Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here

Rekomendowane odpowiedzi

To była długa naprawa... 

Padł mieszek. Dzięki pomocy kolegów z forum (dzięki  :) ), po próbach lutowania i napełniania werdykt był jednoznaczny - nie da się, nieszczelność jest na bocznej, pracującej fałdzie i wcześniej czy później na skutek ruchu łata się rozlezie. Na zatoce mieszki są, ale z komentarzem wystawiającego w stylu "nie jestem ekspertem, widziały gały co brały.. :wacko: ", co przy cenie, kosztach dostawy i ryzyku czyniło całe przedsięwzięcie niespecjalnie atrakcyjnym.

Po dość długim poszukiwaniu wybrałem ofertę Mike Murray'a z Mike's Clock Clinic oferującego części w dość rozsądnej cenie (tzn. dla nas - drogo), ale dawał dwa lata gwarancji na mieszek i nie za wysoki, jak na Stany, koszt wysyłki. No i nie ukrywał, że jest to część z odzysku, z konkretnego rocznika, napełniona i sprawdzona. Przesyłka była u mnie w niecałe 3 tygodnie.

Korzystając z lodówkowej temperatury na balkonie dosyć łatwo i bez pośpiechu że się ogrzeje umieściłem go w baniaku ze sprężyną i dla pewności zrobiłem pomiary jak na zdjęciach. Wygląda, że OK , wstawiłem do zegara i czekam, obserwując zostawiony znacznik na kole zapadkowym :) .

post-86712-0-49235900-1580238009_thumb.jpgpost-86712-0-03951300-1580238021_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmianę masz gdzieś ok 15mm. Myślę, że to dobry wynik.

Jak ja sprawdzałem działanie w puszcze po napełnieniu to miałem 13mm. (puszkę wsadziłem do lodówki(zamrażarki) a potem trzymałem w temp pokojowej)

 

post-31391-0-43461600-1580245455_thumb.jpg

post-31391-0-86518200-1580245475_thumb.jpg

 

Naprawę puszki zrobiłem pierwszy raz w 2015 i po roku cały chlorek metylu "poszedł w gwizdek".

W 2016 zasięgnąłem porady u Karola, poprawiłem błedy , napełniłem jeszcze raz , no i chodzi do dzisiaj.

Znalezienie mikro nieszczelności w warunkach domowych to jest wyzwanie.

 

W tej chwili szukam informacji jak rozłożyć puszkę w kalibrze 540.

post-31391-0-21908600-1580246529_thumb.jpg

Starsze modele miały puszkę przykręcaną na dwóch lub czterech śrubach a tu trzeba rozbebeszyć cały mechanizm

by dostać się do wkrętów. Przypuszczam , że tylna część puszki da się zdjąć(oczywiście po zamrożeniu zegarabiggrin.png)

Edytowane przez Taraj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jednak by było zbyt piękne...

Minęło pół roku od instalacji nowego mieszka, Atmos chodzi ale coraz bardziej późni, nie ma śladu nakręcania. Wyjąłem mieszek - wygląda OK, pracuje, amplituda lodówka (ok. 5 stopni) - temp. pokojowa to ok. 11 mm. Podejrzanie za to wygląda zespół naciągu sprężyny głównej. Sprężyna spiralna wystaje od ramy mechanizmu na ok. 25 mm i ani drgnie w miarę pracy (a więc spadku naciągu sprężyny głównej przez blisko 2 miesiące). Według dostępnej literatury wymiar ten to powinno być 45 - 48 mm.

961304962_spryna.jpg.be4a86feaa8d132c39c7c1d60f8ec51a.jpg

A w moim Atmosie po ok. kilku miesiącach pracy tak to wygląda. Przylepiłem miarkę, aby obserwować, czy w miarę pracy "coś się rusza", ale nic nie widać.

IMG_3262.jpg.af0830c01ece05e202bb2d006b3eefb3.jpg

 

 

Problem tylko, że nie wiem, czy te 45-48 mm jest mierzone w stanie naciągniętym, czy rozwiniętym sprężyny głównej, a zatem powstrzymuję się z regulacją.

Podobno jest to wyjaśnione w publikacji "Atmos Factory Repair Notes". Niestety, nie znalazem w sieci tego dokumentu w postaci elektronicznej.

Jeżeli ktokolwiek z Kolegów ma wiedzę nt. zasad tej regulacji ewentualnie dostęp do powyższej publikacji, byłbym bardzo zobowiązany.

Jerzy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoń do mnie to Ci powiem...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Trochę się od 2020 roku zmieniło... Zacząłem zeszłej wiosny sam napełniać i uszczelniac miechy Atmosów... Udaje się to z powodzeniem w wypadku miechów w zegarach od początku produkcji Atmosa z miechem tj od roku 1939 do roku 1992. W 1992 roku firma LeCoultre w kalibrach 540 i nastepnych, zaczęła stosować miechy stalowe, walcowane... Miechy napełnione rok temu cały czas są szczelne... chyba, że czegoś nie wiem...  ;) So, nie trzeba już wysyłać do Ameryka i płacić ciężkie dolary... :)

Edytowane przez kiniol

Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.