Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
woocash007

Wiktor Troczyński - zegarmistrz z krakowa

Rekomendowane odpowiedzi

Serdecznie witam i  zwracam się do miłośników historii zegarmistrzostwa z prośbą o  pomoc w dotarciu do informacji / i ewentualnych dokumentów/ dotyczących złotników żyjących w okolicach Krakowa w XIX wieku . Przede wszystkim interesuje mnie jak wyglądała ich nauka zawodu, zdawane egzaminy i praktyka a także wykonywanie przez nich prac /umowy, rachunki,…/. 


Jestem genealogiem amatorem, poszukującym rodzinnych korzeni. W trakcie poszukiwań dotarłam do informacji, że jeden z moich prapradziadków WIKTOR TROCZYŃSKI (ok.1811 –ok.1870) był zegarmistrzem. W okresie od   ok. 1840 do śmierci mieszkał i zapewne pracował , kolejno w Zakliczynie n/Dunajcem, Wieliczce, Krakowie i Krzeszowicach.  Szukając w internecie informacji o nim, ostatnio trafiłam na notatkę prasową z 1864 roku, dotyczącą trwającej odnowy tarcz zegara na wieży zamkowej  w Krakowie - z  której wynika, że w tym czasie dozorem zegara zamkowego zajmował się zegarmistrz Troczyński ( „Robotami około odnowienia tarcz zegarowych zajmuje się p. Józef Troczyński  złotnik, syn zegarmistrza który ma dozór nad zegarem zamkowym”). Prowadząc dalsze poszukiwania trafiłam na stronę Klubu Miłośników Zegarów  i Zegarków a tu w Bazie Wiedzy na  artykuł   „Zegar Kościoła Katedralnego w Krakowie” -  zawierający wiele ciekawych wiadomości - ale niestety nie  dotyczących wprost Wiktora Troczyńskiego.


Będę wdzięczna za każdą informację  i wskazówkę, które pozwolą mi dowiedzieć się czegoś więcej o moim przodku.


Pozdrawiam


Edytowane przez woocash007

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie informacje o podobnej tematyce zdobywałem w  bibliotece  Jagielońskiej. Można zapytać na wawelu kustosza zbiorów zegarów, kiedyś była nim pani Lenczowska,,  teraz ?... I jeszcze Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Wszystkie te instytucje mają dobrze pogrupowane dokumenty dotyczące rzemieślników krakowskich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.