Skocz do zawartości

Ogłoszenie

Aukcja na rzecz WOŚP

MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ
MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ

Zdjęcie

Jak ustalić datę produkcji zegara

Zegar badische Uhrenfabrik A G Pomoc

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 świeżak 5

świeżak 5
  • Nowy Użytkownik
  • 20 postów

Napisano 23 październik 2019 - 13:32

Witam.

Kupiłem zegar na pchlim targu. Dowiedziałem się że to Badische Uhrenfabrik A G.

Niestety nie działa - chcę mu zwrócić duszę.Skrzynia jest z dębu Front i sosny tylna ścianka.

Moje pytanie: Jak ustalić rok produkcji? Wiem że lata między wojenne ale pierwszy okres działalności firmy czy drugi?

Czy cyfra widoczna na werku to oznaczenie długości wachadła? 

Czy nakrętka na wachadle jest w dobrym położeniu czy może ostrą stroną do wachadła?

Czym wkleić szkiełko z boku szkrzyni?

zeg3,.jpg sygnatura.jpg zeg1,.jpg zeg2,.jpg wachadło1.jpg wachadło.jpg werk.jpg werk1.jpg werk2.jpg werk1.jpg werk3.jpg

• 0

#2 Anansi

Anansi
  • Miłośnicy zegarów
  • 415 postów

Napisano 23 październik 2019 - 14:20

Ciekawy zegarek...

Nie da się ustalić dokładnego roku produkcji. Firma upadla w 1932 roku. Co to są te dwa okresy działalności firmy? Skrzynia odpowiada modelom z połowy lat 20, bardzo podobną można ją odszukać w katalogu z roku 1924. Brakuje części drzwiczek z trzema prostymi lub fazowanymi szybkami.

27 to długość waHadła w centymetrach.

Zdjęcie jest kiepskie, mało widać. Bezpośrednio pod soczewką wahadła powinna być tulejka z wcięciem, w które wchodzi jej brzeg.

Boczna szybka była mocowana metalowymi klinikami lub gwoździkami.

FireShot Capture 050 - Katalogi – Dysk Google - drive.google.com.jpg

Użytkownik Anansi edytował ten post 23 październik 2019 - 14:22

• 0

#3 świeżak 5

świeżak 5
  • Nowy Użytkownik
  • 20 postów

Napisano 24 październik 2019 - 15:22

Dziękuję za odpowiedź Anasi i przepraszam za błędy.

Dwa okresy działalności firmy to: Za wikipedią - Działalność w latach 1860-1918, po czym została zamknięta . Ponownie uruchomiona w 1927 funkcjonowała do 1945r.

27 to długość wahadła w centymetrach a nie w calach francuskich jak to gdzieś wyczytałem? 

Gdzieś w galeriach zdjęć widziałem podobną skrzynię i werk z grawerem daty 1915r. Myślę że to może być jakaś podpowiedź, chociaż była to jedyna fotka mechanizmu z datą. 

Odnośnie nakrętki wahadła to z twojego opisu wynika że teraz jest we właściwym położeniu (fotka).

Uzupełnię opis skrzyni: Front- z dębu, Boki oraz dno ( dennica) z sosny. W drzwiczkach mojego zegara na kwadratowej szybie są widoczne otwory umiejscowione w środkowej części boku (4 otwory na przeciwko siebie, gdyby przeprowadzić linie proste podzieliły by szybę na 4 kwadraty). Czyżby próżniejsza modyfikacja?

Ile może kosztować wymiana sprężyny?

wahadło, nakrętka.jpg mocowanie od wewnątrz.jpg skrzynia otwór.jpg

• 0

#4 świeżak 5

świeżak 5
  • Nowy Użytkownik
  • 20 postów

Napisano 24 październik 2019 - 18:31

Mogę prosić o link do wspominanego katalogu ? Opis do fotek z posta wyżej : 1-śruba wahadła, 2- sposób mocowania szyby na wysokości wahadła czy odpowiada epoce? 3- otwory od frontu (góra drzwiczek ) :rolleyes: .

Użytkownik świeżak 5 edytował ten post 24 październik 2019 - 20:18

• 0

#5 Anansi

Anansi
  • Miłośnicy zegarów
  • 415 postów

Napisano 26 październik 2019 - 19:59

Skoro cytuję katalog z roku 1924, to raczej przeczy to nieistnieniu firmy w tym okresie. Katalog mam na dysku w komputerze, co trochę utrudnia podanie linku...

Nakrętka regulacyjna wahadła jest moim zdaniem przykręcona odwrotnie. Brakuje też drugiej części. Zdjęcie przedstawia zegar miniaturkę, trochę inny siłą rzeczy, ale górny element regulacyjny wyglądał podobnie. Jego brak nie powinien być jednak jakąś straszną bolączką ;)

20191026_152838.jpg

Nie wiem jaka szyba tam była. Z pewnością nie jednoczęściowa (ewentualnie przykryta z zewnątrz jakimś "maskowaniem" - vide zdjęcie). Albo dzielona drewnianymi szprosami, albo "witrażyk" oprawiony w mosiężne ramkii.

Użytkownik tarant edytował ten post 26 październik 2019 - 20:51

• 0

#6 Bastler

Bastler
  • Nowy Użytkownik
  • 8 postów

Napisano 11 listopad 2019 - 04:01

Witam, posiadam taki zegar. 

Załączone miniatury

• IMG_4104.JPG

Użytkownik Bastler edytował ten post 11 listopad 2019 - 04:03

• 0

#7 PM1122

PM1122
  • Użytkownik
  • 1537 postów

Napisano 11 listopad 2019 - 06:54

Jak kolega Anansi podaje , że lata 20-te , to na pewno tak będzie . :)

Z przodu szyby , były zapewne listewki , które stwarzały wrażenie podziału na kilka szybek .

A koszt wymiany sprężyny ... szukaj zegarmistrza , bo to tylko od niego zależy . Rozbieżność jest bardzo duża .

Trzeba mieć na uwadze fakt , że wymiana sprężyny , to zawsze rozkręcenie całego mechanizmu .  

• 1

#8 bajmar

bajmar
  • Użytkownik
  • 445 postów

Napisano 11 listopad 2019 - 08:42

PM w niektórych mechanizmach można wyjąć bębny bez rozkręcania płyt :) oczywiście sprężyny należy rozkręcić w jednym i drugim przypadku :)
  • 0

#9 PM1122

PM1122
  • Użytkownik
  • 1537 postów

Napisano 11 listopad 2019 - 08:49

PM w niektórych mechanizmach można wyjąć bębny bez rozkręcania płyt :) oczywiście sprężyny należy rozkręcić w jednym i drugim przypadku :)

Tak , tak .

Tu , to nie wiem , bo takiego mechanizmu nie miałem . Ale patrząc na te zdjęcia , to chyba nie uniknie się rozkręcania , bo już myślałem nad tym  .No,  ale przy okazji , to cały mechanizm się wyczyści ;)

• 0

#10 świeżak 5

świeżak 5
  • Nowy Użytkownik
  • 20 postów

Napisano 11 listopad 2019 - 11:20

Dzięki wielkie za odpowiedzi. :) Byłem już u "lekarza" Określił naprawę z czyszczeniem na kwotę na 450/500zł. :wacko:  Trochę sporo zważywszy na to że podobne zegary można kupić działające w przedziale 300/400zł. Jest to jedyny zegarmistrz który by się podjął naprawy w moim mieście (Płock). Może znacie innego w pobliżu?

Co do drzwiczek to myślę że wykończę je takim elementem jak niżej . Co prawda zegar  Junghans . Ale skrzynia i tarcza bardzo podobne.

Screenshot_2019-11-11 Zegar Junghans.png

Co myślicie?

Użytkownik świeżak 5 edytował ten post 11 listopad 2019 - 11:22

• 0

#11 Anansi

Anansi
  • Miłośnicy zegarów
  • 415 postów

Napisano 11 listopad 2019 - 11:57

Owszem, za 300 można kupić działający zegar. Ale zwykle dość krótko :D

Dlaczego takie junghansowskie cuś chcesz w drzwiczkach? Nie lepiej dać 2 pionowe szproski, tak jak na ilustracji z katalogu Badufa ?

• 0

#12 PM1122

PM1122
  • Użytkownik
  • 1537 postów

Napisano 11 listopad 2019 - 12:27

Dzięki wielkie za odpowiedzi. :) Byłem już u "lekarza" Określił naprawę z czyszczeniem na kwotę na 450/500zł. :wacko:  Trochę sporo zważywszy na to że podobne zegary można kupić działające w przedziale 300/400zł. Jest to jedyny zegarmistrz który by się podjął naprawy w moim mieście (Płock). Może znacie innego w pobliżu?

Co do drzwiczek to myślę że wykończę je takim elementem jak niżej . Co prawda zegar  Junghans . Ale skrzynia i tarcza bardzo podobne.

attachicon.gifScreenshot_2019-11-11 Zegar Junghans.png

Co myślicie?

Takiej kwoty się spodziewałem , bo to już solidne serwisowanie . Taniej , to ciężko znaleźć , bo te prace zajmują sporo czasu . 

W każdym razie , po takiej ,,operacji,, i kwocie , powinieneś prosić o gwarancję .

• 0

#13 świeżak 5

świeżak 5
  • Nowy Użytkownik
  • 20 postów

Napisano 11 listopad 2019 - 15:18

Anansi sugerowałem się aktualnym układem otworów drzwiczkach  nad szybą.Z których wychodzi szpros na krzyż, a ten z Junghansa wygląda ciekawiej. Ale rozważę jeszcze twą sugestię by nie mieszać.

PM1122 W kwocie naprawy jest gwarancja 2lata. Ale muszę czekać do Lutego na przyjęcie zegara.

Pozdrawiam .

Użytkownik świeżak 5 edytował ten post 31 grudzień 2019 - 15:24

• 0

#14 Anansi

Anansi
  • Miłośnicy zegarów
  • 415 postów

Napisano 11 listopad 2019 - 19:16

No to taką?

om.jpg

• 0

#15 świeżak 5