniem do mechanizmu jak to robi GS. GS już raczej pozostaną na tym +/- ok 1s/rok...

3. Regulacja 9F62/9F82 nie jest trudna lecz należy robić to bardzo ostrożnie. Nie jest to regulacja płynna lecz skokowa o ok 6 do 8 s na jedną podziałkę. VHP nie otwierałem ale z fotek mechanizmu i informacji nie posiada on możliwości regulacji.

4. Występuje zjawisko starzenia kwarcu. Kiedy kupiłem pierwszego SBGX061 "robił" nowy +2s/rok, po ok czterech latach dociągnął do wspomnianych +6s/rok i termokompensacja nie ma tu nic do rzeczy. Pomaga tylko regulacja "krzyżykiem". Z info w sieci proces starzenia naturalnego (mimo starzenia przyspieszonego robionego przez Seiko) postępuje dość szybko przez pierwszych kilka lat w kierunku +, potem baaaardzo powoli (wiele lat) lekko koryguje na "-".

Tyle w ramach "hobby" heq. Na codzień noszę częściej automaty a nie kwarce:)

Załączone miniatury

• HEQ.jpg

Użytkownik adsx edytował ten post 23 sierpień 2019 - 18:34

• 1

#2 StaryWilk

StaryWilk
  • Użytkownik
  • 1633 postów

Napisano 24 sierpień 2019 - 11:02

Dzięki za ciekawy wpis.
Ciekawy jest ten świat zegarków.

Mechanizmy mechaniczne są wciąż doskonalone i upiększane, mimo, że prosty kwarc bije je parametrami użytkowymi na głowę.

Dalej, mechanizmy kwarcowe są doskonalone (mikroregulacjia, postarzanie, termokompensacja itd.) i upiększane (GS jest bardzo ładnie zdobiony), podczas gdy plastikowy kwarc z synchronizacją radiową i panelem słonecznym znowu bije go na głowę.

Sztuka dla sztuki i tak postrzegam droższe zegarki z racjonalnego punktu widzenia. Dla mnie sztuka bardzo ciekawa.

Użytkownik StaryWilk edytował ten post 24 sierpień 2019 - 11:04

• 0

#3 machlo

machlo
  • Użytkownik
  • 1456 postów

Napisano 24 sierpień 2019 - 18:43

Mój SBGX093 od zmiany czasu na letni, zrobił na oko +1 s, czyli pewnie mieści się w standardzie dla limitek kwarcowych +/- 5 s/rok. :)
SBGN005 natomiast mam zbyt krótko, żeby cokolwiek powiedzieć. Na razie od nastawienia nie zauważyłem żadnej odchyłki.
  • 0

#4 PiotrX

PiotrX
  • Użytkownik
  • 3955 postów

Napisano 24 sierpień 2019 - 19:13

Ciekawe opracowanie :)

Wartości przez Ciebie pokazane nie do osiągnięcia przez większość naszych zegarków :unsure:

• 0

#5 adsx

adsx
  • Nowy Użytkownik
  • 12 postów

Napisano 25 sierpień 2019 - 08:45

Dzięki za ciekawy wpis.
Ciekawy jest ten świat zegarków.

Mechanizmy mechaniczne są wciąż doskonalone i upiększane, mimo, że prosty kwarc bije je parametrami użytkowymi na głowę.

Dalej, mechanizmy kwarcowe są doskonalone (mikroregulacjia, postarzanie, termokompensacja itd.) i upiększane (GS jest bardzo ładnie zdobiony), podczas gdy plastikowy kwarc z synchronizacją radiową i panelem słonecznym znowu bije go na głowę.

Sztuka dla sztuki i tak postrzegam droższe zegarki z racjonalnego punktu widzenia. Dla mnie sztuka bardzo ciekawa.

Jasne, że sztuka dla sztuki. Większość ludzi spoza tego forum skierowałaby mnie na leczenie.

Tutaj przynajmniej wiadomo, że to tylko hobby:)

Co do "plastikowych" DCF - racja, mam 4 takie w kolekcji ale nie noszę ich raczej... Porównać można do wskazań godziny na ekranie TV - to tylko w pewnych momentach zegarki dokładne.

Co do dokładności - KAŻDY zegarek w określonych warunkach jest najdokładniejszym zegarkiem świata.

Mechaniczny - w określonej pozycji, naciągu sprężyny, temperaturze.

Kwarcowy - w określonej temperaturze (lub dwóch takich temperaturach, jak wiadomo charakterystyka częstotliwości kwarcu/temp  ma kształt odwróconej paraboli, niestety nie jest płaska a szkoda)

Dzięki za komentarz:)

• 0

#6 adsx

adsx
  • Nowy Użytkownik
  • 12 postów

Napisano 25 sierpień 2019 - 09:11

Mój SBGX093 od zmiany czasu na letni, zrobił na oko +1 s, czyli pewnie mieści się w standardzie dla limitek kwarcowych +/- 5 s/rok. :)
SBGN005 natomiast mam zbyt krótko, żeby cokolwiek powiedzieć. Na razie od nastawienia nie zauważyłem żadnej odchyłki.

• 0

#7 adsx

adsx
  • Nowy Użytkownik
  • 12 postów

Napisano 25 sierpień 2019 - 09:38

Zdecydowanie się mieści:) Dodaj TERMOKOMPENSOWANYCH bo dla kwarcowego mechanizmu bez termo wynik trudny aczkolwiek osiągalny (prawie):

Pierwszy to Certina DS Pro ze "starym" mechanizmem ETA 955.112, kiedy był trymmer do podregulowania (zgadnijcie czy nie kręciłem trymmerem;)))

Drugi to Seiko SGGA45P1 z 7N43 (też niezły wynik jak na zwykłego kwarca).

Załączone miniatury

• Certina_Seiko.jpg

• 0

#8 adsx

adsx
  • Nowy Użytkownik
  • 12 postów

Napisano 25 sierpień 2019 - 09:54

W uzupełnieniu wspomniane zwykłe kwarce.

Cert_seiko_photo.jpg

Dodam tylko, że nie były noszone w okresie pomiaru. Miałoby to oczywisty wpływ na wyniki.

Mechanizmy pracowały w tm czasie w zakresie temperatur 20-29C (ok 28 to temp jak zegarek jest na nadgarstku).

Najszybciej kwarc pracuje w temperaturze około 24C. Prawdopodobnie Seiko (7N43) byłby bardzo dokładny cały czas na nadgarstku.

Ten konkretny 955.112 ma wyjątkowo płaską charakterystykę termo (rzadkość).

Przeciętny kwarc pracuje z dokładnością +2 do +7s/m-c mimo, że większość specyfikacji to +-15s/mc.

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: heq, grand seiko, dokładność

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych