Skocz do zawartości

Ogłoszenie

Aukcja na rzecz WOŚP


MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Zdjęcie

Czarny z Ameryki, czyli Caravelle 45A121, czyli...

...budżetowy skeleton od Bulovy (z korzeniami na Wschodzie) 45A121 Caravelle Bulova Skeleton

 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Zeno

Zeno
 • Użytkownik
 • 974 postów

Napisano 09 wrzesień 2019 - 18:48

Caravelle 45A121

 

            Tę recenzję obiecałem już dawno, obiecałem ją również zadedykować Koledze Ordossowi, który wykazał się przemyśłnością i odgadł, jakiego zegarka będzie dotyczyła.

            Niniejszym spełniam obietnice.

 

            Mojej żonie – bo wszystko zaczyna się od kobiet – spodobała się kwarcowa Caravelle w jadowicie różowym kolorze. Kupiłem. W ramach represji żona sprawiła mi zegarek, który właśnie opisuję. Wie, że lubię czasomierze marki Bulova: to porządna, zasłużona, nie tak popularna w Europie firma. Wie również, że mój stosunek do wszelkich open-heartów i skeletonów jest ambiwalentny: open-hearty uważam za tanią namiastkę tourbillonów, a skeletony uważam za nieczytelne.  Dlatego wybrała półszkieletową Caravelle 45A121.

            Caravelle jest dla Bulovy tym, czym Tudor dla Rolexa. Obie zaczynały jako tanie modowe marki, stopniowo uzyskując samodzielność. Caravelle zaistniała w początkach lat 60. XX wieku i szybko stała się najpopularniejszym zegarkiem sprzedawanym w Stanach Zjednoczonych. A potem przyszła kwarcowa katastrofa. Bulova wraz z Caravelle jakoś to przetrwały, a od początków XXI wieku są częścią Citizen Group. Bulova zachowała sporo niezależności, Caravelle nieco mniej. Zmieniła się też marka. Niegdyś była to „Caravelle by Bulova”, dziś jest to „Caravelle New York”. Zmiana nastąpiła najprawdopodobniej dlatego, żeby przekonać klientów Walmarta, że zegarki te nie mają nic wspólnego z Chinami i są amerykańskim produktem. Być może znajdą się i tacy – na przykład mieszkańcy Florydy – którzy w to wierzą.

 

20160505_ef023b.jpg

Oficjalny portret bohatera, prezentowany na firmowej stronie Bulovy

 

            Jako że jest to prezent to nie wypadało mi się pytać o jego cenę. W krajowej dystrybucji kosztuje 765 złotych polskich i – jak za zegarek mechaniczny o niechińskim rodowodzie – jest  to dobra cena. Ale czy jest to dobra cena, jeśli jednak rodowód nie jest taki rasowy?

 

gallery_105940_3650_50616.jpg

Nieoficjalny portret bohatera oraz lewej górnej kończyny autora. Zegarek dość spory (43 mm), lewa górna kończyna autora - również (Ø 200).

 

            Moja Caravelle – a może „mój Caravelle”? – jest porządnym, sporym zegarkiem o 43 mm średnicy i nieco ponad 12 mm wysokości. Występuje w trzech wersjach kolorystycznych (srebrnej, złotej, czarnej) , a każdą można znaleźć na bransolecie lub na pasku. Ja otrzymałem wersję na bransolecie (co lubię i takie są niemal wszystkie moje zegarki) całą pokrytą czarnym PVD (co lubię chyba mniej: to mój pierwszy w tym stylu). Bransoleta dość wiotka, jej wykończenie jest matowe z wypolerowaną częścią wewnętrzną, a klamra jest typu klasycznego. Równie klasyczne jest szkiełko – mineralne „odporne na pęknięcia”. I tutaj kończy się klasyka, a zaczyna szaleństwo.

            Szkiełko jest sygnowane. Biały napis głosi „Caravelle”, a pod nim – na czarno – stoi „New York”. Jako że cyferblat (tarcza i mechanizm) jest czarno-biały, to dwukolorowy napis czasem się pojawia, czasem znika, czasem widoczny jest jeden element, a czasem drugi. Fajna gra optyką. Podobne rozwiązanie zastosowano w deklu. Jeśli ktoś podejrzewa, że  dekiel jest przeszklony, to chciałem go zapewnić, że się nie myli.  

 

 

gallery_105940_3650_17176.jpg

Zdjęcie - jak widać - czarno-białe

 

           Pod szkiełkiem jest tarcza. Tarcza o fantazyjnym kształcie, zewnętrza część – jakieś 1/3 średnicy – jest pełna. Znajdują się tam nakładane indeksy godzinowe powleczone lumą i znaczniki minutowe. Żadnych liczb, co może sprawiać Amerykanom kłopot w odczytywaniu czasu, ale my – Europejczycy – dajemy jakoś radę. Środek tarczy odsłania mechanizm. Forma niedokonana – odsłania – jest jak najbardziej na miejscu, ponieważ proces ten nie został zakończony: widok zasłaniają nam litery NY wpisane w literę C. Przypomina to nieco New York City Transit Authority’s Token (po ludzku: żeton do nowojorskiego metra). Prostszym wyjaśnieniem jest jednak to, że monogram jest oznaczeniem firmowym: Caravelle New York.

 

new-york-city-transit-authority-token_11

 

            Pod tarczą widać mechanizm. Jako że jest to zegarek szkieletowy, nie ma datownika – jedynie wskazówki. Te są czarne, kształtu stiletto, wypełnione lumą. Nie jest to Superluminova™, nie ma jej tam duzo, ale trochę świeci. Na tyle, żeby wchodząc z nasłonecznionego ogrodu do ciemnej piwniczki widzieć, która jest godzina. Miłym akcentem jest czerwień na skraju wskazówki sekundnika. Dodaje to dzikości – a może nawet krwiożerczości – całemu zegarkowi.

           Jeszcze bardziej interesująco jest poniżej cyferblatu. Znajduje się tam werk, który bardzo ładnie pracuje, widać balans i sprężynę, widać nawet jak wysprzęgla się wałek podczas ustawiania czasu. Nic dziwnego, że widoki są ładne, skoro zastosowany mechanizm to TY2807. Pod tym oznaczeniem kryje się specjalnie przygotowany dla skeletonów – tzn. odchudzony ze zbędnego metalu – znany ST-16 od Sea-Gulla. Więc jednak chińszczyzna... Nie tak do końca jednak, bo przecież ST-16 to Miyota 82XX ulepszona poprzez wymianę jednostronnego wahnika na obukierunkowy „magic lever” typu Seiko. Ten mechanizm ma i ręczne dokręcanie, i stop-sekundę, i zacne 21 600 bph, i 21 kamieni, więc nie jest to najtańsza budżetówka, można by go nawet określić jak werk z wyższej półki.

 

Film reklamowy, całkiem zacnie pokazujący szczegóły czasomierza. Pod koniec widać opakowanie - proste i estetyczne. 

 

            Jeśli PT Czytelnik uważa, że przesadzam w swoim entuzjazmie, to tylko dlatego, że nie widział zegarka. A jest co podziwiać. Szczególne wrażenie robi od strony dekla.  Na deklu są oczywiście typowe oznaczenia – referencja, serial, WR, materiał (stainless steel, gdyby były wątpliwości). Znajduje się tu także mniej typowy a dumny napis: “Designed in New York by the Bulova Corporation”. Tak, to widać. Mechanizm jest ażurowy, wybrano cały niepotrzebny metal odsłaniając niemal wszystkie koła, wkręty są wzorcowo niebieskie, a wahnik jest elegancko ażurowy. Nie jest sygnowany, ale zdobiony arabeską – podobnie jak zachowane mostki. Nie mam doświadczenia ze skeletonami ani nawet transparentnymi deklami. Widok poprzez dekiel Caravell robi o wiele lepsze wrażenie niż widok w mojej Glycine Combat (co nie jest dziwne) i o wiele lepsze wrażenie niż widok w szkieletowej Princess of the Skies mojej żony (co już jest dziwne, biorąc pod uwagę różnice w cenie).

           

 

 

gallery_105940_3650_135493.jpg

A tutaj stan faktyczny. Oczywisty brak talentu i umiejętności fotograficznych autora zdjęć jest dowodem na to, że powyższy filmik nie kłamie, a wykonanie zegarka stoi stoi na wysokim poziomie.

 

            Jeśli miałbym oceniać jakość wykonania werku i całego zegarka, to dałbym mu raczej bardzo dobrą „top” niż dobrą „elaborate”. Może z minusem. Ten minus należy się za widoczne ślady obróbki mechanizmu. Pocieszam się, że to zwycięstwo technologii nad estetyką i przynajmniej nikt mi tu nie próbował zamydlić oczu chromowaniem. Szczególnie że punktualność jest całkiem zacna: spieszy się nieco ponad minutę na tydzień. Jakość wykonania koperty, tarczy i pozostałych mechanizmów nie przedstawia wiele do życzenia. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że to zegarek za niecałe 200 dolców. Za tę cenę oferuje nam więcej niż Stuhrling, Akribos 24, Junkers z Zeppelinem, Seiko 5, czy Orient (zarówno „3 gwiazdki” jak i – śmiem twierdzić – Bambino).

 

bulova-44L168.jpg

Jako że ilustracje w artykule są mocno monochromatyczne postanowiłem dodać zdjęcie Caravelle 44L168 mojej żony - od której wszystko się zaczęło.

Czyż nie jest urocza?

 

            Największą zaletą Caravelle jest świetny wygląd: doskonały design i dobre wykonanie. Na pochwały zasługuje również mechanizm z nieco wyższej półki cenowej. Warto przypomnieć, że Caravelle produkuje przede wszystkim zegarki kwarcowe, być może więc ta maszyna jest tak dobra mechanicznie, bo jest czymś wyjątkowym, czymś, czym można się popisać...

            A jakie są wady? Nie zauważyłem żadnych, które nie wynikałyby z budżetowej ceny. Bransoleta mogłaby być lepsza, szkiełko mogłoby być lepsze, wodoodporność mogłaby być lepsza, koronka mogłaby być sygnowana.  OK – tej sygnowanej koronki to się czepiam.

 

gallery_105940_3650_246357.jpg

Bransoleta mogłaby być lepsza, bo - choć zewnętrzne ogniwa są litej stali (wewnętrzne zwijane) - jej jakość jest tylko niewiele wyższa od Seiko czy Orienta. 

 

            Rozumiem też, że wadą może być również „odważny design”. Pretensjonalne jest odsłanianie mechanizmów (chyba, że lubimy nagość). Pretensjonalna jest również czarna barwa zegarka (chyba, że jest się operatorem Gromu). Ale że w tych czasach pretensjonalne jest również noszenie zegarków to naprawdę nie ma się czym przejmować. Poza tym zegarek przypomina mi młodość – czasy, kiedy chciałem być komandosem i oglądałem Playboya. Uważam też, że żona dokonała świetnego wyboru i czarna wersja jest najlepsza. Są jeszcze inne: srebrno-czarny 43A124, takiż sam na skórze 43A123, srebrno-granatowy 43A135, czarny ze złotymi wskazówkami 45A137.  

            Caravelle 45A121 to zegarek z charakterem. I nawet jeśli ten charakter nie jest najlepszy, to na pewno nie można się nudzić.

 

:)


 • 3

#2 Topaz

Topaz
 • Użytkownik
 • 113 postów
 • Gadu-Gadu: osoba prywatna
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Białystok

Napisano 09 wrzesień 2019 - 22:36

Bardzo ciekawa recenzja, z dużą przyjemnością ją przeczytałem, dziekuję. Celne zdanie do zapamiętania na ten i następne tygodnie : "Ale że w tych czasach pretensjonalne jest również noszenie zegarków to naprawdę nie ma się czym przejmować."


 • 0

#3 StaryWilk

StaryWilk
 • Użytkownik
 • 1993 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Wrocław

Napisano 10 wrzesień 2019 - 08:00

Świetne uzupełnienie w kolekcji dla Sekondy, Ingersolla, Stuhrlinga, Akribosa, czy Breila...

 

Breil to włoska firma z tradycjami, oczywiście zegarki pochodzą z Dalekiego Wschodu, ale kontrola jakości jest europejska.

 

Seiko i Orienty raczej nie mają startu.

 

 

Orientujesz się moze czy w Winnerach Skeletonach można spotkać ten sam mechanizm?

 

Wtedy jak coś nie tak bedzie z mechanizmem, za 50-60 zl, można szukać dawcy:

 

https://kupciuszek.n...AyABEgI0y_D_BwE

 

reloj-winner-skeleton-tm-340-mecanico-D_


Użytkownik StaryWilk edytował ten post 10 wrzesień 2019 - 08:00

 • 0

#4 Ordoss

Ordoss
 • Użytkownik
 • 275 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 12 wrzesień 2019 - 14:01

W końcu zerknąłem na recenzję - dziękuję za dedykację. Widzę, że ominęła mnie jakaś wojna edycyjna  :).


 • 0

#5 papax

papax
 • Użytkownik
 • 715 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 14 wrzesień 2019 - 17:46

Recenzja na niezłym poziomie. Niestety zegarek wygląda podobnie tandetnie jak różne dziurbilony z Aliexpresu wspomniane przez Starego Wilka. Wykonczenie werku z kolei przypomina mi bardziej szlify z Hangzhou niż Seagulla, ale nie będę się sprzeczał.
 • 2

#6 Zeno

Zeno
 • Użytkownik
 • 974 postów

Napisano 25 październik 2019 - 21:55

Recenzja na niezłym poziomie. Niestety zegarek wygląda podobnie tandetnie jak różne dziurbilony z Aliexpresu wspomniane przez Starego Wilka. Wykonczenie werku z kolei przypomina mi bardziej szlify z Hangzhou niż Seagulla, ale nie będę się sprzeczał.

 

Ja też się powstrzymam od sprzeczki z kimś, kto zegarka nie miał w rękach.

 

 

 

 

W końcu zerknąłem na recenzję - dziękuję za dedykację. Widzę, że ominęła mnie jakaś wojna edycyjna  :).

 

Cała przyjemność po mojej stronie.

Nie było wojny edycyjnej, dyskusja pod recenzją zboczyła w innym kierunku, więc rozdzieliłem oba wątki.

 

Tutaj jest ten drugi, o Tudorze: http://zegarkiclub.p...-jego-początki/

:)

 

 


 • 0

#7 Wacor

Wacor
 • Stowarzyszenie
 • 1061 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 25 styczeń 2020 - 12:36

Świetny tekst! Trafiłem na niego dzięki wystawieniu Caravelle na bazarku...i jestem bardzo z tego (tekstu) zadowolony. Dzięki za podzielenie się opinią.


 • 0

#8 jasz

jasz
 • Użytkownik
 • 60 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 25 styczeń 2020 - 14:38

Ciekawa, intrygująca i edukująca, a przy tym osobista i nienachalna recenzja. 

Świetna lektura i ciekawe informacje.


 • 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: 45A121, Caravelle, Bulova, Skeleton

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych