Skocz do zawartości
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki, które zawierają...
Szukaj wyników w...
News will be here
mkl1

Mój pierwszy roczniak

Rekomendowane odpowiedzi

Nie zawsze - sprawdź BadUfy. ( tylko nie te z samego początku a Hubera )

Tam masz m.in. kotwice kute. Są  wyraźnie niższe od kotwic JUF-a.

 

Ogólnie zakładam ( z czym wolno się oczywiście innym nie zgadzać ), że jak kotwica jest JUF to jest zegar/mechanizm JUF, bo jest jego  "serce".

Co za różnica, kto składał i co kto komu  zlecał. Do tego nie dojdziemy.

Jeżeli mnie pamięć nie myli, to sporą część  roczniaków Hubera składał Muller jako wykonawca czarnej roboty.

Nikt się teraz tym nie przejmuje.


Erzlot - to Twoje aukcje  ?  biggrin.png

Z BadUf-em to dałeś popalić

 

A co jest nie teges? Tylna płyta dokładnie pasuje,korona, logo na tarczy, zazębienia latarkowe, wychwyt kołkowy - wszystko jak w literaturze. :o

Wycięcie w płycie z późniejszych wersji - pierwsze były  "U"

I to nie  było mało, były na -  "zaciskanych" podstawach. Początki były "numerowane".

Fibo ma numerowanego  - było ich chyba kilka tysięcy . Jak poprosisz to może pokaże  ;)


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam trzy zegary z napisem na werku PATENT.........

Dwa na drewnianej podstawie i jeden na mosiadz z koralikami-wszystkie 3 maja kuta/lita kotwice.

Tak na "oko" kotwice sa identyczne,dosc wysokie.Jeden z zegarow ma wahadlo kompensacyjne Hubera(drewniana podstawa).

Wiec albo mam 3 zegary Huber z kuta kotwica albo 3 JUFy.

Poniewaz u producentow roczniakow kazdy z kazdym cos kombinowal to uznalem ze mam 3 HuberoJufy :D :D

 

Mialem wiecej zegarow z Patent........ ale nigdy nie widzialem takiego werku z regulowanymi paletami,moze jeszcze kiedys trafi taki w moje rece.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz - w zasadzie jak masz napis PATENT to masz JUF, a w każdym razie wg mnie płyty robił JUF.. Jak robił płyty to łożyska określają/determinują koła i zębniki.

Jeżeli jeszcze kotwica JUF... to co pozostaje innym ?

Nie wierzę, że Huber robił identyczny z JUF-owskim stempel  do nabijania/sygnowania.

Hauck też zaczynał od  konstrukcji JUF i dopiero po pierwszych seriach wprowadził swoje zmiany. Tyle, że on nie wkładał kotwic kutych a właśnie regulowane - sprawdź - mechanizm cały identyczny.Zapadka sprężyny w pion poszła odrobinę później u Haucka.

 

Mam też duże wątpliwości co do użycia wahadła  Hubera ( twin loop) z płytą  "PATENT ...", bo TEORETYCZNIE płyta powinna być  z numerem patentu Hubera dotyczącym tego wahadła.

I tu mamy sporą niekonsekwencję - większość płyt z wybitym numerem patentu jest bez wahadła kompensacyjnego ( dotyczy to produkcji zarówno  JUF jak i Haucka ).

 

Prawda jest wg mnie taka - wahadło  twin loop jest super ( estetycznie ). do tego podstawa "perełkowa" ( trochę wcześniejsza ) i kultowy mechanizm "PATENT..." ( jeszcze wcześniejszy, ale zakładający się czasowo na podstawę perełkową).

Komplet, który  wielu by chciało mieć, choć jest trochę rozstrzelony czasowo. No i co z tego , że rozstrzelony -  chcę mieć to proszę  - można. Nie ma możliwości by udowodnić, że coś nie powstało z zapasów magazynowych.

 

Każdy ma prawo do układania swoich teorii - ja się od tego odcinam - składak, nie składak...

Składak z oryginalnych części  - to  dobrze , czy źle ?

Nie mamy  100% pewności i jej mieć nie będziemy - po co dyskusje w tym kierunku ?


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz - w zasadzie jak masz napis PATENT to masz JUF, a w każdym razie wg mnie płyty robił JUF.. Jak robił płyty to łożyska określają/determinują koła i zębniki.

Jeżeli jeszcze kotwica JUF... to co pozostaje innym ?

Nie wierzę, że Huber robił identyczny z JUF-owskim stempel  do nabijania/sygnowania.

Hauck też zaczynał od  konstrukcji JUF i dopiero po pierwszych seriach wprowadził swoje zmiany. Tyle, że on nie wkładał kotwic kutych a właśnie regulowane - sprawdź - mechanizm cały identyczny.Zapadka sprężyny w pion poszła odrobinę później u Haucka.

 

Mam też duże wątpliwości co do użycia wahadła  Hubera ( twin loop) z płytą  "PATENT ...", bo TEORETYCZNIE płyta powinna być  z numerem patentu Hubera dotyczącym tego wahadła.

I tu mamy sporą niekonsekwencję - większość płyt z wybitym numerem patentu jest bez wahadła kompensacyjnego ( dotyczy to produkcji zarówno  JUF jak i Haucka ).

 

Prawda jest wg mnie taka - wahadło  twin loop jest super ( estetycznie ). do tego podstawa "perełkowa" ( trochę wcześniejsza ) i kultowy mechanizm "PATENT..." ( jeszcze wcześniejszy, ale zakładający się czasowo na podstawę perełkową).

Komplet, który  wielu by chciało mieć, choć jest trochę rozstrzelony czasowo. No i co z tego , że rozstrzelony -  chcę mieć to proszę  - można. Nie ma możliwości by udowodnić, że coś nie powstało z zapasów magazynowych.

 

Każdy ma prawo do układania swoich teorii - ja się od tego odcinam - składak, nie składak...

Składak z oryginalnych części  - to  dobrze , czy źle ?

Nie mamy  100% pewności i jej mieć nie będziemy - po co dyskusje w tym kierunku ?

Mariusz, wynika z powyższego, że Twoje kolekcjonerstwo opiera się na zbieraniu wyłącznie składaków. :D

Jakieś "BadUfy" i inne wynalazki. :)

A kiedyś Ci napisałem, zbieraj Beckery to przynajmniej będziesz miał pewność że to w około 98% oryginały robione w obecnych Świebodzicach. :)

A fabryka Beckera była pierwszą fabryką w Europie która potrafiła skonstruować zupełnie nowy i nigdzie wcześniej niespotykany mechanizm roczniaka z wahadłem dyskowym oparty na cylindrze i zrobili to już w roku 1872. Wszyscy pozostali producenci zerżneli dosłownie wszystko (oprócz wychwytu) od Beckera.  :)

Jedynie pierwsza spółka JUF-a  się wysiliła i po kilkunastu latach do konstrukcji Beckera zastosowała wychwyt Grahama. :) 

 

Edit. Wiem, złośliwy jestem. :P  

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie chce nic wyjasniac,zegary z napisem Patent...... zawsze traktowalem jak JUF.

Koledzy zasugerowali ze to Huber i to mnie troche zbilo z tropu.Dla mnie Huber to gosc od wahadla kompensacyjnego i gosc ktory wspolpracowal z roznymi innymi ludzni od zegarow rocznych.

Kombinowal jak tu zarobic zeby jak najmniej robic.. :D

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym mieć takie problemy , jak Wy..

Nie dorosłem jeszcze do tego.

 zatrzymałem sie na Schatzu i uważam to za wyczyn :(, :) --- bo chodzi a regulacji było aż godzina w tym wymiana włosa :)


Pozdrawiam Mirek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
(...)

A fabryka Beckera była pierwszą fabryką w Europie która potrafiła skonstruować zupełnie nowy i nigdzie wcześniej niespotykany mechanizm roczniaka z wahadłem dyskowym oparty na cylindrze i zrobili to już w roku 1872. Wszyscy pozostali producenci zerżneli dosłownie wszystko (oprócz wychwytu) od Beckera.  :)

Jedynie pierwsza spółka JUF-a  się wysiliła i po kilkunastu latach do konstrukcji Beckera zastosowała wychwyt Grahama. :)

 

Edit. Wiem, złośliwy jestem. :P  

 

Nie jesteś złośliwy, a co najwyżej dziecinnie przekorny.

Prawda taka, że Becker  NIE POTRAFIŁ  skonstruować tego na  innym wychwycie, z powodu braków postępu oddano to komuś innemu -  zrobił to Schatz.

Zrobił to na tyle dobrze, że wychwyt nie zmienił się zasadniczo do końca produkcji.

Nie bardzo wiem co nazywasz  "Konstrukcją  Beckera" - zespół kół napędowych, czy przekładnie wskazań  ?

Większość  ciekawych rozwiązań pojawiło się u Hubera, Wurtha ...

Becker  robił ładne, ale tanie w produkcji zegary.

OK - można powiedzieć "oszczędne". Nie podoba mi się to, że ponieważ nie można mu przypisać żadnych ciekawych pomysłów, to jego  zwolennicy chcą  "utaplać w błocie" innych producentów.

 

Wg mnie tak się nic nie da osiągnąć - zawiść, szyderstwo to nie jest dobry kierunek do wykazania wyższości.

Zaczyna się od żartobliwej formy  niby, ale żart powtarzany 100 razy nie jest śmieszny.

Edytowane przez Mariusz

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już to chyba kiedyś czytałem :)


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie chce nic wyjasniac,zegary z napisem Patent...... zawsze traktowalem jak JUF.

Koledzy zasugerowali ze to Huber i to mnie troche zbilo z tropu.Dla mnie Huber to gosc od wahadla kompensacyjnego i gosc ktory wspolpracowal z roznymi innymi ludzni od zegarow rocznych.

Kombinowal jak tu zarobic zeby jak najmniej robic.. :D

Wiesz - Huber to przede wszystkim gość od  jednych z najlepszych regulatorów astronomicznych - to inna liga niż ta, którą się zajmujemy ;)

Mając zaplecze "konstrukcyjne" coś tam dłubał przy roczniakach na boku.

Edytowane przez Mariusz

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz - Huber to przede wszystkim gość od  jednych z najlepszych regulatorów astronomicznych - to inna liga niż ta, którą się zajmujemy ;)

Mając zaplecze "konstrukcyjne" coś tam dłubał przy roczniakach na boku.

Sknerus i największy produkcyjny populista, to był Huber. :)

Wyprodukował najwięcej tanich werków z palcowymi zębnikami i kołkami na wychwycie. :D A kompensacja na wahadłach nie działała poprawnie prawie w żadnej konstrukcji przez niego opatentowanej.  :)  Również i konstrukcje kompensacyjne Wurtha też nie działały poprawnie. 

U Beckera takie dziadostwo jak kołki na wychwycie w kilku niewielkich partiach zrobiono dopiero przed samym zamknięciem fabryki.  :)

 

Edit. Moim zdaniem, nieco lepsze od Beckera mechanizmy produkował tylko Grivolas. No i porównywalna do produkcji Beckera może być jeszcze pierwsza produkcja JUF-a. 

Edytowane przez dziadek

Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ten mój, to co to w końcu jest?


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kundel.

Arcydzieło.


Pozdrawiam

Piotr

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki jak moj HuberoJuf :D :D :P

 

Ale fajnie ,cos w roczniakach sie dzieje :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eee tam... 


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eee tam... 

Może chcesz go sprzedać?


Każdy stary człowiek ma swoją historię i powód, dlaczego jest taki, a nie inny. Pomyśl o tym, zanim mnie osądzisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marian jak bedziesz potrzebowal to mam wskazowke oryginalna do tego HuberoJufa :D :D

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Pokaż" ( zdjęcie ) kotwicę i siodełko Krzysztof by była pewność,

Uważam, że ten model,to  jeden z roczniaków o których można powiedzieć  "trzeba mieć"

Długo szukałem swojego - takiego w dobrym stanie. W końcu udało się dopaść z pomocą  Fibo, za co mu jestem do tej pory wdzięczny. Podobno przyjechał w opakowaniu wielkości pralki :D

 

Sknerus i największy produkcyjny populista, to był Huber. :)

Wyprodukował najwięcej tanich werków z palcowymi zębnikami i kołkami na wychwycie. :D (...)
 

 

Na których zrobił stopery na olimpiadę w Berlinie ...

Chyba wygranie takiego przetargu nie świadczy o tandecie - nie uważasz ?

Marian - nie znudzi  Ci się to opluwanie  nigdy ?

 

Old time - masz wskazówki  do tego JUF-a ?

Mnie chyba godzinową wciągnął odkurzacz  :ph34r:

( nie od tego co Fibo przywiózł )

Edytowane przez Mariusz

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może chcesz go sprzedać?

Tak, chcę...


Porządek na serwisie o niczym nie świadczy. Często najlepsze usługi świadczone są przez geniuszy w totalnym bałaganie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cos przesadzasz ze tak ciezko kupic tego HuberoJufa.mialem ich killka.

Ostatniego wlasnie kupilem poniewaz potzebowalem wskazowke godzinowa i korone.

Reszte sprzedalem na czesci,zostala wskazowka ale minutowa.

post-70514-0-88282000-1586377989_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupić w  DOBRYM STANIE i  możliwie jak najmniej uzupełnianego. ;)

To już prawie niemożliwe, albo drogie.

 

Wskazówka jakaś dziwna jak na minutową z wczesnego JUF - bez okucia  była godzinowa.

Może źle widzę

Edytowane przez Mariusz

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak godzinowa byla bez okucia,Mam dwie minutowe i sa identyczne.

Taka sama mam przy swoim zegarze.

Ta ktora pokazalem byla przy JUF z werkiem PATENT....,podstawa z koralikami i rzymska tarcza ale czy to byl wczesny czy pozny nie wiem.

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ceny wysokie,niskie to zalezy ilu chetnych jest w danym momencie i ile ktos chce wydac kasy

Ten zegar na drewnianej podstawie ktory tu pokazalem kupilem na licytacji w tym roku albo koniec zeszlego-nie pamietam

Zegar byl brudny ale kompletny i mysle ze jest rzadziej spotykany od tych na koralikowej podstawie.

Cena byla taka jak za zwyklego dyskowego JUFa-no takiego z numeren 90xxx-10xxxx.

Kto szuka znajdzie wczesniej lub pozniej. :D

Edytowane przez old time

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozróżniam dwie sprawy  - oryginalność elementów  i dobry stan. :rolleyes:

Dobry stan nie uwzględnia elementu brudny/czysty, a  bardziej wypracowany mechanizm, pogięte obudowy itd.

 

To, że np.  ktoś kupił , umył i zegar ruszył , nie świadczy o jego stanie - może być  "klekot " i  "pójdzie".


Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.