Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
Carrot

Ahoj przygodo, czyli nieco subiektywnie o Spinnaker Hull SP 5020-1

Rekomendowane odpowiedzi

Słowo się rzekło, a że słowo droższe pieniędzy, oto jest. Słów kilka o zegarku nabytym przez przypadek i nieplanowanym ( pozdrowienia dla kolegi @Sielwolf ;) ).

Na początek garstka informacji o nazwach i inspiracjach. Spinnaker to termin żeglarski. Nazywany jest tak jeden z dużych żagli w sportowych łodziach, uznawany za trudny do prowadzenia. Już ten fakt wiele mówi o źródle natchnienia twórców marki. Spinnaker to zegarki inspirowane żeglarstwem, nurkowaniem i morzem, i z tym związane nazwy mają linie tego brandu. Nie inaczej jest z kolekcją Hull, gdyż 'hull' to po angielsku po prostu kadłub. Zegarek, mimo że ma wodne konotacje, nie jest nurkiem. A przynajmniej nie typowym.

Pierwszy rzut oka na opisywany model pozwoli zrozumieć dlaczego tak mocno te zegary kojarzą się z żaglami: post-108363-0-74796300-1568142660_thumb.jpg

 

Wypływamy

 

W pierwszej kolejności należałoby skupić się na kopercie, bo to ona najbardziej przyciąga wzrok. Koperta o szerokości 42 mm to typowa „poduszka”, czyli kształtem przypominająca kwadrat o zaokrąglonych rogach, z wyraźnie odcinającymi się uszami. Wykonana jest ze stali nierdzewnej 316L. Wierzch, spód oraz boki są polerowane. Całości dopełnia luneta, nieobrotowa, wykonana ze szczotkowanej stali. Doskonale współgrają z nią uszy, których górna część również jest szczotkowana. 

post-108363-0-44375200-1568142996_thumb.jpg

Producent sam określa rozmiar swego zegarka jako bardzo uniwersalny, a to za sprawą krótkich uszu i stosunkowo niewielkiemu wymiarowi L2L -48 mm. Tak to wygląda na moim nadgarstku o obwodzie 15,5 cm: ( później to skomentujemy????)

 

post-108363-0-82218900-1568142573_thumb.jpg

 

W głębiny

 

Czas przyjrzeć się tarczy. Tu szczególną uwagę zwraca fakt, że jest to tarcza typu kanapka. Oznacza to, że składa się z dwóch dysków nałożonych na siebie. Górny ma wycięte pola na indeksy godzinowe. Cyframi arabskimi o ciekawym kroju oznaczono godziny 12, 3, 6 i 9, pozostałe to zwykłe proste indeksy w postaci kresek. Wzrok przykuwa kobaltowy kolor tychże indeksów. Podziałka minutowa to indeksy malowane w kolorze pomarańczy. Tarcza nie jest w odcieniu zwykłej, płytkiej bieli, ma nieco perłowy odcień. Trudno mi było uchwycić to na fotografii, ale za to macie okazję zobaczyć jak wygląda kolor kobaltowy ;)

post-108363-0-99849900-1568142741_thumb.jpg

Wypadałoby jeszcze wspomnieć o bibliografii na tarczy. Pod godziną 12 umiejscowiono nazwę Spinnaker oraz, poniżej, „automatic". Natomiast nad indeksem godziny 6 znajduje się logo producenta, czyli żagiel w pomarańczowym kolorze.

post-108363-0-49583300-1568142796_thumb.jpg

post-108363-0-93118500-1568142836_thumb.jpg

Okno daty umieszczono pomiędzy godziną 4 a 5. Po tarczy poruszają się wskazówki w kształcie mieczy (może nieco przerysowanych) oraz prosta i wąska, pomarańczowa wskazówka sekundowa . Co istotne, wskazówki godzinowa i minutowa wypełnione są lumą, która świeci dość dobrze i długo.

post-108363-0-12857600-1568142875_thumb.jpg

Kopertę zamknięto wypukłym mineralnym szkiełkiem. Tu warto wspomnieć, że cała koperta, wraz z tymże niepłaskim szkłem, czyni zegarek dość tęgim. Ma 16 mm grubości. Zegarek nakręcany jest bardzo wygodną koronką udekorowaną, a jakże, żaglem. Wspomnieć należy, ze koronka jest zakręcana, co daje większe poczucie komfortu przy aktywnym kontakcie z wodą.

post-108363-0-49970000-1568142921_thumb.jpg

 post-108363-0-93967200-1568142949_thumb.jpg

 

Druga strona koperty to również szkło umożliwiające rzut oka na mechanizm. Tak, tylko rzut oka, gdyż szkło zdobią fale i żagiel, które nieco zasłaniają widok. Na tylnej obudowie standardowe dane, czyli numer modelu, informacja o materiale, wodoszczelności na poziomie 100m, oraz o typie naciągu. Skoro już tu jesteśmy, to warto się na chwilę zatrzymać przy mechanizmie. W środku pracuje chyba doskonale wszystkim znany Seiko NH35A. Mechanizm, jak już wcześniej wspomniano, o naciągu automatycznym, na 24 kamieniach i z 41 godzinną rezerwą chodu. Tu muszę przyznać, że w moim egzemplarzu wyregulowanie mechanizmu jest na bardzo zadowalającym poziomie- średnia dobowa odchyłka to ok. +10 s. Rezerwa chodu również jest zgodna z tą deklarowaną dla tego werku. 

post-108363-0-70151100-1568143046_thumb.jpg 

post-108363-0-92739600-1568143065_thumb.jpg

Zegarek umieszczono na gumowym pasku o szerokości 22 mm w kolorze bieli, a jego ozdobą jest niebieska linia współgrająca z indeksami. Pasek wieńczy tradycyjna klamerka z polerowanej stali oznaczona Spinnaker.

 

Wynurzenie i do brzegu

 

Całościowo zegarek robi bardzo dobre wrażenie. Jest wykonany starannie, solidnie, a znalezienie niedociągnięć chwilę mi zajęło. Jedyny feler jaki zauważyłam, to nieco nierówne odstępy między indeksami minutowymi a godzinowymi. Jest to widoczne np. przy godzinie 6. Ale, jak to mówią, nie ma to wpływu na pracę silnika ^_^

post-108363-0-56815800-1568143121_thumb.jpg

 

Czas wtrącić kilka swoich przemyśleń. Otóż, bałam się bardzo tego rozmiaru. Rozmyślałam o paru innych zegarkach tej wielkości i zawsze rozmiar mnie skutecznie powstrzymywał. Tu postanowiłam w końcu zaryzykować, na pewno pomogła w tym mocno wyprzedażowa cena. Ostatecznie stwierdzam, że zegarek tej wielkości da się nosić na nadgarstku o obwodzie 15,5 cm, ale czy jest to wygodne i do tego dobrze wygląda to już inna bajka... Dzień czy dwa na nadgarstku – jest w porządku, ale na dłuższą metę lub jako EDC, w moim wypadku, by się nie sprawdził. Po prostu mocno go czuć. Czuć jego wielkość, jego grubość i jego wagę. W końcu zegarek jest opisany przez większość dystrybutorów jako męski. Kolejną kwestią jest jego stylistyka. Wygląd przywodzący na myśl opalonego żeglarza w białej koszuli i granatowych szortach. Takiemu mężczyźnie pasuje, tylko co dalej? W jasnych stylizacjach o sportowym zacięciu zapewne zda egzamin. Natomiast nie jest tak, że założy się go do każdego codziennego outfitu. Zegarek jest dość specyficzny i na pewno nie wygląda uniwersalnie. Mi akurat jego stylistyka pasuje, bo jestem fanką marynistycznych motywów.

Nie można nie wspomnieć o skojarzeniach, które się nasunęły wielu z Was, gdy zegarek pokazałam na forum. A mianowicie jego podobieństwo do Pama widoczne głównie w kształcie koperty, sandwichowej tarczy i czcionce indeksów. Czy to podobieństwo jest uderzające? Według mnie, nie, choć inspiracje są wyraźne i oczywiste. Ten model ma jednak swój własny marynistyczny styl.

Podsumowując, zegarek bardzo udany i dający zadowolenie. Wyróżniający się. Warty zainteresowania. Na pewno latem często będzie gościł na moim nadgarstku :D

post-108363-0-21917000-1568143189_thumb.jpg

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie i merytorycznie :)

Oby więcej takich recenzji :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przyjemna recenzja, a i zegarek ciekawy, naprawdę interesujące nawiązanie do pama, był czas że szukałem czegoś w takiej kopercie i ten Spinnaker do mnie gada... no może w innej kolorystyce.  -_-


Langel 17 jewels - Bulova Accutron Automatic 63B98 - Citizen Proximity BZ1000-54E - Swatch YIS403 - Alba AEFD557

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie

@4palce warto poszukać wśród Spinnakerów, mają sporo modeli nawiązujących i w różnych kolorach.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie napisane.

Dziękuję :)


Myślę, że bez Słońca nie byłoby zegarów...  www.mojekrajobrazy.pl

Galeria zegarkowa: zegarekonline.pl/galeria/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie

@4palce warto poszukać wśród Spinnakerów, mają sporo modeli nawiązujących i w różnych kolorach.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

 

Mam od nich Fleussa, też inspirowany starą marką i na tę chwilę wystarczy... ja się naprawdę staram zmieścić w jednym pudełku z pięcioma przegródkami.;P    


Langel 17 jewels - Bulova Accutron Automatic 63B98 - Citizen Proximity BZ1000-54E - Swatch YIS403 - Alba AEFD557

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna recenzja :wub:

Tak właśnie czytając myślałem, że szeregiem szczegółów ten zegarek nawiązuje do PAM-a. :huh:

Ale Ewa wykazała czujność i w opisaniu tych paraleli mnie ubiegła B)


"Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość fidelio

Dzięki za lekturę :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam od nich Fleussa, też inspirowany starą marką i na tę chwilę wystarczy... ja się naprawdę staram zmieścić w jednym pudełku z pięcioma przegródkami.;P

 

Dlatego ja, zapobiegawczo, kupiłam pudełko z 8 przegródkami:-)

Świetna recenzja :wub:

Tak właśnie czytając myślałem, że szeregiem szczegółów ten zegarek nawiązuje do PAM-a. :huh:

Ale Ewa wykazała czujność i w opisaniu tych paraleli mnie ubiegła B)

Co ciekawe, pozostałe modele z kolekcji Hull mają ciemne tarcze, ale próżno w nich szukać takich indeksów jak tu. Jeśli przy ciemnej tarczy zastosowano by tę samą czcionkę, podobieństwo do Paneraia byłoby uderzające.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie napisana recenzja, bardzo dobrze się czyta, właściwa lekkość narracji, odpowiednia ilość danych, no i oczywiście dobre zakończenie ;)  :)  :wub:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetna robota!!! Czekamy na recenzję pozostałych Twoich zegarków ;-)

post-108708-0-09949900-1568204172.png


Małżeństwo i zegarki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.