Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
PM1122

Borussia? - Prośba o identyfikację zegara - mechanizm nieznakowany

Rekomendowane odpowiedzi

U Ciebie to pewne!  :)

U mnie w trakcie wyjaśniania. Wolałbym Borussi,ę bo z piłką się kojarzy  ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg Tatyany - post 14-

to Kappel.


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli śruby regulacyjne palet kotwicy są od strony tylnej płyty to według bazy Tatyany jest to Borussia.

Tu zdjęcie podobnego numeru mechanizmu z bazy Borussi.

 

Mówiąc szczerze, to nie zwracałem na to uwagi, ale rzeczywiście wychodzi, że zarówno pierwsze mechanizmy Borussii jak i potem sygnowane Kappela mają regulację kotwicy od strony pleców. Popatrzyłem teraz i z pośród wszystkich które mam dostępne 'mostkowce' mają regulację od czoła. Również tez wątku : http://zegarkiclub.pl/forum/topic/159640-hamburger-handelsgesellschaft-deurer-kaufmann/?do=findComment&comment=2618673

 

Popatrzyłem na mój i jest taki jak poniżej. PM1122 też ma kotwicę od czoła... 

Może moja teoria skręca w bok, ale ta regulacja we wszystkich 'mostkowcach' jakie widziałem od strony tarczy i fakt, że w zasadzie można znaleźć ciągłość prawie od początku numeracji aż do 45 000 raczej skłania mnie do wniosku, że to może być całkiem inny producent niż Borussia / Kappel. 

 

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/159640-hamburger-handelsgesellschaft-deurer-kaufmann/?do=findComment&comment=2502752

 

Naturalnie nie upieram się przy tym i czekam co mądrzejsi powiedzą :)

PM1122:

 

Porównaj zawieszenie wahadła z 5883:

 

https://zegarkiclub.pl/forum/uploads/monthly_03_2019/post-90701-0-79483200-1553087785.jpg

 

... i jak możesz - porównaj z Borussiami... 

:)

post-106495-0-32216100-1582042843.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówiąc szczerze, to nie zwracałem na to uwagi, ale rzeczywiście wychodzi, że zarówno pierwsze mechanizmy Borussii jak i potem sygnowane Kappela mają regulację kotwicy od strony pleców. Popatrzyłem teraz i z pośród wszystkich które mam dostępne 'mostkowce' mają regulację od czoła. Również tez wątku : http://zegarkiclub.pl/forum/topic/159640-hamburger-handelsgesellschaft-deurer-kaufmann/?do=findComment&comment=2618673

 

Popatrzyłem na mój i jest taki jak poniżej. PM1122 też ma kotwicę od czoła... 

Może moja teoria skręca w bok, ale ta regulacja we wszystkich 'mostkowcach' jakie widziałem od strony tarczy i fakt, że w zasadzie można znaleźć ciągłość prawie od początku numeracji aż do 45 000 raczej skłania mnie do wniosku, że to może być całkiem inny producent niż Borussia / Kappel. 

 

http://zegarkiclub.pl/forum/topic/159640-hamburger-handelsgesellschaft-deurer-kaufmann/?do=findComment&comment=2502752

 

Naturalnie nie upieram się przy tym i czekam co mądrzejsi powiedzą :)

PM1122:

 

Porównaj zawieszenie wahadła z 5883:

 

https://zegarkiclub.pl/forum/uploads/monthly_03_2019/post-90701-0-79483200-1553087785.jpg

 

... i jak możesz - porównaj z Borussiami... 

:)

Ok . Rano zdejmę tarczę , to zobaczymy jak to od czoła się ma :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mówiłem , tak zrobiłem , czyli zdjęcia przedniej płyty.

Wszystko po to, by dać materiał do porównań i ułatwić rozgryzienie tematu - co jest kogo i jak z tym przejmowaniem było.

No chyba duży materiał , który można umieścić w bazie danych :)

Sądzę , że to jednak Kappel . Bo i w bazie Tatyany, jest w katalogu ,, Kappel 1 ,,

Mechanizm, jest taki sam, jak Leskosa , który jest tam także umieszczony.  Kotwica , gdzie palety są od strony przedniej płyty ( od strony tarczy ). Jeśli dobrze myślę , to główny szczegół u Kappel , to ogranicznik wahadła i numer nad nim .

W Borussi ( ewentualnie Kappel-Borussia) , ogranicznik , to kołki , a numer pod nim ( na samym dole płyty )

Miałbym prośbę do Tatyany , za co z góry dziękuję :) , by pokazała typowy 100% mechanizm Borussi i główne szczegóły , które są 100% Borussi . :)

Ułatwiłoby, rozpoznawanie, a i pomogło w szukaniu cech wspólnych, lub rozbieżnych z Kappel.

post-93729-0-16932400-1582106815_thumb.jpg

post-93729-0-13458900-1582106876_thumb.jpg

post-93729-0-17632400-1582106903_thumb.jpg

post-93729-0-60646700-1582106955_thumb.jpg

post-93729-0-49617800-1582107014_thumb.jpg

post-93729-0-13687500-1582107368_thumb.jpg

post-93729-0-26809000-1582107404_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK .. dzięki. Zależało mi na tym przedostatnim zdjęciu. Moja wizja jest taka: 

Kappel przejął działalność Borussi razem z numeracją i kontynuował ją. Nie ma numeracji równoległej... jest ciągłość. Popatrzyłem sobie trochę wczoraj wieczorem na zdjęcia mechanizmów i moje spostrzeżenia są takie:

1. Taka 'gała' jak w wypadku Twojego wahadła pojawia się w mostkowcach 1056, 5883 (DK), 37753, 407x7, 42884 ... no i na Twoim. U Borussi i Kappela - mam na myśli tych bezmostkowych i z otworami na dole płyty - są typowo 'haczykowe'. Wnioski naturalnie w oparciu o niewielkie zasoby jakie mam do dyspozycji. 

2. W mostkowcach młotek gongu od samego początku (1056) do końca 453xx jest trójkątny. W sprężynowcach też tak jest, w moim również. Borussia od 784 aż po koniec Kappela ma młotek okrągły. To poniekąd cecha 'rozpoznawcza' :)

3. O przykręcaniu regulowanych palet było wczoraj. Borussia / Kappel od pleców, wszystkie mostkowce (łącznie z 1056 i Twój też) od czoła (sprężyny mają tak samo). 

4. Wskazówki które są u Ciebie pojawiają się w mostkowcach od +/- 30xxx i tak już do końca numeracji jaką mam, czy 453xx. Ja mam pierwszy z takimi 30723. Są one charakterystyczne dla całej produkcji Borussi i potem Kappela. Zdjęcie 55xxx sygnowany przez Kappela mam właśnie z takimi.

Ale we wcześniejszych mostkowcach pojawiają się inne wskazówki. W 7047, a potem 19291, 22223, 23043, 28866. Zasobów na potwierdzenie niestety jest mało, ale z tych które posiadam - nic mi tej koncepcji nie burzy. Wcześniej pojawiały się jeszcze inny wzór wskazówek. To jest trudniejsze do obrony, ale wskazówki lekko 'endlerowe' pojawiają się na mostkowych 1056, 5883 (DK) i jeszcze mam dwa inne zdjęcia, ale nie jestem w stanie potwierdzić numerów ich mechanizmów. 

 

5. Jeszcze jeden szczegół który zauważyłem dziś. Mostkowce mają od początki (1056) aż do 12599 'proste' zakończenie dołu wychwytu. Potem aż do końca, czyli 453xx są już łuki po bokach. Takie zakończenie wychwytu obowiązuje we wszystkich Borussiach i Kappelach. Wg mnie zmiana podobna do tej ze wskazówkami, mająca swoje odbicie w późniejszej produkcji. 

 

Odważyłem się wrzucić nierozpoznane sprężynowce z 4-ro ramiennym kołem godzinowym do jednego worka z mostkowcami ze względu na sygnaturę DK. Ale wydaje mi się, że jest sporo cech wskazujących że to ten sam producent. Z tego co kojarzę - nie są znane przypadki sprężynowych mechanizmów sygnowanych przez Borussię lub Kappela. 

Więc wg mnie Twój zegar to nie jest ani Kappel, ani Borussia. To jest producent, który funkcjonował niezależnie od Borussi i myślę, że przed nim. Roboczo nazwałem sobie go 'mostkowcem', ale myślę, że może to być to, czego szukają zegarowcy od dawna. 

http://www.mojemiasto.swidnica.pl/?p=14352

Naturalnie nie obronię tego wniosku namacalnymi argumentami, to tylko hipoteza a to co napisałem to jedynie poszlaki :) (chociaż nic mi na razie tej wizji nie burzy :))

post-106495-0-86114300-1582109897_thumb.jpg

post-106495-0-91108300-1582110225_thumb.jpg

post-106495-0-06844000-1582110803.jpg

post-106495-0-16999000-1582110816.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

... Odważyłem się wrzucić nierozpoznane sprężynowce z 4-ro ramiennym kołem godzinowym do jednego worka z mostkowcami ze względu na sygnaturę DK. Ale wydaje mi się, że jest sporo cech wskazujących że to ten sam producent. Z tego co kojarzę - nie są znane przypadki sprężynowych mechanizmów sygnowanych przez Borussię lub Kappela. 

Więc wg mnie Twój zegar to nie jest ani Kappel, ani Borussia. To jest producent, który funkcjonował niezależnie od Borussi i myślę, że przed nim. Roboczo nazwałem sobie go 'mostkowcem', ale myślę, że może to być to, czego szukają zegarowcy od dawna...

 

 

 

Ostatnio dodałem do folderu "Borussia" dwa mechanizmy sprężynowe:

 

2_724

 

post-90701-0-53181900-1582136275_thumb.jpgpost-90701-0-32649000-1582136285_thumb.jpgpost-90701-0-16584600-1582136301_thumb.jpg

 

30_093

 

post-90701-0-26457300-1582136319_thumb.jpgpost-90701-0-80815000-1582136326_thumb.jpgpost-90701-0-39834100-1582136332_thumb.jpgpost-90701-0-59892500-1582136345_thumb.jpgpost-90701-0-90152400-1582136356_thumb.jpg

 

Pozdrawiam,

Tatyana

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Więc wg mnie Twój zegar to nie jest ani Kappel, ani Borussia. To jest producent, który funkcjonował niezależnie od Borussi i myślę, że przed nim. Roboczo nazwałem sobie go 'mostkowcem', ale myślę, że może to być to, czego szukają zegarowcy od dawna. 

http://www.mojemiasto.swidnica.pl/?p=14352

Naturalnie nie obronię tego wniosku namacalnymi argumentami, to tylko hipoteza a to co napisałem to jedynie poszlaki :) (chociaż nic mi na razie tej wizji nie burzy :))

Czy sugerujesz, że to może być FORTUNA?

Na forum nic, Mikrolisk nic, czy jest jakiś zegar, o którym wiadomo, że to Fortuna?

W sumie ciekawa teoria...

Pozdrawiam Jacek


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem, ale nie mam co myśleć, skoro nigdy takiego nie widziałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to może być Fortuna...Ale w żaden sposób nie obronię tej teorii.

Jedyne co zostało po Fortunie namacalne, to ogłoszenie które Rafał Wietrzyński na Świdnicy publikuje. Taka firma była i skończyła działalność wtedy, gdy zaczynała Borussia. Tyle wiadomo. 
Rafał pisze, że to nie był warsztat garażowy, skoro się budowali... a z ogłoszenia wynika, że robili regulatory. No i 10 lat działalności... Trochę w głowie się nie mieści, żeby nic po nich nie zostało... więc myślę, że zostało, tylko nie jest rozpoznawane. 

Wydaje mi się, że ciągłość tych mostkowych można obronić...w zakresie od 2000 do 45000. Podobnie jak to, że mieli 3 wzory wskazówek na wagowych.

 

3ci wzór obowiązuje we wszystkich Borussiach i Kappelach... więc myślę, że można zaryzykować, że to się dzieje 'potem'. Historia z wychwytem wydaje się być podobna... jest dokonana u mostkowców zmiana na łukowe w połowie ich numeracji... a potem te łuki (albo takie same, bo to przecież tylko łuki) pojawiają się we wszystkich Borussiach i Kappelach. I tu znów - skromne zasoby, żeby wykonywać inne porównania. 

Gdyby była sygnatura - to wszystko byłoby jasne. Na mostkowcach mam 5 x D&K. 3 na linkowych i 2 na sprężynach, ale nie sądzę, żeby to była sygnatura Fortuny (albo innego producenta mostkowców). D&K pojawia się do 12xxx  i potem już nie (niestety skromne zasoby). Oprócz tego jest jeszcze obrazek 'anielicy'... i na koniec, na 44xxx pojawia się Ruttmann & Klein 
http://www.mikrolisk.de/content/horologium.herstellermarken/bildmarke_ruttmann2.jpg

Niestety nie wiem, kiedy R&K zastrzegł / zgłosił to logo, bo może by to było podpowiedzią, czy ten 44xxx może być zrobiony przez Fortunę, czyli jeśli zgłoszenie byłoby przed bankructwem w 1888 - no to byłaby to jakaś dodatkowa niewielka poszlaka. Na pewno w 1888 R&K już mocno działał na rynku, ale czy się sygnował - tego nie wiem. 

Teraz Tatyana (wielkie dzięki :)) wrzuciła 2 mechanizmy sprężynowe z mocnymi cechami Borussii ... ale od mostkowców zdecydowanie odmienne. Niemniej na Borussiowym 30093 wskazówki takie same jak na mostkowych sprężynowcach 2050, 7411_DK, 8600... To nie są typowe wskazówki... one są skromne ale jednak autorskie. No i to jest kolejna - bardzo niewielka, ale jednak - poszlaka, że Borussia jest kontynuatorem mostkowców. 

Może jeszcze jedna malutka poszlaka:
http://zegarkiclub.pl/forum/topic/159640-hamburger-handelsgesellschaft-deurer-kaufmann/page-2?do=findComment&comment=2669533

Dotyczy zegara mostkowego z mechanizmem 2050.. czyli sam początek. Gdyby to miała być Fortuna - pewnie byłby to rok 1879-80. Zegar sprzedany przez Pozzi - Warszawa. 
Pozzi 'egzystował' od 1872 r. Tu zakres czasowy by się obronił. 

Tyle.... to teoria. Może się okazać, że pojawią się materiały / mechanizmy / zdjęcia, które wywrócą ją do góry nogami. Na razie wydaje mi się ona względnie spójna. 

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę przyznać , że ciekawe hipotezy i wnioski. :) 

Jak ktoś odkryje , że to ,,Fortuna,, , to będziesz Ty, albo będziesz miał duży w tym udział. Ja nie jestem tak oczytany ,a Ty masz dużą wiedzę w tej kwestii. Jeśli to mechanizmy Kappel , to wiem , że on najpierw skrzynie , później kupował mechanizmy , a później robił swoje. A od kogo kupował ? 

Borussia , przejęła majątek Fortuny . A Fortunie, na początku działalności, nieźle się powodziło , bo wybudowali sobie budynek i kupili maszyny. Więc dość dużo zegarów musieli wyprodukować . Brak jednak zegara z ich sygnaturą .

Potrzebny jest sygnowany mechanizm . Ale faktycznie, zegara z nią, nigdzie nie ma. Czy jest jakiś w muzeum , albo u kolekcjonera ?  Czyżby mieli swoje logo, ale nie wybijali sygnatury na płytach ?  Stosowali samą numerację ?

Porównywanie cyferek , np. że są nieco inne , da tylko to możliwość , że to z innej firmy, ale i tak , nie wiadomo jakiej.

W każdym razie , w tym kręgu - Borussia / Kappel , wyłania się jeszcze coś i być może , to Fortuna .

Obecnie, te zegary, klasyfikowane są jako Borussia , lub Kappel , bo takie cechy wykazują . Ale całkiem możliwe , że te cechy , to Fortuna , które później, tamte firmy, zaadoptowały w swoich mechanizmach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy wątek - czytam z zapartym tchem... Cieszy mnie ta dyskusja o zegarach wyprodukowanych w Świebodzicach. Ciekawe i odważne hipotezy.

Dopóki nie pojawi się na horyzoncie sygnowany mechanizm Fortuny albo cokolwiek innego co potwierdzi identyfikację (np. reklama Fortuny ze zdjęciem mechanizmu) pozostaną nam tylko domysły...

Póki co mamy tylko mechanizmy zegarowe i tylko one powiedzą nam prawdę...

Edytowane przez Kerims

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że tak właśnie pozostanie. Najprawdopodobniej Fortuna (mam na myśli mostkowce :)) nie zarejestrowała swojej sygnatury i w ogóle nie posługiwała się taką. Może więc jakieś zdjęcie / reklama ? Moje wnioski które popisałem - niestety są na poziomie 'nie wyklucza'. Lepsze byłyby informacje bardziej jednoznaczne. 

 

Jeszcze jedno spostrzeżenie:
Tatyana wrzuciła informację, że mostkowiec 30_723 też ma logo Ruttmann & Klein. To prawie 3/4 numeracji mostkowców, ale jeśli byłaby to Fotruna - to oni działali przez 10 lat (1878-1888). Zaryzykować można twierdzenie, że 3/4 produkcji to mógłby być +/- rok 1885.
Nie mam pomysłu jak dotrzeć do informacji od kiedy R&K posługiwał się swoją sygnaturą. Gdyby była 'twarda' data - to byśmy mieli albo temat zamknięty:
1889 - już Fortuny nie ma, a więc pozostaje Borussia... albo
1884 - nie wyklucza to ani Fortuny, ani Borussii... 

Ten sprężynowy D&K który u mnie wisi - jakoś tak nie daje mi spokoju... że taki 'bezimienny'. Ale nie spodziewam się, żeby dało się na 100% ustalić jego pochodzenie. I chyba muszę odłożyć temat do momentu pojawienia się nowych / kluczowych informacji 
:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu się trafi?!?!!!

Edytowane przez PM1122

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firma  Fortuna powstala w  1879 roku ,przedstawila  pierwszy regulator  w  1880  na  zebraniu  zrzeszenia  producentow  slaskich  w  Walbrzychu.

30 Lipca  1888  zamieszczono  notatke o  upadlosci  Fortuny  z Freiburga.

 

Istniala  tez Internationale   Uhrenfabrik  Fortuna  Gmbh   w  Berlinie-upadla  w 1927 -logo  nie  znam -w  mikrolisku  blednie  podana  data  upadlosci na  rok  1910 

Jest  tez  wzmianka  o  firmie  Fortuna  ktora  miala  produkowac  zegary  torsyjne  -ktora  to  Fortuna    nie  wiem

Jeszcze w  1902  jest  wzmianka  o  produkcji  zegarow przez  Urania   i  Fortuna jako  zapytanie  ....

Istniala  tez Firma Fortuna, Stuttgart-Cannstatt, chyba  to  samo  Stuttgart  Firma „Fortuna, Spezialmaschinenfabrik G. m. b H.

 

Tez  chcialbym  poznac  prawde  o  tej  firmie ...

00000009.tif.pdf

00000048.tif.pdf

00000672.tif.pdf

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że rozmawiamy o tej pierwszej Fortunie.... albo innym producencie, po którym Borussia ewentualnie przejęła działalność. Bardzo niewiele jest informacji o 'tej' Fortunie, więc obracamy się w kręgu przypuszczeń i przymierzania co pasuje, a co nie. Jest kilka niewielkich elementów układanki, które wg mnie sprawiają wrażenie, że pasują do siebie i rysuje się jakiś kształt. Ale 'pudełka od puzzli z obrazkiem' - ciągle nie ma.... i nie wiadomo, czy kiedykolwiek się znajdzie. Argument, który przywołał JASI z książki o zegarmistrzach warszawskich - wydaje się być zgodny z dotychczasowym zarysem, a nawet go wg mnie gruntuje. Wiedzy jednak ciągle mało w tym temacie... Może ktoś jeszcze coś dostrzeże ? 

Prywatnie - powili zaczynam się skłaniać do tego, że to może być 'ta' Fortuna. Już nawet synowi powiedziałem, że chyba będziemy musieli Borussię ze ściany przechrzcić na kogoś innego :) Lekko zaskoczony był :). Ale to wciąż przypuszczenia i tylko moje poglądy. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że rozmawiamy o tej pierwszej Fortunie.... albo innym producencie, po którym Borussia ewentualnie przejęła działalność.

 

No tak. :)

Ale, raczej rozmawiamy o Fortunie , bo już wcześniejsze informacje były , że Borussia przejęła majątek po Fortunie . I tu widzę największe prawdopodobieństwo !

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tak ... że podejrzewamy, że to właśnie może być 'ta' Fortuna :) 
 

Ale JANEKP podał cenną informację: 

30 Lipca  1888  zamieszczono  notatke o  upadlosci  Fortuny  z Freiburga.

Na  http://www.mojemiasto.swidnica.pl/?p=14352 Paweł Wietrzyński pisze: 

Borussia ruszyła 1 października 1888 roku.

I nieco dalej: 

W tym samym roku, kiedy ogłaszano upadłość Fortuny, na terenie Świebodzic pojawiła się inna wytwórnia zegarów o nazwie: Regulator-Uhren-Fabrik Borussia, zarejestrowana w dniu 1 października 1888 roku. Wiele wskazuje na to, że właściciele nowo tworzącej się firmy zegarowej – a więc byli pracownicy fabryk Beckera – mogli przejąć majątek bankrutującej Fortuny

2 miesiące... między nimi... 

Z tego co poczytałem Pawła Wietrzyńskiego - to ma ogromną wiedzę o historii Świebodzic i zakładam, że skoro tak napisał - to ma ku temu mocne przesłanki. Daty wydają się zgrywać, łącznie z tym Pozzim z Warszawy, a historia 'zazębiać'. 

Ta zgodność treści z reklamy Pozziego z 1880 i pieczątki na skrzyni wydaje mi się być interesująca.... 

Ja niestety niemieckiego w ogóle, więc szczególnie tych 3 doq które JANEKP zamieścił - nie ugryzę... Spojrzę, potem... może coś się w nich rzuci w oczy. 

 

Edytowane przez Yahagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W  tym  wycinku  wymienia  sie  wszystkie  nam  znane  fabryki  zegarowe z  Freiburga  i  wspomina iz  istniala jeszcze jedna(byc  moze  nasza  Fortuna)  ktora  produkowala  300  regulatorow dziennie-czas  trwania  nie  jest  podany.

Dalej  informacja  ze  istnialo  tez  okolo  20  innych  zakladow  produkujacych  tylko  obudowy  zegarowe

Leipziger  Uhrmacher  Zeitung  1904  rok czyli  takie  male  podsumowanie  wiedzy  z  kilku  lat.

 

 


Myślę, że tak ... że podejrzewamy, że to właśnie może być 'ta' Fortuna :) 
 

Ale JANEKP podał cenną informację: 

30 Lipca  1888  zamieszczono  notatke o  upadlosci  Fortuny  z Freiburga.

Na  http://www.mojemiasto.swidnica.pl/?p=14352 Paweł Wietrzyński pisze: 

Borussia ruszyła 1 października 1888 roku.

I nieco dalej: 

W tym samym roku, kiedy ogłaszano upadłość Fortuny, na terenie Świebodzic pojawiła się inna wytwórnia zegarów o nazwie: Regulator-Uhren-Fabrik Borussia, zarejestrowana w dniu 1 października 1888 roku. Wiele wskazuje na to, że właściciele nowo tworzącej się firmy zegarowej – a więc byli pracownicy fabryk Beckera – mogli przejąć majątek bankrutującej Fortuny

2 miesiące... między nimi... 

Z tego co poczytałem Pawła Wietrzyńskiego - to ma ogromną wiedzę o historii Świebodzic i zakładam, że skoro tak napisał - to ma ku temu mocne przesłanki. Daty wydają się zgrywać, łącznie z tym Pozzim z Warszawy, a historia 'zazębiać'. 

Ta zgodność treści z reklamy Pozziego z 1880 i pieczątki na skrzyni wydaje mi się być interesująca.... 

Ja niestety niemieckiego w ogóle, więc szczególnie tych 3 doq które JANEKP zamieścił - nie ugryzę... Spojrzę, potem... może coś się w nich rzuci w oczy. 

 

Rafal  Wietrzynski  mial  lub  ma  dostep  do  archiwum H H Schmid ,teraz  nie  wiem co sie  z  tymi  dokumentami  stalo  po jego  smierci.Co  prawda  wskazal  on osobe  ktorej  chcial  to  zostawic  wszystko  ale  nie  doszlo  do  przekazania  materialow.

00000338.tif.pdf

Edytowane przez janekp

Znane są tysiące sposobów zabijania czasu,ale nikt nie wie, jak go wskrzesić.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długo szukałem i przeglądałem strony DUZ i inne stare gazety i materiały, ale niestety nie znalazłem nic, czego już nie zacytowano, czy to na forum czy na stronie "Moje Miasto Świdnica".

Doszedłem do wniosku, że Rafał Wietrzyński wyszukał i napisał już wszystko na temat Świebodzickich Wytwórni Zegarów.

Zastanawia mnie jeszcze, czemu Tatyana przypisała właśnie firmie Kappel część mechanizmów uważanych kiedyś jako Borussię.

Z tego co wyczytałem to Kappel najpierw produkował skrzynki, potem kupował mechanizmy "od kogoś" i sprzedawał jako własne - chyba, że coś źle zrozumiałem.

Za to wiemy, że Fortuna produkowała mechanizmy, ale ile, jakie i ten brak sygnatury...

W Świebodzicach były też inne firmy produkujące mechanizmy np. Carl Böhm, ale myślę, że to nie te lata...

Najbardziej pasuje to do Fortuny, ale pewności nie ma, że Borussia po niej przejęła produkcję i urządzenia, bo też tylko przypuszczenia...

Też myślałem o Leksykonie Schmida, bo o ile dobrze kojarzę to Adam Mroziuk i Rafał Wietrzyński współpracowali z Nim przy nowej edycji Leksykonu.

Nie mam Leksykonu, może tam będzie jakaś wskazówka o interesujących nas firmach i przy okazji o Ruttmann&Klein.

Pozdrawiam Jacek


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Lexikon trzeba mieć. Nawet pomimo kiepskiego niemieckiego (jak np mój).


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No trzeba, trzeba, ale wszystkiego od razu mieć nie można. Dwa podejścia już były, teraz za trzecim razem będzie prosto z Niemiec...


"Na żadnym zegarze nie znajdziesz wskazówek do życia" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.