Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
pmwas

Lip Chronometre Officiel

Rekomendowane odpowiedzi

Znów dostałem zegarek z prośbą o uruchomienie.

Muszę przyznać, że broniłem się rękami i nogami, chciałem odesłać, ale w końcu dałem sie przekonać.

Zegarek - niestety - miał złamaną oś balansu.

Konia z rzędem temu, kto dostanie nową oś do wersji Chronometre, wiec musiałem posiłkowac się osią do zwykłego Lipa.

 

Wiedziałem, ze tak będzie - wprawdzie części dopasowywałem i zeszlifowałem (tzn zwężyłem) nieco oś, by dało się założyć przerzutnik...

 

post-2232-0-43546600-1576430845_thumb.jpg

 

...stalowa płytka przerzutnika nie wytrzymała nabijania i musiałem zastosować mosiężną z modelu Type Courant.

Niby to samo, ale nie to samo.

 

Jak pisałem - byłem absolutnie pewien, ze tak będzie - stal jest twarda i nabijanie stalowego elementu na oś z reguły kończy się źle...

Oś musi być perfekcyjnie obrobiona, bo minimalna niedokładność skutkuje albo pęknięciem elementu, albo luzem, ciężko utrafić.

Mosiadz jest lepszy, bo nie wymaga aż takiej dokładności...

 

Najgorsze jest to, ze przerzutnik w zasadzie był już nabity (ale może zdążył już pęknąć?), bo cały tragizm tej sytuacji polega na tym, że było już w zasadzie dobrze, tylko chciałem jeszcze poprawić "na sicher", bo pod światło widziałem małą szczelinkę.

mam nawet wątpliwośc, czy to oś rozsadziła element, czy po prostu zmiażdżyłem go za mocnym uderzeniem i... obawiam się, ze prawdziwa jest druga opcja.Ot - klapa...

 

Sam mechanizm - nic specjalnego. Ładny, bimretaliczny balans z breguetowskim wosem, poza tym normalny, 16 kamieniowy Lip...

 

post-2232-0-96840000-1576431059_thumb.jpg

 

Taki mechanizm naciągowo-nastawczy, koła naciągowe i zapadka schowane pod mostkiem...

 

 post-2232-0-25340900-1576431126_thumb.jpg

 

Trochę czasu zajęło mi wyczyszczenie rdzy z ząbków osi sekundowej.

tarcza sygnowana Chronometre Officiel Sigurd 70 Rue Laffayette Paris

 

post-2232-0-28026400-1576431199_thumb.jpg

 

Elegancko mocowany klocek włosa, stalowy wychwyt...

 

post-2232-0-53223900-1576431275_thumb.jpg

 

...a całość w "taniej" kopercie ze stopu na bazie niklu :)

Wskazówki to komplecik pozyskany również z modelu Type Courant.

 

Chodzi...

 

 

...nawet nieźle.

 

Pakuję i wysyłam w drogę powrotną, choć...  Strasznie jestem zły z powodu tego przerzutnika :( .

Nic, nie odstanie się...

Edytowane przez pmwas

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejna super relacja, i uratowany zegarek  :) fajnie... gratuluję umiejętności i wiedzy.

Edytowane przez Qba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tokarka!!!


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie fajny zegarek.

Dobrze, że do uratowania.

I jeszcze sporo uciechy przy tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tokarka!!!

m

 

Wiem, wiem :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwróćcie uwagę, że to oficjalny chronometr francuski z Besancon, z pieczęcią głowy żmiji na płycie i zgodną numeracją - kolekcjonerski rarytas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest klasa :)


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kochani, wybaczcie... chronometr został uszkodzony przez niewłaściwe pasowanie plateau... Sorry za szczerość... ale to jest fakt...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się i tak też napisałem (równie dobrze mógłbym udawać, że od początku element był mosiężny). Po prostu za mocno uderzyłem, bo mi ręka zadrżała -te stalowe elementy są bardzo łatwe do uszkodzenia, bo stal jest twarda i pęka (dlatego też tak długo ociągałem się z tym zleceniem - znam to...). Jak kiedyś znajdę część, to ją wymienię.

 

Najgorsze, że z tą szczelinka mierzoną w mikrometrach, zegarek działałby zupełnie dobrze - po prostu tyopwy przypadek "przedobrzenia".

Edytowane przez pmwas

Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie brzmi to dobrze... Może jednak kiedyś odzyska pełnię chronometryczności.

Edytowane przez Grigoris1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.12.2019 o 00:07, kiniol napisał:

Kochani, wybaczcie... chronometr został uszkodzony przez niewłaściwe pasowanie plateau... Sorry za szczerość... ale to jest fakt...

 

8BFBDF9A-F062-4630-8186-FCEF81EC8EB9.thumb.jpeg.058d8ab42987afcc6cbc31630607e3b1.jpeg

 

FCE64C1D-67FE-4748-A66D-2D7AF7679EDF.thumb.jpeg.2acf183d736e0eb4e717bb395af842cd.jpeg

 

:D

 

czasem trzeba tylko poczekać i część się znajdzie!


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać, ze się bałem. Ze chciałem zostawić jak jest, ale nie mogłem nie spróbować i opłaciło się :)

 

znalazłem na alle trupa i pozyskałem część. Bo to sprawa „honorowa”. Po cichu liczyłem, ze Grzegorz nie będzie chciał ponownie naprawiać zegarka, ale jednak przyjął wiadomość entuzjastycznie i Lip przyjechał ponownie do poprawki. 

 

Los czasem się uśmiechnie - chcąc nie chcąc musiałem spróbować i naprawiłem swój błąd. Jednak szkoda by było zostawić tego Lipa z mosiężnym plato. Miał stalowe, odzyskał stalowe. 

 

Bardzo się cieszę.

 

co ciekawe - plato pasowało bez żadnych dodatkowych poprawek, czyli poprzednio jednak chyba po prostu przywaliłem za mocno...


Miłego dnia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, pmwas napisał:

Muszę przyznać, ze się bałem. Ze chciałem zostawić jak jest, ale nie mogłem nie spróbować i opłaciło się :)

 

znalazłem na alle trupa i pozyskałem część. Bo to sprawa „honorowa”. Po cichu liczyłem, ze Grzegorz nie będzie chciał ponownie naprawiać zegarka, ale jednak przyjął wiadomość entuzjastycznie i Lip przyjechał ponownie do poprawki. 

 

Los czasem się uśmiechnie - chcąc nie chcąc musiałem spróbować i naprawiłem swój błąd. Jednak szkoda by było zostawić tego Lipa z mosiężnym plato. Miał stalowe, odzyskał stalowe. 

 

Bardzo się cieszę.

 

co ciekawe - plato pasowało bez żadnych dodatkowych poprawek, czyli poprzednio jednak chyba po prostu przywaliłem za mocno...

No i to jest honor zegarmistrza... Super... :)


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.