Skocz do zawartości

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Najnowsze tematy

Zdjęcie

Nie do wiary...

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
143 odpowiedzi w tym temacie

#1 Master Yoda

Master Yoda
  • Zbanowany
  • 22469 postów

Napisano 30 sierpień 2019 - 18:50

Czy ktoś nie umie odczytac godziny na zegarku?, nie...
A jednak.

W Wielkiej Brytanii

https://www.google.c...d=1567187064223

I na rodzimym gruncie

https://www.google.c...d=1567187279638

W drugim linkowanym temacie wywiązała się hm, ciekawa dyskusja...

Co myślicie panie i panowie?
  • 0

#2 Jash

Jash

Ponczek

• Użytkownik
  • 10476 postów

Napisano 30 sierpień 2019 - 18:52

Mam bardzo wykształconego w naukach ścisłych kolegę...........też nie umie ;)

• 0

#3 renqien

renqien
  • Użytkownik
  • 367 postów

Napisano 30 sierpień 2019 - 19:20

Od jakiegoś czasu sprawdzam, ilu ludzi w moim otoczeniu ma na ręku zegarek. W autobusie, w metrze... Tak orientacyjnie, z ciekawości, żeby zobaczyć się jak wygląda sytuacja zegarkowa w społeczeństwie. Powiem, że zegarki w dotychczasowej formie są na wykończeniu, jak kieszonki kilkadziesiąt lat temu. Może 10, może 20% ludzi nosi zegarki na ręku. Co ciekawe, niezależnie od wieku tendencja jest podobna. Ludzie w średnim wieku, starsi również, przestają nosić naręczne zegarki. 

Zauważcie, że podobnie sytuacja wygląda z... długopisami. Kiedyś, jeszcze pamiętam te czasy, każdy lub prawie każdy miał długopis lub pióro. Najpierw Zenity czy takie chińskie ze skuwką na dziwny wygięty wkład, potem jak finanse pozwoliły, jakiegoś Parkera czy Watermana. Nosiło się w kieszeni marynarki lub w specjalnym etui i pilnowało, żeby nie uszkodzić, nie zniszczyć. Potem przyszły BIC-i. W dobrym tonie było mieć coś takiego i choć z założenia miał być tani, w Polsce jego taniość była dyskusyjna. Teraz? Kto ma długopis i nosi go ze sobą? Kto jeszcze pisze długopisem? Czasem widzę ludzi na poczcie, którym przyszło wypełnić druczek na paczkę lub przelewu i mam wrażenie, że toczą walkę z samym sobą żeby nie pizgnąć i nie wyjść z trzaśnięciem drzwiami. 

Podobnie jak z pisaniem, jest z czytaniem zegarka, zwłaszcza analogowego. Jak się czegoś nie używa, to po co umieć się tym posługiwać? Głowa nie książka kucharska, nie trzeba wszystkiego w niej trzymać. Nieużywane umiejętności wywalamy, zastępując pożytecznymi i przydatnymi. Sam mam kolegę, który pod moim wpływem kupił Enicara, bo mu się podobał. Pierwsza przymiarka i pytanie o czytanie godziny. Nie, żeby zupełnie nie umiał, ale wolał się upewnić, bo zapomniał. 

Użytkownik renqien edytował ten post 30 sierpień 2019 - 19:22

• 0

#4 fidelio

fidelio
  • Użytkownik
  • 18601 postów

Napisano 30 sierpień 2019 - 19:21

Stary jestem i analogowy. Stąd nie rozumiem, jak to możliwe... Żeby nie było, moje dzieciaki (7 i 10 lat) potrafią  :)

• 0

#5 mario1971

mario1971
  • Użytkownik
  • 4636 postów

Napisano 30 sierpień 2019 - 19:29

Od jakiegoś czasu sprawdzam, ilu ludzi w moim otoczeniu ma na ręku zegarek. W autobusie, w metrze... Tak orientacyjnie, z ciekawości, żeby zobaczyć się jak wygląda sytuacja zegarkowa w społeczeństwie. Powiem, że zegarki w dotychczasowej formie są na wykończeniu, jak kieszonki kilkadziesiąt lat temu. Może 10, może 20% ludzi nosi zegarki na ręku. Co ciekawe, niezależnie od wieku tendencja jest podobna. Ludzie w średnim wieku, starsi również, przestają nosić naręczne zegarki. 

U mnie w firmie prawie każdy nosi na ręku zegarek. Od dłuższego czasu na jubileusz każdy z pracowników otrzymuje właśnie tego typu upominek. Tradycję taką wprowadziłem do firmy jakieś 5 lat temu :)   

Użytkownik mario1971 edytował ten post 30 sierpień 2019 - 19:31

• 0

#6 QuadrifoglioVerde

QuadrifoglioVerde

Weteran

• Użytkownik
  • 13190 postów

Napisano 30 sierpień 2019 - 19:31

lobby zegarkowe powinno zapłacić Niemcom tfu...Unii znaczy się aby zakazała producentom telefonów na rynku EU wyświetlania godziny i udostępniania aplikacji które to umożliwiają :-)

• 0

#7 Master Yoda

Master Yoda
  • Zbanowany
  • 22469 postów

Napisano 30 sierpień 2019 - 19:40

Co do pisania, zgoda, ludzie klikają na klawiaturze, i umiejętność pisania odrecznego zanika, podobnie jak odczytywanie godziny.
Według mojej opinii, jeśli to nie upośledzenie, to z pewnością analfabetyzm.

Z życia wzięte :
Marek, która godzina?
Kwadrans po 18...
To nie powiesz?, dobra...

Pytał kolega, absolwent prawa i administracji.

U mnie w firmie prawie każdy nosi na ręku zegarek. Od dłuższego czasu na jubileusz każdy z pracowników otrzymuje właśnie tego typu upominek. Tradycję taką wprowadziłem do firmy jakieś 5 lat temu :)

Nie o tym jest temat, dotyczy nomen omen umiejętności odczytywania, zrozumienia :) , nie noszenia..
Proszę czytać uważnie.

Użytkownik Master Yoda edytował ten post 30 sierpień 2019 - 19:40

• 0

#8 renqien

renqien
  • Użytkownik
  • 367 postów

Napisano 30 sierpień 2019 - 19:40

Marku, jedno z drugim się nierozerwalnie wiąże. Gdyby nosili, to uważasz że nadal nie umieliby odczytać?

• 5

#9 fidelio

fidelio
  • Użytkownik
  • 18601 postów

Napisano 30 sierpień 2019 - 19:42

Marek, ciekawe jaki uniwerek ten Twój Kolega skończył :-)
  • 0

#10 Master Yoda

Master Yoda
  • Zbanowany
  • 22469 postów

Napisano 30 sierpień 2019 - 19:43

Marku, jedno z drugim się nierozerwalnie wiąże. Gdyby nosili, to uważasz że nadal nie umieliby odczytać?

A mało jest takich sytuacji?, noszą bo mają i by inni widzieli... :)

Marek, ciekawe jaki uniwerek ten Twój Kolega skończył :-)

KUL
  • 0

#11 fidelio

fidelio
  • Użytkownik
  • 18601 postów

Napisano 30 sierpień 2019 - 19:44

To może pewne kwestie tłumaczyć :-)
  • 6

#12 mario1971

mario1971
  • Użytkownik
  • 4636 postów

Napisano 30 sierpień 2019 - 19:47

Nie o tym jest temat, dotyczy nomen omen umiejętności odczytywania, zrozumienia :) , nie noszenia..
Proszę czytać uważnie.

Odpowiedział za mnie kolega @renqien. Mam nadzieję, że jasno i klarownie to ujął :)  

Użytkownik mario1971 edytował ten post 30 sierpień 2019 - 19:49

• 0

#13 Vonziej

Vonziej
  • Użytkownik
  • 1649 postów

Napisano 30 sierpień 2019 - 19:57

Najśmieszniejsze jest to, że odczytanie godziny z zegarka analogowego jest szybsze niż z cyfrowego  :huh:

• 0

#14 Master Yoda

Master Yoda
  • Zbanowany
  • 22469 postów

Napisano 30 sierpień 2019 - 19:58

A mało jest takich sytuacji?, noszą bo mają i by inni widzieli... :)

Proszę poczytaj:
http://zegarkiclub.p...83#entry2581776
  • 2

#15 renqien

renqien
  • Użytkownik
  • 367 postów

Napisano 30 sierpień 2019 - 20:10

Najśmieszniejsze jest to, że odczytanie godziny z zegarka analogowego jest szybsze niż z cyfrowego  :huh:

Teraz, jak każdy ma w telefonie kalkulator, to tak. Ale kiedyś dzieliło się w pamięci, a jak się nie dało to na kartce. Z resztą, przy zegarkach z sekundami podwójne dzielenie, i to jeszcze jak ostatnia cyfra się ciągle zmienia... trudne.

• 0

#16 meXy

meXy

Master

• Użytkownik
  • 3094 postów

Napisano 31 sierpień 2019 - 00:00

Coś w tym jest. Ja dziś usłyszałem od dziewięciolatka:
- Która godzina?
- Za piętnaście siódma.
- A tak normalnie?
- Osiemnasta czterdzieści pięć.
- Acha, dzięki.
Za moich czasów było zupełnie na odwrót.
  • 0

#17 poiuyt

poiuyt
  • Użytkownik
  • 1756 postów

Napisano 31 sierpień 2019 - 00:43

Może i cyfrowy zapis faktycznie jest prostszy w odczycie, ale za to analogowy pozwala na o wiele lepszą orientację, tzn. lepiej obrazuje umiejscowienie w czasie - ile już minęło od danego wydarzenia czy ile zostało do oczekiwanego. Jeśli ktoś nie opanował analogowego i nie potrafi sobie tego zwizualizować, to obliczanie tylko na podstawie liczb może być rzeczywiście niełatwe - niby wiem która godzina, ale tak naprawdę niewiele z tego wynika. Choćby dlatego warto wyposażać dzieciaki w analogi i wieszać w domu na ścianie.

• 3

#18 kkwpk

kkwpk

Członek

• Moderator
  • 3419 postów

Napisano 31 sierpień 2019 - 01:24

Może i cyfrowy zapis faktycznie jest prostszy w odczycie, ale za to analogowy pozwala na o wiele lepszą orientację, tzn. lepiej obrazuje umiejscowienie w czasie - ile już minęło od danego wydarzenia czy ile zostało do oczekiwanego. Jeśli ktoś nie opanował analogowego i nie potrafi sobie tego zwizualizować, to obliczanie tylko na podstawie liczb może być rzeczywiście niełatwe - niby wiem która godzina, ale tak naprawdę niewiele z tego wynika. Choćby dlatego warto wyposażać dzieciaki w analogi i wieszać w domu na ścianie.

Taka prawda. Dlatego kluczowe urządzenia np. w samolotach ciągle są na analogach oparte.

• 0

#19 Bugs

Bugs
  • Użytkownik
  • 2012 postów

Napisano 31 sierpień 2019 - 06:14

Niedługo będzie tak:

"Dzień dobry Państwu, jest godzina siedemnasta czterdzieści osiem. 

Siedemnaście, dwukropek, czterdzieści osiem.

Pałka, daszek, krzesełko, bałwanek"

• 0

#20 Jędrula.wawa

Jędrula.wawa

rien ne va plus

• Użytkownik
  • 1273 postów

Napisano 31 sierpień 2019 - 06:56

Tak, oczywiście. Pałeczka, krzesełeczka, łabądek, bałwanek. Czyli czternasta dwadzieścia osiem :o
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych